PDA

View Full Version : Съветите на webmaster



06-04-2006, 08:35
Как да си направим VCD със субтитри


Тази тема е копирана от форума на PCMANIA,за тези,които искат да се научат да правят VCD с БГ субс,но този филм,който го искат го няма тук (http://forum.arenabg.com/index.php?showtopic=50).Нека ентусиастите опитат!Аз вече се измаисторих доста и мога да кажа че съм факир. :)


Благодарности на webmaster



Необходими програми за магийките,показани тук:
» Virtual Dub със Subtitler плугин
» Nandub
» TMPGEnc
» DivX кодеци
» Програма за записване на дискове със VCD поддръжка (Nero Burning ROM,WinOnCD...)



» Стъпка първа - Титрите

Първо,трябва да си намерите субтитри за филма.Това е супер лесно,като се има на предвид факта,че повечето филми си вървят със съответните титри.Дори и това да не е така,винаги може да намерите това което ви трябва на сайтове като subs.unacs.bg или dvd.box.sk.След като вече си имате субтитрите,трябва да ги конвертирате във .ssa (Sub Station Alpha) формат.Това става много лесно със почти всички програми за работа със субтитри.Тъй като повечето от субтитртите са във .sub (MicroDVD) формат,аз използвах програмата SUB2SSA и резултатите бяха повече от отлични,тъй като със повечето от програмите се получава разлика във времето,в което се появават субтитрите.Тук всичко е много елементарно.Първо във полето "Input" избирате .sub файла.Програмата автоматично търси файла,от който да добави framerate-a.Ако не може да го намери сама,ще се наложи вие да посочите къде се намира той.Това е много важно,защото точно тук се определя точното показване на самите титри.После до полето "Output" натискате бутона "Select" и си избирате името на .ssa файла,който ще създадете след малко.Сега идва ред на найстойките по самите субтитри.Избирате си шрифт и всичко останало.Лично аз ви съветвам да използвате четливи шрифтове със размер около 23-25,но това е много относително.След като направите всички тези настройки,натискате бутона "Convert to SSA" в дъното на прозореца на програмата и сте готови със субтитрите за филма.
Сега е време да отворите Virtual Dub и да добавите субтитрите към самият филм.Отворете .avi файла и от меню-лентата на програмата изберете Audio > Direct Stram Copy,Video > Full Processing Mode,а от Compression изберете накакъв DivX кодек
DIVX MPEG-4 LOW-MOTION
и дори изберете bitrate около 1000.И сега за да добавим субтитрите - отидете на Video > Filters > Add.. > Subtitler.След като изберете този филтър,ще се отвори един специален прозорец,в който всичко е много елементарно.Първо избирате .ssa файла,който създадохте преди малко,след това е препоръчително от полето "Default word wrapping mode:" да изберете "{\q2} Manual word only -- both \n and \N break lines".Сега натиснете бутона "Show preview" за да видите как ще изглеждат субтитрите.Постарайте се да забележите дали те се появяват точно когато трялбва.Ако всичко е наред,натискате "OK" и продължавате да четете нататък ;].
Сега отивате на File > Save As AVI ... за да запазите новото .AVI със вградените субтитри.Това ще отнеме известно време.При мен лично отне около 1 час(P4 2 GHz,256 DDR).Това време зависи изцяло от възможностите на вашето PC.Не се притеснявайте ако файлът,който ще създадете,е голям дори и 1 GB.После този файл ще бъде изтрит.




