PDA

View Full Version : Неграмотността



Dr. Kazimbutt
06-13-2006, 20:10
Каква е тази тотална неграмотност, която цари навсякъде! Виждам толкова нелепи грешки, че просто нямам думи... накъде отива българщината ни? Вече не знаем дори родния си език! Интересно е, че съм виждал хора, които четат много книги, но пак не знаят да пишат правилно. Това за какво говори? За изпростяване на народа ли?

Какво мислите вие по този въпрос?

`Death`Whore`
06-13-2006, 20:11
Наскоро говорих с майка си за това и тя каза, че когато тя е била млада, е било нормално да си грамотен - всички са били такива. А сега "готините" пишат и четат трудно.

Brrrrrrrrrrrrr
06-13-2006, 20:12
И аз съм потресена от това. Неграмотността се среща тоолкова често напоследък.....просто нямам думи. [-(

machoka
06-13-2006, 20:13
Мисля, че имаше няколко подобни теми, даже аз бях пускал същата преди време.

Dr. Kazimbutt
06-13-2006, 20:14
Наскоро говорих с майка си за това и тя каза, че когато тя е била млада, е било нормално да си грамотен - всички са били такива. А сега "готините" пишат и четат трудно.
Още по-лошо. Защо родителите не са предали грамотността си на новото поколение?

Fena
06-13-2006, 20:32
Всичко тръгва от интеренета и чатовете. Писането с с 4 и 6, както и съкратяването на много думи с цел по-бързото им написване, води до тази неграмотност у подрастващите поколения :roll:

Лично на мен ми се случи наскоро да пиша официална молба. След написването и прочитането й, установих че съм допуснал много сериозна грешка. Грешка, която съм усвоил чрез системното писане в и-нет пространството, и в последние съвсем автоматично я допускам.

Като заговорихме са правопис, оня ден в онази тема "Какво ви дразни във форумното поведение" ми направи впечатление как някои хора се дразнят когато се прави забележка за правописа. Е...извинявайте много, но когато видях точно ден преди това, как някой да ми пише "Аз" със С, направо се вбесих. Не може една от най-често употребяваните думи, да я бъркате ! Това е все едно да не можеш да си напишеш името правило, което също съм забелязвал ! Обаче нали е по-лесно като чатиш на латиница, да натиснеш клавиша до "А", а именно "С" ...

`Death`Whore`
06-13-2006, 20:34
А след като теб не те дразни, ще ти направя забележка за пунктуацията. Обърни внимание на запетаите.

miloto_girl_4e
06-13-2006, 20:39
Да, колко неграмотни има в днешно време не е истина ..
А и не само, че не могат да четат и пишат правилно, но и не знаят толкова известни и знаменити хора - писатели, музиканти, певци, които преди са били известни, а сега тънат в забрава ...
Днеска бях потресена като разбрах, че половината от класа ми не са чувала за книгата "Мери Попинз" ... та това си е класика,бе ..
Не са ли чели като малки книги?
А и колко неграмотни писания виждам .. било тук или в тетрадката на някого от класа, или даже на пазара - толкова неграмотно са написани надписите на плодовете и зеленчуците..
А защо днешната младеж е така стряскащо неграмотно ..
Еми с това писане на латиница в нета доста от правилата се пропускат, правят с много грешки с "а" и "ъ" и тем подобни..
Но какъв е смисълът да четем морал на другите ? Те няма да се научат, според мен е късно ...

djigi
06-13-2006, 20:39
"Модата", пишеш "мноу", "такъф" и в един момент се объркваш наистина къде каква буква е. Преди като пишех на латиница и нямаше значение "а" или "ъ" е в думата, защото го обозначавах с "а", в последствие когато пишех на лист правех грешки.

Другото си е самото образование. Оставям това, че ни мързи да учим. Но вместо да разсъждаваме върху някакви чуждестранни произведения защо не си преговорим (научим) правописа, пунктуацията. Не се отсява важното. Когато отида на интервю за работа няма да ме карат да им цитирам "На прощаване", но ще им направи впечатление, ако съм написала "мулба"

midnight...
06-13-2006, 20:39
Наскоро говорих с майка си за това и тя каза, че когато тя е била млада, е било нормално да си грамотен - всички са били такива. А сега "готините" пишат и четат трудно.
Още по-лошо. Защо родителите не са предали грамотността си на новото поколение?
защото родителите оставят всичко на учителите които все пак не могат да вършат цялата работа, след това идва въпросът "на това ли ви учат в училище?"....

Fena
06-13-2006, 20:40
А след като теб не те дразни, ще ти направя забележка за пунктуацията. Обърни внимание на запетаите.

Приемам забелеШката 8)

Dr. Kazimbutt
06-13-2006, 20:43
Като заговорихме са правопис, оня ден в онази тема "Какво ви дразни във форумното поведение" ми направи впечатление как някои хора се дразнят когато се прави забележка за правописа.
Това и на мене ми направи впечатление. Ако пишеха грамотно, другите нямаше да се заяждат с тях.

Някой беше казал, че не било задължително да пишем правилно по форумите. Истина е, че правилното изписване на думите в мрежата няма да окаже някакво влияние върху живота ни. Но това не означава, че не трябва да го правим. То и къпането няма някакъв жизненоважен смисъл, но си се къпем, нали? :wink:

06-13-2006, 20:45
Много мраза расни смотаниатси кату ваз ад ма кирктикъувът.

