PDA

View Full Version : Речта на Странджата-темата на кандидат гимназистите:)



Sarabi
06-19-2006, 11:38
Е,седмокласници,изненада ли ви какво се падна по литература :wink: Мене лично много ме шашна "Немили-недраги".
Е,кажете как се справихте,колко написахте и каква оценка очаквате?

Аз изписах 4 листа с доста дребен шрифт.Подобна тема ми се падна на пробния и за това очаквам най-малко 5 8)

SeXyTo_f
06-19-2006, 11:48
Много гадна тема! Не очаквах да бъде в/у "немили-недраги"!!!

Eimi_{}
06-19-2006, 11:49
Бааа!Браво!Аз написах 2 листа и малко! :oops: Но към четири мога да хвана.По принцип ти и 6 можеш,щото имаше и хора,дето по една страница са писали,или по един лист.. :D

`Death`Whore`
06-19-2006, 11:50
Деца...аз написах 3 страници и имам 5-ца. Какво сте тръгнали да разтягате локуми по 10 листа...това произведение никога не се е падало, но пък е много важно и хубаво.

tedy_girl
06-19-2006, 11:58
Аз писах 4 стр и се надявам да е достатъчно за 4.50 - 4.75

Hatrist
06-19-2006, 12:00
---

sukru6ena
06-19-2006, 12:00
az napisah list i polovin stranica ujasna tema :( dano 3ka da hvana 6toto i 6toto ne pisah mn smisleno ujas sa nqma da vlqza nikade :(((((

forrzi
06-19-2006, 12:05
аууу
точно тва не исках да се падне!
написах 2 листа и половин страница оформях отделните подтези..май тезата ми се получи а увода и заключението станаха якички (:
мноу мразя немили-недраги,исках По жицата да се падне
пак написах нещо
май ше хвана към 4-5

Eleonora
06-19-2006, 12:09
ami azv se radvam za tia koito sa napisali mnogo.na men li4no temata mnogo mi haresa,jalko 4e minalata godina ne mi se padna tia! :?

jenny_e
06-19-2006, 12:17
as napisah 5 stranici i se nadqvam na 5-5.50, ne be6e mn trudna tema. be6e konkretna i gore dolu kratka.

tedy_girl
06-19-2006, 12:36
току що прочетох в сайта на БТВ, че е имало от всички произведения по 2 теми, а само на "Немили-недраги" и "По жицата" по 3. Добре че не се падна "По жицата". =D> \:D/

missito_
06-19-2006, 12:46
Можеше и по-зле да бъде.;)ами аз написах 7 страници с дребни буквички.надявам се да имам висока оценка разбира се но ще видим.е късмет на всички на изпита по математика в петък.

06-19-2006, 13:34
ох боже, слез и ме убий! колко сте писали ,бе сладури :lol: аз кандидатствах миналата година и ми се падна ангелина и писах лист и половина (3 страници) и то с не много дребен схрифт и имам 5.450 :P вие сте се изхвърлили. а тая тема за странджата е перфектна просто, ако сте учили нещо по тва произведение 100% сте учли и за речта :) много яка тема , сичко можеш да го издокараш от вдъхновение, така хубуу се разтягат локуми , че чак се учудвам че има и недоволни :))

Kam4eto
06-19-2006, 13:58
еми аз написах 7 страници и мисля че стана доста добре само за тезата не съм много сигурна и една опозиция обърках обаче 5 най малко мисля че ще имам

06-19-2006, 14:01
Не е лоша темата но мн се притесних и написах едва 3 страници и полувина [-X .надявам се да съм изкарала хубава оценка.Иначе исках да се падне "По жицата"-най-якото произведение :D
Но и на тва съм доволна :mrgreen:
Успех на всички в петък \:D/

06-19-2006, 14:06
Temata me iznenada .... ochakvah da se padne neshto po trydno kato "Bylgarskiq ezik" ili "Opylchencite na shipka"
Lichno az napisah 3 stranici i se nadqvam da hvana 4.50 ... a m/y drugoto
nqma golqmo znachenie goleminata na teksta,a sydyrjanieto v nego ! :)



PS. Uspeh na vsichki na izpita po matematika v Petyk :)

Nask0`
06-19-2006, 14:42
а някой да знае критериите за 5тица при оценяването?

forrzi
06-19-2006, 15:17
критерийте излизат след изпита
демек сигурно утре
ама може и да греша :-k

light_purple
06-19-2006, 15:22
Az napisah 5 starnici i se nadiavam na 4 50 -4 75.Ina4e temata dosta me iznenada-o4akvah po jicata ili angelinka,a ina4e po-hubavo 6te 6e da e ako se padne angelinka,edna bulgarka ili opul4encite.E i tova stava na men mi se padna po dobno na olimpiadata.

