PDA

View Full Version : Помощ по Биология



05-22-2006, 17:37
Трябва ми нещо като доклад за мейозата много моля да ми помоигнете.Предварително благодаря.

SheLLia
05-22-2006, 20:11
отваряш гугъла пишеш "мейоза" и почваш да избираш това което ти трябва и да го пишеш в доклад.Вие искате сичко на готово , понякога се иска и сам да се потрудиш....

05-23-2006, 09:49
Мога да ти кажа абсолютно чесно че търсих в Google и не намерих нищо ,ама нищо .Само някви работи с изпитни теми в който се споменава думичката мейоза и не е написано нищо за нея а също и такива страници дето изобщо не се отварят.За това ще ви помоля за помощ може просто да пейстнете нещо което сте намерили от гугъл или от незнам си къде.Аз търсих и не намерих.

SheLLia
05-23-2006, 10:19
Мейоза

Всяка нормална клетка на тялото съдържа комплект от гени, комбинирани върху 46 хромозоми, намиращи се в клетъчното ядро. Тези хромозоми са подредени в 23 двойки. Сложният процес, при който сперматоцитът с 46 хромозоми се разделя на сперматиди с по 23 хромозоми, е двустепенен и се нарича мейоза. През първата фаза хромозомите в ядрото на сперматоцита- се удвояват (стават 92) и след това се комбинират по двойки. При това съчетаването на блокове от гени във всяка двойка е произволно. Това е трикът на природата да размесва картите и да внася разнообразие в генетичния код на следващото поколение. След като си разменят генетичен материал, двойките хромозоми се разделят и сперматоцитите се делят наново. Всеки първичен сперматоцит дава живот на два вторични сперматоцита, които съдържат различна комбинация от гени в различен ред върху 23 двойки хромозоми.

Оттук нататък започва втората фаза на мейозата. Двойките хромозоми (23) във всяко ядро се разделят, ядрената мембрана се разпада и по една хромозома от всяка двойка мигрира към противоположния край на клетката. Сперматоцитите отново се делят, но този път всяка нова клетка взима само по една от всяка двойка хромозоми. В резултат, всяка нова клетка на сперматид съдържа половината количество (23) хромозоми, докато всички останали клетки на организма съдържат 46.
След мейозата всеки от първоначалните първични сперматоцити се е разделил вече на четири сперматида, всеки от които съдържа само половината от генетичния материал, заложен в първоначалния първичен сперматоцит. Но, което е по-важно, всеки сперматид съдържа неповторима комбинация от гени — произволно образувания половин комплект от гените на родителската клетка. Някои сперматиди могат да си приличат с други по набора от гени, на което се дължат фамилните прилики между братя и сестри, но шансовете за пълно съвпадение са практически нулеви.

Митоза и мейоза

Митоза и мейозата са вътрешна, интегрална част от клетъчно делене. Митозата се случва в телесни клетки, докато мейоза се случва в гаметите.

Мейозата е механизъм на делене, характерен за клетките, изграждащи половата тъкан (тестиси и яйчници). Същността на мейозата се изразява в редуцирането на диплоидния хромозомен набор (2n) в хаплоиден (n). По този начин в зрелите полови клетки (сперматозоиди и яйцеклетки) попада по един представител от всяка хомоложна двойка хромозоми, която е характерна за диплоидната клетка на съответния вид.
Чрез мейозата и оплождането се осъществява материалната и функционалната приемственост между поколенията, осигурява се предаването на белезите, качествата и свойствата от родители на потомци. Получените потомци се различават от родителите по много признаци, тъй като генетичната им информация е постъпила от два различни индивида.




само не ме карай и доклада да ти правя :)
П.С. от къде си мислиш че го намерих това освен от гугъла , вие си мислите че пишете темата и ви излиза всичко което е необходимо.Иска се търсене.Дано съм ти била от полза