Bamfi
06-13-2006, 22:49
Много мраза расни смотаниатси кату ваз ад ма кирктикъувът.
Е вече не беше оригинално.

Нека хората си пишат както искат - а това, че напоследък грамотно пишещите започват леко да се бунтуват - това си е тяхна работа, поне при мен една тема, написана грамотно на кирилица, има много, много по-голям шанс да бъде прочетена. Не знам и аз какво толкова му е модерното да се пише по един начин, имитиращ един известен диалект, неща от типа на "мноу ма кефи", "уважавъм тъ", днес, ако не се лъжа, гледах Някъде, вече не помня къде, заглавие на тема "помогнете ми за пищов за класнуту", едно такова всенародно лигавене в общи линии..Ами - свобода, то си е за тях.

teenkopele
06-13-2006, 23:48
Много мраза расни смотаниатси кату ваз ад ма кирктикъувът.

Точно, като от грамотен човек, написано. :lol: :lol: :wink:

just_a_kid
06-14-2006, 09:49
Неграмотното писане наистина е дразнещо, но в общи линии вреди най-много на хората, които пишат по този начин, така че изборът си е изцяло техен. Само не ми е ясно: защо след като може да се пише на кирилица, голяма част от хората, които посещават форумите, пишат на латиница :-s

`Death`Whore`
06-14-2006, 11:15
Добре, де, като пише човек на кирилица, не му ли идва отвътре да пише с пунктуация и верен правопис? Дори в чата!

djigi
06-14-2006, 11:28
Идва му, ако го знае. Да си призная и аз в чата понякога изпускам някоя запетайка (уж от бързане), обаче за правописна на думите винаги се замислям и дори питам отсрещния как се пише.

`Death`Whore`
06-14-2006, 11:35
Ако е една запетая, може да не си натиснал копчето като хората. Това не е проблем, както и ако напишеш "кътия"...

just_a_kid
06-14-2006, 11:38
а има и някои правописни грешки като например да напишеш "не" и "знам" като една дума, което направо ми бърка в мозъка. :smt013

`Death`Whore`
06-14-2006, 11:40
А това, което най-много ме дразни, е "вкъщи", което, доколкото знам, е по книжовната норма така, защото е било сгрешено в някакъв речник. И никога не го пиша така, защото ако е така, трябва и "у дома" да е слято.

djigi
06-14-2006, 12:03
Иии това "незнам" наистина е отвратително. Преди доста време пишем с една приятелка и тя го написва така. Обяснявам й, че това не е правилно, а тя ми казва, че точно така се пишело и се хващаме на бас. Влизаме в един чат (нещо като mIRC) и питаме под ред (на лично съобщение) според него как се пише слято или отделно. От двайсетина души само един или два казаха отделно. А ми се е случвало и с други хора да споря точно за тази дума.

В 7 клас бяхме питали учителката ни по български език как се пише "у дома", защото и ние си извеждахме логиката от "вкъщи", че трябва да е слято. Тя каза, че можело да се напише и слято и отделно - не се считало за грешка. Наистина беше доста добра българичка, но това е мнението само един човек. Не съм се замисляла отново, а и вече съм свикнала да го виждам "у дома", "вкъщи" и така ги и пиша.

Mo6no
06-14-2006, 12:11
Ами да си призная, доста често допускам грешки :oops:

white_chik
06-15-2006, 08:52
Хубаво е,че някой се сети да пусне такава тема.Не мога да кажа,че съм грамотна,защото ми се случва да допусна правописни или пунктуационни грешки,но има хора,които просто не могат да си напишат името без грешка,и дори се хвалят с това :smt012 Половината от познатите ми през живота си по свое желание не са прочели повече от 5 книги.Никой не казва,че трябва да смме некви мазни зубъри,ама това на нищо не прилича :-#

Sapphir
06-15-2006, 14:38
НЕ - се пише отделно- глаголи и слято - съществителни,прилагателн ,наречия.

Иначе неграмотноста във форума не е тревожна, в интернет пространството по принцип може да се пише кой както иска, НО да седнеш да пишеш молба, съчинение или нещо друго и да не можеш да напишеш две последователни думи правилно си е направо трагедия.

just_a_kid
06-15-2006, 16:38
На мен като цяло ми изглежда много по-неграмотно да пишеш с МаЛкИ и ГоЛеМи бУКвИ, "Ф" вместо "в" и всички тези съкращения "мн" "фр" и т.н. отколкото да пропускаш запетаи.
Това вече се прави от желание за оригиналност и гъзария, а не от неграмотност.

Е за съкращенията - аз понякога пиша мн. вместо много, но само това и то защото бързам преди да съм забравила какво искам да напиша :lol: , а за писането "с МаЛкИ и ГоЛеМи бУКвИ" и "ф" вместо "в" съм съгласна и не разбирам какво толкова готино му намират, че да се правят на големи гъзари така, на мен лично само ми затруднява четенето. А ако е и на латиница написано......

Boot
06-15-2006, 19:01
НЕ - се пише отделно- глаголи и слято - съществителни,прилагателн ,наречия.

