PDA

View Full Version : 'Й' не е 'и', по дяволите ;(



machoka
05-09-2006, 14:48
Амм, вие нямате ли си копче на клавиатурата, което да отговаря на буквата 'и' от българския език? Защо, за бога, във всяка дума която прочета, съдържаща буквата 'и', е заменена с 'й'?!

'й' като последна буква се използва мноооооого рядко - дискусиИ, не дискусий :shock:

Грешката е елементарна, изучава се сигурно към четвърти клас - хайде дайте да пишем нормално? Всеки допуска някакви грешки, но е смешно големи хора да правят толкова елементарни такива.

А и не само това - дори по средата на думата - винаги срещам 'й'.. никога едно нормално, правилно, манечко, сладурско 'и' не видях ... :shock:

skate_warrior
05-09-2006, 15:58
Хахахах то има хора , коИто не пишат на кирилица , а ти правиш проблеми за някакво "и" ;)

hamilcar
05-09-2006, 16:02
Понеже не съм много на ТИ с българската граматика сега чета "Аз пиша правилно".Правописен и правоговорен речник за ученици от 1 до 7 клас.Предлагам на тези които не са добре с граматиката да си вземат някакъв учебник и да четът.

skate_warrior
05-09-2006, 16:04
Защо не направите правило във форума да се пише само на кирилица?

the_o.c_girl
05-09-2006, 16:16
Защо не направите правило във форума да се пише само на кирилица?
eeee vie s taq kirilica

Dr. Kazimbutt
05-09-2006, 16:52
Защо не направите правило във форума да се пише само на кирилица?
eeee vie s taq kirilica
Българи сме. Нормално е да предпочитаме да пишем на кирилица.

Iliqn4eto
05-09-2006, 17:02
хех сега видях темата и ми допадна и се сетих за една случка скоро..

значи с едно момиче(студентка в София е ) спорим за И и Й ......тя нали би трябвало да е учена,а се оказа по ..

значи вика ми"И се поставя,когато е в единствено число,а Й в множенство ,дори ми даде пример с думата ГЕРОЙ-ГЕРОИ -когато е ГЕРОЙ-е в многожествено число(пиша пълната дума,че да ме разберат всички),а ГЕРОИ-в ед.число :) е представете си само докъде сме стигнали-важно е образованието до 4-5 клас на какъв даскал си попаднал и поне малко грамотност да ти даде...имах в моя клас момче дето така и до днес не умее си пише името,а колко други елементарни грешки(да наистина понякога от бързане бъркаме),ама чак до там..

КартоВи ,кАдето,въЗСтание,весНИк,им ена на държави с малки букви и т.н...

`Death`Whore`
05-09-2006, 17:08
Wsyshtnost po-wajnoto e chovek da ima jelanie da se nauchi da pishe. Az ne pomnq da sym uchila koga se pishe "i kratko", no go znam...daje ne znam kak i ot kyde.

Syjalqwam, che prawq rabota na nqkoe moderche, no "rejimyt na klawiaturata" ne dejstwa, ako chowek nqma kirilica - ewala.

MiRaCuLiXbb
05-09-2006, 17:36
Ехее, има мноооого, ама мнгооого по-фрапантни грешки от едно безобидно "й". Трябва да се въведе правило - над 10 правописни грешки в пост и се трие. :)

Dr. Kazimbutt
05-09-2006, 17:41
Ехее, има мноооого, ама мнгооого по-фрапантни грешки от едно безобидно "й". Трябва да се въведе правило - над 10 правописни грешки в пост и се трие. :)
Тогава този форум (както и много други) ще остане почти без потребители...

Iliqn4eto
05-09-2006, 17:49
Ехее, има мноооого, ама мнгооого по-фрапантни грешки от едно безобидно "й". Трябва да се въведе правило - над 10 правописни грешки в пост и се трие. :)
Тогава този форум (както и много други) ще остане почти без потребители...


иначе верно си е ,ако е така тийн ще остане без "фенчета" -потребители:)

Labelle
05-09-2006, 17:57
Хаха и аз забелязах, че тук-там си пиша каквото ми падне(и,й), въпреки че смея да твърдя горе-долу съм запозната с българската граматика. :) Може би просто не обръщаме внимание на детаЙлите.:)

MiRaCuLiXbb
05-09-2006, 17:58
Е да така е, това беше в кръга на шегата разбира се. Незнам за вас, но мен най-много ме дразни латиницата, а с този проблем поне лесно могат да се справят модераторите при повече желание.