Nask0`
06-19-2006, 15:30
критерийте излизат след изпита
демек сигурно утре
ама може и да греша :-k
Ама къде излизат?

tedy_girl
06-19-2006, 15:32
Аз преди известно време намерих най-общо някакви критерии за оценки, но сега не мога да намеря откъде. Ако го мярна тоя сайт някъде ще дам линк.

LoVe_RuSlAn
06-19-2006, 15:48
ЕЕ хора какво сте направили вие писали сте по 120 страници.Не мисля че е важно кой колко е писал а какво е съдържанието на темата.дори и една страница да си написал ако съдържанието на темата ти е логично и смислено и най вече отговаря на дадения въпрос няма от какво да се притесняваме.Лично а3 написах две страници и половина (т.е лист и половина) и съм доволна от това което написах мисля че има някакъв смисъл не мога да си определя сама оценка а на втори юни ще видиме резултатите

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-19-2006, 16:15
eiii hora shashnahte me ! vie po 10 stranici ste izpisali wowwwwwww az ko pisah 1 list 1 stranica i oshte muni4ko(15 -tina reda) i to v moqta staq koqto bqhme moeto be6e edno ot dulgite daje posle edin fr mi zvunq bil pisal to4no 2 lista vie po 10 stranici brat ... ujas xaxax

ina4e ako be6e na po jicata ... prosto sum obedena 4e shtqh da imam 6 :D 6tot u4ih mn`specialno za tova proizvedenie ... i to mn`qki i int`neshta puk nemili nedragi... i az ne go o4akvah

[B]a[N]D[i]T[k]a
06-19-2006, 16:19
a btw nqkoi znae li koga izlizat rezultatite ? :roll:

Nask0`
06-19-2006, 16:28
na 3 iuli v 20:00 часа.БТВ: Аз писах 6 страници.

Jamalska
06-19-2006, 17:56
цитирам:"мит е че оценката зависи и от обема.Важно е какво е написано,а не да са разтягани локуми"..това го беше казала някфа мацка там от тия организаторите на изпитите:/

white_chik
06-19-2006, 19:23
Аз вас не ви разбира.Не би трябвало да има седмокласник,който да се е готвил за изпит,и който да не е писал поне една тема за "речта на Странджата ".В абсолютна всяко помагало я има разработена,да не говорим,че темата хем не е много трудна,хем има какво да се напише.Е на това,ако не изкарате хубави оценки,не знам на какво.Аз кандидатсвах миналата година и съм наясно,че винаги ще има недоволни,но според мен темата може да не е била много лесна,но определено е нещо поносимо

light_purple
06-19-2006, 19:42
ami azv se radvam za tia koito sa napisali mnogo.na men li4no temata mnogo mi haresa,jalko 4e minalata godina ne mi se padna tia! :?
Az Angelinka pove4e si ia obi4ah,no i tva stava

06-19-2006, 20:27
еми ко да се праи... предлагам групово самоубийство ,6ото ина4е 6е има бой от мама и тати...и 6е трябва да правим мили о4и4ки и кучешки муцунки... :lol:

Eimi_{}
06-19-2006, 20:52
Успокоихте ме,че не съм само аз да съм написала 2 листа.Една от мойта стая написа 9 страници и отдолу :"Ученичката се извинява за правописа!" и ще и анулират работата!!!! :wink:

HandOfBlood
06-20-2006, 00:27
ве за кво да разтягате локуми... по-склонна съм да повярвам, че ще пишат по-добра оценка на този, който е написал 2 листа например, но по темата и точно и ясно, отколкото на някой, написал 5 листа с некфи небивалици и по 10 изречения, които могат да се съберат в 1, и на всичкото отгоре пълно с излишни глупости...