Пише се отделно и от деепричастия http://info.datacom.bg/proletsearch/smileys/wink.gif

Няма значение къде пишеш - дали е в някой форум или на класното по литература, ако го можеш - можеш, и ти идва от вътре. Но, в интерес на истината, запетайките (или липсващите такива) не ме дразнят толкова, все пак то си е и до възможности. Обаче някакви супер абсурдни грешки в думи с елементарен правопис - адски вбесяващо е. Може би ми е предадена професионалната деформация на майка ми, не знам.
Всъщност, най-дразнещо е писането на латиница. Иначе пак бива да ви се четат постовете.

Аз, лично, имам някъф гаден проблем със запетайките, тъй като пиша адски дълги изречения и се оплитам зверски, но работя над нещата.http://info.datacom.bg/proletsearch/smileys/nerd.gif


П.П. Има и още едни неща, което много не го разбирате, май. То е по-скоро машинописно знание, но аз да спомена:
1. След точка/запетая/точка и запетая/двуеточие се слага празно пространство (space)
2. Когато пишете дума с разделителна чертица (например "по-малко"), между разделителната чертица и двете части на думата не се слагат празни пространства, а когато е тире, отделящо две части на едно изречение, и от двете му страни се слага празно пространство.
3. Когато трябва да напишете, например "косата й" (като "нейната коса"), тъй като на клавиатурата няма това И с чертичката отгоре, е прието да се пише "й". (това е най-вече към Дет Хор)

Sapphir
06-15-2006, 19:36
НЕ - се пише отделно- глаголи и слято - съществителни,прилагателн ,наречия.

Пише се отделно и от деепричастия http://info.datacom.bg/proletsearch/smileys/wink.gif

Няма значение къде пишеш - дали е в някой форум или на класното по литература, ако го можеш - можеш, и ти идва от вътре. Но, в интерес на истината, запетайките (или липсващите такива) не ме дразнят толкова, все пак то си е и до възможности. Обаче някакви супер абсурдни грешки в думи с елементарен правопис - адски вбесяващо е. Може би ми е предадена професионалната деформация на майка ми, не знам.
Всъщност, най-дразнещо е писането на латиница. Иначе пак бива да ви се четат постовете.

Аз, лично, имам някъф гаден проблем със запетайките, тъй като пиша адски дълги изречения и се оплитам зверски, но работя над нещата.http://info.datacom.bg/proletsearch/smileys/nerd.gif


П.П. Има и още едни неща, което много не го разбирате, май. То е по-скоро машинописно знание, но аз да спомена:
1. След точка/запетая/точка и запетая/двуеточие се слага празно пространство (space)
2. Когато пишете дума с разделителна чертица (например "по-малко"), между разделителната чертица и двете части на думата не се слагат празни пространства, а когато е тире, отделящо две части на едно изречение, и от двете му страни се слага празно пространство.
3. Когато трябва да напишете, например "косата й" (като "нейната коса"), тъй като на клавиатурата няма това И с чертичката отгоре, е прието да се пише "й". (това е най-вече към Дет Хор)

Е, малко е смешничко да обясняваш правопис и пунктоация и самият ти да допускаш смешни грешки. някъФ ???

Dr. Kazimbutt
06-15-2006, 19:44
Е, малко е смешничко да обясняваш правопис и пунктоация и самият ти да допускаш смешни грешки. някъФ ???
Тук просто нямам думи... :?

machoka
06-15-2006, 19:57
3. Когато трябва да напишете, например "косата й" (като "нейната коса"), тъй като на клавиатурата няма това И с чертичката отгоре, е прието да се пише "й". (това е най-вече към Дет Хор)

Кой го е приел?

Никога няма да пиша по тоя начин, това, че нещо липсва в клавиатурата не те оправдава да пишеш неграмотно и да правиш нарочно грешки. :)

MiSs MuRDeR
06-15-2006, 20:23
"Нелепи" е най-точната дума. Няма да се оплаквам колко ми е трудно да чета постове с три думи и десет грешки. Просто не ги чета. Не мисля, че трябва да хабя енергия да се ядосвам на прекалената глупост на някои хора. Просто ги подминавам. То си е за тяхна сметка.

П.П. Това с 'й' наистина си е прието. След като го пише в официални документи и най-често по субтитрите на филмите, значи не е нищо странно. Пък и символа може да го няма на клавиатурата, но го има в допълнителните. Като сте толкова принципни - ровете си и си го ползвайте.

Dr. Kazimbutt
06-15-2006, 20:37
3. Когато трябва да напишете, например "косата й" (като "нейната коса"), тъй като на клавиатурата няма това И с чертичката отгоре, е прието да се пише "й". (това е най-вече към Дет Хор)

Кой го е приел?

Никога няма да пиша по тоя начин, това, че нещо липсва в клавиатурата не те оправдава да пишеш неграмотно и да правиш нарочно грешки. :)
Това не е грешно. Понеже удареното "и" липсва, това трябва да се приема за такова.

