PDA

View Full Version : Ima li smisal da bade6 dobar?



doroty
05-23-2006, 09:21
Ne se li 4uvstva6 glupak v dne6no vreme ako si dobar ? Moje6 li da stane6 jertva na sobstvanata si dobrota? :lol:

miloto_girl_4e
05-23-2006, 09:36
за съжаление в днешно време дори да искаш не можеш да си добър, а ако все пак се опиташ да си такъв, те мачкат и си го отнасяш много сериозно....
изглеждаш наивен в очите на другите, а ти всъщност просто искаш да помогнеш, да си добър и нормален човек ...
преди бях добра с хора, правех каквото мога за тях и т.н ,но веднъж направих грешка .. поисках прошка и въпреки, че това беше първата ми грешка и през останалото време бях безупречна получих един голям *** с извинение...
от тогава вече съм по-злобна и се интересувам първо от себе си, от своите чувства, а не както правех преди - да се съобразявам с чувствата на другите...

ckeuT4eTo_f
05-23-2006, 10:09
Ima smisul.. no opredeleno v dne6no vreme biha te izpolzvali samo... :(

skate_warrior
05-23-2006, 10:15
Мен редовно си ме използват.. ама вече ставам лош :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :smt067 :smt071 :smt068 :smt070 :smt072

machoka
05-23-2006, 10:23
Да си добър не означава да си наивен.

На злото да отвръщаш с добро те прави нещо повече от останалите.. ще ти се присмеят само 'малките' хора, чието мнение трябва да отминаваш с презрение и незаинтересованост. По-добре сам, отколкото обграден с такива. По този начин ще спечелиш уважението на този, на когото заслужава да гледаш като на 'човек'.

Искането на прошка е голям дар в характера на човек, защото се изисква на надмогнеш собственото си его и да се поставиш по-ниско от другия, а на това са способни малцина. А въпросното деяние може само да те извиси.

В тая връзка - мило, не се променяй заради малките хора, напротив, те трябва само да укрепват характера ти и да те правят по-силна. Не си заслужава да ставаш като тях ;)

tainstvenata
05-23-2006, 12:12
napylno podkrepqm drugite ... ako si nqkav dobri4ak i ne otvoren ili otvorka i "gazarite" .. v kavi4ki te mislqt za zadrysten i ne6to takova ...
i ima6e edna pogovorka mai "na zloto ogovarqi s dobro" ili ne6to takova mn ne e vqrna 6toty ... horta te ma4kat ot sqkade ..

teenkopele
05-23-2006, 13:48
...а ако все пак се опиташ да си такъв, те мачкат и си го отнасяш много сериозно....
изглеждаш наивен в очите на другите, а ти всъщност просто искаш да помогнеш, да си добър и нормален човек...

За съжаление е така. :? В днешно време, добрите хора са ужасно малко. Единици са тези, които са готови да помогнат на някой в нужда, да направят каквото могат. Все повече и повече обаче, гледат собствената си изгода, това те да са добре, техните проблеми да бъдат решавани, техните нужди да бъдат задоволявани, и дори не си и помислят за останалите, та дори и за по-близките им хора. Тези, на които разчитат, ако случайно изпаднат в беда или нещо подобно.
Всеки може да избира какъв да бъде, но не винаги, защото понякога обстоятелствата и средата, в която е, могат напълно да го променят- до неузнаваемост. :o

FikyScHetOo
05-23-2006, 15:34
Как да няма смисъл да си добър?!? Аз гледам да съм добра с поввечето хора, но с някои не се получава. Отнасям се мило, с внимание и с любов към всеки един познат. Защото то ме прави щастлива, усмивката която дарявам на тези хора ми е достатъчна да продължа напред, да се усмихна и да съм доволна. Помагам на всичките си пиятели, а с повечето познати сме в приятелски отношения. За по-добрите ми приятели съм готова да дам всичко от себе си...и го правя. Няма нищо по красиво за мен от това да даря усмивка на прииятел, защото това ме прави щастлива. Какво получавам за себе си - много неща...тези жестове ме сближават с приятелите ми, даряват ми щастие и усмивка....и любов и приятелство. Примерно когато с малък жест залепя усмивка на лицето на приятел се чувствам страхотно...великолепно...
Дали съм наивна - немисля. Не позволявам да ме манипулират, използват или мачкат. И когато някой направи грешката и да си помисли за това ме губи...губи ме като приятел...