SmiLe_BaBy{P}
06-20-2006, 08:33
А бе те тези от МОН си го казаха,че тезата е най-важна.Трябва да е добре формулирана както и да има смислени логични изречения.Кво е тва 10 листа ... то преразказът на цялата 3-та глава ще излезе по-малко.Така че хич недейте се утешава с обема.Важно е съдържанието. :idea:

`Death`Whore`
06-20-2006, 08:40
Явно учителите не са ви казали, че в литературно-интерпретативното съчинение не трябва да има преразказ...съжалявам.

06-20-2006, 08:50
само да кажа че това не е литературно интерпретативно съчинение и въпреки това наистина не трябва да има прерзказ НО има много много неща, които трябва да се коментират. Цитати, художествени средства, обстановката преди и след самата реч и човек спокойно може да си напише 3 листа ако е учил добре. Аз лично написах 7 стр. и не съм преразказвала а тези които се успокояват с това, че обема не е от значение не трябва само това да мислят, а и за това че е важен коментара на художествени детайли и т. н., които не могат да се съберат в 3 странички

`Death`Whore`
06-20-2006, 08:53
А какво е? Съчинение-разсъждение? Двете са едно и също, само едното е с трудноизгворимо име. Аз преди 5 години написах 3 страници /с малък почерк/ и имам 5-ца...

forrzi
06-20-2006, 08:58
това за преразказа в съчинение-разсъждение не е вярно
възможно е да се допусне малко преразказ,в рамките на 3-4 изречениея в отделните подтези
даже имаше термин,но в момента не се сещам

`Death`Whore`
06-20-2006, 09:00
Изобщо не е препоръчително! Идеята е, че този, който чете работата ви, знае за какво става въпрос в произведението.

Devilsplaymate
06-20-2006, 09:22
Всъщност очаквах да е 'До Чикаго и назад' но ... както и да е . Очаквах нещо такова , защото нали има някаква годишнина . А иначе писах лист и половина ... :| :(

Sarabi
06-20-2006, 09:51
Никой не е разтягал локуми!Просто задълбоченото коментиране на третра глава ми се струва странно да се побере в 2 листа.То в тях може да е включена единствено речта,но има и друго важно:
Теза:
-озлоблението на емигрантите от мизерния начин на живот,което води до огрубяване и изнервяне---това трябва да се коментира,защото хъшовете не могат да започнат спора си ей така,за нищо!

-отчаянието от бездействието

-Словото на Странджата:израз на всички идеали,стремежи,болки и страдания на емигрантите

-след речта хъшовете са отново единни,въодушевени,сплотен и

Доказателството:
-кръчмата,която има дава уют и топлина в чуждия, негостоприемен свят

-спорът-хъшовете орправят гняв към чорбаджиите,защото смятат,че не са служили достатъчно на отечеството.Тук се крие и друго-отново двуликата истина за живота на героите-те са родени за велики дела,но са принудени да пилеят силите си в празни закани и припирни

Увода, тезата и тези две части от доказателството трябва горе-долу да излязат околко страница и половина!

-след това битовата свада,която се явява за фон на който откроява въздействащото слово на духовния им водач.И тук се изрежда всяко едно нещо,което знаем за речта,а то хич не е малко,ама изобщо!!! :smt018 Това трябва да заеме понелист и малко според мен!!!
-реакцията след първата част от речта

-втората част от речта на Знаменосеца-още лист и малко

-промяната от гневни и спорещи в хора,готови за битка
-тази промяна,която е наблюдавана от най-младия и непознат в кръчмата-Бръчков--коментар на всички чувства и мисли,които го завлядяват от въздействащата реч на Мъдреца

-Заключение-още 7,8 реда

Смятам,че се събраха към 4 листа,които не са изписани с разтегнати локуми,а с неща наистина важни за структурата на съчинението по дадената тема.
Когато излязат резултатите ще пишем и кой колко е изкарал. :smt016

Kam4eto
06-20-2006, 10:01
напълно съм съгласна! Аз написах 3 листа и половина и съм включила всичко това без да правя преразказ

Eimi_{}
06-20-2006, 10:19
Aбе още малко 20 листа.Много лесно си го събрах и на 2 листа с ясни и конкретни изречения!!Тоо се наблягаше върху речта,а другото само трябваше да се спомене...