`Death`Whore`
06-15-2006, 21:36
Изнервя ме това "й" просто. Това не е неграмотност.

djigi
06-15-2006, 21:54
То и съкращението си е "изкуство", има си специално отделени уроци в учебници за това. Пък за "И с чертичката отгоре" определено не е неграмотност. Аз нарочно (понякога) го пиша с "й", защото се случва да има възможност изречението да се прочете и с "и" - става объркване. А и аз се оплитам с госпожица Запетая при дълги изречения, за това се опитвам да не пиша такива. Но в случая мисля, че говорим за "задължителните" запетайки, пред определени думи. Все пак са важни, за да се разбира точни смисъл на изречението поне (разказче ли е, притча ли, легенда "Как една запетайка убила човек")
ако го можеш - можеш, и ти идва от вътре. Не е вярно! Има два типа хора. На едните наистина им идва от вътре, интуиция. Другите го научават, запомнят правилата.

Bamfi
06-15-2006, 22:36
Е, малко е смешничко да обясняваш правопис и пунктоация и самият ти да допускаш смешни грешки. някъФ ???
:?

`Death`Whore`
06-15-2006, 23:00
П.П. Това с 'й' наистина си е прието. След като го пише в официални документи и най-често по субтитрите на филмите, значи не е нищо странно. Пък и символа може да го няма на клавиатурата, но го има в допълнителните. Като сте толкова принципни - ровете си и си го ползвайте.
Или аз съм идиот, или в официален документ не трябва да се пише и кратко вместо удареното и. Провери дали в Уърд го има и ще се убедиш, че го има.

`Death`Whore`
06-15-2006, 23:24
...което показва, че неграмотността е плъзнала навсякъде!

`Death`Whore`
06-15-2006, 23:35
По тази логика трябва да се променят адски много неща - пунтктуацията /прекалено сложна/, граматиката...

ironic
06-15-2006, 23:57
[quote="djigi"]...Но в случая мисля, че говорим за "задължителните" запетайки, пред определени думи. Все пак са важни, за да се разбира точни смисъл на изречението поне (разказче ли е, притча ли, легенда "Как една запетайка убила човек")...

Хм... "Задължителните запетайки" ме изнервят най-много. Някой недочел учебник по Български език започва да пише запетайки от типа
"въпреки, че" направо ме изважда от равновесие...

`Death`Whore`
06-16-2006, 00:02
Гууд пойнт. Задължително няма. Пред "че" невинаги се пише запетая. Да не говорим, че ако човек пише запетаи, е логично да ги пише навсякъде, а не само на някои места, на които уж са задължителни.

`Death`Whore`
06-16-2006, 00:06
Елементарно е. Хващаш изречението и ако в него можеш да замениш думата с "той", значи е пълен член, а ако отговаря на "него", е кратък.

machoka
06-16-2006, 09:32
Елементарно е. Хващаш изречението и ако в него можеш да замениш думата с "той", значи е пълен член, а ако отговаря на "него", е кратък.

Нарочно без членуване:

"Когато мъдреца сочи звездите, глупака гледа пръста му".

Кое се членува? 8)

RoyTheReaper
06-16-2006, 10:12
мъдрецът и глупакът?

I_love_dead_people
06-16-2006, 11:18
Елементарно е. Хващаш изречението и ако в него можеш да замениш думата с "той", значи е пълен член, а ако отговаря на "него", е кратък.

Нарочно без членуване:

"Когато мъдреца сочи звездите, глупака гледа пръста му".

Кое се членува? 8)

Доста подвеждащо...Мислех си,че съм малко грамотна,а това ме затрудни!
Но мисля,че и двете се членуват с пълен член...А "пръст" е с кратък...


А относно неграмотността на младото поколение-нямам думи.То изпростява.И аз съм от него,но мисля,че пиша павилно.Случва ми се да допускам малки грешки,все пак все още съм в началото на teenage-а ми,но тези мои грешки изглеждат като микробче пред грешките на съучениците ми.Толкова ли е трудно да запомниш най-простите правила на българския език,колкото да не ти се присмиват! Не ти ли идва отвътре да напишеш нещо правилно... Преди няколко дни една моя съученичка написа "бутаЖ" (глагола бутам).Толкова ли е трудно да запомниш,че 2 л. ед.ч завършва на "Ш",не на "Ж". Не,не,не,нямам думи!!!

06-16-2006, 11:22
"Koгато мъдрецЪТ сочи звездите, глупакЪТ гледа пръста му.

machoka
06-16-2006, 11:22
"Koгато мъдрецЪТ сочи звездите, глупакЪТ гледа пръста му.

:idea: ;-)

Boot
06-16-2006, 12:53
Добре, де. Признавам си за "някъф". Но разликата е, че аз не го правя от незнание, а от... свикване, което също не е хубаво.
Обаче изречението на мачока беше повече от елементарно. :?

Ollas
06-16-2006, 13:50
Много уважавам хората, които говорят и пишат правилно. Аз самата се старая да правя тези дейности правилно. Е, отдава ми се донякъде :) Иначе е много дразещо, особено по форумите, да се пише на латиница. Интересното е, че едно от оправданията за използване не думи от сорта на "някъф" "кво" "наще" е "това го правя нарочно". Мисля, че е изтъркано да се правиш на по-глупав отколкото си. А, дори и тези "думи" си имат правопис: "ня'къв" "к'во" "наш'те".

