PDA

View Full Version : Талант... има ли такова нещо?



Dr. Kazimbutt
05-20-2006, 22:59
Според вас има ли талант в музиката? Какво представлява той?

machoka
05-20-2006, 23:12
Има има.. ама е 10 %... останалото е труд.. животински труд.

И този който твърди, че интелектуалният труд бил по-лек от това да копаш нивата на село - може да се скрие, значи не е бичил с часове в името на изкуството и не знае, че си грохнал накрая.. специално за музиката, защото за нея отвори темата, но и по принцип за някои сфери от изкуството.

Dr. Kazimbutt
05-20-2006, 23:13
Има има.. ама е 10 %... останалото е труд.. животински труд.

Да, ама все пак е нужно да го имаш. Не може да станеш виртуоз на даден инструмент само с труд.

machoka
05-20-2006, 23:14
Правилно.. без талант си... просто добър техничар ;-)

teenkopele
05-20-2006, 23:34
Според мен, има и се изразява в това да правиш добра и качествена музика, която се харесва на много хора. Е, за това се иска и доста работа, както вече казаха. :)

MiRaCuLiXbb
05-21-2006, 13:52
Има има.. ама е 10 %... останалото е труд.. животински труд.

И този който твърди, че интелектуалният труд бил по-лек от това да копаш нивата на село - може да се скрие, значи не е бичил с часове в името на изкуството и не знае, че си грохнал накрая.. специално за музиката, защото за нея отвори темата, но и по принцип за някои сфери от изкуството.
Щото след като си изкопал нивата на село не си грохнал? Няма какво да се залъгваме, селскостопанската работа/тежката физическа работа е много по-изморителна, води до много по-големи рисковe, здравни проблеми и т.н.
На кого му е по-лесно - музиканта или миньора? Са може да се замозалъгваш, че за да станеш голям музикант трябва некви чудеса да праиш, но не е така. Трябва ти талант/сиреч чисто музикални дадености и възможности/, които не можеш да развиеш ако си музикален инвалид и по 23 часа на ден да се дереш. Трябва ти подходящ човек, спонсор, учител или там както искаш го наречи да те води, да ти дава някои насоки и пари. Другото са няколко години изучаване на тънкостите на пеенето и усъвършенстване на гласа си и си завършен певец.
Накратко, за да не задълбавам много, за да станеш известен музикант ти трябва:
50% талант
30% подходящи условия/пари, добри учители, вече натрупана известност от родителите ти например и др.
20% техническа подготовка, тоест това, което ти преподават в академията или училището
Другото е опит, с натрупването на който ставаш все по-добър и просто доразвиваш таланта си.

FikyScHetOo
05-21-2006, 16:45
Има има.. ама е 10 %... останалото е труд.. животински труд.

И този който твърди, че интелектуалният труд бил по-лек от това да копаш нивата на село - може да се скрие, значи не е бичил с часове в името на изкуството и не знае, че си грохнал накрая.. специално за музиката, защото за нея отвори темата, но и по принцип за някои сфери от изкуството.
Прав си, за да имаш нещо добро, която д асе хареса на останалите трябва да имаш много идеи, защото не от всяка идея излиза шедьовър. Трябва да имаш търпение и д асе научиш да не допускаш емоциите да ти влиаят. Това е доста трудно. Освен това като избереш "добрата" идея трябва да я направиш. Дали ще е песен, разказ, стих или песен е хубаво тя да е по-сложна, защото когато можеш да създадеш нещо велико- можеш да правиш и всичко останало в тази област. За да го направиш ти трябва много, много, много време. Не може д астане за 5 минути. Трябва да се изпипа, да се офорнми, да се извлекат най-точните тонове, щрихи и думи...Едва след този животински труд можеш да се насладиш на труда си...И без капка талант, без минута труд няма да стане нищо. Изкувството е талант, търпение, време и точно око/ухо, а това не са качествата, които имат всички. Таланта е необходим, но не е всичко

FikyScHetOo
05-21-2006, 17:03
Щото след като си изкопал нивата на село не си грохнал? Няма какво да се залъгваме, селскостопанската работа/тежката физическа работа е много по-изморителна, води до много по-големи рисковe, здравни проблеми и т.н.
По изморителна е, но не се влияе от почти нищо, тя става нешо константно, постоянно. А творческата дейност зависи от хиляди неща: неможеш да пишеш тъжен стих когато си весел, неможеш да рисуваш когато си яростем, неможеш да пееш за любовта когато си я загубил...

Другото са няколко години изучаване на тънкостите на пеенето и усъвършенстване на гласа си и си завършен певец.

