PDA

View Full Version : ислям?????



SheLLia
05-08-2006, 18:46
хораа много ви моля помагайте че имам да пиша есе на тема "Ценностните послания на исляма" нямам си никаква идея.някой ако ми даде линк към нещо което ще ми е от полза или ми напише нещо съм мн благодарна

midnight...
05-08-2006, 19:31
Ислямът (от арабски: الإسلام, подчинение (на Бог)) е монотеистична религия. Със свойте около 1,2 милиарда привърженици ислямът е втората по разпространение религия след Християнството. Последователите на исляма (мюсюлмани, или неправилното мохамедани) вярват, че Бог (на арабски Аллах) е разкрил волята си на Мохамед (570–632) и други пророци, като Адам, Авраам, Мойсей и Исус. Според тях главна писмена форма на разкриването на Бог пред хората е Коранът.

Не е правилно мюсюлманите да се наричат "Мохамедани", тъй като учението на Исляма не води началото си от Мохамед като автор на религията. В Исляма се приема, че Божествената религия дадена на първия човек (Адам) е именно Ислям, и че това е било и учението дадено на Авраам, Моисей и Исус. Мохамед е последният от тази верига Божии прагеници. И ако Християнството обожествява Исус, наричайки го Божии син, то в Исляма към Мохамед не се гледа като на божество.

[редактиране]
Възникване на Исляма
Основателят на Исляма Мохамед е роден през 570г. в семейство на търговец в Мека, в днешна Саудитска Арабия. Според ислямските предания пред 40 годишния Мохамед се явил архангел Гавриил, който му предал откровение на Господ, с чието разпространение Мохамед трябвало да се занимава до края на живота си. По време на управлението на Утман ибн Аффан преданията на Мохамед били събрани и канонизирани, и познати в днешно време като свещената книга на мюсюлманите Коран. Разпространяваното от Мохамед послание за безкомпромисен монотеизъм не открило в политеистично настроената в тези времена Мека много последователи и младата ислямска общност била принудена да напусне града. Но преселването в на север разположената Медина срещнало Мохамед с живеещите там еврейски племена. Тяхното нежелание, да го признаят за пророк, затвърдило в Мохамед убеждението, че еврейте и християните са се отклонили от истинския път към Бога и, че техните представи са изопачени и неверни. Ражда се ислямът като отделна религия: очевиден символ за този обрат е факта, че малко след Хедшра посоката на молитвите се променя от Йерусалим към Мека. Годината, в която се състояла Хедшра(Преселването от Мека към Медина през 622), бива обявена за първа година от ислямското летоброене.

Santino
05-08-2006, 19:43
"Моралните ценности в Курана" (http://api.fmanager.net/api_v1/xmlapi.php?dev-t=EDCRFV&with=mod=file,id=14658) ENG

ПП: напиши в гуугъл "ислям" (търсене в български сайтове) и може да се вдъхновиш от сайтовете, които ще излязат.

SheLLia
05-08-2006, 20:08
мерси много и на двете :)

ProstoAz
05-10-2006, 07:52
мерси много и на двете :)

С този отговор считам темата за приключена!
Благодаря!