`Death`Whore`
06-16-2006, 23:14
Не бях видяла изречението, иначе е елементарно и естествено, че знам, че и двете са с пълен член. Хихо, ако беше забелязал моето предишно мнение, щеше да се усетиш, че "мъдреца" е той, т.е. той сочи тях /звездите/, "глупака" - също, защото той гледа него /пръста/.

Олас, пише се "донякъде" - в тази тема никой няма право да каже нищо относно това, че поправям грешки. И още нещо - "ако си от тези 2%, сложи това в подписа си."

Буут е права. Аз се чудя за някои думи, за някои запетайки, но в такъв случай питам мама. Вие ако нямате мама-гений по български език, има речници - правописният речник е добра инвестиция. Имате и учители по Български език и литература. Не вярвам да ви се разсърдят или да ви помислят за глупави, ако попитате къде е запетаята, ако в изречението има "само че".

Ollas
06-17-2006, 08:59
Олас, пише се "донякъде" - в тази тема никой няма право да каже нищо относно това, че поправям грешки. И още нещо - "ако си от тези 2%, сложи това в подписа си."

Имаш право. Веднага се поправям. Но не всеки си има Супер мама, за да му помага. В някой отношения и родителите ни не са много по-грамотни от нас. И те са хора.

i'm so excited!
06-17-2006, 09:23
побърквам се като видя 'опасТно' ... лелелееее, лудите ме хващат

Bamfi
06-17-2006, 09:57
А мен ме дразни интересната дума "опиятия" (?!), или пък "опияти". Пише се "опиати", хора..

`Death`Whore`
06-17-2006, 10:23
Обясних какви са вариантите, ако нямаш супер мама. :)

А аз искам да кажа на един потребител, че се пише "моЩно".

rosskata
06-17-2006, 11:01
](*,) Неграмотността е плъзнала навсякъде, вярно е... "Айде да се видим на СевЪстопУл" \:D/ ,например.
Аз имам някакво обяснение- не се четат книги. Не твърдя, че съм правописен гений, но не помня някога да съм допускала най-типичните груби правописни грешки. Обяснявам си го с голямото количество книги, които бях изчела, още преди да тръгна на училище. КОгато си малък си адски схватлив, и като четеш, просто попиваш правописа и после пишеш правилно, без да му мислиш много.
Не познавам някой, който да чете много и да пише неграмотно.

КОлкото до форумите- неща като "Кво" и "Некъф" не ме дразнят, защото придават по-разговорен вид някакси...

`Death`Whore`
06-17-2006, 11:02
Предпоръчвам ти да наблегнеш на запетаите - куцат ти.
Иначе има логика в това, което казваш.

rosskata
06-17-2006, 11:07
Честно казано запетайките никога не са ми правили впечатление- слагам ги по интуиция.
Така или иначе не помня нито едно правило за слагане на запетаи, а си падам по дъъълги изречения с много подчинени :oops:

`Death`Whore`
06-17-2006, 11:08
Интуицията не върши винаги добра работа. :)

`Death`Whore`
06-17-2006, 11:39
Има библиотеки. Даже излиза много по-евтино. В старите книги правописни грешки няма, защото тогава е имало коректори, а сега такива няма. А в учебниците колко фрапантни грешки има!

Mo6no
06-17-2006, 16:20
А аз искам да кажа на един потребител, че се пише "моЩно".
Мене ли имаш предвид? Ако е така, ще ти кажа, че това е нарочно. Аз мо6но съм писал само в ника си, иначе никога не ползвам цифри и винаги пиша на кирилица, но както казах по-рано доста често допускам грешки, особено пункуационни.

А... и да не забравя. Ще може ли някой да ми поправи грешките, защото ми е интересно да видя къде съм допуснал грешки.

Dr. Kazimbutt
06-17-2006, 16:29
Не познавам някой, който да чете много и да пише неграмотно.
Аз обаче познавам. Тези хора няма никога да започнат да пишат правилно.

Забелязал съм, че много хора пишат "говориме". Това е много нелепа грешка, която е доста разпространена.

just_a_kid
06-17-2006, 17:22
Аз напоследък виждам много често една грешка - вместо случАй, е написано случЕй. За "говоримЕ" - това и аз го срещам и то не само при писане, а и при говорене и наистина звучи и изглежда тъпо.

Boot*
06-17-2006, 17:44
Любимата ми грешка - Всякаш
\m/

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-17-2006, 22:01
Аз напоследък виждам много често една грешка - вместо случАй, е написано случЕй. За "говоримЕ" - това и аз го срещам и то не само при писане, а и при говорене и наистина звучи и изглежда тъпо.

tai e no tva sa dialektni formi v turnovo i ruse nqma da sreshnete 4ovek koito shte kaje "govorimE" "hodimE" i t.n. puk i ako daden 4ovek iska da e gramoten misllq 4e shte napravi neshto po vurposa no za sujalenie v BG na dosta hora im e vse edno dali sa gramotni ili ne

`Death`Whore`
06-17-2006, 22:20
Диалектното говорене е машинално, но българският книжовен език не включва диалектите. Напълно недопустимо е "и" да се заменя с или да се приближава до "е", както и обратното.

just_a_kid
06-17-2006, 22:25
Мен много ме дразни, когато някой по телевизията започва да се изказва супер "грамотно". Например преди, когато гледах "Стани богат" и Ники Кънчев много често питаше : "С коЙ сте тук?" А трябва да бъде "с коГО". Това също е много често допускана грешка, но много хора я смятат за незначителна....

