PDA

View Full Version : Не си губете времето скъпи тийнчета!!!



Vlado_26
05-25-2006, 13:52
Здравейте тийнчета! Трудно ми е да формулирам нещата които искам да ви кажа, заради това ме извинете ако поста ми е малко разпокъсан. Ще започна с това, че съм на 26 и съм много далече от мисълта да влизам в ролята на някои строг учител които иска да ви поучава. В общи линии искам да ви кажа скъпи приятели НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО, ТО Е ЦЕННО! Годините в които бях ученик не са много далече. Спомням си, че тогава когато трябваше да уча, все едно трябваше планини да повдигам. Не бях лош ученик, но не бях и особенно старателен. Нашите искаха да ме записват на разни курсове по немски, компютри и т.н. но аз все отказвах с тъпи и нелепи аргуманти. Е избутах го криво ляво, после завърших и висше психология, която учех с огромен интерес и удоволствие, но не работя по специалността и т.н. Сега като гледам мои познати с квалификации и езици какви хубави и добре платени работи си намериха направо ми се плаче. Питам се къде бях тогава. Защо си губих времето с глупости, а не учих повечко. И сега ми прави впечатление, че кафетата са пълни, учениците масово бягат от часовете, висят по интернет клубовете и.т.н. Съветът ми към ВАС младежи е следният: Ако имате дилемата да идете да убиете няколко часа в кафето, да излезнете с някои приятел/ка или да си напишете домашното по английски, изберете второто. Може да Ви е малко неприятно, но след време ще видите, че свичките усилия не са били напразни. Когато поодраснете ще се убедите, че времето е много ценен ресурс и трябва да се ползва пълноценно и рационално още от ученическата възраст. Заради това скъпи приятели, НЕ ГО ГУБЕТЕ!

Поздрави :)

djigi
05-25-2006, 14:01
Съгласна съм, че трябва да се учи. И по принцип съм напълно против да бягам от часове, за да ходя в близкото, задимено кафе, защото после уча у дома. Но това да се записваш на всевъзможни курсове, защото един ден тези знания може да ти потрябват, е напълно безмислено! Първо, защото когато правиш нещо по задължение или не ти е приятно - всички знаем резултата и най малкото, защото тези знания може да ги придобиеш, когато проимаш нужда от тях. Наистина на повече години се помни по-малко, но като ти е толкова нужно ще се напънеш максимално!

ProstoAz
05-25-2006, 15:08
Да ти кажа - вярно е това, което написа, но мисля, че повечето го озънават/ме и въпреки това нещатата не се променят.
Просто не мога да не бягам от часове, не мога от време на време дори да не си спестявам по няколко дни училище и не мога да се захвана с ученето, при положение, че има и по-интересни неща (да не говорим, че дори и да няма такива пак трудно бих се захванала).
И още нещо - не винаги това къде си учил и какви оценки си искарал ти осигурява едно добро бъдеще и една добра заплата...Трябват ти просто късмет, връзки и дори пари (за едно начало).

If4eto
05-25-2006, 20:07
Off,mnogo dobre znam,ne si parviqt,koito mi go kazva,no nqma stimul da se u4i ili pone ne6to ne moga da go namerq... Ako imah nqkva pri4ina,pradi koqto da "izbera 2-roto" 6te u4a,ne e mn trudno da se u4i :))
Kak da nakara6 edno 4ove4e dau4i,kato se namira posred tolkova izku6eniq? Smqtai kvo lentiqistvo ni goni...

CRaZy_IKT
05-25-2006, 23:28
Виж сега познавам един човеш с 3 висши и към 3-4 езика...и по твоите описания сега трябва да е с дебела пачка-но не човека ПРОДАВА ВЕСТНИЦИ-айде наистина кажи къде е стимула?

Santino
05-26-2006, 09:59
CRaZy_IKT,
караш ме за пореден път да си затвърдя мнението за нас българите, че сме най-големите песимисти.

Нека те питам...
трите висши да не са по специалност вестникарство, а трите езика да са три от бившите социалистически държави?

Това са глупости. Ако си добър, упорит и умен с 3-те висши ще станеш в най-лош случай външен министър.

