PDA

View Full Version : Местни упойки



stp
05-09-2006, 15:00
Отправям въпроса си наи-вече към докторите тука. Продават ли се в аптеките местни упойки без рецепта под формата ма мехлем, спрей и разни други мазила, за прилагане върху кожа, но без да дразни открити рани и лигавици, а само да ги обезчувствява изцяло или частично. Благодаря.
П.П. И ако е необходима рецепта, дали е зелените рецепти или обикновена?

DrSmurph
05-09-2006, 22:24
Продават се. Какво искаш да обезболяваш?

stp
05-10-2006, 14:17
Сега специално нищо. Заради спорта, който практикувам, при контузии много често се получават открити рани и се замърсяват с камъчета и т.н. До сега ги третирах със 98% етилов спирт за почистване от прах и разни подобни мръсотии, пинсети за отстраняване на дребни камъчета и косъмчетата по краката, които все пак са останали, и третирах с течен йод за дезинвекция. Но процеса на остраняване на камъчета и космите е доста болезнен, когато раната е прясна и бих искал да си закупя упойка, за да облекча болкиоте по време на процеса.
Дано не звучи много тъпо горе написаното, но го правя най-вече по две причини: раните ми зарастват трудно, когато не съм добре почистил от по-едри боклуци, а и не ми се ходи за всяка втора контузия на лекар. ;)

DrSmurph
05-10-2006, 19:36
Промивай ги с кислородна вода и физиологичен разтвор, а ако са по-дълбоки - всв пак е по-добре да идеш при лекар! Ако зарастват трудно - също!

stp
05-11-2006, 12:39
И с кислородна вода ги промивам, но когато ги почиствам от боклуците, заздравяването става бързо. В случая не говорим за затваряне на раната, а за оздравяването и въобще. Не зарастват трудно, а бавно. Ако не я промия, коричката се образува в рамките на 4-5 дена, иначе за окло 2-3, а и при недобре почистена секретира повече лимфна течност. Ходил съм на лекар, нямам проблеми със заздравяването като степен на трудност, а със скоростта му. А може би 90% от контузиите ми на са дълбоки. ;) Така че си остават упойките и очаквам отговор. :)

batkodoki
05-11-2006, 13:25
локалните анестетици /упойките/ изобщо няма да ти помогнат в случая. ще блокират временно само болката, без да повлияят на оздравителния процес. за целта има различни средства повличващи локално регенерацията на тъканите. имаше добър бг-препарат "пантогел"/на знам дали още го има, но със сигурност има чужди аналози/. това е гел на основата на витаминоподобната пантотенова киселина - ускорява заздравяването на раните и създава защитен антисептичен филм. безвредно е и без рецепта. има и подобни спрейове но са мн по скъпи. пробвай с нещо подобно - вярвам ще ти реши проблема :)

stp
05-11-2006, 13:49
Да, позлвам спрейове, ползвах последно един български спрей, Laevocort, от койот не съм особено доволен. Преди това се пръсках с един друг чужд спрей, който съдържа някакъв си прах, не помня точно, от койот кожата става бяла и самата коричка на раната е по-светла. Упойката знам, че няма да повлияе по никакъв начин на оздравителния процес, искам я просто за анестетик при процедурата на премахването на боклученцата. :) Иначе медикаменти, влияещи на процеса на оздравяване винаги ползвам. ;)

DrSmurph
05-11-2006, 22:13
Лидокаин гел и спрей има по аптечната мрежа. Може да го ползваш успешно!