06-18-2006, 02:49
Абе вие сте малоумни,бе...като пуснете такава тема какво променяте?

Да си остават идиоти, бе :smt005

Dr. Kazimbutt
06-18-2006, 09:09
Абе вие сте малоумни,бе...като пуснете такава тема какво променяте?

Да си остават идиоти, бе :smt005
Темата съм я пуснал с надеждата, че ще накара хората да се замислят над правописа си.

just_a_kid
06-18-2006, 13:06
Абе вие сте малоумни,бе...като пуснете такава тема какво променяте?

Да си остават идиоти, бе :smt005

Според мен, темата си е много полезна, защото и аз понякога допускам грешки и просто като се обсъждат по този начин, ги запомням по-лесно. А и наистина може да накара някои хора да се замислят над правописа си.

MiRaCuLiXbb
06-18-2006, 13:17
Абе вие сте малоумни,бе...като пуснете такава тема какво променяте?

Да си остават идиоти, бе :smt005
Темата съм я пуснал с надеждата, че ще накара хората да се замислят над правописа си.
Тва никога няма да стане... Още повече, че едно 99% от хората я подминават тая тема.

djigi
06-18-2006, 20:58
По повод диалекта да си кажа в каква ситуация попаднах днес. Тръгва разговор за динята и изведнъж въпрос "Как се пише любеница или либеница". Аз се измъкнах като казах, че това е диалектна дума и няма строг правопис (някаква теория заразвивах) и на едно място казват по така, на друго - друго. Все пак ми стана интересно дали наистина е така. В моя речника такава дума не съществува (може би логично). Не съм от хората, които четат много и нямам възможността да кажа дали думата не се използвала в някоя книга и да видя правописа.

А това с "вървиме", "ходиме"... и аз ги казвам така. Може би не винаги, но съм се улавяла. Говоря, говоря и по инерция.

П.П: На мен пък темата много ми харесва. Дори не бях влизала от няколко дни във форума и се бяха изписали още две страници, изчетох си ги с интерес.

Hatrist
06-18-2006, 21:02
---

06-19-2006, 13:31
На бас по 20кинта,4е мога ако се разровя да намеря правописна гре6ка на вси4ки,които сте писали в тая тема...Но наистина има доста фрапира6ти изцепки от сорта на "Пи4а си е пи4,уе,на него си4ко му утива..."

just_a_kid
06-19-2006, 13:37
На бас по 20кинта,4е мога ако се разровя да намеря правописна гре6ка на вси4ки,които сте писали в тая тема...Но наистина има доста фрапира6ти изцепки от сорта на "Пи4а си е пи4,уе,на него си4ко му утива..."

Е аз не съм твърдяла, че не допускам грешки. Даже в самата тема бях споменала, че ми харесва, точно защото като се обсъждат грешките по-лесно запомням как да не ги допускам.

`Death`Whore`
06-19-2006, 14:19
Нещо полезно - пред "само когато", "точно защото" и подобни няма запетая. :-D

Иначе всеки допуска грешки, дори и професорите.

ironic
06-23-2006, 15:21
Ах не мога да се сдържа...

АЦКИ

_Jessy_
06-23-2006, 16:48
Така е, много грешки се допускат във форумите... и е много грешна практика да се пише на латиница, много влияе върху правописа в реалността. Дори аз самата пиша на латиница принципно, но в чест на темата, която обсъждате ще напиша този пост на кирилица!
А за това, че "ъ" се пише с "а" на латиница - много проблеми създава. Аз така преди време се улових на една контролна как по инерция на няколко пъти щях да си напиша вместо "ъ" "а" и учителя ми по литература щеше директно да ми ХАКНЕ двойчицата, от тогава започнах да пиша "ъ" с "у" и не съм имала проблеми... Съветвам всички да направят това, помага за механичните грешки! А ако правилата за правописа и пунктоацията не се знаят, вече е друго нещо, тогава по-добре да се прегледат, много е срамно да не владееш собствения си език, ако не отлично, то поне ПРИЛИЧНО!

I_love_dead_people
06-23-2006, 17:58
Още една често допускана грешка...не знам дали сте я споменали по-нагоре,не съм чела,но ще напиша,за всеки случай:
Някои хора се стараят толкова много да говорят на книжовен български език,че казяват вместо "бели","бяли"...
Също една друга грешка,която ми се набива в очите-"съжЕлявам","впечЕтлявам"... [-X

Sapphir
06-23-2006, 23:08
Тука почнахте да изяснявате правописа на думите ли. Има училище , който не иска да ходи , ще си остане тъп.Макар че и да ходи пак не е гаранция ,че ще поумнее де.. И все пак не се ли научиш да пишеш до 3-4 клас , нататак вече става много по-трудно.

`Death`Whore`
06-23-2006, 23:10
Има толкова малко неглупави теми във форума, защо в една да не се обсъди българския език?

just_a_kid
06-23-2006, 23:25
Еййй, тази темичка я бях забравила! Нещо се изгуби напоследък. Според вас във форумите задължително ли е правилното грамотно писане? Аз съм останала с впечатление, че на много хора изобщо не им пука как пишат и си мислят, че няма нужда да внимават за правописни грешки при този вид общуване. Аз лично се старая да пиша грамотно /това, че понякога не успявам, е отделен въпрос :oops: /.

