PDA

View Full Version : Офф, пак тъпата математика...!!! Трябва ми спешно помощ!



ProstoAz
06-27-2006, 15:44
Тая не ще и не ще да ми пише 4ка...
Сега пък решила утре да ме изпитва върху синус, косинус, тангенс и котангенс и ще ми трябва помощ за няколко задачки. Аз по принцип ги знам основните работи, но някак си не мога да решавам задачи, не мога да прилагам формулите в задачи...
Предварително да кажа, че сме взимали само тези формули: sin.a=cos.(90-a), cos.a=sin.(90-a), tg.a=cotg.a(90-a), cotg.a=tg.(90-a), cos.2a(на квадрат)+sin.2a(на квадрат)=1, tg.a.cotg.a=1 (за тази не съм сигурна), tg.a=sin.a/cos.a и cotg.a=cos.a/sin.a

Зад. 1: Височината на ромб разделя страната му в отношение 3:2, считано от връх на остър ъгъл. Да се намери синусът на тъпия ъгъл на рамба.
Отг. 0,8

Зад. 2: В оркъжност с радиус R е вписан правоъгълник, ъгълът между диагоналите на който е а (алфа). Да се намери периметърът на триъгълника.
Отг. 4R(sin.a/2+cos.a/2)

Зад. 3: Даден е квадратът ABCD. През средата M на страна му АВ е построена права, която пресича DC в точка N, DN<NC. В какво отношение тази права дели лицето на квадрата, ако <AMN=а (алфа)?
Отг. 1-cotg.a/1+cotg.a

Зад. 4: Да се намерят радиусите на описаната и на вписаната окръжност за равнобедрен триъгълник, който има периметър 2p и ъгъл а (алфа) при основата.
Отг. R=p/2sin.a(1+cos.a), r=p.sin.a.cos.a/(1+cos.a)2 (на квадрат)

Зад. 5: Двете височини на успоредник, спуснати от връх на тъп ъгъл, са 4см и 6см. и образуват ъгъл а (алфа). Да се намери големия диагонал на успоредника.
Отг. 2/sin.a.корен от 13+12cos.a

Зад.6: В правоъгълен триъгълник АВС е построена височината CD към хипотенузата му. Да се намери отношението на лицата на триъгълниците ADC и BDC, ако <А=а (алфа).
Отг. cotg.2a (на квадрат)

Моля някой да ми реши дори поне 1-2 задачки, но добре обяснени, така че и човек като мен да може да разбере решението... :roll: И между другото: sin.a=a/b, cos.a=b/a, tg.a=a/c i cotg.a=b/c, нали така? :?

06-27-2006, 16:18
za parvata zada4a eto ti atazi formula, koqto qvno sa propusnali da vi kajat : sin.a=sin(180-a)
-cos.a=cos(180-a)
-tg.a=tg(180-a)
-cotg.a=cotg(180-a)
1. Задача се решава така: Нека страната на ромба е 5х (заради отношенията съответно 3х и 2х) Тогава имаш триъгълник с остър ъгъл алфа и катет 3х с хипотенуза 5хл Намираш косинуса на а, а именно 3/5
Използваш теоремата на дядо Питагор и намираш др катет че е 4х :)
така, ми ето че сега можеш да намериш и синуса на алфа - 4/5 а пък сега вече ясно можеш да сметнеш че 4/5=0,8 O:)

andrea
06-27-2006, 16:55
za vtorata zada4a diagonalite na pravoug sa ravni i se presi4at v centura na okr, zna4i sa ravni na 2R, centura razdelq diagon na po R 4asri i ugula m/u tqh e alfa, po cos th namira6 stranite na pravougulnika i ottam na koito i triugulnik da ti trqbva perimetura

ProstoAz
06-27-2006, 20:44
Мерси много, но се отказах. Няма да ходя на математика утре. За чиста 3ка съм...нямам шанс... :?