06-20-2006, 10:20
Лелел,вие сте написали цял роман!На мен ми стана около 5 стр и половина.Пък и всички мой приятели ,с които говорих са написали около 5-6стр.Аз 8 стр съчинение съм писала само на На прощаване и Опълченците :| На абсолютно всички пробни изпити-които са над 10-съм писала винаги по 4-5стр и не съм имала под 5... \:D/

Sarabi
06-20-2006, 10:23
Абе майната му,нали вече го направихме-колкото изкараме-нищо не можем да променим 8)

forrzi
06-20-2006, 10:27
хм..на мене рекорда ми е 4-5 листа на пробен изпит на една българка-дълга срещу егоизма

Lorein
06-20-2006, 11:44
Аз да ви питам нещо... Написала съм 4 страници и още няколко реда. Мисля, че съм включила всичко, което трябва да се напише в доказателствената част(коментар върху худ.средства, обстановката, най-вече върху речта на Странджата и т.н), харесвам си увода и заключението- кратки и ясни, но тезата нещо ми куца. Имам предвид, че съм написала някои твърдения, ама нещо не стана както трябва. Ако всичко останало ми е ок, колко мога да изкарам според вас :?: :?: :?: Някъде 5.000, по-малко от 5.000 или дали изобщо имам възможност за над 5.000 :roll: :-k :?

sweet_girl_14
06-20-2006, 18:27
Бааа!Браво!Аз написах 2 листа и малко! :oops: Но към четири мога да хвана.По принцип ти и 6 можеш,щото имаше и хора,дето по една страница са писали,или по един лист.. :D
Гледай са и аз миналата година имах такъв изпит ,но обема няма зна4ение.Можеш да си написал 20 листА, но ако няма смисъл в съ4инението ти ........ просто 2. :twisted:

brain_stew
06-21-2006, 13:14
абе беше си готина темата!Много се изкефих когато я казаха!Бях и подготвена!Написах цеееели 6 стр и 5 реда!Постижение

slan4evo_momi4e
06-21-2006, 19:48
neznam kakvo da vi kaja.....setsra mi se qvi na toq izpit...i napisala 3 lista....koeto ne zna4i 4e 6te ima 8 :) ....stana mi 4udno 4e ste pisali tolkova mnogo....spored men e nenujno raztqgane na lukumi....no samo vie si znaete...
Temata e mnogo hubava...no da q pi6a az....spored men ste malki za da q razberete napalno i to kakto trqbva....za tova i vsi4ki kazaha 4e e slojna...Za vseki slu4ai e mnogo po-dobre da pi6e6 varhu Vazov i "Nemili-nedragi", otkolkoto varhu "Angelinka".... (az predi 4 godini tova pisah)...
Sega samo stiskam palci sestra mi da ima 5....4estno kazano az za neq se prietsnqvah pove4e otkolkoto az kato bqh 7 kl :)
Dano vse pak i vie ste napisali ne6to smisleno...:)

snejito
06-21-2006, 20:00
Super qka tema!Dosta hora ne q haresaha ama ima kude kude po-gadni temi :wink:

strange__
06-21-2006, 20:27
Абе една тема може и да е 10 листа и пак нищо да не сте казали нали се сещате....Мога да ви кажа,че в доста от случаите при дългите теми в един момент се преминава към преразказ,защото нямаме достатъчно опит и богат речник,за да напишем 6-7 листа върху толкова конкретна тема като тази! Така,че дължината не ви е гаранция за висока оценка...тя ви се гарантира от много други неща,които учителките ви би трябвало да са ви обяснили.
Аз мисля,че "Немили-недраги" е страхотно произведение на Вазов,но както някой спомена определено е сложно за разбиране от седмокласници.За да можеш да напишеш нещо красиво,трябва да можеш да вникнеш в смисъла на творбата,а когато говорим за Вазов сами си правете извод този смисъл колко дълбоко е "скрит" ;-) Преди две години и аз писах по негово произведение-"Една българка" и изкарах 4.50...оценката никак не е лоша,но просто за мен това е твърде сложен автор,за да се изучава толкова рано...много по-лесно и увлекателно би било да пишеш върху някой не толкова ангажирщ разказ като "Ангелинка" или "По жицата",но какво да се прави шанс :wink:

WILD__BOY
06-21-2006, 20:36
Пообмислих темата и смятам, че на 3 - 4 страници може да се съберат аргументи доказваща темата.

