PDA

View Full Version : Хайде да си направим тест за обща култура?



mikkey
06-10-2006, 12:50
Значи идеята е всеки да поства тук разни мисли и максими на различни философи и мъдреци и другите да отговарят на въпросите , зададени от предния.. Аз извадих някои неща.. хайде да видим дали ще познаете на кои личности са тези цитати :P :roll: :D


1."Има две крайности - отдаване на чувствени наслади и самоизмъчване"
2."Познай себе си!" е максима на?
3."Добродетелта е средина между две крайни злини"
4. "Правиш себе си" ; "Осъзнаваш абсурда" ; "Намираш смисъл" - на кой са тези максими?
5. "Око за око , зъб за зъб ; "Аз съм пътят" , истината и животът" ; "Животът е страдание" - на кои са максимите?
6."Предходността и новостите са се съюзили срещу любовта"
7."Приятелството е общуване на духовно равни люде"
8. "Цел на любовта е равдането и създаването в красота"
9."Проумейте че човек превъзхожда безкрайно човека"
10. "Демонът ме въздържа , но не ме насърчава"
11."Духовният аристократ трябва да е привилегирован"
12."Бягството от свободата е непонасяне на товара на отговорността"
13."Предусловен , условен и автономен морал са степени на нравствена зрялост"
14."Правото е йерархия от норми"
15.Теорията за естествените права е формулирана от?
16. Държавата трябва да се премахне според ?
17."Злото е отсъствие на доброто"

princess
06-10-2006, 18:42
"Око за око , зъб за зъб"
TOVA MISLQ 4E E CITAT NA ARISTOTEL :wink:

06-10-2006, 20:08
:lol: Това нещо не би могло да бъде тест за обща култура. Знаеш ли какво ще рече "обща култура"?

empjori
06-10-2006, 20:13
"Познай себе си" е призивът на Сократ, т.е. вгледай се в своята човешкост, проникни се от това, което си, за да прозреш и онова, което е на път да бъде!
Също е използвано и в източните култури

teenkopele
06-10-2006, 22:19
Мисля, че тестът, за обща култура, трябва да включва и други видове въпроси. :wink:

Briseis
06-10-2006, 22:22
"Око за око , зъб за зъб ; "Аз съм пътят" , истината и животът" ; "Животът е страдание"
Това е от библията

WILD__BOY
06-11-2006, 08:50
"Проверката е висша форма на доверие."

Labelle
06-11-2006, 12:58
Добрият стар гугъл успя да открие само Сократ с "познай себе си" , за останалото си нямаше и идея. Представете си за колко обща култура и известни максими става въпрос ........... Лично аз не знам чии са тези казвания и се съмнявам общата култура да се мери с възпроизвеждането на чужди мисли.

06-11-2006, 13:33
Авторът на темата е идиот, който избива комплекси. Поства тука ранзи мисли извлечени явно от "Мъдроста на вековете" или от някоя друга книга и ни се прави на умен.

mikkey
06-11-2006, 13:39
Авторът на темата е идиот, който избива комплекси. Поства тука ранзи мисли извлечени явно от "Мъдроста на вековете" или от някоя друга книга и ни се прави на умен.

Не аз не се правя на умен! Ако си над 10 клас може би ще знаеш , че това се учи по етика и право? По-вероятно е да си някое 13-14 годишно лапенце а ако си над 10 клас - ТОЛКОВА ПО-ЖАЛКО ЗА ТЕБ !!! ](*,)

06-11-2006, 15:08
Над десети клас съм и съм учил етика и право, както съм учил и философия. Голяма част от тези фрази ги знам и знам кой ги е казал, ама това не е обща култура, мой човек.

06-11-2006, 19:05
"Животът е страдание" е първа благородна истина на будизма. Тоест е максима на Буда;)

`Death`Whore`
06-11-2006, 19:08
Аз пък не помня да съм учила философия или психология...квартални училища - невероятни са! Но сега уча философия. Не знам повечето от сентенциите, но не си поставям за цел да знам всяка дума на всеки философ и мислител.