`Death`Whore`
06-23-2006, 23:36
Това не е грамотно писане, това е нормално писане в интернет. Грамотното писане предполага 1-2-3 грешки в текста /механични или пропуски/, но останалата част трябва да е с правилна граматика, правопис и пунктуация.

`Death`Whore`
06-24-2006, 00:14
Многоточието не е неправилно.

RoyTheReaper
06-24-2006, 07:33
`Death`Whore`, как е правилно да се каже: предвид, пред вид, впредвид, или напредвид? (аз мисля че е първото)


Whisskas, прието е след запетайките да оставяш място (едно натискане на спейс) :wink:

Sapphir
06-24-2006, 10:12
`Death`Whore`, как е правилно да се каже: предвид, пред вид, впредвид, или напредвид? (аз мисля че е първото)


Whisskas, прието е след запетайките да оставяш място (едно натискане на спейс) :wink:

Ох леле , ами ако не оставя място след запетайката , леле ужас , о МФГ, о небеса, о чудеса. Я стига ве! Хората немогат да си напишат името правилно вие тука за място след запетайка говорите. Това е печатарско правило, в тетрадката оставяш ли място след запетайката ? А? Макар че аз машинално съм свикнала да оставям място след запетайката , поради честите си занимания с Майкрософт Уърд.

`Death`Whore`
06-24-2006, 10:39
Естествено, че се пише и казва "имам предвид".

Хихо, само едно уточнение - пред "да" няма запетайка. :)
А това за главните букви и точките...не е толкова важно. Аз съм решила така и и в чата пиша с главни букви и пунткуация. И винаги на кирилица.

`Death`Whore`
06-24-2006, 10:57
Това е печатарско правило
Но правилото за не+глагол не е печатарско и е много груба грешка да се напише слято.

Sapphir
06-24-2006, 11:47
Естествено, че се пише и казва "имам предвид".

Хихо, само едно уточнение - пред "да" няма запетайка. :)
А това за главните букви и точките...не е толкова важно. Аз съм решила така и и в чата пиша с главни букви и пунткуация. И винаги на кирилица.

"и и в чата" ли ? Какво ще рече И И в чата? Съвсем не мисля , че не е е е е е важно да си започнеш изречението с главна буква. По - важно е е е е да оставиш място след запетайката , отколкото да започнеш ново изречение с с с с главна буква ли? Я Я Я стига,стига,стига,стига.

`Death`Whore`
06-24-2006, 14:14
Иронията ти не се получи. Като не можеш да разбереш, не се обаждай. По-добре виж какво ти написах.

Sapphir
06-24-2006, 17:14
Иронията ти не се получи. Като не можеш да разбереш, не се обаждай. По-добре виж какво ти написах.

Май не ти стана хубаво като сбърка и някой ти се подигра, а? Мисълта ми е , че всеки може да сбърка някога , а ти винаги се заяждаш и подиграваш. Eat shits! И и и и много прекрасно знам правилото за не+глаголи и не+съществителни , бях го написала някаде из тази тема, Смърт`Курва.

Boot*
06-24-2006, 17:38
Но не знаеш проклетото правило за деепричастията. И кфо от тфа?
И не е смърт курва. Като не си светната за тайнствата на ника й, тихичко.
Освен това, иронията ти стана тъпа след първото изречение.

Sapphir
06-24-2006, 17:42
Но не знаеш проклетото правило за деепричастията. И кфо от тфа?
И не е смърт курва. Като не си светната за тайнствата на ника й, тихичко.
Освен това, иронията ти стана тъпа след първото изречение.

"Тайнствата на ника" , отвори един малоумен речник и виж дума по дума. Нещастен юзъро. Нищо незнам , никакви правила незнам, ти си най-великия интернет лингвист. Умри в заблуда. И eat shits!

Boot*
06-24-2006, 17:44
Е ти си превеждай дума по дума. Така стават най-прекрасните преводи.
Всъщност лингвист не е подходящата дума за моята светла личност. Така че пак тихичко.
vittu perkele.
(не забравяй да си преведеш цветущата ми псувня дума по дума ;) )

Sapphir
06-24-2006, 17:50
Е ти си превеждай дума по дума. Така стават най-прекрасните преводи.
Всъщност лингвист не е подходящата дума за моята светла личност. Така че пак тихичко.
vittu perkele.
(не забравяй да си преведеш цветущата ми псувня дума по дума ;) )

Хич неща да ти знам личноста , кой знай какъв си мангал , пък аз съм леко расистка . Общо взето Eat shits!

Her Infernal Majesty*
06-24-2006, 17:53
Sapphir, тъпа ли си или да?!?

Е, не се сдържах!!!

Sapphir
06-24-2006, 17:56
Sapphir, тъпа ли си или да?!?

Е, не се сдържах!!!