» Стъпка втора - Разделяне филма на части

Поради особеностите на VCD,филмът трябва да бъде разделен на части (почти винаги на 2),всяка от които е не по-дълга от 70 минути.Само за информация ще кажа,че една част от филма с около 60 минути времетраене е с размер малко над 600 MB.И така,файлът с вградените субтитри отваряте със Nandub.От менюто настойте Video > Direct Stream Copy и Audio > Direct Stream Copy.Отидете на Edit > Set Selection Start.След това отивате на Edit > Go to ... и пишете някаде около 60 минути (максимум 70),после избирате Edit > Set Selection End.Все пак е хубаво да не отрежете филма по време на як момент като преследване,престрелка или нещо такова.Потърсете подходящ момент за целта.По-долу в прозореца на програмата,където се намира лентата за времето на филма(Trackbar),би трябвало да има избрана синя линия.Това индикира частта от филма,която сте избрали.Ако това е така,отидете на File > Save As AVI ... за да запишете първата част от филма.След като свършите,без да променяте нищо,изберете Edit > Set Selection Start,отидете до края на филма чрез плъзгача на Trackbar-а и изберете Edit > Set Selection End.Сега отново би трябвало да видите в синьо частта от филма,която сте избрали.След това повтаряте File > Save As AVI ... за да запазите и втората част от филма.Ако филмът е по-дълъг,ще се наложи да го разделите на повече части.След това е важно да проверите дали звукът на всички части е OK,защото макар и рядко се случва това да не е така.



» Стъпка трета - Конвертиране в .MPG

Сега пристъпваме към най-съществената част.Трябва да конвертираме двете части на филма (в нашят случай са 2,може и да са повече) в .MPG формат.За тази цел ще използваме програмата TMPGEnc.Всъщност няма голямо значение коя версия използвате,сегашната е някаде около 2.54,но вече не е безплатна.Аз съм качил версия 2.75,която си е напълно безплатна и си работи идеално.
И така,стартирате TMPGEnc и на екрана ви излиза "Project Wizard".В стъпка 1/5 избирате типът на VCD - за нашите условия избирате Video CD for PAL (Europe).Натискате "Next >" и вече сте на стъпка 2/5.Във полето "Video File:" избирате .AVI файла,който създадохме (първо трябва да направите това със първата част от филма,после същият процес трябва да повторите и със втората част от филма).Ако всичко е наред,програмата автоматично би трябвало да избере и аудио файла.Тук друго не ви трябва да пипате,после ще ви обясня защо.Натискате "Next >" и идвате към малко по-сложната част.Сега ще настроим пропорциите и размерите на картината.В моят случай телевизорът ми е стандартен,което означава пропорция 4: 3.Ако вашият е широкоекранен,вие сте с пропорция 16:9.Избирате "Clip Frame",което ще отвори нов прозорец.Във първата част можете да изрежете част от картината (ако по краищата има разни дефекти или черни ленти).След това отивате на бутона "Arrange Setting".Тук от падащото меню избирате "Center (Custom Size)".Сега сами си избирате размера на картината,като внимавате да запазите същите пропорции.Просто вижте оригиналните размери на виедото и чрез калкулатор си направете сметките.400 na 320
Това е всичко.Натискате OK и отивате отново на Project Wizard-а.Натискате "Next >" и сте на предпоследната стъпка.Тук единственото нещо което трябва да направите е да изберете от падащото меню "CD-R 74min (VCD/SVCD)" и да натиснете "Next >".На последната стъпка избирате името на .MPG файла който ще създадете и натискате "OK".Би трябвало да се стартира процесът на конвертиране.Това също ще отнеме време (горе-долу колкото правенето на .AVI файла).



» Стъпка четвърта - Записване

След като конвертирате и двете части,пускате любимата си програма за записване на дискове и записвате Video CD диск.Смятам че това е достатъчно елементарно,за да го обеснявам тук.И все пак се затруднявате,пратете ми един e-mail за да ви светна.След като запишете и двата диска,ги пуснете на плейъра си и вижте резултата.Дано той да е задоволителен ;]



Внимание!:Не се отчаивайте,ако не стане от първия път.Аз колко пъти пропусках да отворя Video файла в началото с Virtual Dub ... оф като се сета,лошо ми става!Успех!

LoRinSeR
06-04-2006, 08:40
Знаем как се правят ;-)

blizalka
06-04-2006, 10:49
Не всеки знае как се прави VCD, така че това е от полза.Аз още не мога да вкарвам субтитрите в долната черна лента обаче :-k Но мисля,че 22-23 като големина на шрифта е много малко.После като си го пуснете на ТВ-то ще трябва да четете с лупа, за това сложете 30-32!
Чела съм и по-добри статии за правене на VCD,тази не е от най-добрите,но все пак благодаря :)