PDA

View Full Version : дразни ли ви шопарсия диалект ?



Napushen_Buhal
07-09-2006, 16:31
става въпрос за тъпия диалект който използват все повече хора в последно време, особено тези от софия-област. дразнят ли ви думи като : нема, некой, некъде, некви... дразни ли ви циганското обръщение 'бате'. дразнят ли ви изгъзиците с изместеното ударение на повечето думи ? не знам на какви се правят и какво искат да постигнат теа хора обаче мен лично супер много ме дразни такъв диалект :smt012

kaua
07-09-2006, 16:47
Да,мен адски много ме дразнят подобни идиотщини....просто няма абдолютно никакъв смисъл от тея селски изрази и най-вече от "бате"...Това като го чуя направо полудявам....

07-09-2006, 16:51
ne me drazni.Mn po-drazne6ti se seln4etata s mekaneto-tam turnovo,varna i tem podobni.qko iznervq6to e

Wander_girl
07-09-2006, 16:54
Здрасти,пич!В Софиа-област е напълно нормално да се говори така.Това е характерно за шопите и шопската област.:)
Всяка област в България си има специфичен диалект.(Напр. в Ямболско казват нйе вместо твърдо не и много други разбира се).
И мен понякога ме дразнят някои диалектни думи,с които напр. не съм сжикнала да чувам,но ги приемам.Все пак живеем в страна с богат фолклор и традиции!Гордея се с това! :D
А относно хората,които се опитват да говорят на шопски диалект...ами живеем в демократична държава и всеки е свободен да говори както си иска.:)Може би на тях им харесва да говорят така.Всеки има преаво на избор! :D

niki7o
07-09-2006, 16:55
Здрасти,пич!В Софиа-област е напълно нормално да се говори така.Това е характерно за шопите и шопската област.:)
Всяка област в България си има специфичен диалект.(Напр. в Ямболско казват нйе вместо твърдо не и много други разбира се).
И мен понякога ме дразнят някои диалектни думи,с които напр. не съм сжикнала да чувам,но ги приемам.Все пак живеем в страна с богат фолклор и традиции!Гордея се с това! :D
А относно хората,които се опитват да говорят на шопски диалект...ами живеем в демократична държава и всеки е свободен да говори както си иска.:)Може би на тях им харесва да говорят така.Всеки има преаво на избор! :D
съгласна съм!

Swinkenhoffer
07-09-2006, 16:55
не. тоест, зависи от чия уста излиза...

Napushen_Buhal
07-09-2006, 16:57
Здрасти,пич!В Софиа-област е напълно нормално да се говори така.Това е характерно за шопите и шопската област.:)
Всяка област в България си има специфичен диалект.(Напр. в Ямболско казват нйе вместо твърдо не и много други разбира се).
И мен понякога ме дразнят някои диалектни думи,с които напр. не съм сжикнала да чувам,но ги приемам.Все пак живеем в страна с богат фолклор и традиции!Гордея се с това! :D
А относно хората,които се опитват да говорят на шопски диалект...ами живеем в демократична държава и всеки е свободен да говори както си иска.:)Може би на тях им харесва да говорят така.Всеки има преаво на избор! :D

аз да съм казвал че е забранено да се говори така ? всеки може да се прави на маймуна въпроса е защо го прави...

Swinkenhoffer
07-09-2006, 16:58
Здрасти,пич!В Софиа-област е напълно нормално да се говори така.Това е характерно за шопите и шопската област.:)
Всяка област в България си има специфичен диалект.(Напр. в Ямболско казват нйе вместо твърдо не и много други разбира се).
И мен понякога ме дразнят някои диалектни думи,с които напр. не съм сжикнала да чувам,но ги приемам.Все пак живеем в страна с богат фолклор и традиции!Гордея се с това! :D
А относно хората,които се опитват да говорят на шопски диалект...ами живеем в демократична държава и всеки е свободен да говори както си иска.:)Може би на тях им харесва да говорят така.Всеки има преаво на избор! :D

аз да съм казвал че е забранено да се говори така ? всеки може да се прави на маймуна въпроса е защо го прави...

