PDA

View Full Version : За символите и знаците



no_martyr_f
06-21-2006, 20:04
Какво е мнението ви за носенето на определени символи (като бижута, надписи по раници, значки и така нататък)? Често срещани примери са знакът на анархията, знакът на мира (the peace sign)...както и други, разбира се, но тези съм срещала най-често.
Интересното е, че хората, които ги носят, най-често нямат представа нито какво символизират тези знаци, нито каква е историята им...само че нямат нищо против да се кичат с тях, да ги превръщат в аксесоари.
Не говоря за тези, които са приели за себе си посланията, които носят тези изображения - те са вече отделна тема.
А що се отнася до тениски с лика на Че Гевара, например?
Смятате ли, че е уместно да изразяваш почитта си (което много често не се и прави, а се следват някакви странни, според мен, модни тенденции) към дадена личност по този начин?
Въобще - защо преклонението пред даден идеал или следването на някакъв определен път изведнъж се превръща в мода?

ErinEverly
06-21-2006, 20:16
И аз ги мразя такива. Всеки ден виждам анхове, даже веднъж на една баба видях :shock: Абе, тъпо е. Има един от нашто даскало, който секи ден е с различна тениска - Rolling Stones, Nirvana, Guns'n'Roses и т.н. Но не знае и една тяхна песен, изпитвала съм го. Супер тъпо е.

djigi
06-21-2006, 21:18
Интересното е, че хората, които ги носят, най-често нямат представа нито какво символизират тези знаци, нито каква е историята им...само че нямат нищо против да се кичат с тях, да ги превръщат в аксесоари.
[/b]
Става така от липса на информация. По-точно не е липса, защото тя съществува, но.... сещам се за растите, съвсем скоро разбрах, че те имат символично значение, за което въобще не съм се замисляла дали може да съществува т.е. ако на мен ми харесваха и бях решена да си направя, нямаше да се замислям има ли нещо извън модата в това. Не може непрекъснато да мислиш дали това или онова символизира нещо.

Обаче имам неща, които имат своето значение и ги нося точно заради това. Срещала съм хора, които наистина от почет носят тениски с лика на някого. Мен лично не ме привлича идеята. Всъщност имам Богородица в протмонето и като цяло вярвам, но да тръгна с тениска (примерно) си е гавра, нали си я имам близо до мен, пази ме, защо да правя всичко това публично.

Sapphir
06-21-2006, 21:27
Да , определено не ми допадат. Имам такава позната ( за съжаление) , която се "окрасява" с лика на Хитлер, кръста и тем подобни. Дори не знае какво е направил този не мога да го нарека даже и човек.

Sapphir
06-21-2006, 21:51
ми да ми ядат гъза...
аз какво да ги направя, че са тъпи...

знам доста добре какво значат дадени символи и никога не бих сложил келтски кръст, свастика или хипарийка...

анархии вече не нося...

А ,точно тези свастики са много разпространени напоследък, забелязвам.

machoka
06-21-2006, 22:08
Ризата на гърба си е риза на гърба, независимо какво има на нея!

Някои хора едвам събират пари да си купят някоя дреха, пък тук обсъждаме какво пишело на тях. Да не мислите, че тях ги интересува дали има символ на анархия или на поп-фолк в/у тях? Да ви имам проблемите ;) Пожелавам ви все такива неща да ви тревожат.

machoka
06-21-2006, 22:16
Така де, може и да се поувлякох, ама съм докачлив на претенциозния вкус на някои ;)

Като нося тениска на Гънс е*аси, ше ме разпнат ако не знам кои са.. к'во ми дреме че не знам, нали ме кефи плата, кройката, модела... :?

no_martyr
06-21-2006, 23:10
Така де, може и да се поувлякох, ама съм докачлив на претенциозния вкус на някои ;)

Като нося тениска на Гънс е*аси, ше ме разпнат ако не знам кои са.. к'во ми дреме че не знам, нали ме кефи плата, кройката, модела... :?

А това пък е пример за претенциозно мнение...
Като ти е все едно какво ти пише на тениската, да приемем, че би тръгнал насам-натам с блуза с голяма черна свастика на бял фон, да речем? Материята е ефирна, кройката - един път, моделът е дело на изключителен дизайнер...
Може и да не съм разбрала правилно предишната ти теза. Логично. В крайна сметка големият процент от фешънките, които преди са си купували очила за по 200 лева и "маркови" дънки за по 150, сега си купуват черни потници с избродирана червена анархия на тях само поради факта, че това е единственото, което е по джоба им. *Момент на пламенно състрадание и искрено съчувствие на страдащите*
Темата ми не засяга случаите, които ти спомена, и е неуместно да засягаш частта за хората, които нямат финансови средства. Защото това, на което ставаме свидетели, е приоритет главно на материално осигурените. Би било добре да прочетеш внимателно какво се пита, преди да даваш категоричната си оценка.

teenkopele
06-21-2006, 23:50
...защо преклонението пред даден идеал или следването на някакъв определен път изведнъж се превръща в мода?