{~EcSTaSy KISs~}
06-22-2006, 08:23
Много е вярно, че оценката не зависи от обема! Не знам защо се надявате на 6, заради това, че сте писали еди-колко си листа и странички.... Мен ако питате това си беше много готина тема, просто трябва човек да си събере мислите и да се съсредоточи! Ако искаш можеш да напишеш 2 листа, но да си подбрал всичко нужно, важно и така да си го пресъздал, че темата ти да е пъти по-добра от темата на някой, който е писал 7-8-9 страници (недай си боже листи!). Ако съчинението не е написано на висок стил, няма достатъчно умело подбрани изрази и аргументи - мечтай си да е около и над 5. :::

Аз лично много се изкефих на темата, ще видим каква съм я свършила. Не съм особено доволна от представянето си, знам, че можех и много по-добре от това. Но всичко си е на късмет - дали си в добра кондиция, кой те проверява, дали той/тя е на кеф въобще.... Така че тук е много субективна преценката и съответно оценката. :wink: И ето - написах почти 3 листа /6 страници и половина/, но не вярвам, че обемът ще повлияе на резултата ми.

Не е важно количеството, а качеството!!!

sweet_DENI_f
06-22-2006, 09:15
амии темата не беше много зле :) Честно казано не исках да се падне "Немили недраги" , но все пак съм горе долу доволна от себе си :)
Като се замисля ,че можеше да се паднат къде къде по-трудни теми ...
Като прочетох списъка с неизтеглените теми ми се иска да се беше паднала: СВЕТЪТ НА ЕДИН МЕЧТАТЕЛ (т.е. "Ангелинка")
Абе ще видиме на 3ти юли :)
иначе писах 5 страници и мисля ,че е достатъчно...
Тук като прочетох някой по колко са писали.... Не мисля, че по тази тема може да се пише повече от 6 страници(е разбира се и почеркът до определена степен влияе, тоест ако почерка ти е много едър може да ти излезе доста,а всъщност да не е никак много) тъй като е много конкретна. Даже на нас като дойдоха да ни напишат темата ни казаха да не я разводняваме ,а да се състедоточим САМО върху думите на Странджата , защото всичко останало е излишни , е може и на каратко да се каже какво е породило речта му и въздействието върху хъшовете :)
Айде ще чакаме 3ти...
А от мен - Успех на математиката

tedy_girl
06-22-2006, 12:20
Даже на нас като дойдоха да ни напишат темата ни казаха да не я разводняваме ,а да се състедоточим САМО върху думите на Странджата , защото всичко останало е излишни , е може и на каратко да се каже какво е породило речта му и въздействието върху хъшовете :)
Леле, ако е така, аз направо супер съм си написала темата :)

brain_stew
06-22-2006, 12:52
Даже на нас като дойдоха да ни напишат темата ни казаха да не я разводняваме ,а да се състедоточим САМО върху думите на Странджата , защото всичко останало е излишни , е може и на каратко да се каже какво е породило речта му и въздействието върху хъшовете :)
Леле, ако е така, аз направо супер съм си написала темата :)

То и аз си мислех че трябва да се съсредоточа върху думите на Странджата, но въпреки това написах и за оживлението в кръчмата и за спора, който е довел до това Странджата да дръпне тая реч.Но имаше хора които ми казаха че трябвало да пиша и за кръщаването на Бръчков в хъшеството!А аз се ошашках и сега ми е притеснено, въпреки че не мога да чатна какво е общото между речта на Странджата - слово за страданието и родолюбието, и вкарването на Бръчков в "братството на самотните патриоти"!Вие как мислите?

