PDA

View Full Version : Марая Кери



tedy_girl
07-29-2006, 18:52
Какво мислите за нея? Аз я обожавам, но не харесвам най-новите й песни, предпочитам по-старичките. Кои са ви любимите нейни песни? Тук пишете всичко интересно ново, а може и не толкова. :)

П.П. Съжалявам, ако има такава тема, но не намерих, ако има оставете линк тук и можете да локнете темата :roll:

maybelline
07-29-2006, 20:03
Аз й зная само старичките песни

niki7o
07-29-2006, 20:08
ето едно сайтче
http://www.mariahcarey.com/

niki7o
07-29-2006, 20:14
Ето и малко инфо за нея
арая Кери (Mariah Carey) е родена на 27 март 1970 и е американска поп певица, продуцент, текстописец и актриса. След дебюта й през 1990, тя става най-успешният изпълнител на десетилетието според списание Billboard и Световните музикални награди. През 2000 година на церемонията по връчването на Световните музикални награди, Марая Кери е обявена за певицата с най-много музикални продажби.

Марая Кери притежава петоктавен глас. Издала е 16 номер едно хита към Columbia Records (ръководена и от бившия й съпруг Томи Мотола), като някои от тях са рекордьори в различни класации. Към края на хилядолетието, певицата губи популярността си сред критици и слушатели, изживява широко обсъждано от медиите душевно разстройство и неуспешни опити да изгради филмова кариера. През 2005 Марая Кери се завръща на предните позиции с деветия си студиен албум и става втория солоизпълнител със 17 сингъла достигнали първо място в САЩ, както и единствения изпълнител с 16 статуетки от Световните музикални награди.
Съдържание
1 Биография и музикална кариера
1.1 Ранен живот и откриване
1.2 1990–1992: ранен комерсиален успех
1.3 1993–1996: световна популярност
1.4 1997–2000: независимост и нов имидж
1.5 2001–2004: Проблеми с кариерата и в личен план
2 Албуми



Биография и музикална кариера
Ранен живот и откриване

Марая Кери е родена в Хънтингтън, Ню Йорк. Тя е третото и най-малко дете на Патриша Хики, бивша оперна певица и вокален педагог, и Алфред Рой Кери, който е от афро-американски и испанско-венецуелски произход. Кръстена е на песента "And They Called the Wind Maria" (букв.- и те нарекоха вятърът Марая) от мюзикъла "Paint Your Wagon". Певицата има сестра- Алисън- и брат- Морган. Тъй като семейството се състои от няколко раси, то е често обект на расистки обиди, враждебност и дори насилие. Това води до честото местене в областта на Ню Йорк. Напрежението води до развода между двамата родители, когато тя е на 3 години. Кери радко има контакти с баща си, а майка й работи на няколко места, за да може да издържа семейството.

Прекарвайки голяма част от времето си сама вкъщи, Кери превръща музиката в отдушник. Започва да пее на 4, а пред публика на 6 години. Пише първите си песни в училище, а майка й и членовете на оперната й компания са впечетлени от таланта на малкото момиче. Марая посещава и завършва Oldfield Middle School и гимназията „Харбърфийлдс“ (Harborfields High School) в Грийнлоун, Ню Йорк, въпреки че често отсъства заради опитите й да пробие в музикалната индустрия. След като се премества в Ню Йорк и завършва училище за козметици, става беквокал на Бренда К. Стар.

През 1988 Марая Кери се запознава с директора на Columbia Records Томи Мотола на парти, на което Стар му дава свое демо. Мотола го изслушал преди да си тръгне и бил много впечатлен. Върнал се на партито, за да намери Кери, но тя си била тръгнала. Независимо от това, той я потърсил и сключил договор за записи с нея. Историята наподобяваща тази на "Пепеляшка" става неизменна част от публикациите относо началото на кариерата на певицата.


1990–1992: ранен комерсиален успех

Професионалната кариера на Марая Кери започва с издаването на дебютния й албум, наречен "Mariah Carey", през 1990. Певицата участва в написването на всички композиции в албума заедно с текстописците и изпълнителните продуценти Рик Уейк и Рет Лоуранс. Тя ще продължи да участва в написването на почти целия й музикален репертоар. Албумът стига до номер едно в класацията на списание Billboard- U.S. Billboard 200- година след издаването му и остава на върхова позиция 11 седмици. От него са издадени четири номер едно сингъла, което прави певицата звезда в САЩ. В останалия свят успехът на албума не е толкова голям. През 1991 Кери печели първите си две статуетки „Грами“- за най-добър нов изпълнител и за най-добра поп изпълнителка за дебютния й сингъл "Vision of Love".

Вторият албум е наречен "Emotions" и е разпространен през есента на 1991. Той е одобрен от критиците. Първият сингъл към албума е едноименната песен "Emotions" прави Кери единствения изпълнител в историята с пет номер едно песни в класацията U.S. Hot 100. Следващите сингли обаче не успяват да се присъединят към този подвиг. Певицата е лобирала сама да може да продуцира песните си. От "Emotions" натам тя е съпродуцент на повечето от музикалния материал, върху който е работила. Започва да пише и продуцира за други изпълнители като Пени Форд и Дарил Хол през следващата година.

Въпреки че има няколко концерта, Кери до този момент не е имала голямо турне. Първата й голяма концертова изява е MTV Unplugged през май 1992. Нейните изпълнения на живо доказват, че тя не е студиен продукт, както се е спекулирало по-рано. Освен акустични версии на свои песни, певицата изпълнява кавър върху песента на Jackson 5 "I'll Be There" заедно с Трей Лоренз. Дуетът е издаден като сингъл и се превръща в шестата песен номер едно в САЩ за нея.


1993–1996: световна популярност

Марая Кери, тогава на 23, и Томи Мотола, на 43, се женят през юни 1993 в Манхатън. Нейният трети студиен албум, "Music Box" е издаден по-късно същата година и се превръща в най-успешният й албум в световен мащаб. От него е издаден първият номер едно сингъл за Великобритания, който е кавър на песен на Badfinger- "Without You". Песента е изключително популярна в България, но сред слушателите е по-известна като "I Can't Live". Радио слушателите мислят, че Марая е тъмнокожа изпълнителка, докато нейни клипове не се завъртат по различни музикални предавания на националната телевизия. "Dreamlover" и "Hero" достигат до челната позиция в САЩ. Самият албум е възприет отлично от критиците и феновете.

След дуета й с Лутър Вандрос "Endless Love", Марая Кери издава албума "Merry Christmas" в края на 1994. Той съдържа и написаната от певицата песен "All I Want for Christmas is You"- първият й номер едно хит в Япония. Албумът се превръща един от най-успешните албуми, посветени на Коледа.

През 1995 Марая Кери издава "Daydream", който е смесица от "чувствителността" на "Music Box" и модерни R&B и хип хоп ритми. Превръща се в най-продавания й албум в САЩ, с подобен успех са й синглите към него. "Fantasy" е вторит сингъл застанал направо на първо място в САЩ и остава номер едно 12 седмици в Канада. "One Sweet Day" (дует с Boyz II Men) все още рекордните 16 седмици на върха, а "Always Be My Baby" също е номер едно в края на 1996. "Daydream" получава най-положителните критики в кариерата на певицата и е обявен за един от най-добрите албуми на 1995 от "New York Times". Марая Кери получава няколко награди за този си запис и е номинирана в шест категории на наградите „Грами“, но не печели в нито една от тях.


1997–2000: независимост и нов имидж

Кери и Мотола се разделят през 1997. Въпреки че представя на публиката имиджа за щастлив брак, в действителност певицата е емоционално и психично малтретирана от бившия си съпруг, който често описва като контролиращ. Разводът им става факт в края на следващата година.

Албумът "Butterfly" издаден през 1997 продължава движението към R&B и хип хоп стил, същевременно текстът и клипът към първия сингъл "Honey" представят Марая Кери в по-секси имидж, който до този момент не е бил виждан. Петият сингъл към албума- "My All"- е и тринайстият й номер едно сингъл, безпрецедентен рекорд за жена-изпълнител. Кери продължава с опитите си да пише за други изпълнители- Allure, 7 Mile и Blaque. Тя пише песни за саундтраковете на филмите „Мъже в черно“ (1997) и „Как Гринч открадна Коледата“ (2000). Певицата започва работата по филмовия си проект „Всичко, което блести“. До края на века Марая Кери е видна фигура в света на шоубизнеса, както и в хип хоп средите. Работи заедно с именити рапъри като Jay-Z.

През 1998 Марая Кери има връзка с бейзболния играч на Ню Йорк Янкис Дерек Джетър, който също не е от една раса. По-късно тя ще обяви, че въпреки, че времето не е било подходящо за връзка между двамата, тя я е научила, че семейство с няколко раси, не може да функционира добре. През тази година е издаден албум с всички песни заставали на първа позиция в САЩ, наречен "#1's". Сред новите песни е включена и "When You Believe", дует с Уитни Хюстън, записана към саундтрака на „Принцът на Египет“. Песента печели Оскар за най-добра песен. 1998 бележи участието на Марая Кери в концерта на VH1 Divas Live, в който участват и други "примадони" като Арита Франклин и Шаная Туейн. Мнозина считат Кери за примадона още преди участието й в този концерт заради държанието й. Към края на годината певицата има връзка с Луис Мигел.

Шестият студиен албум "Rainbow" е издаден през 1999. Така както и "Butterfly", този албум съдържа поп, но повече R&B и хип хоп елементи. Песните имат за цел да разкрият чувствата на Марая за развода й от преди две години. И "Heartbreaker" (с Jay-Z), и "Thank God I Found You" (с Джо и 98 Degrees) достигат до номер едно в САЩ. Обаче, въпреки съвместните проекти с Ъшър и Снууп Дог, "Rainbow" е албумът на певицата с най-малко продадени копия. Критиците не го одобряват, а "The Washington Post" го определя като "голямо разочарование". Независимо от множеството награди, които получава (наградата на Billboard за изпълнител на десетилетието и тази на Световните музикални награди за най-продавана изпълнителка на хилядолетието), кариерата на певицата е в спад. Последвалият двоен сингъл "Crybaby"/"Can't Take That Away" е пърата й песен, която не попада в топ 20. Чрез сайта си, Марая Кери обвинява „Сони“ за слабото промотиране на сингъла.


2001–2004: Проблеми с кариерата и в личен план

След успешно десетилетие с Columbia Records, Кери успява да прекрати договора си с тях и сключва нов- за пет албума- с „Върджин Рекърдс“ на стойност $80 милиона. Няколко месеца по-късно- през юли 2001, Марая Кери преживява емоционално и душевно разстройство. Оставя гласови съобщения на официалния си сайт (които биват бързо премахнати) за феновете си, като споделя, че е претоварена и че връзката й с Луис Мигел приключва. Кери се появява в шоуто на MTV TRL, където раздава близалки на тийнейджърската публика и прави това, което някои хора наричат "стриптийз". Към края на месеца певицата влиза в психиатрична клиника, а нейният говорител обявява, че тя ще си почине от публични прояви.

Дълго отлаганият полубиографичен филм Всичко, което блести е остро критикуван. Саундтракът към него, издаден от "Върджин" е най-слабо представилият се албум в класациите. Първият сингъл към него, "Loverboy", стига до второ място в Hot 100, но е заради намалената му цена. Всичките останали сингли се провалят в класациите.

Кратко след катастрофалното издаване на "Glitter" и малко преди Коледа, от Columbia издават втори сборен албум, който е двудисков и се нарича "Greatest Hits". В началото на 2002 "Върджин" решават да прекратят договора си с Кери, като й изплащат $28 милиона, в допълнение на $21 милиона, които са й дадени при сключването му. По-късно същата година тя подписва договор с "Def Jam" на "Island Records". В допълнение на емоционалния й срив, баща й умира от рак.

След добре приетия филм „Умни момичета“ с нейна поддържаща роля, Марая Кери издава нов албум- "Charmbracelet". Той се продава зле, а гласовите й възможности, които досега са сочени за силната й страна, са под остра критика.

"I Know What You Want", е дуетът й с Бъста Раймс от 2003, записан за неговия осми албум. Песента попада в топ 5 в САЩ. От "Columbia" издават сборен албум с ремикси, под заглавието "The Remixes". Той се превръща в албума й с най-малко продажби. През тази година й е връчена наградата "Diamond Award" от Световните музикални награди в чест на продажбите й от 150 милиона копия албуми по света. Марая е вокал в песента на рапъра Джадакис "U Make Me Wanna" през 2004, която попада в топ 10 в класацията на Billboard за R&B/хип хоп сингли.

Деветият студиен албум на Марая Кери- "The Emancipation of Mimi"- е издаден през 2005 година. Рекламиран е под мотото "The Return of the Voice" (букв- завръщането на гласа), но певицата твърди, че гласът си е бил винаги там. "The Emancipation of Mimi" е най-продаваният албум в САЩ за годината (първият на соло изпълнителка от 1996) и печели наградата "Грами" за най-добър съвременен R&B албум. Вторият сингъл към него "We Belong Together" е най-големият хит на 2005 и в кариерата на певицата- номер едно в САЩ е за 14 седмици, застава на челна позиция в няколко други страни и получава званието "най-въртян сингъл на годината" от Световните музикални награди. Получава и две награди "Грами". "Don't Forget About Us" е 17 номер едно хит на певицата в САЩ, което изравнява рекорда с този на Елвис Пресли. Те са единствено зад The Beatles, които имат 21 номер едно сингъла.

Продуцентът Джърмейн Дюпри, с който Марая Кери често работи, обявява в началото на 2006, че певицата ще направи дует заедно с Джанет Джексън за деветия албум на последната.
[редактиране]

Албуми
Mariah Carey (1990)
Emotions (1991)
MTV Unplugged (1992)
Music Box (1993)
Merry Christmas (1994)
Daydream (1995)
Butterfly (1997)
Number 1's (1998)
Rainbow (1999)
Glitter (2001)
Greatest Hits (2001)
Charmbracelet (2002)
The Remixes (2003)
The Emancipation of Mimi (2005)

tedy_girl
07-29-2006, 20:20
Да, знам го това от Уикипедия е :)
Значи на мен ми харесва 1990–1992: ранен комерсиален успех, 1993–1996: световна популярност и 1997–2000: независимост и нов имидж

Th3WildAng3l
07-29-2006, 20:25
"My All" rlzzzzzz !!!!

tedy_girl
07-29-2006, 20:33
"My All" rlzzzzzz !!!!
естествено, според мен също страхотни са и Someday, Emotions, Sweetheart, Without you, дуета с Уитни Хюстън - When You Believe, Vision of love, Honey. Това за мен са най-добрите й песни :wink:

niki7o
07-29-2006, 20:39
"My All" rlzzzzzz !!!!
естествено, според мен също страхотни са и Someday, Emotions, Sweetheart, Without you, дуета с Уитни Хюстън - When You Believe, Vision of love, Honey. Това за мен са най-добрите й песни :wink:
Аз пък старите и не ги харесвам много новичките са по готинки особено
:arrow: Mariah Carey ft Pharell and Snoop Dogg - Say Somethin
:arrow: Mariah Carey - It's Like That
:arrow: Mariah Carey feat. Mobb Deep - The Roof
:arrow: Mariah Carey - Without You
:arrow: Mariah Carey - We Belong Together
:arrow: Mariah Carey - Dont Forget About Us
:arrow: Busta Rayms feat Mariah Kery - I know what you want
:arrow: MARIAH CAREY & JD - SWEETHARD
:arrow: Mariah Carey - Honey
:arrow: Mariah Carey - Get Your Number
тея ми харесват най-много

tedy_girl
07-29-2006, 20:44
Аз пък старите и не ги харесвам много новичките са по готинки особено
:arrow: Mariah Carey ft Pharell and Snoop Dogg - Say Somethin
:arrow: Mariah Carey - It's Like That
:arrow: Mariah Carey feat. Mobb Deep - The Roof
:arrow: Mariah Carey - Without You
:arrow: Mariah Carey - We Belong Together
:arrow: Mariah Carey - Dont Forget About Us
:arrow: Busta Rayms feat Mariah Kery - I know what you want
:arrow: MARIAH CAREY & JD - SWEETHARD
:arrow: Mariah Carey - Honey
:arrow: Mariah Carey - Get Your Number
тея ми харесват най-много
Е, и ти харесваш някои от по-старите, които и аз харесвам, така че... :)

just_a_kid
07-29-2006, 20:46
Когато бях на 4-5, ако не се лъжа, имах касетка на Марая Кери :lol: Сега ми е противна, мисля, че преди е изглеждала доста по-добре.

the_o.c_girl
07-29-2006, 20:48
Има отлични гласови данни,а и е сладка

07-29-2006, 20:51
Има отлични гласови данни,а и е сладка
Ahammmm :)

KpuCuTo0o
07-29-2006, 20:52
Tva gore bqh az :);):)

tedy_girl
07-29-2006, 20:52
О, да, напълно си права, just_a_kid, сега е омацана като не знам какво, ето:
http://www.dailytimes.com.pk/images/2006/04/09/20060409_mariah1.jpg http://www.funmunch.com/celebrities/actresses/mariah_carey/enlarge/enlarge.jpg
и http://musicmp3.ru/bcovers/alb2019.jpg
Първото е горе-долу сега, второто към 2000 и после 1992
А за гласовите способности няма спор :)

niki7o
07-29-2006, 20:55
Ето 2 снимки които ми харесаха много
http://pub.tv2.no/multimedia/TV2/archive/00120/Mariah_Carey_120818a.jpg
http://www.tabletevolution.com/mariah%20carey.jpg

just_a_kid
07-29-2006, 20:55
По-скоро съм правА, но карай :wink: И аз не споря за гласовите й данни, но просто песните й не ме кефят. Има една много стара песен, май се казваше Fantasy, която не е толкова зле.

tedy_girl
07-29-2006, 20:57
Ох, леле, много, много, много, много, много, много съжалявам :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Веднага си оправям мнениео, много съжалявам :(

[B]a[N]D[i]T[k]a
07-30-2006, 00:18
kefi me sladka e naistina i ima hubav glas dokolkoto znam tq e na 3-to mqsto v sveta ili na 4etvurto po broi hitove na purvo mqsto sled biituls maikal jeksun i elvis ama ne pomnq to4no ve4e :)

tedy_girl
07-30-2006, 07:57
На второ е, заедно с Елвис, а вече може и да са станали с 1 или 2 повече хитовете, но по официална информация е така :)