Death_F
05-09-2006, 18:37
Ами на някои хора им липсват първите 7-17 години!+ мене :mrgreen:

the_o.c_girl
05-09-2006, 19:00
Защо не направите правило във форума да се пише само на кирилица?
eeee vie s taq kirilica
Българи сме. Нормално е да предпочитаме да пишем на кирилица.
emi hubavo pi6i si :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

vra4ka
05-09-2006, 19:57
Ами на някои хора им липсват първите 7-17 години!+ мене :mrgreen:
Каква гордост.....



За двете буквички, които се бъркат - всеки пише както може, не всеки чете книги, понякога не се мисли, има всякакви работи.
Според мен е добре да посочваш дрешките на другия, въпреки че много малко биха се поучили и запомнили нещо...

InHell
05-10-2006, 00:04
http://6lyokavitza.org/

Постове на горепосоченото или неграмотно написани директно ги пропускам. Трябва да съм луд, за да се цъкля заради някакво вчерашно *(*)*& което дори не владее родния си език.

ATAKABG
05-10-2006, 02:21
И аз много се дразня като постоянно чета 'дискусиЙ','спекулациЙ' и други такива...
Не знам,на мен някакси ми е вродено да пиша правилно,дори не помня повечето правила за правилно писане,но много рядко допускам грешки. А има хора,които не могат да напишат едно изречение,без да допуснат поне 2-3 грешки в него. И дори нещо много умно да си измислил,като е неграмотно написано,прави лошо впечатление.

`Death`Whore`
05-10-2006, 09:26
Каквото и да говорите, това е писмена реч. В устната човек го прави бързо и не се замисля, но всеки що-годе грамотен човек ще се замисля какво пише!

Dr. Kazimbutt
05-10-2006, 09:50
Kakwoto i da goworite, towa e pismena rech. W ustnata chovek go prawi byrzo i ne se zamislq, no wseki shto-gode gramoten chovek shte se zamislq kakwo pishe!
Моля те, не се излагай. Пиши на български.

`Death`Whore`
05-10-2006, 09:54
Всичко е кирилизирано - да се отбележи.

Briseis
05-10-2006, 14:02
Хм и аз не винаги се замислям, както и не винаги знам кое е правилно...Но се старая...Обаче ако мога да попитам един въпрос....Защо след като има килиризатор на форума има все още хора, които пишат на латиница?

TikvenaElhichka
05-10-2006, 18:14
Не само неправилната замяна на "й" с "и"(и обратно) е грешка, а и се бъркат запетаите, и се греши правописа на елементарни думи(онзи ден видях във форума думата"сигурен",която бе написана с "о" вместо "у")... Много неприятно, но факт - българите не могат да пишат на български. :?

TikvenaElhichka
05-10-2006, 18:23
Случва се понякога от бързане, от умора да допуснеш няква грешка, но да напишеш подред два пъти сигурен и сигурност грешно...Не е техническа грешка...

DeSsY`
05-10-2006, 18:27
Защо не направите правило във форума да се пише само на кирилица?
eeee vie s taq kirilica
Българи сме. Нормално е да предпочитаме да пишем на кирилица.

А понякога трябва да се мъча сумати време, да разчета писането на някой. Пишете на кирилица, не е толко трудно да се натисне едно (или две ;) ) копчета и да пишете на кирилица!!!

`Death`Whore`
05-10-2006, 20:34
Не само се пише на кирилица, ами "Ъ" и "А" са си латинско "А"...да не говорим за другите безсмислици.

machoka
05-10-2006, 20:59
Не само се пише на кирилица, ами "Ъ" и "А" са си латинско "А"...да не говорим за другите безсмислици.

Какво да кажа, като всяка сутрин виждам "Opalchenska" на всички табели в метрото? :?

`Death`Whore`
05-10-2006, 21:20
А магазинът на пъпа на София, на прозорците на който пише с наистина огромни букви "Собственно производство"...

RoyTheReaper
05-11-2006, 09:59
заяждането за правопис и пунктуация си е чиста дребнавост! тук общуването е НЕФОРМАЛНО, следователно не сме длъжни да пишем безгрешно и на високонаучен стил, а просто разбираемо, на български език. аз лично имам по принцип безгрешен правопис, но тук не се старая. можете да ме наричате неграмотен за това - не възразявам.

`Death`Whore`
05-11-2006, 10:07
АА, дойдохме си на думата - разбираемо. На няколко човека във форума съм казвала да си подреждат мислите, защото от мненията им нищо не се разбира.

Dr. Kazimbutt
05-11-2006, 10:35
заяждането за правопис и пунктуация си е чиста дребнавост! тук общуването е НЕФОРМАЛНО, следователно не сме длъжни да пишем безгрешно
Винаги сме длъжни да пишем безгрешно, независимо какво е общуването.