защото се предполага, че така звучиш готяно. ;-)

Napushen_Buhal
07-09-2006, 16:59
мноо готяно... бате. толкова готино че даже миналата година имах един шеф дето ми приказваше на бате... а беше 2 пъти по голям от мене :roll: то малко акъл тряя...

LoVe_RuSlAn
07-09-2006, 17:09
Хах да дразни ме една от нашия клас дето се опитва да се прави на голямата гъзарка нз къде го е приyчила тва обаче така ужасно дразнещо намества ударението да думите не там където трябва да е примерно направих и слага ударението на и-то Не мога да ги разбера тея хора.Абе хора софия е град все пак а вие говорите все едно сте излезнали от габрово или от някакво затънтено село дето диалекта им е първа страст.Е ако искате да сте софиянци поне имайте езика какъвто би трябвало да има един нормален гражданин ако не отивайте на село там да си ги праите тея изгъзици в думите

Dr. Kazimbutt
07-09-2006, 17:09
аз да съм казвал че е забранено да се говори така ? всеки може да се прави на маймуна въпроса е защо го прави...
Хората говорят така, защото са прости. :wink:

xOtkiSsSs
07-09-2006, 17:44
Мм мен лично ме дразни , и тея пловдивчани дето говорят на "майна" също мн ме нервят. Пък за мекането нямам нищо против може би щото и тука си лафим чат-пат така :)

FlowerinesS
07-09-2006, 18:00
Мм..не ме дразни ,защото и аз понякога бъркам ударенията и използвам :"некой" ,а между другото "некви" си е правилно казано,нали знаете правилото за променливото 'я'?току-виж за "некакви" нещата не седят така.Но ми е много смешно като видя някой здрав мъж ,не вя първа младост да МЕ-ка,тоест :Айде да ходимЕ да вземемЕ нЕкав хлЕб" ...лигаво ми звучи :-D

07-09-2006, 18:19
Мен пък ме дразни некоя нагримирана курветинка да ми се завърти на тънките токчета и да почне да ми мяка...Направо полудявам от Югоизточния диалект, честно!

Napushen_Buhal
07-09-2006, 18:22
как точно се мяка 8-[

Utopia
07-09-2006, 18:23
явно това си е част от развитието на езика .. акцент/диалект

странно е .. сравнено с друга държава .. например американците, те вече са минали през това .. и си говорят еднакно навсякъде... е в процес е сигурно но е над 51%

докато при нас .. май тепърва се разделяме:)

дразни или не .. :) се тая :)

Master_88
07-09-2006, 18:24
Не ме дразни

i'm so excited!
07-09-2006, 18:39
някои не го правят от гъзария, а просто щото е къде по-лесно да кажеш 'някъв' пред 'няяяяяяякаааакъъъъъв'...
а 'нема' изобщо НЕМА да го коментирам.. ебати простащината

Napushen_Buhal
07-09-2006, 18:48
а просто щото е къде по-лесно да кажеш 'някъв' пред 'няяяяяяякаааакъъъъъв'...

ти друсаш ли се ? става въпрос за 'некъв' и 'някъв'... ти къде тръгна да се изказваш неподготвена...

i'm so excited!
07-09-2006, 18:50
не ти ли е ясно, че не си ти човека, който ще ми казва дали да се обаждам или не..?