05-23-2006, 15:43
Не само в дне6но време а винаги е било така,6те бъде така и е така.4овек не може да напраи ни6то по вапроса-ако си добар 6е баде6 нари4ан балък,6е те използват и прецакват,за тва тряа да си ло6 и злобен към другите - само така те 6те запо4нат да се държат уважително с теб.

FikyScHetOo
05-23-2006, 15:56
Не само в дне6но време а винаги е било така,6те бъде така и е така.4овек не може да напраи ни6то по вапроса-ако си добар 6е баде6 нари4ан балък,6е те използват и прецакват,за тва тряа да си ло6 и злобен към другите - само така те 6те запо4нат да се държат уважително с теб.
балък ли да се чувствам?!? Към приятелите ми съм адски, мега супер мила и добра, а към враговете - съжаляват,че не ме имат за приятел...Освен това за мен са важни хората около мен, а не как се чувствам. освен това когато правя добро - правя нещо и за себе си...не се чувствам сама и когато видя ,че съм виновна за усмивката на някой друг ми се оправя настроението. Има смисъл да си добър с приятелите си и още по-добър с враговете си.
П.П. един човек повече ще се ядоса ако те дразни и само му се усмихнеш или му кажеш нещо мило, отколкото да седнеш да го псуваш...така усилията му стават напразни и се чувства гадно :mrgreen:

vra4ka
05-23-2006, 20:16
Глупак, не глупак за мен е много важно да правя добри неща.
Като ме помолят за нещо, много рядко отказвам...
И да, много често ставаш жертва, но на човек, който прави нещо искрено, само факта че го е направил, го прави достатъчно щастлив.
При мен специално от много доброта, доста често хората ми се качват на главата, но това е живота.
Аз обичам да помагам на хора, които се нуждаят от моята помощ.Дори и малък жест винаги е нещо.
:wink:

Dharma
05-23-2006, 21:58
ami vsu6nost kogato pravi6 dobro na drugite, pravi6 dobro i na sebe si...zamislete se-horata , koito osuznavat 4e ne pravqt dobri ne6ta se 4uvstvat malko ili mnogo vinovni, suvestta gi grize #-o puk i kakvo zna4i da si dobur-da pomaga6 na ostanalite, da izjivqva6 6tastieto i tugata im zaedno s tqh, da si gotov da se jertva6 zaradi tqh- kolko 4oveka poznavate, koito biha napravili tova za vas??? da si dobur v dne6no vreme zna4i da pomaga6 na drugite, no v umereni koli4estva.A nima ne reagirame stranno i s nedoverie kum tozi koito iska da ni pomogne. Tolkova sme sviknali s lo6oto povedenie na okolnite, s egoizuma im 4e kogato nqkoi re6i da ni pomogne si mislim"kak li iska da me precaka?" :smt011

ExTr3m3_GiRL
05-23-2006, 22:11
Естествено , че има смисъл да си добър!!!
Да, живота е труден, но ние трябва да се борим и да вършим добро, за да можем и да получаваме. Вярно, ще кажете в днешно време добрите хора са малко ](*,) И какво??? Трябва да ставаме като тях ли??? НЕ разбира се! Защо да не си добър, да правиш добро, като това ще те направи щастлив :-k Щастието, че си помогнал на някой и си направил добро не може да се сравни с удовлетворението, че си провалил някой, че си му сторил лошо [-( Живота ни предоставя страхотни шансове и трябва да му се радваме, да се усмихваме и тези прекрасни мигове да ги споделим с другите, да им покажем, че трябва да са добри да вярват да им помогнем, на ТЯХ лошите, или по-точно уморените от живота хора, които искат да си отмъстят на невините за гадния си живот като им направят лошо :smt009
Жалко, тези хора са много ](*,) :( Но аз, както и всички други хора трябва да си кажат СТИГА до тук беше лошотията! Да се вземем в ръце да се усмихнем на живота и да сторим добро... \:D/ :lol: :mrgreen:

WwanAdoO
05-23-2006, 22:15
Светът и хората винаги ще имат нужда от поне още едно добро,затова не правете нещо,което не искате на вас да ви направят,усмихвайте си и просто направете някой щастлив с каквото можете :) А жертва можеш да станеш винаги,но само ако го позволиш :!:

