PDA

View Full Version : Въпрос за шарките



FikyScHetOo
05-18-2006, 11:05
Имам малък въпос - защо при шарка не трябва да се къпе болния? Коя от всички шарки не е причинена от вирус и може да се преболедува пак. Колко шарки сте преболедували?

ninsy
05-18-2006, 11:36
Имам малък въпос - защо при шарка не трябва да се къпе болния? Коя от всички шарки не е причинена от вирус и може да се преболедува пак. Колко шарки сте преболедували?

ами до сега съм боледувала само от 1 шарка-варицела.. преди около 5-6 месеца .. а ве4е съм на 17..

djigi
05-18-2006, 12:26
В картона ми пише, че всичките съм ги минала, явно съм била доста малка, защото помня само една-две. Не бива човек да се къпе, защото май се разнася така и мисля, че след скарлатина не се изгражда имунитет.

FikyScHetOo
05-18-2006, 13:34
аз сега съм с варицела, май и рубиола съм карала...или морбили, а съм на 16 :)

djigi
05-18-2006, 14:34
Варицелата си изгражда имунитет и ако не се чешаш няма да ти останат белези. Предполагам си била вече на лекар - там всичко са ти обяснили. Иначе никъде не е писано, че трябва да минеш през всички видове шарки през животата ти. Специално за рубеолата знам, че е хубаво да се изкара преди пубертета, защото след това може и да има тежки полови дефекти, а ако е по време на бременност може да се увреди плода.

Мрън
05-18-2006, 16:09
След скарлатината се изгражда имунитет!

От всичките шарки се заразя чрез вирус, предаван по въздушно-капков път. От всичките се създава създава имунитет после. Рубиолата и варицелата са опасни при бременост.

shadow4e
05-18-2006, 16:38
ох, от скарлатината не се изгрежда имунитет ,можеш и 100 пъти да я караш.
варицелата са по-големи пъпки и се кара един път ...но все пак знам за случаи,в които като си я карал като дете,вече като пенсионер може пак да се заразиш...
робеола,това е дребната шарка,кара се също един път
морбили не може д си карала,мила,от нея доклокто знам се умира,нали затова ни ваксинират против вариола/голяма шарка/ и морбили и др болести
може нещо да съм пообръкала,но като цяло е така :)

batkodoki
05-18-2006, 18:53
днес има САМО един вид "шарка". през 1982 СЗО приема че другият вид чрез имунизациите е окончателно ликвидиран на Земята. щамове се пазят само на 3 места в света за експериментални цели и вс лекар е задължен да докладва случай ако /пази Боже!/ се яви.

FikyScHetOo
05-18-2006, 19:38
ох, от скарлатината не се изгрежда имунитет ,можеш и 100 пъти да я караш.
варицелата са по-големи пъпки и се кара един път ...но все пак знам за случаи,в които като си я карал като дете,вече като пенсионер може пак да се заразиш...
робеола,това е дребната шарка,кара се също един път
морбили не може д си карала,мила,от нея доклокто знам се умира,нали затова ни ваксинират против вариола/голяма шарка/ и морбили и др болести
може нещо да съм пообръкала,но като цяло е така :)
Питах вкъщи - морбили съм карала. Много сериозна е, за което имаш право. А колко за колко дни "избиват" всички пъпки горе долу знаете ли? Иначе карантината е 9 дена :-)

Мрън
05-20-2006, 12:20
ох, от скарлатината не се изгрежда имунитет ,можеш и 100 пъти да я караш.
варицелата са по-големи пъпки и се кара един път ...но все пак знам за случаи,в които като си я карал като дете,вече като пенсионер може пак да се заразиш...
Айде бе! Не се изграждал имунитет! Защо лекарите твърдят обратното а?

Скарлатината се причинява от бактерии от рода на бета-хемолитичния стрептокок от група А. Тези бактерии отделят токсини и алерген, който предизвиква късни усложнения. Заболяването се предава по въздушно-капков път. Разпространението на инфекция се извършва от болни от скарлатина или ангина. След преболедуване се придобива траен имунитет, поради което повторният контакт със стрептокока не предизвиква скарлатина, но се появява бактерионосителство.
А за варицелата:

Въпреки, че се среща по-често при деца под 15 години, всеки може да се разболее от варицела. Обикновено човек се разболява само веднъж в живота си. Но вирусът, който причинява варицелата може да остане в организма без да е болестотворен и може да причини друга кожна болест на по-късен етап, наречена херпес зостер.

batkodoki
05-20-2006, 20:25
я не спорете за неща от които не разбирате! :)

написаното от Мрън за СКАРЛАТИНАТА е вярно. това е бактериална инфекция и се създава траен имунитен с възможно последващо вирусоносителство.

Варицелата, Вариолата и Морбили са съвсем др нещо, защото са вирусни инфекции.

ВАРИЦЕЛАТА се причинява от Herpes virus varicellae (Virus varicelae - Zoster) - VHZ. след боледуване се развива имунитет. Под негово влияние инфекцията преминава в латентно състояние в ганглиите на сетивните нерви. там тя остава през целия живот и може да рецидивира /а може и никога да не се прояви!/. развитието за херпес зостер е израз на рецидив /реактивация/ на латентната инфекция на VHZ.

Нито Скарлатината, нито Варицелата са някакви "шарки"!

Има едни невежество от страна на колеги дори, /понякога се чудя как ги даваме тези дипломи..../ да бъркат Варицелата /лещанка/ и да я назовават "дребна шарка". това е НЕвярно! "шарки" в собствен смисъл са:

МОРБИЛИ / брусница/ - причинен от Morbillivirus, и това е = "ДРЕБНА ШАРКА".

ВАРИОЛА - причинена от Poxvirus variolae, и това е = "ЕДРА ШАРКА", която както писах, отдавна е изтребена /слава богу/ от Земята.

Няма от какво чак толова да се тревожите по повод тези болежки, срещу сериозните всички сте ваксинирани. останалите ще ги преживеете безпроблемно :)