Da_Bitch
07-10-2006, 03:02
Писането на кирилица според мен е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО , поради факта, че сме българи . (Не го умаловажавайте).

fRaNkLy`girl
07-12-2006, 01:16
Не е приятно наистина.Но и на мен ми се е случвало да допускам грешки-от бързане,от недовиждане,неволно.С малко повече внимание и учене всичко ще е тип-топ.Трябва само да има желание \:D/ \:D/

09-28-2006, 20:10
Писането на кирилица според мен е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО , поради факта, че сме българи . (Не го умаловажавайте).

Еш тва май ми е познато от някъде.. :lol: :P

DeSsY`
09-28-2006, 20:11
Писането на кирилица според мен е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО , поради факта, че сме българи . (Не го умаловажавайте).

Еш тва май ми е познато от някъде.. :lol: :P

Аз бях това. :))

Gangsta_zone
09-28-2006, 20:20
простотйй, чалгйй, педерастйй и секви такива думи се пишат с "йй"

midnight...
09-28-2006, 20:21
аз се старая да пиша горе-долу грамотно и мисля, че до някаква степен успявам, но има къде къде по-фрапантни случаи които немогат да говорят правилно, а какво остава за писането?!

п.п.забелязали ли сте, че когато тук форумците слагат запетайки /малко са/ след запетайката няма интервал, а би трябвало да има?!или аз съм в грешка..обеснете

WILD__BOY
09-28-2006, 20:21
Амм, вие нямате ли си копче на клавиатурата, което да отговаря на буквата 'и' от българския език? Защо, за бога, във всяка дума която прочета, съдържаща буквата 'и', е заменена с 'й'?!

'й' като последна буква се използва мноооооого рядко - дискусиИ, не дискусий :shock:

Грешката е елементарна, изучава се сигурно към четвърти клас - хайде дайте да пишем нормално? Всеки допуска някакви грешки, но е смешно големи хора да правят толкова елементарни такива.

А и не само това - дори по средата на думата - винаги срещам 'й'.. никога едно нормално, правилно, манечко, сладурско 'и' не видях ... :shock:

Кво се нервиш бе пич, да не са вдигнали бирата в магазина до вас?

niGGa
09-28-2006, 20:29
Е й?
Кво от тва?

Just_One_Girl
09-28-2006, 20:36
И и Й ми се струва доста малък проблем в правописа на българина. Много съм се шашкала на объркани О и У, А и Ъ (основно в края на думата) и други подобни... Но днес останах с увиснало чене, след като видях на един познат есето, писано в осми клас. Едно на ръка, че третокласник щеше да го напише по-добре. Пример: "Трябва да ходим на училище, за да се научим на нови хубави работи и да можем после да си намерим работа" ... Нещо такова, не помня как беше точно. Айде и това преживях, Обаче как ви се струва да пише "бАдеще", "данебАда" и някакви такива. Пробвайте да ги кажете с "А" тея думички... Доста странно знучи, не да кажеш да се е объркал нещо, то просто няма как да ги изговориш по тоя начин... Загледах се в цялото му "есе" - е никъде нямаше нито една буква "Ъ". Жив пример, че прекаленото чатене не е полезно...
Уффф, много взех да се разливам, обаче бях възмутена като го видях... :shock:

drawers
09-28-2006, 20:44
Ти се дразниш от една от най-малко дразнещита грешки...

neMec`
09-28-2006, 20:59
ае machok мисля ,че се хабиш понеже както скиах на горе някои написа повечето пишат на латински не на кирилица и признавам си и аз пиша на латински штот така съм свикнал на таз клавиетура мн рядко пиша на кирилица , за което се извинявам :)

DetE-Idi0t
09-28-2006, 23:08
Ехее, има мноооого, ама мнгооого по-фрапантни грешки от едно безобидно "й". Трябва да се въведе правило - над 10 правописни грешки в пост и се трие. :)

Десет са много!
Кой грамотен човек би направил толкова грешки в един пост?!
Аз казвам пет максимум.

KiLLeR_InSTiNkT
09-29-2006, 09:52
Всеки път, когато чета някаква тема се дразня, защото срещам елементарни правописни грешки. Не казвам, че не допускам грешки при писането, но не съм предполагала, че толкова много хора бъркат думи като "къде", "не знам", "имам предвид", да не говорим за "и" и "й". Както някой се беше изказал в горните постове - ако човек има желание това би могло да се оправи, но явно повечето нямат...