20% техническа подготовка, тоест това, което ти преподават в академията или училището

Другото е опит, с натрупването на който ставаш все по-добър и просто доразвиваш таланта си
А това не е ли положен труд? Тежката, селската работа и на миньора- примерно , не е казано че трябва да направи нещо перфектно, точно и красиво. Той копае където му кажат, този човек изпълнява заповеди и така преминава през дните си. Твореца трябва сам да намери идеите си, затова трябва да познава живота, хората и света около него, да знае какво ще се хареса и какво ще се продава евентуално и на каква цена. Това значи, че той преди да тръгне да направи идеята си, той трябва да е на ти с икономиката, по скоро маркетинга - да разбере какво се харесва на хората и какво се търси(Освен,ч е не трябва д аго прави за хората, той трябва да се съобразява с тях и да намери тясната пресечна точка на неговите желания и потребителските интереси); да се съобрази с историята, религията, интересите и навиците на хората, на които ще продаде продукта си да речем(няма да продава портрети на Хитлер на някои евреи), малко психология( да знае какво ще подхожда а човека, който иска негова творба)...и най-вече да има талант в тази с дейност и да е способен да го развива и да придобие опит, което става чрез упорит труд и много тренировки.
П.П.Мисля, че Да Винчи е успял именно защото е познавал всяка част от телата на хора и животни, всеки винт и болт на всяка машина, всеки стръг в тревата и всяка извивка на всяко малко клонче по дърветата.
П.П.2 Май вече разгадахте кое ме влече ;-) :-) ;-)

i'm so excited!
05-21-2006, 21:39
разбира се, че талант има ... за тези които го имат нещата стоят по долу горе следния начин; 30% талант, 70% яко бачкане ..
а при тези които го нямат - 100% бачкане. накрая резултата е един и същ.
но и двата случая без здрава работа нищо няма да излезе ..

И този който твърди, че интелектуалният труд бил по-лек от това да копаш нивата на село - може да се скрие, значи не е бичил с часове в името на изкуството и не знае, че си грохнал накрая..
много съм съгласна с това... аз само след час, едни нещастни 60 минутки пеене съм толкова отвратително изморена, както след половин ден копане на картофи в нивата на баба ми (това съм го правила.)

ExTr3m3_GiRL
05-21-2006, 21:49
Без талант нищо не можеш да постигнеш. Колкото и да бачкаш просто не става особено при пеенето. Или можеш да пееш или не, или можеш и ти се отдава да бягаш бързо или не [-( Ако имаш талант с работа само осъвършенстваш този талант. Аз сега каквото и да правя не мога стана певица [-( дори и да се спукам от работа #-o

machoka
05-21-2006, 21:53
MiRaCuLiX.bb

Поставяш финансовият елемент на твърде високо стъпало в стълбицата към успеха. Парите/славата идват след предоставянето на краен интелектуален продукт, те не идват по време на разработката му.

Физическата умора е много по-лесно поносима от психическата. Да не говорим, че при свиренето един музикант се уморява страшно много физически - схващат му се рамене, пръсти, таз /зависи на какво свири - при мен всичко това плюс още няколко/, като станеш от инструмента и се чувстваш отпаднал, без желание за нищо освен да се докопаш до леглото. И като станеш - пак... къртовски.. но то ти е приятно, разбираш ли? Докато да копаш минерали в някоя мина е ужасно, то интелектуалното съсипване от работа ти носи морално удовлетворение... и тендовагинит в повечето случаи.

Така че е еднакво изморително.


А творческата дейност зависи от хиляди неща: неможеш да пишеш тъжен стих когато си весел, неможеш да рисуваш когато си яростем, неможеш да пееш за любовта когато си я загубил...
Напротив -> едни от най-великите композитори са писали сравнително жизнерадостни произведения именно в тежки моменти от живота си. Всичко е индивидуално, но твоята логика е погрешна в случая ;)

EvaneScence_f
05-21-2006, 21:54
vsi4ko se u4i,nikoi ne se e rodil nenau4en,no prosto na nqkoi hora im idva darom,e tam ve4e si e ne6toto,ako si gotov da se spuka6 ot rabota moje6 nqkoi den da postigne6 ne6to,koeto na nqkoi mu e dadeno po rojdenie...no vsi4ko se u4i....[/quote]

unnamed_user
05-21-2006, 21:59
Според мен такова нещо като талант няма.Всеки човек се ражда с еднакви умствени и физически възможности - тва е доказано.Всичко останало е въпрос на възпитание и развитие.

machoka
05-21-2006, 22:01
Според мен такова нещо като талант няма.Всеки човек се ражда с еднакви умствени и физически възможности - тва е доказано.Всичко останало е въпрос на възпитание и развитие.

Не знам къде го видя, че е доказано.. защото всъщност не е така ;)

FikyScHetOo
05-21-2006, 22:01
vsi4ko se u4i,nikoi ne se e rodil nenau4en,no prosto na nqkoi hora im idva darom,e tam ve4e si e ne6toto,ako si gotov da se spuka6 ot rabota moje6 nqkoi den da postigne6 ne6to,koeto na nqkoi mu e dadeno po rojdenie...no vsi4ko se u4i....[/quote]
Учи се всичко за да могат децата от малки да се ориентират кой какво може да прави най-добре. Затова после в гимназиите се губят музиката, рисуването или и двете....
Мачока, мерси че ме поправи. Не съм се изразила особено точно, но е вярно, че влиаят хиляди неща....

Dr. Kazimbutt
05-21-2006, 22:47
разбира се, че талант има ... за тези които го имат нещата стоят по долу горе следния начин; 30% талант, 70% яко бачкане ..
а при тези които го нямат - 100% бачкане. накрая резултата е един и същ.
Резулатът не е един и същ. Можеш да свириш на цигулка по 24 в денонощието, но нямаш ли талант, няма начин да засвириш като Николо Паганини.

Dr. Kazimbutt
05-21-2006, 22:53
аз примерно съм човек, който няма талант- музикален и наистина съм полагал адски много труд, но просто липсва нещо... :cry:
Не се отчайвай! Всеки го бива в нещо. :wink:

FikyScHetOo
05-21-2006, 23:00
еми мен не и в музиката... и в рисуването... и в мисленето... :oops:
може да е в склуптората, може да можеш да пишеш...или дори да разбираш хората, това изкувство се цени най-много :mrgreen:

FikyScHetOo
05-21-2006, 23:04
ми да пиша... пуснах едни неща в темата за творчеството днеска, ама като ги чета сам си се отчайвам...

мисля, че имам талант в говоренето на тъпотии и работя над него... :lol:
Това е най-вече дарба...и аз я имам :lol: Иначе сигурно можеш да танцуваш...аз лично мога да пиша и да рисувам...

FikyScHetOo
05-21-2006, 23:08
всъщност не мога да кажа сам дали имам талант за нещо...
някакво самохвално ми е...
хах така е, но мисля, че пишеш страхотни разкази...прочетох ги. А иначе мога да пратя мой проект да кажете мнение ;)

FikyScHetOo
05-22-2006, 07:01
Идеята и изпълнението са си мои. Иначе я снимах по много балъшки начин и трябваше малко да я изрежа по време на обработката. Отдясно има още малко матриал (като в ляво)
http://img224.imageshack.us/img224/756/tatoomacka9pm.gif

i'm so excited!
05-22-2006, 08:42
разбира се, че талант има ... за тези които го имат нещата стоят по долу горе следния начин; 30% талант, 70% яко бачкане ..
а при тези които го нямат - 100% бачкане. накрая резултата е един и същ.
Резулатът не е един и същ. Можеш да свириш на цигулка по 24 в денонощието, но нямаш ли талант, няма начин да засвириш като Николо Паганини.
всяко нещо се научава, с много усилия и постоянство би могъл да просвириш. вярно е, че може би няма да свириш по същия изкусен начин, но ако бяхте започнали от едно ниво, може би сега ти щеше да си добър като него, а защо не и по-добър?
когато започнах да пея, мислех че съм безнадежден случай, но след всеки ден яко блъскане резултатите са .. доста.. задоволителни... :oops:

FikyScHetOo
05-22-2006, 09:52
разбира се, че талант има ... за тези които го имат нещата стоят по долу горе следния начин; 30% талант, 70% яко бачкане ..
а при тези които го нямат - 100% бачкане. накрая резултата е един и същ.
Резулатът не е един и същ. Можеш да свириш на цигулка по 24 в денонощието, но нямаш ли талант, няма начин да засвириш като Николо Паганини.
всяко нещо се научава, с много усилия и постоянство би могъл да просвириш. вярно е, че може би няма да свириш по същия изкусен начин, но ако бяхте започнали от едно ниво, може би сега ти щеше да си добър като него, а защо не и по-добър?
когато започнах да пея, мислех че съм безнадежден случай, но след всеки ден яко блъскане резултатите са .. доста.. задоволителни... :oops:
Разбира се, че е така. Ако ти идва отвътре да направиш някоя извивка е по-лесно, но иначе можеш да я мъчиш дълго време и пак да я направиш добре...давам пример с това, защото това обичам да правя

Dr. Kazimbutt
05-22-2006, 16:29
разбира се, че талант има ... за тези които го имат нещата стоят по долу горе следния начин; 30% талант, 70% яко бачкане ..
а при тези които го нямат - 100% бачкане. накрая резултата е един и същ.
Резулатът не е един и същ. Можеш да свириш на цигулка по 24 в денонощието, но нямаш ли талант, няма начин да засвириш като Николо Паганини.
всяко нещо се научава, с много усилия и постоянство би могъл да просвириш. вярно е, че може би няма да свириш по същия изкусен начин, но ако бяхте започнали от едно ниво, може би сега ти щеше да си добър като него, а защо не и по-добър?
когато започнах да пея, мислех че съм безнадежден случай, но след всеки ден яко блъскане резултатите са .. доста.. задоволителни... :oops:
Не знам... ще видим като просвиря и на цигулка. :wink:

Не мислиш ли, че си постигнатала това ниво, защото просто ти се отдава? Познавам един тип, който може да блъска всеки ден, но никога няма да се научи да пее. Напълно безнадежден случай е. Ако нещо не ти се отдава - колкото и да се опитваш, няма да станеш добър в него.

i'm so excited!
05-22-2006, 20:08
Не мислиш ли, че си постигнатала това ниво, защото просто ти се отдава? Познавам един тип, който може да блъска всеки ден, но никога няма да се научи да пее. Напълно безнадежден случай е. Ако нещо не ти се отдава - колкото и да се опитваш, няма да станеш добър в него.
ахххх, защо си мислиш, че няма да може да пропее?(:
може гласовите му данни да не паснат на някой стил, но пък може да се перфектни за друг.. изкуството си е изкуство, изкуството е всичко, което идва от душата. а и много зависи от това как подходиш към него.
аз много повече се възхищавам на хора, постигнали всичко само чрез усилена работа, отколкото на родените гении
а за мен .. не знам дали ми се отдава или не, но знам, че ужасно много съм блъскала и блъскам.

Dr. Kazimbutt
05-22-2006, 20:12
ахххх, защо си мислиш, че няма да може да пропее?(:
може гласовите му данни да не паснат на някой стил, но пък може да се перфектни за друг.. изкуството си е изкуство, изкуството е всичко, което идва от душата. а и много зависи от това как подходиш към него.
аз много повече се възхищавам на хора, постигнали всичко само чрез усилена работа, отколкото на родените гении
а за мен .. не знам дали ми се отдава или не, но знам, че ужасно много съм блъскала и блъскам.
Не си го чула да "пее". Не може да хване тоналността на елементарна мелодия... музикален инвалид е, но за сметка на това - рисува доста добре.

midnight...
05-22-2006, 20:14
когато нямаш талант, но както казахте се блъскате супер много да успеете според мен може да стигнете до едно определено ниво..след него идва ред на таланта и усещането което иначе няма как да дойде
всеки може да намери своя начин, зависи как търси

i'm so excited!
05-22-2006, 21:06
амиии да Казимбът е прав...
нямаш ли музикален слух си заникъде..

аз съм музикален инвалид 8)
айде стига си се правил на гъз пък и ти, пазя си клипчето ...

i'm so excited!
05-22-2006, 21:35
а пък и съм те чувала да пееш огън момиче не забравяй ... бива си те :twisted:

machoka
05-22-2006, 22:12
амиии да Казимбът е прав...
нямаш ли музикален слух си заникъде..

аз съм музикален инвалид 8)

Зависи какво точно разбираш под музикален слух, защото половината известни в цял свят български професори и преподаватели на тяхното ниво нямат грам представа от солфеж - това е предмета с главно П за музикалния талант и слух.. :D

MiRaCuLiXbb
05-24-2006, 20:21
Според мен такова нещо като талант няма.Всеки човек се ражда с еднакви умствени и физически възможности - тва е доказано.Всичко останало е въпрос на възпитание и развитие.

Не знам къде го видя, че е доказано.. защото всъщност не е така ;)
Ей немаше ме тия дни и не доразвихме темата. :( Unnamed_User, ти биология учил ли си? Каквито гени ти дадат родителите такъв талант ще имаш. Най-великите спортисти, музиканти, певци, художници и т.н. са природни гении, тоест подходящо попаднали гени в генотипа им...гени за добър тембър, дълбочина, височина, сила и незнам си какво още за гласа, гени за необикновено съзнание и виждания за постигане на шедьоври. Гени за бързо и силово развитие на мускулите. И т.н. и т.н.
Machoka, включвам парите, защото в днешно врече да си намериш свестни учители трябват пари. За да си купуваш добри инструменти трябват пари. За да живееш/едно 70-80% от музикантите специално в България мизерстват/ трябват пари...

FikyScHetOo
05-28-2006, 22:31
Генът си е ген, но има и редки изключения...но в областта на таланта това става много много рядко. Примерно едната ми сестра пее, аз и другата рисуваме добре. :) Но трябва да има разнообразие :mrgreen:
Иначе е трудно примерно баща ти да е художник и ит да не можеш да направиш 2 щрихи....талант има ...и е доказано. Има много талантливи българи и българки, които нямат шанс за изява. Където идва мястото и на парите