Napushen_Buhal
07-09-2006, 18:54
кога пък съм ти казвал да не се обаждаш ? просто констатирам... не ти налагам нищо. боли ме фара мене... нали на тебе се смеят

just_a_kid
07-09-2006, 19:54
Мен ме дразнят всякакви обръщения от сорта на "бате", "браточка", "братле" и т.н., които ги употребяват, за да се правят на гъзари. Колкото до диалектите - наистина се говори различно във всяка част на България, но пък нарочно да сменяш ударенията на думите заради гъзария е тъпо. Общо взето, ако живееш на дадено място, ти свикваш с начина на говорене и не ти прави толкова голямо впечатение. Аз живея в София от 7-8 години и сега не ми е толкова странен диалектът тук, колкото когато дойдох, просто се свиква.

techCandy
07-09-2006, 20:01
Мен ме дразнят всякакви обръщения от сорта на "бате", "браточка", "братле"
Да, и мене също. Иначе всичко останало не ми прави впечатление, и аз
сменям ударенията понякога, само че несеъзнателно, но не казвам хлЕб и млЕко. Мене много ме дразни как казват някои хора на торбичките "чантичка", нямам обянснение от къде им е дошла тая дърост. И аз не обичам да ми мйекат, общо взето, всеки един диалект, използван прекомерно е селски.

07-09-2006, 20:04
Най-гадната паразитна дума сред шопите несъмненно е "копеле". А иначе най-добрият диалект е северозападният.

Napushen_Buhal
07-09-2006, 20:16
Най-гадната паразитна дума сред шопите несъмненно е "копеле". А иначе най-добрият диалект е северозападният.

е северозападна и северна централна България няма диалект... не че нещо

07-09-2006, 20:36
Най-гадната паразитна дума сред шопите несъмненно е "копеле". А иначе най-добрият диалект е северозападният.

е северозападна и северна централна България няма диалект... не че нещо
Има, въпреки че доста по-нормално се говори. Поне не се мяка.

Napushen_Buhal
07-09-2006, 20:40
Най-гадната паразитна дума сред шопите несъмненно е "копеле". А иначе най-добрият диалект е северозападният.

е северозападна и северна централна България няма диалект... не че нещо
Има, въпреки че доста по-нормално се говори. Поне не се мяка.

и какъв е като има ?

Utopia
07-09-2006, 20:54
Мен ме дразнят всякакви обръщения от сорта на "бате", "браточка", "братле"
Да, и мене също. Иначе всичко останало не ми прави впечатление, и аз
сменям ударенията понякога, само че несеъзнателно, но не казвам хлЕб и млЕко. Мене много ме дразни как казват някои хора на торбичките "чантичка", нямам обянснение от къде им е дошла тая дърост. И аз не обичам да ми мйекат, общо взето, всеки един диалект, използван прекомерно е селски.

само заради това обръщение намразих биг брадър 2 :)
бах мама му .. колко мн се баткосваха и браточваха тия .. сякаш гледаш мангал парти всичките рода

Utopia
07-09-2006, 20:56
Най-гадната паразитна дума сред шопите несъмненно е "копеле". А иначе най-добрият диалект е северозападният.

е северозападна и северна централна България няма диалект... не че нещо

точно в централна българия .. няма диалект .. или поне ти се струва, че няма ако си местен ;)

teenkopele
07-09-2006, 21:00
Все едно ми е. Всеки има право да говори, както иска...вече дали е правилно или не, това е друг въпрос. :wink:

beb4o_bu
07-09-2006, 21:01
... но не казвам хлЕб и млЕко.
Мен много ме дразни точно това: млЕко или млекО... Дразни ме също и това с торбичката, ама не "чантичка", ами "кесийка" :smt012 Като ми казаха един път: Дай ми една кесия... , и аз седя и се чудя какво искат от мен... Има и друго - викат на пиперките - чушки, а на лютите чушки - пиперки... :smt017 "Чушлета", може, ама пиперки...

