PDA

View Full Version : Smirnenski???



The^Burning^Red
06-13-2006, 19:49
Zashto mladejite ne haresvat Hristo Smirnenski?? Toje ne pishe samo za "chervenite eskadroni" i "ruskiq prometej"
eto primerno-
http://slovo.bg/showwork.php3?AuID=50&WorkID=13581&Level=1
a tova e tyjno...
http://slovo.bg/showwork.php3?AuID=50&WorkID=3113&Level=1
E?

Josefinne
06-13-2006, 21:02
В момента ми се налага да уча Смирненски заради изпитите. Мога да кажа,ч е не ми е любимият определено, но е доста силен . Повече като че ли ми допада прозата му - Приказка за стълбата или Жълтата Гостенка - любими са ми. :) "Слънчевото дете" на Българската литература пише обикновено за няколко неща , общо казано , като тематика:
- Социалното разслоение , визирайки града като топос на социалната несправедливост;
- човекът - жертва на социалната несправедливост;
- човекът - романтичен герой на своята съдба , настояще и бъдеще;
- революцията;
Като цяло светът вече се е примирил със социалното неединство и идеата за равенство е приета за нереална. Така че тези мисли са малко делечни от сървеменното мислене. Но като поет - да силен е. Прави ми впечатление, че Атанас Далчев повече допада с мисленето си на младежите - с неговите представи за самотата, деперсоонализацията на света, неживеният или пропуснат живот... Всеки търси да намери огледолото на своята душа в поезията... А сегашната реалност не е обладана от идеите за революцията...Всеки глда себе си ... Чужд е "ние "- изказът. Все Аз, Аз, Аз, аз...

The^Burning^Red
06-13-2006, 22:19
Josefinne, napylno sym syglasna sys tova koeto si napisala. Tova e koeto se izuchava za Smirnenski, i kato cqlo tova e ideqta na negovoto tvorchestvo. Samoche kato vseki mlas myj i toj e imal Lubovni prejivqvani, makar i v tqh da e dishyl ogynqt na revoluciqta...i vse pak mi stava typo kato chuvam kak go opluvat razni uchenici.
Eto naprimer tova stihotvorenie:(pisha na latinica zashtoto nqmam kirilica, izvinqvam se)
Lorelaj

Sqkash hilqdi ogneni presi
me obgarqt, pritiskat, gnetqt:-
na cheloto mi hladni kompresi,
ot hinina ushite pishtqt.

A sluchajna, kapraizna, zasmqna,
pod prozoreca sprq Lorelaj-
kato mydra recepta jelana,
zlatokydra kat kapchica chaj.

I vyzkrysna pak prikazka svqta
c aromata na proletna nosht,
priutila mechta nepoznata
pod krilata na zvezden razkosh.

I prez tynkite beli zavesi
v mig razle se usmivka- koral,
sqkash slynchevo minalo spre se
i otnese i gnet, i pechal.

Tq be mig i shega mimoletna,
sedmocvetna nebesna dyga,
no umrq kat mechta bezotvetna
v neprosvetna i tiha tyga.

I za sbogom prez tynki zavesi
pak nashepna mi pogleda sin:
"Na syrceto studeni kompresi,
a v ustata tabletka hinin!"

Tova si e chista lubovna lirika...i to ne losha

Josefinne
06-14-2006, 16:37
Като цяло Смирненски е много по-силен в социално ангажираната си лирика. Не смятам, че едно творчество трябва да е любовно, за да е хубаво, а който не разбира неговите лозунги, които са бих казала по-скоро универсални, отколкото партийно-обвързващи, то той е посредствен. Стиховете се пишат с плам, да, но най-лесно е да пишеш за любов. Времето, в което живее е време на политически колизии и социални промени - не може в такова време един млад човек да не се чувства ангажиран. Все едно да отречеш и Гео МИлев , и Вапцаров със Смирненски...Просто мисля, че не си попаднала в правилната компания, където да обсъждате поезия. Смирненски си е класик, именно защото говори за времето си, а в стиховете си е въплътил духа му. Не може да се изучава абсолютно всичко в училище, затова и се изучава само по-важното и по-доброто.

П.П. Кирилица :arrow: Цъкни ме (http://shadowfg.data.bg/Balgarska%20Fonetika.rar)
Save, Unrar and follow the instructions, hope u like it :)

06-14-2006, 21:57
abe az mahnah edni fajlove na Windowsa zatova nemoga da si opravq kirilicata...inache mersi :)