Dr. Kazimbutt
05-23-2006, 22:32
Не помагам на никой, защото никой не ми помага на мене. Едно нещо съм разбрал - не трябва да се разчита на другите. Затова се оправям сам.

ycMuBkaTa
05-23-2006, 22:35
Не мисля, че на някой му е заложено да бъде лош по рождение. Всеки може да бъде добър. Важното е да осъзнаеш силата на добротата и да се научиш да бъдеш добър към себе си и за себе си на първо място. Не можеш да очакваш другите да мислят за теб и да се интересуват повече от теб отколкото от самите себе си. И въпреки това трябва да се отнасяш с доброта към тях, за да имаш надеждата, че може би ще отвърнат със същото...
Истински добрите хора днес са на изчезване...

machoka
05-23-2006, 22:42
...днес за пореден път ми се подиграха и пикаха с извинение на доброто ми намерение от месеци насам..защо продължавам.. питам се себе си.

мамка му, колко е трудно да продължиш да вярваш в нещо, изглеждащо нереално... :evil:

Dr. Kazimbutt
05-23-2006, 22:45
...днес за пореден път ми се подиграха и пикаха с извинение на доброто ми намерение от месеци насам..защо продължавам.. питам се себе си.

Спокойно. Един ден всичко ще им се върне... тъпкано!

FikyScHetOo
05-23-2006, 22:48
...днес за пореден път ми се подиграха и пикаха с извинение на доброто ми намерение от месеци насам..защо продължавам.. питам се себе си.

Спокойно. Един ден всичко ще им се върне... тъпкано!
Но има ли смисъл да се дразниш на такива, да ги псуваш, да им правиш номера...както би направил някой лош. По ще се издразнят ако не ви трепне окото. Сега се сещам само за поговорката "дръж приятеля си близо, а врага по-близо"...хората се дразнят повече ако не те интересува какво правят...не ти пука от това което правят

machoka
05-23-2006, 23:24
Не е в това въпросът.. разбирате ли.. въпроса е, че виждаш... че можеш да помогнеш на някой, че му помагаш реално, че ти е задължен в крайна сметка, което теб не те интересува, разбира се.. и въпреки всичко ти се подиграва едва ли не.. направо е гавра с доброто ти намерение.

FikyScHetOo
никого няма да псувам, на никого няма да сторя зло нарочно, разбираш ли.. аз на този 'тези' хора желая само доброто, независимо дали ще са с мен или ще са против мен.. просто ме е яд понякога и се чудя защо го правя.. но ще продължа.. на пук на всичко.. на пук на всеки!!!!!!!

Juicy_Lucy
05-24-2006, 00:52
dobrotata pone pri pove4eto hora e izna4alno zalojena v sy6tnostta im.hubavo e da si dobyr kym okolnite-taka gi pravi6 6tastlivi i ednovremenno s tova i ti si 6tastliv,4e si pomognal s ne6to,da re4em,na nqkoi priqtel ... oba4e trqbva da se otnasq6 s horata taka kakto te s teb,ina4e se prevry6ta6 v idiot i postoqnno te izpolzvat :arrow: prekalenata dobrota kym individi,koito ne q ocenqvat,e vredna
p.s.moje da ste sigurni v tova,4e edno dobro delo e naistina iskreno i ot syrce samo kogato ste go izvyr6ili vie...v dne6no vreme horata sa mn jestoki i ne vsqka dobrota e 4ista i bez razni zadni misli....

fti4ka
05-24-2006, 08:32
аз затва съм гадна и глеи как вече ме уважават вече :::

midnight...
05-24-2006, 09:27
в днешно време повечето хора се опитват да смачкат и скъчкат другия в ребрата сякаш всичко е едно състезание :? има добри хора, малко са но ги има.
въпроса е там как се държиш с останалите - дали ще се правим на лоши или просто ще сме хора

има смисъл човек да е добър - някой ей така случайно може да се промени
ако всеки гледа злобно, света ще е едно мноооого гадно място :|

machoka
05-24-2006, 09:45
екс,

По някой път за да направиш добро на някого, в негово име е нужно да му причиниш болка. Тя може да е толков силна, /естествено не говоря за физическа/, че да те намрази - но просто да е 'ясно', че е за негово добро и той/тя само ще спечели от това.

И тук изплува въпросът ще рискуваш ли дружбата си с него в негова чест или нищо няма да предприемеш, а ще го оставиш да се лашка по течението към пропастта.

MiRaCuLiXbb
05-24-2006, 20:10
Като си добър си навличаш доста използвачи, но пък да си неква усойница е доста по-зле.

100% ANGEL
05-25-2006, 21:04
Estestveno 4e ima smisul da si dobur! To ako vsi4ki taka da mislqt kakvo 6te stane ot tozi svqt! Glupatsite sa tezi, koito se opravqt na tarikat4eta i gledat da pretsakat nqkoi! Samo se zamislete kolko po-lesno 6te ni bude ako vzaimno si pomagame! Vmesto drugite da te zarazqvat sus zlobata si ti gi zarazqvai s dobroto koeto pravi6! Puk i nqma kak da ne ti se vurne dvoino!

Sapphir
05-25-2006, 21:32
trqa da se zapazi choveshkoto v horata.. da budesh dobur ne znachi da si "slqp" i "tup" i da ostaviash izpolzvachite i horata s loshi namereniq ti se kachvat na glavyty

WILD__BOY
05-25-2006, 21:33
Нека добротата ражда доброта. Нека всички станем по-добри хора за по-добър свят!

*Poli*
05-25-2006, 22:28
Ima smisl da si dobyr, mil i t.n. s horata, koito go zaslujavat i naistina ocenqvat. Ma takiva "jivotni" mn rqdko se sre6tat, kam golqmoto mi sajelenie !!

Jivota ve4e mi dokaza 4e nqma smisl da si dobra. Bati....... dobroto otno6enie nai-4esto vodi kam ogromno razo4arovanie... To po-princip, kat gledam, vsi4ko svyr6va sys razo4arovanie, no vse pak e nqkaksi po-qko i po-priqtno da se se6ta6 za minaloto kato za nekvo gotino minalo. Haresva mi, kogato se se6tam za postypkite mi, s koito si pokazah haraktera i n.t. Malko hora 6te me razberqt sega........ Ooof, kolko mi e shit sega !! Dneska za poreden pat razbrah 4e sgre6ih, i 4e dobratata mi mi pre4i qkooooo, bati...... tolkova li sm naivna?? E, ni6to, 6te mi byde urok........

Nqma smisl da si dobr i t.n. !! Opredeleno nqma smisl......

AvLee_
05-25-2006, 22:48
Има смисъл да си добър, но понякога това може да се окаже достаа трудно. Живеем в свят, в който повечето хора нямат духовни ценности, хората са гадни и т.н. и на теб ти е трудно да покажеш истинската си същност, трудно ти е да си добър...обаче трябва да се стараеш :)
Да ще има разочарования, но ако си убеден, че има смисъл в това която правиш...ще ги преживееш лесно :wink:
Толкова ми е приятно като срещна някой човек готов да помогне, да те разбере, дори да направи някакъв малък жест за теб. Вярно, че такива трудно се намират. А и понякога не мога да намеря доброто в хората :?
Това да си добър с някой го правиш и заради него, но и заради себе си, защото така ти се чувстваш добре.
Както казаха преди мен, ще е по-добре на неприятелите си да отвръщаш с усмивка :-D . А и аз честно казано не мога да си представя как си направил нещо добро на някой, а той после се държи ужасно с теб :? ....не знам що за човек е!

Абе общо взето трябва да имаш силен характер и да си добър ВЪПРЕКИ всичко!

ledenata_kralicA
05-26-2006, 08:41
мисля,че се опитвам да съм добра,но винаги се е намирал някой галош...просто понякога хората не мислят,че с това,което правят нараняват ужасно....И въпреки всичко си заслужава :-)

He3HauKa
05-26-2006, 09:44
Naistina e jalko che horata nemogat da ocenqt dobroto otnoshenie i gledat da se vazpolzvat taka che ot dobro v dneshno vreme nqma smisal... Ako si dobar shte te precakat 8-[

ne6i4
05-26-2006, 11:22
за съжаление в днешно време дори да искаш не можеш да си добър, а ако все пак се опиташ да си такъв, те мачкат и си го отнасяш много сериозно....
изглеждаш наивен в очите на другите, а ти всъщност просто искаш да помогнеш, да си добър и нормален човек ...
преди бях добра с хора, правех каквото мога за тях и т.н ,но веднъж направих грешка .. поисках прошка и въпреки, че това беше първата ми грешка и през останалото време бях безупречна получих един голям *** с извинение...
от тогава вече съм по-злобна и се интересувам първо от себе си, от своите чувства, а не както правех преди - да се съобразявам с чувствата на другите...


