PDA

View Full Version : Електролиза



empjori
06-17-2006, 20:23
Някой може ли да ми обясни как се прави електролиза. В Понеделник ще ни изпитват почти целия клас за 3-ки, много сме зле. Тя вика че без електролиза няма да пусне никой. Трябва ми просто някакво обяснение, в 10-ти клас съм. Ето например това: железен трихлорид
FeCl3 ?? :smt017
Търсих в google и има само някакви глупости.

MiRaCuLiXbb
06-17-2006, 21:03
Ето ти определение:
Окислително редукционен процес, който протича при пропускане на постоянен електричен ток в стопилка или разтвор на електролити. Електролизата включва всички процеси, които влизат в електрохимичната система и включват катод K-, анод A+ и разтвор или стопилка на електролит.
На анода става окисление, анионите са редуктори
На катода става редукция, катионите са окислители
Запомняш го като КАРО -Катодна - Анодна - Редукция - Окисление...схващаш ли
Оттам нататък във воден разтвор например:
Даваш дисоциация на солта и водата. В разтвора има еди кви си иони. После под действие на пост. ел. ток. ионите се насочват към анода и катода.
Дотук ясно ли е? Задай въпроси ако имаш.

empjori
06-17-2006, 21:10
Да добре, благодаря за помощта. Имаше някакви неща за като "ред на относителна активност" и т.н. ама ще видя ако има някой стар учебник по химия и да ги разгледам отново нещата.

MiRaCuLiXbb
06-17-2006, 21:14
Момент, това са половината неща. :)
Питам дотук имаш ли въпроси някакви? Я напиши електролиза на NaCl докъдето ти казах подробно, както би го написала на контролно.

empjori
06-17-2006, 21:29
Момент, това са половината неща. :)
Питам дотук имаш ли въпроси някакви? Я напиши електролиза на NaCl докъдето ти казах подробно, както би го написала на контролно.
В стопилка ли е или в разтвор? Кое е Анода и кое катода? Можеш ли да ми ми го решиш това за да видя как става? Ами трябва ли да използвам таблица за разтворимост и ала бала?
П.С. момче съм, дано това да не промени нищо. :oops:

MiRaCuLiXbb
06-17-2006, 21:43
Че кво може да промени, най-много вместо свирка да врътнеш после ще черпиш една бира. :)
Еми ок, почваш с определението...
Окислително редукционен процес, който протича при пропускане на постоянен електричен ток в стопилка или разтвор на електролити. Електролизата включва всички процеси, които влизат в електрохимичната система и включват катод K-, анод A+ и разтвор или стопилка на електролит.
На анода става окисление, анионите са редуктори
На катода става редукция, катионите са окислители
В воден разтвор NaCl се дисоциира:
NaCl->Na+ + Cl-
H2O-><-H+ + OH-
В р-ра има: Na+, Cl-, H+, OH-
Към K- се насочват: Na+ и H+
На катода става редукция, тоест се редуцират по-добрите окислители. Гледаш в реда на относ. акт. и виждаш, че редоксидвойката H2/2H+ e след ред. дв. Na/Na+ и затова са по-добри окислители.
На K- се отелекризират:
Ox: Na+ +1e- -> Na /р-я

На анода е аналогично и обратното, само дето се отелектризират хлоридните иони като по-добри редуктори.
A+
Red: 2Cl- -2.1е- -> 2Cl -> Cl2^
В р-ра остават: Na+ и OH- и се свързват до NaOH
После, тази електролиза се нарича хлоралкална и се поставя полупропусклива мембрана в електролитната вана, която не пропуска цели молекули Cl2, а само хлоридни иони.
Това е така, защото Cl2 реагира с NaOH:
Cl2 + 2NaOH -> NaCl + NaOCl + H2O
и йонно у-е :
Cl2 + 2Na+ 2OH- -> Na+ + Cl- + Na+ OCl- +H2O
Това е горе долу. Това си е за 6, по-пълно определение няма.
**Ако те питат какво е ОРП--> процес, протичащ с промяна в степента на окисление на елементите с пренос на електрони. При него окислителят/ox/ -частица/атом, молекула или йон/ приема иони и понижава степента си на окисление в процеса редукция...това знаеш ли го?

empjori
06-18-2006, 07:38
Ох благодаря ти човек. Ще се оправя значи. Значи по същия начин се правят и другите. Ако в понеделник всичко мине ОК незнам кво да направя да ти върна жестта. [-o<

MiRaCuLiXbb
06-18-2006, 11:16
Споко, ако изкараш 6 ще ми е достатъчна награда. :) Просто седни и учи, химията e много лесна наука.
В стопилка е същото, само дето нямаш вода, в която да се дисоциира солта. Кристала се стапя и тогава ионите се насочват към A и K. Много по-лесно е, защото не ти трябва РОА.

empjori
06-20-2006, 11:51
Човече благодаря ти. Изкарах тройката, даже иска да ме изпитва за 4 на йонно-обменни реакции, ама едва ли ще ставам. Благодарностти. =D> =D> =D>