Ти същия ли си или да , ай са биим е бандит. ахахахха

`Death`Whore`
06-24-2006, 22:05
След като не си чела мненията ми, ще мислиш така. В няколко теми съм бъркала за различни неща и даже после съм се извинявала. Но не сбърках.

machoka
06-25-2006, 14:39
Е ти си превеждай дума по дума. Така стават най-прекрасните преводи.
Всъщност лингвист не е подходящата дума за моята светла личност. Така че пак тихичко.
vittu perkele.
(не забравяй да си преведеш цветущата ми псувня дума по дума ;) )

Хич неща да ти знам личноста , кой знай какъв си мангал , пък аз съм леко расистка . Общо взето Eat shits!

You too... :idea:
Прекали, so...
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=721098#721098

Който не желае да я последва, да се успокои.

ironic
06-26-2006, 14:04
Извинявам се за поредното си мнение. Shit няма множествено число. Просто не се сдържах :(

Мнението е редактирано общо 5 пъти, поради глупостта и невнимателността на автора

martinka_91
10-31-2006, 17:47
Иронията ти не се получи. Като не можеш да разбереш, не се обаждай. По-добре виж какво ти написах.

Май не ти стана хубаво като сбърка и някой ти се подигра, а? Мисълта ми е , че всеки може да сбърка някога , а ти винаги се заяждаш и подиграваш. Eat shits! И и и и много прекрасно знам правилото за не+глаголи и не+съществителни , бях го написала някаде из тази тема, Смърт`Курва.

Аз много добре разбрах какво е искала да каже `Death`Whore` и не виждам място за подигравка. Това, че тя често леко се заяжда ( а понякога не чак толкова леко ) с форумците е отделен въпрос, но мисля, че и твоята " поправка " беше " леко " неуместна ...

11-01-2006, 19:00
Това и на мене ми направи впечатление.
Една от най-допусканите грешки. Пише се "на мен", а не "на менЕ".
Дразни ме и "ме"-то накрая на някои думи, което доста хора казват. Например вместо ИГРАЕМ, казват ИГРАЕМЕ и т.н.
Дразни ме и говора на софиянци :lol: , но понякога умирам да се смея, когато някой софиянец ми говори. Става дума най-вече за това, че софиянци казват "тръгвАме" (ударението на А) :lol: , вместо "трЪгваме" и т.н.

skate_warrior
11-01-2006, 19:05
софиянци казват "тръгвАме" (ударението на А) :lol: , вместо "трЪгваме" и т.н. mi ne znam za teb, no az nikoga ne sym 4uval nqkoi da slaga udarenieto na "A" ;)

Dr. Kazimbutt
11-01-2006, 19:13
Това и на мене ми направи впечатление.
Една от най-допусканите грешки. Пише се "на мен", а не "на менЕ".

И двете форми са правилни.

drawers
11-01-2006, 19:21
"тръгвАме" не съм чувала да го употребява никой човек.
но пък съм чувала (по-точно непрекъснато чувам) селски диалект, например "некой", "отивам да играем" и подобни.
ей, сетих се! да нямаш предвид, че казва "тръгнАхме"

една също много често допускана грешка е "двама войникА", "няколко президентА". трябва бъде "войници" и "президенти".

skate_warrior
11-01-2006, 19:26
също голяма грешка е да се каже "училищA"... правилното е "учИлища"

skate_warrior
11-01-2006, 19:30
хм.. сега се сетих за още нещо - много мразя, когато някой каже
"нямаш си на представа..." или пък "имам на/в предвид. Тези предлози са абсолютно ненужни!

11-01-2006, 19:40
"тръгвАме" не съм чувала да го употребява никой човек.
но пък съм чувала (по-точно непрекъснато чувам) селски диалект, например "некой", "отивам да играем" и подобни.

Съгласна съм, особено в нета! И това определено ме дразни доста...

ей, сетих се! да нямаш предвид, че казва "тръгнАхме"

Да, точно за това говоря. Извинявам се за грешката :roll:


една също много често допускана грешка е "двама войникА", "няколко президентА". трябва бъде "войници" и "президенти".

Да, лошото е, че едва миналата година го разбрах

:lol:

drawers
11-01-2006, 19:40
като заговорихме за излишни предлози..."по между другото" как звучи?

11-01-2006, 19:42
И аз много се нервя на тях..... особено, когато някой каже "напримерно" :lol: . Казва се, или например, или примерно. Няма такова нещо "напримерно"

RoyTheReaper
11-01-2006, 21:38
хм.. сега се сетих за още нещо - много мразя, когато някой каже
"нямаш си на представа..." или пък "имам на/в предвид. Тези предлози са абсолютно ненужни!

аз пък познавам едно момиче което казва "внад предвид" :lol:

WILD__BOY
11-02-2006, 06:44
Каква е тази тотална неграмотност, която цари навсякъде! Виждам толкова нелепи грешки, че просто нямам думи... накъде отива българщината ни? Вече не знаем дори родния си език! Интересно е, че съм виждал хора, които четат много книги, но пак не знаят да пишат правилно. Това за какво говори? За изпростяване на народа ли?

Какво мислите вие по този въпрос?
Мисля, че все по-малко хора се стараят да пишат правилно. ;)

fifi_friend
11-03-2006, 21:42
pove4eto ne mislqt taka. Te biha ti otgovorili 4e РЪЗТЕ ГРЪМОТНОСТА НА НАЦИЯТА :lol: