PDA

View Full Version : Нация



Ollas
05-25-2006, 17:52
Какво свързвате с думата "нация"? Какво означава тя за вас и как я разбирате?

05-26-2006, 11:59
Еми как да я разбираме - нация според мен е синоним на народ,за6то пита6 :?:

PleasureSeeker
05-26-2006, 14:30
нация...общност от хора..народ

Dr. Kazimbutt
05-26-2006, 14:38
Група хора, обединени от еднаква култура и разбирания.

Ollas
05-26-2006, 14:51
Питам ви, защото имам за домашно по немски да обяснявам какво значи нация. Също така да напиша понятия, които свързвам с тази дума. До сега съм написала:
Религия
Език
Психология
Народ
История
Земя
Сила/Власт
Култура
Общество
Обичаи
Права
Патриотизъм

Някой сеща ли се друго?

Dr. Kazimbutt
05-26-2006, 14:55
Група хора, обединени от еднаква култура и разбирания.

това е народ или етнос :wink:
Май си прав... :wink:

Тогава да го кажа така: хора, които населяват определена територия и говорят на един език.

rosskata
05-27-2006, 00:07
:-k Ам,а швейцарците не говорят един език и пак са нация...
Да питаме Уикипедия


Съществуват много дефиниции за това понятие. Една от най-известните и влиятелни дефиниции за нация е изказана от Йосиф Висарионович Джугашвили по известен с името Сталин в труда му "Марксизмът, Националният и Колониалният въпрос" 1912 год.

"Исторически възникнала устойчива общност от хора, създала се върху базата на общност на езика, територия, икономически живот и психическа настройка, което се проявява в общността на културата."

Дано ти помогне... :roll:

teenkopele
05-27-2006, 00:59
група хора с обща национална (държавна) принадлежност...

И аз мисля така. :wink:

Пепи Пекторалиса
05-27-2006, 02:03
група хора с обща национална (държавна) принадлежност...

И аз мисля така. :wink:
Малко глупаво е да обясняваш думата "нация" с израза "национална принадлежност". Капиш?!

Ollas
05-27-2006, 08:12
Съществуват много дефиниции за това понятие. Една от най-известните и влиятелни дефиниции за нация е изказана от Йосиф Висарионович Джугашвили по известен с името Сталин в труда му "Марксизмът, Националният и Колониалният въпрос" 1912 год.

"Исторически възникнала устойчива общност от хора, създала се върху базата на общност на езика, територия, икономически живот и психическа настройка, което се проявява в общността на културата."


Това и аз го намерих в тълковния и речника на чуждите думи, но малко трудно се превежда ;)
Благодаря на всички за съдействието!