Napushen_Buhal
07-09-2006, 21:15
така говорят по южното черноморие главно... много обичат да използват и 'адски' там :mrgreen:

WILD__BOY
07-09-2006, 21:24
става въпрос за тъпия диалект който използват все повече хора в последно време, особено тези от софия-област. дразнят ли ви думи като : нема, некой, некъде, некви... дразни ли ви циганското обръщение 'бате'. дразнят ли ви изгъзиците с изместеното ударение на повечето думи ? не знам на какви се правят и какво искат да постигнат теа хора обаче мен лично супер много ме дразни такъв диалект :smt012

За некви и замяната на 'я' с 'е' не ме впечатлява толкова, колкото да повтаряш "разбираш ли", "бате", "копеле", "брат", "мой" и такива паразити. Дразни ме, че все повече деца и младежи започват изреченията си с "Ами" и "Значи".

07-09-2006, 21:27
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

Napushen_Buhal
07-09-2006, 21:31
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

глупости... 'он' викат бабките над 80 години в селата около Монтана :roll:

07-09-2006, 21:32
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

глупости... 'он' викат бабките над 80 години в селата около Монтана :roll:
Tъпак. Всичките ми приятели от Монтана казват "ОН".

WILD__BOY
07-09-2006, 21:33
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

глупости... 'он' викат бабките над 80 години в селата около Монтана :roll:
Tъпак. Всичките ми приятели от Монтана казват "ОН".

Следователно всичките ти приятели са ветерани от войната.

Napushen_Buhal
07-09-2006, 21:36
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

глупости... 'он' викат бабките над 80 години в селата около Монтана :roll:
Tъпак. Всичките ми приятели от Монтана казват "ОН".

Следователно всичките ти приятели са ветерани от войната.

хахахахаха :mrgreen:

07-09-2006, 21:37
Като говоря за Северозапад имам впредвид градве като Монтана, къдет говорят за себе си в множествено число и казват "Он" вместо "той" и т.н.

глупости... 'он' викат бабките над 80 години в селата около Монтана :roll:
Tъпак. Всичките ми приятели от Монтана казват "ОН".

Следователно всичките ти приятели са ветерани от войната.
Щом ги познаваш, ок...

[B]a[N]D[i]T[k]a
07-10-2006, 13:45
drazni me makar 4e i az ponqkoga govorq taka... 8)

sLaDuLaNkaTa
07-10-2006, 13:58
ne tolkova 4e me drazni a mi e sme6no nqkoi kato po4ne da mi govori na dialekt... poneje v moq klas ima mnogo ot drugi gradove i postoqnno se 4uvat razni takiva izcepki kato naprimer kakto kazvat po Gabrovo : Sak4eto.... sak4e zna4elo 4anti4ka .... ili pak edna ot Svi6tov kato kaje :"Nie bie" = ne be :-D ujasT napravo ponqkoga ti barkat nz kade osobenno mrazq nqkoe mom4e da po4ne da ti govori mekoo ........ :-&

In4iTu_
07-10-2006, 14:27
Дразни ме софийският акцент. Всякви изцепки от сорта на "млеко", "нема", "некъде" и т.н. ме нервят.Въпреки че се свиква сигурно...Аз съм от Варна и много приятели(по скоро познати) от София са ми казвали, че във Варна хората говорят по-меко, но на мен това не ми прави впечатление, защото съм свикнала :roll:

hack3r
07-10-2006, 14:49
Абе ше говора както си искам аз!
Проблем ???
Тфа,че ограничени хора като теб, неумели да разговарят с хора от цяла България ненавиждат диалектите, не значи, че всички трябва да се съобразяват с вашите искания??
Плюс тфа този диалект е излЕзнал малко преди да се родИш за да казваш дали те дразни или не,примерно да кажеш: Дразни ли ви стара планина на картата?
Смятай колко си зле!

hack3r
07-10-2006, 14:54
... но не казвам хлЕб и млЕко.
Мен много ме дразни точно това: млЕко или млекО... Дразни ме също и това с торбичката, ама не "чантичка", ами "кесийка" :smt012 Като ми казаха един път: Дай ми една кесия... , и аз седя и се чудя какво искат от мен... Има и друго - викат на пиперките - чушки, а на лютите чушки - пиперки... :smt017 "Чушлета", може, ама пиперки...