:D :D :D =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

MartoS_88
05-28-2006, 22:35
Всеки решава сам за себе си,дали да бъде добър или не! Аз лично залагам на това да бъда лош,защото веднъж реших да бъда добър и едва не загубих живота си! Но това разбира се е мое лично мнение!

fRaNkLy`girl
07-12-2006, 21:24
"Да отвърнеш на доброто с добро е човешко,да отвърнеш на доброто със зло е дяволско,а да отвърнеш на злото с добро е божествено!"
Ако правиш добро или хората ще започнат да се възползват от това,или няма да оценят усилията които полагаш,за да си такъв.Най-често така се получава,че прецакания си ти.Обаче след време ти самия ще се опчувстваш по-добре.Няма да те мъчи гузната съвест.По-добре е да си добър с всички.Колкото и да не звучи реално все още доброто се цени.Когато отвръщаш на злото с добро се някой някъде ще го оцени.Важно е да не го правиш от задължение!С добро може да се постигне много повече,отколкото със зло!
Be Good! \:D/ :smt008

the_o.c_girl
07-12-2006, 21:29
има смисъл...

RedChil
07-12-2006, 22:11
Божее...! Естествено,че няма смисъл да бъдеш добър.Щото никой не ти отвръща със същото. Няма смисъл и да се правят компромиси,вървиш напред и мачкаш.

limubai
07-12-2006, 22:41
Да си добър не значи да искаш да се хвалиш с това. Ти бъди добър, пък рано или късно ще ти се отплати всичко. Всичко се връща както са казали хората. :)

RedChil
07-12-2006, 22:45
Да,много яко се връща като си добър с враговете си...

PLAMENKO
07-12-2006, 22:48
ДА ТОЧНО ТАКА СЕ ЧУВСТВАМ!!!!!!!!! ВИНАГИ КОГАТО СИ ДОБЪР И МИЛ С НЯКОЙ ПОЧВАТ ДА СИ ПРАВАТ КВОТО СИ ИСКАТ И ДА ТИ СЕ ПОДИГРАВАТ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

limubai
07-12-2006, 22:49
Да,много яко се връща като си добър с враговете си...
За да си направиш врагове, това значи, че си се държал лошо с някой. Ако се държиш добре няма да имаш врагове. Просто е :)

RedChil
07-12-2006, 22:58
Да бе,ебати логиката...Пичага,що не станеш хипар!? Само мир и любов...Не става така,бате.Каквото и да прави човек все ше има врагове. :wink:

Dr. Kazimbutt
07-12-2006, 23:00
Да,много яко се връща като си добър с враговете си...
За да си направиш врагове, това значи, че си се държал лошо с някой. Ако се държиш добре няма да имаш врагове. Просто е :)
Има хора, на които не съм направил нищо, а въпреки това ме мразят. Така че явно не си прав...

limubai
07-12-2006, 23:00
Да бе,ебати логиката...Пичага,що не станеш хипар!? Само мир и любов...Не става така,бате.Каквото и да прави човек все ше има врагове. :wink:
Че хипар няма да стана това е ясно. Ама по твойта логика дай да се изтепаме тука. Ти си имай едно наум за хората около тебе кой какъв е. Дръж се добре с тях. Ако щеш ги обчиай това си е лично твой проблем.