Защото изведнъж всички решават, че е "яко" и "готино" да го правиш. :wink:

ErinEverly
06-22-2006, 07:45
Така де, може и да се поувлякох, ама съм докачлив на претенциозния вкус на някои ;)

Като нося тениска на Гънс е*аси, ше ме разпнат ако не знам кои са.. к'во ми дреме че не знам, нали ме кефи плата, кройката, модела... :?

Аз лично ще те убия :lol: Тва е като вид позьорство. Може изпълнителите да си печелят пари от това, но тва не го прави по-хубаво нещо.А блузите на Бобо Марли? Колко хора от тези, които ги носят знаят кой е той? А марихуанките. Сяко момиче в дабъл вижън носи такива, но колко от тях са пушили?

the_fallen_angel s bana
06-22-2006, 14:16
...защо преклонението пред даден идеал или следването на някакъв определен път изведнъж се превръща в мода?

Защото изведнъж всички решават, че е "яко" и "готино" да го правиш. :wink:

I dvamata ste pravi. Tupo e kato ne znae6 koi e Che Gevara ili kvo zna4i keltskiq krust da gi nosi6 na dreha ili narisuvani. Tupo! Az si haresah edna teniska s drugarq Che ama kato nz ni6to za nego... sa kvo? Estestvano 4e nema da q vzema.

06-22-2006, 18:16
Нося розети, Дуло, Трискел, Келтски кръст, Черно Слънце и Чук на Тор точно защото знам какво означават! Иначе и на мен ми е писнало от всякакви пикли и пикльовци, които си носят ей така разни медальончета щото им харесвали или пък обявяват всичко за свастика...

06-22-2006, 19:22
Нося розети, Дуло, Трискел, Келтски кръст, Черно Слънце и Чук на Тор точно защото знам какво означават! Иначе и на мен ми е писнало от всякакви пикли и пикльовци, които си носят ей така разни медальончета щото им харесвали или пък обявяват всичко за свастика...
Много ме кефят разни БГ националистчета, дето носят такива "български" символи като триксел и келтски кръст. :mrgreen:

Juicy_Lucy
06-22-2006, 19:58
spored men nqma ni6to lo6o v noseneto na simvoli i znaci,no trqbva da si naqsno s ideologiqta im,a ne prosto za6toto sa 'fe6yn' da se ki4i6 s tqh..oba4e ne mi haresva kato vidq 4ovek,koito si e slojil 150 razli4ni drynkulki-simvoli na vrata ili rycete...

bulgarche
06-23-2006, 00:50
Нося розети, Дуло, Трискел, Келтски кръст, Черно Слънце и Чук на Тор точно защото знам какво означават! Иначе и на мен ми е писнало от всякакви пикли и пикльовци, които си носят ей така разни медальончета щото им харесвали или пък обявяват всичко за свастика...
Много ме кефят разни БГ националистчета, дето носят такива "български" символи като триксел и келтски кръст. :mrgreen:
Абе зависи. Има неща които не се всързват с едно и също. Неможе ли просто свастика - Буда, келтски - ПСВ и тотенкоф и всичко...всързва се с това което не ти харесва. Пък особено първите две са толкова използвани, че не е истина. Аз носих нашивка келтски и значка bundeswerhn, нашивка "България над всичко", трикольори навсякъде, свастика на ключовете, "White Power" върхо българското знаме, тениска "skinhead white power" с келтски, а на другия ден "България на три морета" и всякакви такива глупости. Ако го правиш...дори и да е глупаво (както съм постъпвал аз), да знаеш защо правиш так ;-)

KaMiKaDzE
06-23-2006, 11:19
Наистина понякога е доста тъпо.Сетих се за едно моми4е от на6то даскало,което по принцип ходе6е с раница с нек'ви ме4ета по нея,а един ден се появи цялата в 4ерно,с татуиран на ръката знак на антихриста и торба,на кято пи6е6е Iron Madon...А когато я попитах знае ли какво зна4и да си антихрист,тя отговори:"Ми,да не вярва6 в Христос!"Тъпа работа...

SuMmEr_F
06-23-2006, 12:55
uf mene pyk ni nai malko ne ma byrka kvo pi6e ;)

bulgarche
06-23-2006, 23:29
знака на антихриста?? :shock:
А незнам, явно ако си анархист трябва да си имаш и знак, ама незнам дали трябва да е издивидуален.

кръста на Хитлер...

06-24-2006, 10:01
Деца, рано или късно ще порастнете.

guAMaHT
07-23-2006, 23:25
За мен лично няма огромно значение к`во пише по дрехите ми

Briseis
07-24-2006, 00:48
Въпрос.Невежа съм, искам да го променя...Какво е това "свастика" и всички тея келтски неща...Кръста ми е ясен, ама другите...Знам, че изглеждам тъпа, но нали все от някъде трябва да се науча...

Сега по темата.Супер много се дразня на хора, които носят тениски на групи, защото е фешън.У мое село почти всяко момче е с тениска на Мейдън, а не е чувало и една тяхна песен.Популярни са и тениски на Металика.За мен това е един вид оскверняване на труда на групата или на значението на символите.Ако не разбираш нещо, не парадирай с него.... :|

thirteen
07-24-2006, 01:01
Имам мн малко синволистични неща... незнам не ме кефи аз да нося някви знаци медалъони...