MiRaCuLiXbb
06-20-2006, 13:42
Еми стани, това пък е елементарно. Ако не те мързи, учи се точно за 5 мин... Ако решиш да те изпитват кажи.

empjori
06-23-2006, 11:17
Май трябва пак да помоля да ми помогнеш. :oops: Значи аз лично не бях с претенции за 4, ама тя ми вика: "Ти си добро момче, можеш за повече не се отказвай, ела в понеделник да те изпитам".... Предполагам че ще даде йонно-обменни ама не съм сигурен дали това включва и ОРП, по принцип е нещо такова: NaCl + NaCl (не точно такова, просто не се сетих за нещо по-различно от NaCl :lol: ) и трябва да гледаме от таблицата за разтворимост и т.н. Дано да разбираш за какво ти говоря :)

MiRaCuLiXbb
06-23-2006, 11:46
Еми хубава, значи за йоннообменни реакции определението е:
Процес между силно разредени разтвори на електролити без промяна в степента на осисление на елементите и без пренос на електрони. Условие за протичане на ЙОР е поне един от продуктите на взаимодействието да е утайка, газ или слаб електролит.
Сиреч: BaCl2 + H2SO4 -> BaSO4/ут/ + HCl
Пишеш пълно йонно: Ba 2+ + 2Cl- + 2H+ + SO4 2- -> BaSO4/бяла пихтиеста ут./ + H+ + Cl-
И съкратено йонно: Ba 2+ + SO4 2- -> BaSO4
Това е общо взето, примери има бол. Ако те интересува някой по-известен или някой дето сте го писали в клас го напиши. Но важното е след взаимодействието да се получи утайка газ или слаб електролит. Утайките ги гледаш от таблицата за разтворимост.
ОРП е обратното на ЙОР, протича с промяна в степента на окисление и пренос на е-... Що направо не я питаш кво трябва научиш за 6, така и така си тръгнал. :)

empjori
06-23-2006, 13:13
ОК, ами ако не се получи нищо накрая, така де, ако всичко се разтваря се пише: Невъзможно ли?

MiRaCuLiXbb
06-23-2006, 13:22
Тогава процесът е обратим. Но такива реакции са рядкост и няма да ти даде подобен пример. Ако едно от изходните вещества е малко разтворимо вещество също процесът е обратим, дори да се получава утайка, газ или слаб електролит. То тия не са ти важни, можеш само да ги споменеш ако стане дума.
Вие учили ли сте неутрализация и хидролиза? Те са също ЙОР...може и на тях да те мине.

empjori
06-23-2006, 13:29
Да и тях сме ги взимали и сигурно ще има такива. Да ти кажа само че няма да ме изпитват устно, а на лист, само трябва да реша 6-7 примера. А можеш ли да ми кажеш нещо за ОРП защото другите са ми малко по-ясни обаче това ме затруднява.
П.С. тези постове се четат и от други мои съученици, така че помагаш не само на мен. :D

MiRaCuLiXbb
06-23-2006, 13:38
ОРП е мн лесно. Окислително редукционен процес, който протича с промяна в степента на окисление на елементите и пренос на електрони. Частицата/атом, молекула или йон/, която отдава електрони се нарича редуктор/red./ и повишава степента си на окисление в процеса окисление/о-е/. Частицата/атом, молекула или йон/, която приема електрони се нарича окислител/ox./ и понижава степента си на окисление в процеса редукция/р-я/
Пример:
2Na + 2H2O -> 2NaOH + H2
Пишеш степените на о-е над елементите. Даваш NaOH в случая дисоциирано, защото е силен електролит. ph>7, л-син...може и без туй.
После изравняваш по метода на електронния баланс.
Red: Na - 1e- -> Na+.................1.......2.....2
Ox: 2H + 2.1e- -> 2H -> H2........2.......2.....1
Над стрелките пишеш съответно о-е/за Red/ и р-я/за Ox/.
2H->H2 Вторичен процес на свързване на водородните атоми до молекула водород.
Знаеш ли как точно се пише изравняването, че на компа не мога го напиша кат хората...

empjori
06-23-2006, 16:09
ОК мерси за информацията.
Ами тук
Red: Na - 1e- -> Na+.................1.......2.....2
Ox: 2H + 2.1e- -> 2H -> H2........2.......2.....1
Какви са тия точки (........) какво пише над тях.

MiRaCuLiXbb
06-23-2006, 16:59
Нищо, това е се едно празно пространство. Значи смяташ електроните на Red: Тоест при Na+ е един. На Ox: Тоест при 2H са два. Смяташ най-малко общо кратно! Тоест на 1 и 2 НОК е 2. Делиш НОК на Red и после на Ox и получените числа са коефициентите пред тях. Тоест 2:1=2 -> слагаш 2 пред Na. 2:2=1 -> няма коефициент пред водорода.
И още нещо, за да покажеш преноса на електрони в уравнението слагаш стрелка от Red към Ох, тоест от Na към Н в NaOH и пишеш над стрелката 2е-. Това е.