PDA

View Full Version : stomana i 4ugun-doklad po himiq-spe6noooooo plsss horaaa ;(



mAlcHy
05-29-2006, 15:14
zdraveite..mn vi se molq ma mn speshno mi trqbva za utre doklad po himiq na tema splavi na jelqzoto-stomana i chugun :( pls nqkoi da mi dade ako ima link ili nqkakva informaciq mn mn mn mn vi se molq mn e spe6no :( mn vi blagodarq predvaritelno..4akam otgovor..mersi 4ao za sega :(

mAlcHy
05-29-2006, 16:03
ei nqma nujda..ne 4e ste mi pomognali..xx mersi se pak :D namerih si ae 4ay vi

plaMity
06-10-2006, 06:15
ot kade si nameri, 4e az imam za proizvodstvo na stomana i 4ugun, pak ni6to ne namiram

ionito
04-10-2007, 20:33
e ako nqkoi ima temi za 7klas po himiq molq da mi dade.PLS!pi6ete na mnogo_sexy93(skaip) :cry:

sherry
04-11-2007, 13:12
Стоманата е метална сплав с основен компонент желязо и главен допълнителен материал въглерод. Въглеродът свързва лесно подвижните атоми на желязото в корава структура. Промяната в количеството и разпределението на въглерода в сплавта определя качествата на получената стомана. С увеличаване на въглерода, стоманата става по-твърда и с много по-голяма опънна якост от желязото, но също и по-крехка. Между стоманата и чугуна няма рязко определена граница, като с промяна на въглеродната концентрация единият вид желязо-въглеродна сплав преминава в другия. Според различни определения стоманата е желязо-въглеродна сплав с максимално съдържание на въглерод между 1,7% и 2,1%.Има почти еднакъв коефициент на топлинна деформация с бетона (αt=0,00001)

Легирана стомана се нарича стомана, смесена с други елементи с цел подобряване на физичните и химичните ѝ качества. В наши дни има няколко групи стомани, в които въглеродът е заменен с други легиращи материали, а самият той, ако го има, е нежелан примес. По-актуална дефиниция е, че стоманата е желязна сплав, която може да бъде пластично формована (кована, валцована и т.н.).

Производители на стомана
Най-големите производители на стомана в света са:

Mittal Steel (Нидерландия)
Arcelor (Люксембург)
Nippon Steel (Япония)
JFE (Япония)
POSCO (Южна Корея)
Corus (Великобритания/Нидерландия)
ThyssenKrupp (Германия)
Shanghai Baosteel (Китай)
Riva
Sumitomo (Япония)

Производители на стомана в България са:

Кремиковци (София)
Стомана Индъстри (Перник)


Чугун

Чугунът е желязо-въглеродна сплав със съдържание на въглерод (С) от 2,14% до 5%. Чугунът бива бял, сив и ковък. В белия чугун въглеродът е свързан с желязото под формата на железен карбид Fe3C. Съдържа още манган и силиций. Той е много твърд, но крехък. Не е ковък и не може да се заварява. В сивия чугун по-голямата част от въглерода е разтворена във вид на графит, който му придава сивия цвят. Съдържа манган и силиций, но в сравнение с белия чугун манганът е по-малко, а силицият повече, което му придава известна трошливост. Съответно той не се кове, но може да се лее и добре се обработва с режещи инструменти. Сивият чугун се използва за производство на печки, радиатори, зъбни колела, вани, мивки, кожуси за електромотори. Ковкият чугун се получава от белия като има по-добри механични качества. Използва се при производство на брави, ключове и т.н. (Вече може да се заварява със специални електроди.)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D1%83%D0%B3%D1%83%D0%BD