PDA

View Full Version : първа помощ при епилептичен припадък...?



art_lady
05-22-2006, 16:07
Здравейте.Искам да попитам някой знае ли как се оказва първа помощ(преди да се викне Бърза помощ) при епилептичен припадък и съответно гърч?Моля ви,кажете ако някой знае.

ycMuBkaTa
05-22-2006, 16:18
Ами какво да ти кажа миличка, за нещастие имам честта да съм запозната с тези неща...
По принцип първа помощ е твърде силно казано по простата причина, че ти нищо не можеш да направиш. Просто припадъка почва и свършва. Нищо не може да му повлияе. Единственото, което трябва да се внимава е, човекът да не му падне назад езика и да не го прехапе, защото в първия случай може да се получи задушаване.
Другото също важно е да се внимава да не се удари някъде и най-вече главата, защото в този момент мозъкът е много чувствителен и по-значителен удар би бил доста опасен.
Другото...да му се направи диазепам мускулно инжекция. Той спира гърчовете или по-скоро намалява силата на гърча. Инжекцията се прави някъде в крака да речем, мястото не е от значение.
И другото - не на последно по важност е да запазиш самобладание и да знаеш, че всичко ще мине, да не се плашиш, защото от припадък не се умира ( в случай, че пак казвам не се удари някъде главата по-болезнено)
За бърза помощ...не знам дали има смисъл и дали биха помогнали, а и докато дойдат припадъка ще е вече минал.
Не знам защо те интересува тази тема, но ако имаш други въпроси ще ти отговоря. Както казах вече имам нещастието по съм запозната с епилепсията и всичко около нея като болест.

art_lady
05-22-2006, 16:25
Ами какво да ти кажа миличка, за нещастие имам честта да съм запозната с тези неща...
По принцип първа помощ е твърде силно казано по простата причина, че ти нищо не можеш да направиш. Просто припадъка почва и свършва. Нищо не може да му повлияе. Единственото, което трябва да се внимава е, човекът да не му падне назад езика и да не го прехапе, защото в първия случай може да се получи задушаване.
Другото също важно е да се внимава да не се удари някъде и най-вече главата, защото в този момент мозъкът е много чувствителен и по-значителен удар би бил доста опасен.
Другото...да му се направи диазепам мускулно инжекция. Той спира гърчовете или по-скоро намалява силата на гърча. Инжекцията се прави някъде в крака да речем, мястото не е от значение.
И другото - не на последно по важност е да запазиш самобладание и да знаеш, че всичко ще мине, да не се плашиш, защото от припадък не се умира ( в случай, че пак казвам не се удари някъде главата по-болезнено)
За бърза помощ...не знам дали има смисъл и дали биха помогнали, а и докато дойдат припадъка ще е вече минал.
Не знам защо те интересува тази тема, но ако имаш други въпроси ще ти отговоря. Както казах вече имам нещастието по съм запозната с епилепсията и всичко около нея като болест.
Благодаря ти много за изчерпателния отговор,имам и друг въпрос.По горе-долу колко време трае този гърч?

ycMuBkaTa
05-22-2006, 16:32
Ами различно, но не повече от 20-25 минути. Може би най-малко 5-10 минути да трае.
Честно казано пази Боже да видиш такова нещо и то ако е човек, който обичаш...Не го пожелавам дори и на враговете си.

ycMuBkaTa
05-22-2006, 16:37
Забравих да се изясня.
Аз говоря за припадъка като цяло колко трае иначе гърча представлява ритмично свиване на мускулите на цялото тяло и то трае секунди. Но не винаги припадъците са с гърчове. Има и разлини видове гърчове. Понякога гърч дори няма, а само движение на тялото и пяна по устните. Свиване на зъбите. Посиняване. Дори имаш чувството, че човекът спира да диша, но когато премине припадъка и тялото се отпусне и човекът си поема въздух и синината преминава.

Офф много мога да ти говоря по тази тема, но едва ли някой друг го интересува, така че ако желаеш ме намери в АйСикю-то или ми пиши пм.

SeXyTo_f
05-22-2006, 19:20
била съм свиделтел на такова нещо...една жена просто си вървеше по улицата...и изведнъж започна да се гърчи...и ми стана много гадно...щото всички се опитаха да и помогнат..а аз седях няква ужасе..и се чудех кво да права...е то аз нищо не можех да направа..и нямаше какво...ама беше ужасно... :|

batkodoki
05-23-2006, 17:33
ооо, изобщо не съм съгласен, че "няма какво да направиш" при епилептичен припадък. има!

1./ НЕ се плашете и не се дръжте резервирано.

2./ Сложете главата на човека на коленете си /без значение куде се намира/

3./ Обърнете СТРАНИЧНО на торса /тялото/ главата на припадналия , с оглед избягване от задушване на същия от повърнати материали.

4./ ПЪХНЕТЕ ме между зъбите на припадналия мек предмет: портфейл, дебела дреха, ремък на чанта, и т.н ...... това ще ГО предпази от прехапване на езика /мн често усложнение/!!

5./ държейки главата на припадналия на коленете - сложете длани на слепоочията и тихо-шепнешком се молете/ако знаете молитви, или си ги измисляйте в момента думичките/, но трябва да е ТИХО- т.е силните дразнения задълбочават припадъка. много слабите - обратно - вадят мозъка от това състояние. има даже разработени методики на шепнешком говорени думи. оказва се че съдържанието на думите няма значение, важно е да се говори много бързо, напевно, и ШЕПНЕШКОМ, без паузи премодулация и прекъсване /вероятно затова молитвите знаени наизуст са така ефикасни/

ycMuBkaTa
05-23-2006, 23:28
ооо, изобщо не съм съгласен, че "няма какво да направиш" при епилептичен припадък. има!

1./ НЕ се плашете и не се дръжте резервирано.

2./ Сложете главата на човека на коленете си /без значение куде се намира/

3./ Обърнете СТРАНИЧНО на торса /тялото/ главата на припадналия , с оглед избягване от задушване на същия от повърнати материали.

4./ ПЪХНЕТЕ ме между зъбите на припадналия мек предмет: портфейл, дебела дреха, ремък на чанта, и т.н ...... това ще ГО предпази от прехапване на езика /мн често усложнение/!!

5./ държейки главата на припадналия на коленете - сложете длани на слепоочията и тихо-шепнешком се молете/ако знаете молитви, или си ги измисляйте в момента думичките/, но трябва да е ТИХО- т.е силните дразнения задълбочават припадъка. много слабите - обратно - вадят мозъка от това състояние. има даже разработени методики на шепнешком говорени думи. оказва се че съдържанието на думите няма значение, важно е да се говори много бързо, напевно, и ШЕПНЕШКОМ, без паузи премодулация и прекъсване /вероятно затова молитвите знаени наизуст са така ефикасни/

1/.Това го потвърдих и аз.
2/.и 3/. За страничното обръщане - съгласна съм, но ако се мести главата няма ли да доведе това до нарушения?
4/.И как по-точно ще се пъхне мек предмет при условие, че припадналият стиска зъбите си силно, невъзможно е да се отворят с пръсти, дори ако пробваш и пъхнеш пръсти може да се нарани доста сериозно. Като пъхнеш мек предмет-добре, но има разлика какъв ще е...Според мен най-добре е да се внимава да не се прехапе езика и да се обърне тялото странично. Това за предметите...Аз съм чувала, че ако се отворят зъбите и припадналият си поеме въздух и припадъка приключва, но това е ужасно трудно...да не кажа невъзможно с голи ръце, а ако се използва лъжица или нещо метално може до доведе до нараняване на венците.
5/. За това тук не съм чувала, но като се замисля от опита си, може би си прав. В смисъл звукът от викане определено повлиява на продължителността на припадъка.

ПС. Не оспорвам компетенцията Ви. Просто искам по тези неща да науча повече информация и то не от книги, а от практика.

batkodoki
05-24-2006, 00:27
позиционирането на главата НЕ може да доведе до усложнения, напротив - често е животоспасяващо.

само във началната фаза/на редуване на тонично-клоничните гърчове на мускулатурата/ е целесъобразно механичното предпазване на езика. очевидно е , че при последващата фаза на един генерализиран гърчов епизод, кого мускулатурата контрахира е абс безпредметнен всеки опит за насилствено полагане на защитен предмет, системата сама опазва себе си чрез блокиране на челюстната мускулатура.

за "обратното дразнение" е писано много. вклю и в Мрежата. идеята, че много слабите дразнения под формата на много тихи&бързи словесни стимули е категорично доказана като форма за извеждане от инцидентен статус епилептикус.

в болнична обстановка - има утвърден алгоритъм за действие, който не е предмет на обсъждане тук. Но винаги трябва да се помни, че няма един единствен лекарствен режим за лечение на гърчовете.

Roxy
05-24-2006, 12:17
аз съм чела че ако получи гърч в никакъв случай не трябва човека да се пипа или някой да се опитва да го спре.и в същата книга пишеше че някои като припаднат и направо заспиват за около половин час

rosen_cholakov
04-04-2014, 19:55
Аз съм с епилепсия. Не е болка за умиране. Взимам си редовно тегретол-а/много помага/ и депакин, . Не виждам нищо притеснително.

divergent
01-10-2017, 20:48
Хора, тая шитня лекува ли се, трябва да има начин човека да си води нормален начин на живот и да се избегнат такива пристъпи, нали?

anonymous908491
01-10-2017, 21:08
не се лекува, цял живот си с епилепсия

gdlyd
01-31-2017, 08:14
Има малък и голям припадък. Малкия представлява повтаряне на едно и също действие(Например: отключва вратата и съответно припадъка- продължава да превърта в ключалката.). За малкия припадък превенцията е да не закачаме човека и да го оставим да прави каквото е почнал, може да обезопасим средата. За големия или още гърча е добре да се сложи нещо меко под главата и пак да се обезопаси. Добре ще е да се извика бърза помощ и да се запише времетраенето на припадъка.