RedChil
07-12-2006, 23:06
Кво ше се трепаме бе пичага.Просто казвам,че е невъзможно да си добър с враговете си. Трябва да си твърд с тези,които ти пречат.

limubai
07-12-2006, 23:14
Кво ше се трепаме бе пичага.Просто казвам,че е невъзможно да си добър с враговете си. Трябва да си твърд с тези,които ти пречат.
А тези, които ти пречат...ти как ли изглеждаш в техните очи. Спечели враговете си на своя страна и винаги ще си над тях. Да си твърд с някои, означава да будиш в него омраза към теб. Тогава хората са способни да ти оплескат живота.
Света се крепи на балъците, това е една моя мисъл и винаги ще си я спазвам.

fRaNkLy`girl
07-13-2006, 02:03
Кво ше се трепаме бе пичага.Просто казвам,че е невъзможно да си добър с враговете си. Трябва да си твърд с тези,които ти пречат.
Имаш право,но никой не казва да си добър с тях.Просто не им обръщаш внимание.Ако се дразниш и го показваш те ше продължават да ти се пречкат.Ако им покажеш,че не ти пука за тях има по-голямам шанс да те оставят.А за мен най-болезнено за тях ще е ако ги шашнеш с нещо добро.Нещо дребно:усмивка,помощ или каквото и да било......е ако и тогава продължават,имаш пълно право да обърнеш страницата и да си мноооооого зъл и твърд с тях......надявам се да споделяш поне 1% от това което казах :)

fRaNkLy`girl
07-13-2006, 02:05
има смисъл...
Радвам се,че намираш смисъл в думите ми! :wink:

SisTeR`oN`MaXa
07-13-2006, 13:04
Ami kuf e smisula da si dobur... da te ma4kat i tup4at i da si pravqt kakvoto si poiskat s teb.... da te izpolzvat horata i da ti se podigravat 4e si naiven i dobur... ne vijdam smisul ot tova za6toto taka si vredi6 sam na sebe si... Ako vsi4ki bqha dobri 6te6e da e prekrasno no v dne6no vreme nqma mnogo dobri hora....

Josefinne
07-13-2006, 13:13
Естествено, че има смисъл, иначе си просто един егоистичен глупак! Хората много добре знаят кой е използвач, кой си гледа само неговия интерес и никой не се сближава твърде много с тия хора, защото знаят, че те няма да им помогнат в труден момент, че обикновено са двулични и лицемерни. Именно затова, ако един ден този егоистичен глупак, който не е добър, изпадне в беда малко хора ще му протегнат ръка. Лошо е да си така самотен, особено в труден момент. Но някои рпосто предпочитат да се заблуждават, че имат много приятели и поведението им е добро и печелят от него. Истината е в истинските приятели, а за да имаш такива - трябва да си добър ( поне с тях)!

DarthRevan
07-13-2006, 21:47
за съжаление в днешно време дори да искаш не можеш да си добър, а ако все пак се опиташ да си такъв, те мачкат и си го отнасяш много сериозно....
изглеждаш наивен в очите на другите, а ти всъщност просто искаш да помогнеш, да си добър и нормален човек ...
преди бях добра с хора, правех каквото мога за тях и т.н ,но веднъж направих грешка .. поисках прошка и въпреки, че това беше първата ми грешка и през останалото време бях безупречна получих един голям *** с извинение...
от тогава вече съм по-злобна и се интересувам първо от себе си, от своите чувства, а не както правех преди - да се съобразявам с чувствата на другите...
i az taka

... Всичко се връща както са казали хората. :)
siguren li si?

... Ти си имай едно наум за хората около тебе кой какъв е...
taka taka, sam go kaza ;)

limubai
07-13-2006, 22:02
... Всичко се връща както са казали хората. :)
siguren li si?

Сигурен съм, да. Не, убеден съм в това. За жалост обаче понякога някой излиза по-хитър от друг ;)

... Ти си имай едно наум за хората около тебе кой какъв е...
taka taka, sam go kaza ;)[/quote]
И никога не съм спирал ;)

koalka
07-13-2006, 22:05
Ами честно казано ти ако си добър си си добър,но ако си лош и с гаден характер доста трудно ще се промениш.Ами аз се отнасям добре с всички и всички ми казват,че съм адски добра.Излъгах се наскоро,че едни момичета от моят клас са ми приятелки,а не е така.Те ми бяха приятелки и аз не съм си позволявала да им говоря зад гърба.Но ако някой не се държи добре с мен и аз не се държа добре с него.

Communist
07-13-2006, 22:06
Цял живот съм бил добър!

machoka
07-13-2006, 22:07
Цял живот съм бил добър!

Светът има нужда от такива месии [-o<