Има си различни ВУЗ-ове . Хората влизат в едните само за дипломата, да се бият в гърдите, че имат висше. Но повярвайте, че има и сериозни люде, дето се борят и както написах по-горе са упорити и умни, благодарение на това успяват.

Чичо Владо е прав \:D/ =D> . Основните етикети на държание, обща култура и тн. се придобиват в училище, а не в кафенетата.

teenkopele
05-26-2006, 13:58
Да ти кажа - вярно е това, което написа, но мисля, че повечето го озънават/ме и въпреки това нещатата не се променят.
Просто не мога да не бягам от часове, не мога от време на време дори да не си спестявам по няколко дни училище и не мога да се захвана с ученето, при положение, че има и по-интересни неща (да не говорим, че дори и да няма такива пак трудно бих се захванала).
И още нещо - не винаги това къде си учил и какви оценки си искарал ти осигурява едно добро бъдеще и една добра заплата...Трябват ти просто късмет, връзки и дори пари (за едно начало).

Аз съм на същото мнение. :wink:

dumbo_s
05-26-2006, 14:07
Съгласна съм, че трябва да се учи. И по принцип съм напълно против да бягам от часове, за да ходя в близкото, задимено кафе, защото после уча у дома. Но това да се записваш на всевъзможни курсове, защото един ден тези знания може да ти потрябват, е напълно безмислено! Първо, защото когато правиш нещо по задължение или не ти е приятно - всички знаем резултата и най малкото, защото тези знания може да ги придобиеш, когато проимаш нужда от тях. Наистина на повече години се помни по-малко, но като ти е толкова нужно ще се напънеш максимално!

Аз поне уча с някакво желание.

Dr. Kazimbutt
05-26-2006, 14:10
Просто не мога да не бягам от часове, не мога от време на време дори да не си спестявам по няколко дни училище и не мога да се захвана с ученето, при положение, че има и по-интересни неща (да не говорим, че дори и да няма такива пак трудно бих се захванала).
За такива неща няма "не мога", има само "не искам". :wink:


И още нещо - не винаги това къде си учил и какви оценки си искарал ти осигурява едно добро бъдеще и една добра заплата...Трябват ти просто късмет, връзки и дори пари (за едно начало).
Дрън-дрън. Това е оправдание за мързела. Ако имаш желание и действаш по въпроса, ще успееш и без помощта на мама и тати.

ProstoAz
05-26-2006, 15:29
Тогава нека бъде "не мога, защото не искам". И между другото аз предпочитам 1 ден да не ходя на училище, от колкото да искарам 2 2ки (и да се пържа на жегата). :wink:

А относно другото - учителите например всички имат висше образование, но работят за по 300лв. заплата (не претендирам за точност, но е всеизвестно, че заплатите им никак не са от най-големите). За разлика от тях пък футболистите, някои и без завършено средно образование, изкарват милиони. Така че НЕ ВИНАГИ (не казвам въобще, има разлика) образованието определя каква заплата ще получаваш.

djigi
05-26-2006, 15:45
^ Не съм съгласна с това за учителите и футболистите. Първите могат да взимат по 300 лева заплата, ама колко време прекарват в училище, колко ваканци има и, всъщност, каква работа вършат - "И да знаете и да не знаете на мен една и съща заплата ми дават" и накрая се стига до частни уроци, парите от които отиват пак в техните джобове. Докато при спортистите - плащат много, ако са добри, иначе няма кой да ги погледне.

Колкото и "връзки" да имаш, като нямаш образование - не става. До някъде наистина си е късмет, но не може да седиш на едно и също място и само да злобееш, че заплатата ти е малка, а Гошо от съседни вход бил такъв и такъв, ама си купил не знам си какво и карал не знам си каква кола.

ProstoAz
05-26-2006, 15:57
djigi, ами и учителите няма да предават частни уроци, ако не са добри, нали така?
И мога да ти кажа, че тяхното е много по-работа, от колкото спорта - той е страст, хоби...Подритването на топката по терена може ли да се сравнява със седенето по 7-8 часа на ден в училище, сред обезумели малки чудовища?

И още нещо - образование, ако ти е толко зор се и купува.

djigi
05-26-2006, 17:27
Може въобще да не са добри и пак да си преподават частни уроци, не един или два случая съм виждала. При това, според мен, това си е някаква система - децата от твоя клас ходят на уроци при колегата, неговите - при теб, сега някой да не каже, че такова нещо няма! Да наистина "подритването" на топка не може да се сравнява с училището. Трениш по цял ден, играеш и на дъжд, и на пек, вместо да отидеш за... учители ходят за максимум 3-4 учебни часа в училище, а ако са цял ден (7-8), значи, задължително имат един ден, в който въобще не посещават сградата и седят сред "обезумели малки чудовища", ако го позволяват. При това и да си учител Трябва да е хоби, като не ти харесва да работиш с деца, няма начин да ти върви и да те уважават. Купува се диплома, само че е важно как ще си я купиш като нямаш пари (забележи!няма въпросителен знак)

ProstoAz
05-26-2006, 17:38
Еха! Никак не се тренира по цял ден, най-много което може да се случи е двуразова тренировка - т.е. 2 тренировки на ден. Никой спортист не тренира всеки ден. И също така с играенето на дъжд и на пек се свиква сравнително бързо.

Само че много учители не работят като такива, защото обичат децата и това им е хоби, ами поради липса на друга възможност - да не ти казвам колко от учителите ми се оплакват, че никога не са искали да стават учители и че се надяват някой ден да сменят професията си.

Ами, ще намериш пари - така е. В България повечето неща стават с пари и връзки. Казах.

m1t3
05-26-2006, 18:11
Това е много вярно дето си го написал ама при толкова изкушения как може човек да седне и да зубри в кащи
Сега уча немски ама много не го научавам .Ще видим след време какви съвети и аз ще давам , но не смятам да кандидаствам с немски (е може да ми е от полза) Но пък и не мисля , че треа да си изпусна възможноста да поседя навън

MiRaCuLiXbb
05-26-2006, 18:19
Еха! Никак не се тренира по цял ден, най-много което може да се случи е двуразова тренировка - т.е. 2 тренировки на ден. Никой спортист не тренира всеки ден. И също така с играенето на дъжд и на пек се свиква сравнително бързо.

Само че много учители не работят като такива, защото обичат децата и това им е хоби, ами поради липса на друга възможност - да не ти казвам колко от учителите ми се оплакват, че никога не са искали да стават учители и че се надяват някой ден да сменят професията си.

Ами, ще намериш пари - така е. В България повечето неща стават с пари и връзки. Казах.
Ае извинявай, ама според теб учителите успели хора ли са в образователна насока? Учител се става лесно и стават често некадърници/не винаги де/, които са неспособни на някаква по-сложна научна работа. Че какво му е трудното да си учител и какъв зор имаш в даскало?
Колкото по темата, верно не си губете времето. Трябва да се разпуска естествено, но и трябва да се обърне внимание на ученето./и то за да не ставате учители или да работите някаква подобна недобре платена работа/

^sladyranka`
05-26-2006, 18:24
Просто не мога да не бягам от часове, не мога от време на време дори да не си спестявам по няколко дни училище и не мога да се захвана с ученето, при положение, че има и по-интересни неща (да не говорим, че дори и да няма такива пак трудно бих се захванала).
За такива неща няма "не мога", има само "не искам". :wink:


И още нещо - не винаги това къде си учил и какви оценки си искарал ти осигурява едно добро бъдеще и една добра заплата...Трябват ти просто късмет, връзки и дори пари (за едно начало).
Дрън-дрън. Това е оправдание за мързела. Ако имаш желание и действаш по въпроса, ще успееш и без помощта на мама и тати.

To4no taka! I az mislq po sa6tiq na4in!To e qsno 4e ne vi se u4i ama da kaje6 4e nqma zna4enie kade u4i6.. ai molq ti se..

ProstoAz
05-26-2006, 18:34
MiRaCuLiX.bb, аз да съм казвала, че учителите са успяли хора? :shock: Но те са учили, имат висше образование и ето ги къде са.

^sladyranka`, ами това къде си завършил средно образование никой не го интересува, когато кандидастваш в университет. Тях ги интересуват текущите ти оценки, които съгласи се в кварталното училище ще само само 6ци, а в някоя елитна гимназия ще са 4ки.