Sarabi
06-22-2006, 13:29
Ами на пробния ми изит се падна почти същата тема,но ориентирана само към родолюбието---"Речта на Странджата-въздействащ урок по родолюбие".Първо,докато пишех и аз си мислех,че ще е най-добре да пиша само за речта.Резултат---4,50-абсолютно незадоволително.На поправката учителката ни каза,че трябва да се включи всичко онова,което написах в прредишния си пост на предишната страница.И като го написах по онова планче изкарах 5,50-единстваени грешки-2 запетаи.А тази тема беше същата,но разширена със страданието,което не пречи да се включи всичко-от атмосферата преди и по време на спора,до астмосферата след него и от кого е наблюдавана промяната.Аз лично виждам достатъчно неща,които да се напишат в съчинението и да са свързани с темата.

Кой както се е справил.

Kam4eto
06-22-2006, 13:32
еми свързано е със самата тема - слово за страданието и родолюбието. Бръчков е привлечен от този свят на страдание и родолюбие, в словото си Странджата говори за тези две неща и се отразява и на посетителите в кръчмата. Много едностранчиво гледате нещата - Речта на Странджата е темата значи само за речта трябва да се пише, ама не е така. Трябва да се обърне внимание защо Странджата произнася тази реч - причината е свързана със страданието и родолюбието, а после да се коментира и въздействието на речта - как преобразява хъшовете от страдалци в родолюбци, връща им самочувствието и най - развълнуван е Бръчков, който става част от този свят - на страдание и родолюбие, светът на смелите хъшове.

sweet_DENI_f
06-22-2006, 14:22
еми свързано е със самата тема - слово за страданието и родолюбието. Бръчков е привлечен от този свят на страдание и родолюбие, в словото си Странджата говори за тези две неща и се отразява и на посетителите в кръчмата. Много едностранчиво гледате нещата - Речта на Странджата е темата значи само за речта трябва да се пише, ама не е така. Трябва да се обърне внимание защо Странджата произнася тази реч - причината е свързана със страданието и родолюбието, а после да се коментира и въздействието на речта - как преобразява хъшовете от страдалци в родолюбци, връща им самочувствието и най - развълнуван е Бръчков, който става част от този свят - на страдание и родолюбие, светът на смелите хъшове.
така аз не съм казала ,че само речта се пише , а че просто не трябва да се увличаме в другото тъй като така самата реч бледнее.
Иначе аз също съм написала кое е породило речта и съм го свързала с темата.
А за въздействието от това слово - и там може да се пише много , но така само ще си разводниш темата. Тоест трябва да се спомене ,но не повече от 1 страничка [-X
та това ми беше мисълта , че трябва да се наблегне на самата реч ,а другото да се каже , но по повърхностно за да звучат по убедително думите за самата реч

x3_m_girl
06-22-2006, 18:12
абе можеше и по- лесна да се падне ама можеше и по -гадна.. ;-)

06-22-2006, 20:49
olEEeeEEe bahti oligarite az napisah 1 strani4ka i imam 4!!!! vii tuka niakvi filmi mi vkarvate bahti zub1rskia forum!! maina!!

bob_marley
06-23-2006, 00:43
Mnogo dobra temichka-mnogo sym pisala po neq kogat bqh 7 klas

romina
06-23-2006, 12:14
ох боже, слез и ме убий! колко сте писали ,бе сладури :lol: аз кандидатствах миналата година и ми се падна ангелина и писах лист и половина (3 страници) и то с не много дребен схрифт и имам 5.450 :P вие сте се изхвърлили. а тая тема за странджата е перфектна просто, ако сте учили нещо по тва произведение 100% сте учли и за речта :) много яка тема , сичко можеш да го издокараш от вдъхновение, така хубуу се разтягат локуми , че чак се учудвам че има и недоволни :))
TO4NO TAKA!!! =D> =D> =D>

Eimi_{}
06-23-2006, 13:33
olEEeeEEe bahti oligarite az napisah 1 strani4ka i imam 4!!!! vii tuka niakvi filmi mi vkarvate bahti zub1rskia forum!! maina!!Една страница само увода,тезата и заключението не можеш събра!

06-23-2006, 14:00
moga moga !! b1di sigurna!! zapomnete SI4KO SE PI6E KRATKO I IASNO!!!!!