PDA

View Full Version : ДДС и върху книгите и учебниците?



no_martyr_f
06-28-2006, 10:21
Току-що съобщиха, че от 2007 година Данък Добавена Стойност, или ДДС, ще се налага и върху книгите, учебниците и учебните помагала.
Какво е вашето мнение по въпроса?
Според мен това допълнително ще откаже хората от купуването на книги, и - което е дори по-страшно - ще намали броя на учениците, които могат да си позволят учебници. Така или иначе, всички тези четива вече са дотолкова скъпи, че не са по джоба на значителна част от населението, а с 20 процента отгоре...
Проблемът с невежеството е огромен, а явно и политиката на държавата е да го поощрява - щом книгите и учебниците се превръщат в лукс.

LuDaTa_14{P}
06-28-2006, 10:25
absoliutno e taka no dobre 4e az izpolzvam pove4eto u4ebnici na sestra mi no koi znae dali i tova nqma da se promeni sled 2007...

Brrrrrrrrrrrrr
06-28-2006, 10:30
Е тва Ддс едва ли ще промени ккой знае колко нещата.... 8)

LuDaTa_14{P}
06-28-2006, 10:31
e i 20 stotinki da e pak e ne6to nqkoi i tolkova nqmat hah :) prosto e bezmisleno spored mene samo i na cigarite da ne slojat dds 4e 6te umirat horata ot nikotinova nujda hxahax :D

TheMaggie
06-28-2006, 10:38
Аз съм напълно ПРОТИВ !

djigi
06-28-2006, 11:05
Неграмотните хора не са такива, защото са им скъпи учебниците. И който обича да си купува книги, който обича да чете - по-високата цена няма да го спре! И цените на маршутките се вдигнаха, но те отново са си претъпкани - хората не почнаха да ходят пеша, нали. Дори да стане обратното, да намалят учебниците с 20% или направо да ги дават без пари.... промяната ще е в увеличаването на пунктовете за вторични суровини.

machoka
06-28-2006, 11:06
Абе.. книгите.. те хляба ще го правят 1.50, водата също за кубик толкова /в момента е 0.80/, пък вие за книгите сте се загрижили :)

teenkopele
06-28-2006, 11:09
Това е прекалено! Гррррррррррррррр! :wink:

no_martyr_f
06-28-2006, 11:22
Неграмотните хора не са такива, защото са им скъпи учебниците. И който обича да си купува книги, който обича да чете - по-високата цена няма да го спре! И цените на маршутките се вдигнаха, но те отново са си претъпкани - хората не почнаха да ходят пеша, нали. Дори да стане обратното, да намалят учебниците с 20% или направо да ги дават без пари.... промяната ще е в увеличаването на пунктовете за вторични суровини.

Имаш право за неграмотните, така е, съгласна съм с теб, но пак става дума за отношение към тези неща от страна на държавата. Вярно е, всичко се покачва като цени (може би, за да се стигнат определени "европейски" стандарти, не знам), но покачването е факт. И все повече стават хората, които имат желание, свикнали са да четат, имат афинитет към това, но поради покачването на цените, няма да могат да си го позволят. Че има хора, които не се интересуват от литература и - дори и да им даваш даром книги - няма да седнат да прочетат, няма да се поинтересуват, кой спори за това?
За учебниците - това е по-големият проблем, да. Докато книгите все пак са нещо, от което не всеки се интересува и които са, в определен смисъл, стока, учебниците наистина трябва да са безплатни. Като се гледа процента на хората, които не могат да изпратят децата си на училище заради финансови причини, то този процент ще става все по-голям. И сега един учебник по история е 12 лева (а вътре са сбъркани дати, имена на епохи, предлага се изкривен анализ на определени събития, а не се дава чиста и неоспорима фактология, но това е друг въпрос)...
И все пак - за мен литературата и образованието са свързани.