PDA

View Full Version : Национална гордост



Dr. Kazimbutt
07-17-2006, 11:14
Гледам, че някои хора пишат, че има много неща, заради които трябва да бъдем горди, че сме българи... С какво можем да се гордеем?

Mo6no
07-17-2006, 11:25
Хубаво е човек да не се срамува от това, че е българин. Обаче чак да се гордее със успехите на други хора, с които няма нищо общо освен националността. Това не го разбирам.

Josefinne
07-17-2006, 11:40
Усещам някакъв вид сарказъм в тоя въпрос и бих попитала по този повод - а защо трябва да се срамуваме ,ч е сме българи?

ViV
07-17-2006, 12:36
Защо тези въпроси ги задават само българите? Ако попиташ един американец дали се гордее с националността си, ще ти отговори "да" и то без да се замисли. Едва ли може да ти каже защо, но със сигурност ще ти каже, че е горд. Има велики българи и е прието те и техните постъпки да предизвикват респект и гордост в останалите.
Да - Горда съм, че съм българка.

ViV
07-17-2006, 12:49
Гордея се с всички тези животи загубени, за да бъда свободна сега, гордея се с хората, който дори срещайки се със смъртта, са пеели националния химн, горда съм с това, че е имало хора, които след 500 години "Аллах!", са успяли да съхранят религията и вярванията си, гордея се с непреклонимостта на българските владетели и с българската история, гордея се с това, че през стотици хиляди битки, Българя няма пленено знаме. И накрая, но не на полседно място, мога да кажа, че съм горда с хора като Васил Левски, Христо Ботев, Любен Каравелов, Стефан Стамболов и още много други.
А това, че в момента страната ни е в опадък, не означава, че тряба да се забравят всички желики българи, пред които целият свят е прекланял глава.

Mo6no
07-17-2006, 12:55
Гордея се с всички тези животи загубени, за да бъда свободна сега, гордея се с хората, който дори срещайки се със смъртта, са пеели националния химн, горда съм с това, че е имало хора, които след 500 години "Аллах!", са успяли да съхранят религията и вярванията си, гордея се с непреклонимостта на българските владетели и с българската история, гордея се с това, че през стотици хиляди битки, Българя няма пленено знаме. И накрая, но не на полседно място, мога да кажа, че съм горда с хора като Васил Левски, Христо Ботев, Любен Каравелов, Стефан Стамболов и още много други.
А това, че в момента страната ни е в опадък, не означава, че тряба да се забравят всички желики българи, пред които целият свят е прекланял глава.
Е да и какво общо имаш ти с тези личности, освен че си българка? Той и Бай Ганьо се е гордял и е викал "Булгар" в банята нали?

ViV
07-17-2006, 13:04
Никой не избира националността си и след като всички хора (с изключение на българите) се гордеят с нея, значи има някаква логика. Аз съм жител на света, но съм горда, че когато ме попитат нещо за България, аз мога да кажа що за страна е.
И съм съгласна, че ние сме виновни за това, което сега се случва с родното ни място. И мога да ти кажа, че според мен вина за това има основно факта, че българите не уважават страната си.
Ако всички ние бяхме националисти, щяхме да се гордеем не само с неша случили се преди векове, а и с неща, които ние сме извършили.

Mo6no
07-17-2006, 13:08
Точно пък нацист...така де националист не искам да бъда.

ViV
07-17-2006, 13:15
Нацист или не - аз се чувствам добре така. Да, истина е, че в мен има големи заложби на нацизъм, но за сега това не вреди на никого. С тази разлика, че макар да съм нацист, не ме е срам да кажа, че съм българка. Според мен, това да се срамуваш от България, е като да се срамуваш от майка си - и не за друга, а защото и двете не можеш да ги избереш, пък и двете ти дават нещо, още от самото ти раждане.

ViV
07-17-2006, 13:24
Уважавам тези мисли и не мисля, че нашата страна превъзхожда другите, даже съм доста далеч от такива мисли.
Само казвам, че в един толкова труден момент, в който нито един млад българин не иска да бъде тук, защото има много повече преспективи в чужбина, доза гордост и самочувствие не е излишна.
Казвам, че ако всички се откажем от борбата за наша страна, от нея няма да остане нищо.
Например, хората се отказаха от това да гласуват на избори и всички виждат последствията от това - оправляват ни пълни некадърници, избрани с 30% народен вот. Отказаха се от това да вдигнат обелката от вафла, която стои на улицата и сега живеем в нещо като голямо сметище. Отказаха се да помагат един на друг - Отказаха се да бъдат хора.

teenkopele
07-17-2006, 13:34
Гледам, че някои хора пишат, че има много неща, заради които трябва да бъдем горди, че сме българи... С какво можем да се гордеем?

Аз лично се гордея с историята на България, с природата, с многобройните спортни успехи на български състезатели, с езика и културата, с нещата, които българите постигат в някои области и с много други неща. :wink:

Горд съм, че съм българин!

Mo6no
07-17-2006, 13:37
Например, хората се отказаха от това да гласуват на избори и всички виждат последствията от това - оправляват ни пълни некадърници, избрани с 30% народен вот. Отказаха се от това да вдигнат обелката от вафла, която стои на улицата и сега живеем в нещо като голямо сметище. Отказаха се да помагат един на друг - Отказаха се да бъдат хора.
Ами то по-глямата част от бългърите са големи мързели и са далеч по-гелеми некадърници от политиците. А това за вдигането на боклуци не значи да си горд с природата си, а да я уважаваш и да се грижиш за нея.
И един въпрос те кога българите са махали боклуците и са си помагали един на друг, че да се отказват от това? Може и преди 60-70 години да е било така, но ако е така значи хората не са се отказали, тъй като вече става дума за други личности, които не са живяли в това време, че да се отказват от това.
Спирам, че съвсем се отклоних от темата.

teenkopele
07-17-2006, 13:48
...Отказаха се от това да вдигнат обелката от вафла, която стои на улицата и сега живеем в нещо като голямо сметище. Отказаха се да помагат един на друг - Отказаха се да бъдат хора.

Тук ще кажа, че не си прав/а. Това, че тези хора, които си помагат и т.н., са малко не значи, че ги няма! :wink:

machoka
07-17-2006, 13:55
Някой от вас ще реагира ли по някакъв начин, ако види някой да гори и тъпче националното знаме?

Сигурно всички ще кажете да, но сами за себе си ще разберете колко сте 'патриоти', като си отговорите честно на този въпрос. Защото патриотизмът не е само да нарамиш пушка и да бъдеш камикадзе като кон с капаци.

Както между впрочем и терористите отдавна излизат от образа на брадясали мургави араби със 'забрадки' или както там се наричат.