Ам..
Първо никой не казва пиперка вместо люта чушка.
Ше ти кажа, че да можеш да говориш на диалекти е СИЛА, защото можеш да се разбираш с всички хора.
И трето, внимавай с обидите към диалекта, некога може да ядеш доста бой за тези примери!

Неможеш да засегаш пряко диалекта защото хората който говорат така са МНОГО и неси свикнала да ти говорат така и ти е гадно.
И мен ме много дразни тва МАЙНА или ЧЕСТО вместо честно.

Momchence
07-10-2006, 15:10
мен ме дразни...

но най- дразнещото е като ми кажат "лек"... не знам откъде идва... имаше един тъпанар, който за 10 минути успя 20 пъти да се обърне към мен с "лек" и щях да го претрепя :evil:Намеквал ти е, че си кремвирш!:smt005

Иначе колкото до шопския...не ме дразни..аз самия понякога може би употребявам някфи такива думички несъзнателно.
Обаче тука смесвате две различни теми..ако си тъп няма значение на кой език или диалект говориш..оставаш си тъп..като почнее някой да цикли на лек, копеле, браточка и прочие...сам можеш да се досетиш колко му е богат речника на съответния индивид. Съвсем друго е да говориш, нормално, на диалект...това дори е несъзнателно..като си отраснал в някой край с диалект е повече от разбираемо, че и ти ще говориш така.
Колкото до монтанския...хахаха там бях за кратко и се наслушах на такива речи няям думи..тея хора ми свиха шапката от кеф...много яко говорят точно с "он" на типичен, чист и непокътнат шопски...точно като 80 годишна баба ма с всичките псувни и модерни изрази хахаха просто невероятно....това може би ми е любимия диалект...чистия шопски е много хубав диалект...тфа софиянците....нещо средно...тфа не е шопски [=
А за ударенията....случва се да слагам тук там неправилно...по софииски...това мога да кажа че е нормално...обаче познавах една пикла...леле тфа момиче не съм я чул една дума да казва с правилно ударение...вие не може да се представите просто какво е...аз избеснявах....ем тъпа...ем руса...ем с беден речник..и като ми ги запраска тея ударения ми идваше да и пръсна главата и да и направя мозъка на компот....е това не е нормално....
Е тва Бухле да ти дойде на главата ти ше умреш и ше се обърнеш в гроба аз ти казвам...така че не се уплаквай от няколко неправилни думи...

techCandy
07-10-2006, 15:50
Дразни ме, че все повече деца и младежи започват изреченията си с "Ами" и "Значи".
И не само те, мамата си трака е това, и мен много ме дразни, винаги съм се
питала, какво подяволите значи, "Амииии, значи, аз искам..." какво значи? Мноол е дибилно просто :-&

07-10-2006, 20:54
става въпрос за тъпия диалект който използват все повече хора в последно време, особено тези от софия-област. дразнят ли ви думи като : нема, некой, некъде, некви... дразни ли ви циганското обръщение 'бате'. дразнят ли ви изгъзиците с изместеното ударение на повечето думи ? не знам на какви се правят и какво искат да постигнат теа хора обаче мен лично супер много ме дразни такъв диалект :smt012

mene mnogo me draznqt sofiancite kak govorqt

a btw ti si palen balak

RoyTheReaper
07-11-2006, 10:43
не, не ме дразни. диалектите са нещо нормално. повече ме дразнят хора които се дразнят на диалектите :!:

rosskata
07-11-2006, 12:40
:lol: За сефте чувам, че "авер" си е варненска думичка... Все съм си мислила че и другаде я казват.

Не ме дразни софийския диалект, нито монтанския, просто понякога ми е смешно как може хора на 500 км да говорят толкова брутално различно. Сега в хотела който бачкам има две софианчета. В момента в който кажат нещо , все едно крещят "Аз съм от София". И не са само ударенията, самата мелодия е друга, има някакъв начин на говорене ,типичен за софианци. :?

Дразня се обаче как, когато отида в София, някои хора се забавляват с моето по-меко говорене. :x Не приемам забележки за диалект от хора, също говорещи на диалект... Може да казвам "авер", но пък те казват "хлеб" и "казАх" например...

И между другото сега като в групата в университета имам хора от цяла България, научих много неща за диалектите. Във Велинград "отвъд" значи "в другата стая" , а в Сливен казват "кЪк" вместо "как". В Русе се казваа "Врътътъ" "Ръкътъ", а в Горна Оряховица всичко е умалително - "таванче" "кафенце" и т.н. :lol: Иди обяснявай кой говори правилно в България... Всички сме диалектни.

hack3r
07-11-2006, 17:19
:lol: За сефте чувам, че "авер" си е варненска думичка... Все съм си мислила че и другаде я казват.

Не ме дразни софийския диалект, нито монтанския, просто понякога ми е смешно как може хора на 500 км да говорят толкова брутално различно. Сега в хотела който бачкам има две софианчета. В момента в който кажат нещо , все едно крещят "Аз съм от София". И не са само ударенията, самата мелодия е друга, има някакъв начин на говорене ,типичен за софианци. :?

Дразня се обаче как, когато отида в София, някои хора се забавляват с моето по-меко говорене. :x Не приемам забележки за диалект от хора, също говорещи на диалект... Може да казвам "авер", но пък те казват "хлеб" и "казАх" например...

И между другото сега като в групата в университета имам хора от цяла България, научих много неща за диалектите. Във Велинград "отвъд" значи "в другата стая" , а в Сливен казват "кЪк" вместо "как". В Русе се казваа "Врътътъ" "Ръкътъ", а в Горна Оряховица всичко е умалително - "таванче" "кафенце" и т.н. :lol: Иди обяснявай кой говори правилно в България... Всички сме диалектни.

Несе подигравам на диалектите,нито говоря на диалект.
Но някой като каже врътътъ или нещо подобно изпадам в изтеричен смях. :)
Просто това врътътъ или чиниътъ ме убиват.. :)

i'm so excited!
07-11-2006, 17:40
ахаха, сега като четох мнението на роската се сетих...
в троян например навсякъде слагат пълен член.... :-D ебати навсякъде езика звучи толкова различен

TikvenaElhichka
07-11-2006, 19:00
Не ме дразнят диалектите по принцип. Отнася се и за шопския :)

ЕDIT:
В Русе се казваа "Врътътъ" "Ръкътъ"

:shock: Aз съм от Русе и съм останала с впечатлението, че русенци говорят доста меко ("Ниье смье от дальеко и затуй говорим мьеко...") демек точнообратното на "врътътъ" и "ръкътъ"; 'ъ" не е мека гласна все пак.

rosskata
07-11-2006, 21:44
:lol: Дайте да обменим малко инфо за диалектите...
Един АВЕР от Панагюрище казва "пъшка грозде" и "отивам отвъд"...
У наше село "отивам да шорам" и "вчера как се нашорах" не значи, че съм се напикала, а че съм се напила. И по принцип "шорам" се използва във Варна като "пия"(както и пукам, напуках се).
А пък "чадел" и "да се начадя" - тези изрази съм ги чувала само от софиянци. Тукашните треварчета казват "да се набохам" :lol:

hack3r. бъди сигурен/на, че говориш на диалект. Просто не ти прави впечатление.

fallenAngel{R}
01-27-2007, 06:50
Vqrno e 4e kato edin ddurven shop otide v varna se drazni kato mu kajat "Adi da vurim da pii kife",kakto Varnaliq se drazni kato otide v sofiq da mu kajat "bate ae da odime da odarime po eno kafe"
Taka 4e seki da si sedi doma be ,koi ne mu haresva nema vkus.

HardcorE_AFA
01-27-2007, 09:13
все ми е тая как ще говори некои...само да не ми мяка многу

Communist
01-27-2007, 09:34
Не, изобщо. Всеки диалект допълва българския език :)

bonboncheto_vicky
01-27-2007, 09:59
pove4eto xora drankat taka 6toto iskat da se pravqt na mn prepe4eni,a posle im stava navik :?

linkin_park_fenka
01-27-2007, 10:13
Дразни ме софийският акцент. Всякви изцепки от сорта на "млеко", "нема", "некъде" и т.н. ме нервят.Въпреки че се свиква сигурно...Аз съм от Варна и много приятели(по скоро познати) от София са ми казвали, че във Варна хората говорят по-меко, но на мен това не ми прави впечатление, защото съм свикнала :roll: Същото и аз мисля.Обаче всеки има право да си говори както си иска.В Пловдив си говорим на "И" и на "майна" и познавам много хора от други градове дет ги дразни тва ама аз така съм си свикнала и ща не ща не мога да го променя пък и не искам. :wink:

In4iTu_
01-27-2007, 10:13
А пък "чадел" и "да се начадя" - тези изрази съм ги чувала само от софиянци. Тукашните треварчета казват "да се набохам" :lol:
Това за "чадела" за пръв път го чувам, но израза "да се набохам" е класика просто :lol: Еxploitedteen, и аз не знаех, че "авер" се е родила във Варна, ама щом казваш :D


мен ме ефи, когато някое момиче мърка на мекичко
А когато е момче? ( :smt082 ) По принцип не ми прави впечатление, защото и аз говоря мИеко, но един път обърнах внимание на говора на варненско момче и ме напуши на смях малко ама...се оправих :-D
А в Сливен наистина казват кЪк и имам чувството, че го употребяват в едно изречение 1000 пъти, за да наблегнат на него.

01-27-2007, 10:31
Хах да дразни ме една от нашия клас дето се опитва да се прави на голямата гъзарка нз къде го е приyчила тва обаче така ужасно дразнещо намества ударението да думите не там където трябва да е примерно направих и слага ударението на и-то Не мога да ги разбера тея хора.Абе хора софия е град все пак а вие говорите все едно сте излезнали от габрово или от някакво затънтено село дето диалекта им е първа страст.Е ако искате да сте софиянци поне имайте езика какъвто би трябвало да има един нормален гражданин ако не отивайте на село там да си ги праите тея изгъзици в думитеНищо лично обаче Габровско и Търновско са областите,с най-малко диалектни форми в България!Живяла съм и в Габрово и в София,диалекта в София е непоносим,а в Габрово диалектното е единствено това,че казват вмерсто вода-водъ и така нататък

Metoman
01-27-2007, 10:32
става въпрос за тъпия диалект който използват все повече хора в последно време, особено тези от софия-област. дразнят ли ви думи като : нема, некой, некъде, некви... дразни ли ви циганското обръщение 'бате'. дразнят ли ви изгъзиците с изместеното ударение на повечето думи ? не знам на какви се правят и какво искат да постигнат теа хора обаче мен лично супер много ме дразни такъв диалект :smt012
http://www.nwhikers.net/forums/images/smiles/crazy.gif

peps_from_mars
01-27-2007, 10:41
става въпрос за тъпия диалект който използват все повече хора в последно време, особено тези от софия-област. дразнят ли ви думи като : нема, некой, некъде, некви... дразни ли ви циганското обръщение 'бате'. дразнят ли ви изгъзиците с изместеното ударение на повечето думи ? не знам на какви се правят и какво искат да постигнат теа хора обаче мен лично супер много ме дразни такъв диалект :smt012

off mi nervat me kak govorqt 6opite ama ko da se prai....ili osobenno mnoo me nervira"cvetleta",a ne "cvetq,cvetove" ....hmmm mn stranna raotata tfa....ili puk "bate"...pu...ujasT...blq....ama i da iskam nemoa gi promenq...sigorno i tqh gi drazni na6to "vui" ama.... i da iskam nito moa gi promenq,nito te mene... ;)

Mimka_sweet
01-27-2007, 10:46
Мне,хич даже не ме дразни :-D

02-10-2007, 20:32
Здрасти,пич!В Софиа-област е напълно нормално да се говори така.Това е характерно за шопите и шопската област.:)
Всяка област в България си има специфичен диалект.(Напр. в Ямболско казват нйе вместо твърдо не и много други разбира се).
И мен понякога ме дразнят някои диалектни думи,с които напр. не съм сжикнала да чувам,но ги приемам.Все пак живеем в страна с богат фолклор и традиции!Гордея се с това! :D
А относно хората,които се опитват да говорят на шопски диалект...ами живеем в демократична държава и всеки е свободен да говори както си иска.:)Може би на тях им харесва да говорят така.Всеки има преаво на избор! :D

В Българий се пише "нье", ако беше ходил в първи клас, щеше знати, че "й" не може стоити след съгласна.


Хах да дразни ме една от нашия клас дето се опитва да се прави на голямата гъзарка нз къде го е приyчила тва обаче така ужасно дразнещо намества ударението да думите не там където трябва да е примерно направих и слага ударението на и-то Не мога да ги разбера тея хора.Абе хора софия е град все пак а вие говорите все едно сте излезнали от габрово или от някакво затънтено село дето диалекта им е първа страст.Е ако искате да сте софиянци поне имайте езика какъвто би трябвало да има един нормален гражданин ако не отивайте на село там да си ги праите тея изгъзици в думите

Не става въпрос за сели или град. Зависи от коя част Българийе си. По принцип за основата стандартенгтог българскег езика са били избрани Северозападните диалекти. Най-правилен е Великотърновският говор, така че в Габрове се говори по-правилно от някои части Западне Бъгарийе. И друго, ако някой е от Източна България, няма чак такава разлика между как говорят възрастните и по-младите, тъй като това все пак са стандартни диалекти. Ситуацията не е такава в Родопихтех и Софий, там някем бабем и дядем едвам им се разбира.

Мен не ме дразни толкова шопскияТ, колкото незнанието, че това и диалект и увереността, че щом си от София, говориш по-правилно от някои хора в отдалечених планинских селах. Дразни ме и натрапването на диалекта. все пак когато си в официаней среди, се старай говорити правилно, като си в къщи, говори си както искаш

malka_sladuranka
02-10-2007, 20:44
::: Не ме дразни, сигурно защото съм от София и съм свикнала. Има някои диалектни думи които са ми смешни, но незнам точно от коя област са. Преди "миекото" ме дразнеше, ама сега някак сладко ми се вижда. Иначе "майна" много ме радва \:D/ Един път слушах едно момиче как викаше "майна" на гаджето си по телефона хехехе много сладко звучеше от нея. Абее не мога да ви го опиша, така като го казвам звучи просташко, ама не беше. Както и да е. Нека си има диалекти, всеки диалект си има чара.

Nerqzan^nokut
02-11-2007, 08:32
вЕрно мноо ги мразя,нали уж са говорили най-правилно в цяла България

lina13
02-11-2007, 10:41
MNOGO ME DRAZNI

Qnchety
02-11-2007, 10:53
Ох ми помня говорихме с една фрр по скайп с един от София. Ма толкоз готин диалект имаше, че и гласа беше супер :oops: !!!

Amayo
02-11-2007, 11:00
Като съм в просташка компания говоря на тариктаски сленг, като съм на събрание на съдружниците естествено говоря перфектен книжовен български. :-)
По темата с мъркащите женски - Варнйинкитье най ми галят сърцето :smt016 .

YouR_PoisoN
02-11-2007, 11:10
Не ме дразнят... смешни са ми, но използвам някои обръщения :roll:

۩۞&am
02-11-2007, 14:43
и на мен ми е смешен