^sladyranka`
05-26-2006, 18:44
MiRaCuLiX.bb, аз да съм казвала, че учителите са успяли хора? :shock: Но те са учили, имат висше образование и ето ги къде са.

^sladyranka`, ами това къде си завършил средно образование никой не го интересува, когато кандидастваш в университет. Тях ги интересуват текущите ти оценки, които съгласи се в кварталното училище ще само само 6ци, а в някоя елитна гимназия ще са 4ки.

Hm... ami ne znam to mnogo si zavisi ot 4oveka .Az kato si bqh v kvartalnoto u4ile6te vaob6te ne u4eh i imah sreden uspeh(okolo 5) i sega sam v hubav tehnikum(s jelanie otidoh tam) i sega ve4e dve godini sam tam i si u4a i to dosta(e ne sam zubar oba4e hva6tam otli4en uspeh) ..nz ... pak kazvam 4e vsi4ko si e do 4oveka.Verno 4e po natatak gledat ocenkite ama vse pak ne mojem da si ostanem samo s edno sredno nali taka :) Trqbva i vis6e ...i posle kato si tarsim rabota nali 6te pitat :kakvo si u4il,ima6 li vis6e i t.n.( i az nz kvo pitat xixi) ,taka4e ima zna4enie kade si u4il..pone za men ima!

MiRaCuLiXbb
05-26-2006, 19:08
MiRaCuLiX.bb, аз да съм казвала, че учителите са успяли хора? :shock: Но те са учили, имат висше образование и ето ги къде са.

^sladyranka`, ами това къде си завършил средно образование никой не го интересува, когато кандидастваш в университет. Тях ги интересуват текущите ти оценки, които съгласи се в кварталното училище ще само само 6ци, а в някоя елитна гимназия ще са 4ки.
Нe, не са учили достатъчно и затова са учители. Висшето образование не означава, че си умен, образован и т.н. То просто ти дава основа върху която да се развиваш. Учителите го имат, но ила са прекалено мързеливи да се хванат на изследователска дейност, да защитават дисертации и т.н или просто не им стига акъла. Професор си е друго... Друг е въпросът, че в България /в момента/ висшето образование е смешно. Сиреч и 5 висши да имаш пак може да не си намериш работа, защото знанията ти са само теоретични, слаби и непълни...Тая тема можем доста да я развиваме де...
А другото за 4-ките в елитната гимназия... 4-ки няма да имаш никъде ако си добър ученик. Но дори да имаш 4-ки в елитна гимназия е по-добре отколкото 6-ци в кварталното училище и нищо да не знаеш. На изпитите ще си проличи колко си подготвен.

adsa
05-26-2006, 20:15
a kakvo ostava za horata koito samo im e v glavata da izbqgat ot nqkoi 4as da se napu6at posle kato se priberat da izlqzat i pak da napravqt tova ili da se napiqt hora bez nikakvo budeshte

If4eto
05-26-2006, 21:30
Abe v kraina smetka,tva sa ni nai-hubavite godini,ako gi prekarame v non -stop zubrene sigurno6te 6te gledame kat itre6tqni tezi,deto sa minali po-nisko i s po-malko trud sa postignali sa6toto.
Osve tva edva li imenno u4eneto pravitezi godini nai-hubavite za nas.Dali sled godini 6te si spomnqme kak sme u4ili za bakteriofagite do 2-3 prez no6tta ili kak sme si pravili kupona nqkade s nqkogo ?

Dr. Kazimbutt
05-26-2006, 23:16
Dali sled godini 6te si spomnqme kak sme u4ili za bakteriofagite do 2-3 prez no6tta ili kak sme si pravili kupona nqkade s nqkogo ?
Ако не учиш, няма да си спомняш нито едно от двете, а ще се чудиш как да си намериш работа...

someone`
05-27-2006, 10:50
vij znaesh li 4e ako otdelq6 po 4as i polovina -2 na den za u4enie shte sa ti dostaty4ni..struva ti se mnogo no kato se zamislish ..vmesto da sednesh na komputara ili da gledash televizora ili nqkakva druga rabota vuv vas mojehs da si nau4i6,puk i ti nqma absolutno celiq den da si navun se po nqkoe vrme shte se priberesh

honey91
05-27-2006, 11:20
Tova e napalno vqrno :!: