PDA

View Full Version : Книги за през лятото...



Lorein
07-30-2006, 20:47
Искам да запитам тези, които са минали вече 8 клас и да ви запитам:

Кои произведения сте изучавали в 8 клас по литература, защото на нас от старото даскало ни дадоха една купчина книги да четем , а покрай тези изпити почнах мн късно и сега съм на стихотвореничта на Димчо Дебелянов ( всъщност 1-та ми книга за тва лято :roll: ) Имам предвид дали е нужно да чета абсолютно всичко, защото няма смисъл сега както нямам мн време за четене, мисля че е най-добре да прочета това, което ще ми е от полза... Сега ще ви напиша списъка ми с книги и искам да ви помоля пак да ми кажете какво се изучава ( предполагам за цяла България е едно и също )

1. Николай Хайтов - сборник "Диви разкази"
2. Ивайло Петров - повестта "Преди да се родя"
3. Светослав Минков - сборник разкази "Дамата с рентгеновите очи"
4. Емилиян Станев - повестта "Крадеца на праскови"
5. Йордан Радичков - разказът "Нежната спирала" ; "Педя земя" и сборник разкази "Свирепо настроение"
6. Павел Вежинов - разказът "В един есенен ден по шосето" и повестта "Бариерата"
7. СТИХОТВОРЕНИЯ НА:
*Димчо Дебелянов
*Елисавета Багряна
*Николай Лилиев
*Христо Смирненски
*Никола Вапцаров
*Валери Петров

`Death`Whore`
07-30-2006, 20:49
Ако не искаш да четеш всичко, горещо препоръчвам "Преди да се родя" - много е забавно. Иначе тези са произведенията, изучавани в 8-ми клас. Ммм...Валери Петров? Той е гений...не знаех, че влиза в програмата...прочети и него.

Lorein
07-30-2006, 20:53
Ако не искаш да четеш всичко, горещо препоръчвам "Преди да се родя" - много е забавно. Иначе тези са произведенията, изучавани в 8-ми клас. Ммм...Валери Петров? Той е гений...не знаех, че влиза в програмата...прочети и него.

Не че не искам да прочета всичко, но няма да успея, затова питам кое е най-важното, което ще ми трябва да 8клас, а всичко останало - ако остане време.
Ам... Всички произведения ли ще уча? Имам предвид всички стихотворения на тези автори... :? Ако стихотворенията са няколко, да прочета само тях, а ако смогна с всичко друго, да се върна на останалото... :roll:

`Death`Whore`
07-30-2006, 20:56
Всъщност това зависи от преподавателя. Препоръчвам ти да прочетеш големите книги, разказите и стихотворенията можеш да четеш за нула време преди часа.

Lorein
07-30-2006, 20:59
Много ти благодаря! :)

И все пак, ако още някой може да каже нещо още по-конкретно, да пише... :D

navits
07-30-2006, 21:03
ti shte gi 4etesh li :shock: :smt017 =D>

Lorein
07-30-2006, 21:12
ti shte gi 4etesh li :shock: :smt017 =D>

Еми аз винаги си ги чета и винаги са ми били от полза... Така че не смятам особено тази година да променя принципите си? Защо...ти кой клас си, че не ги четеш?

unfaithful
07-30-2006, 21:22
Procheti "Kradeca na praskovi". Na men mnogo mi haresa, pyk i e nai-dylgata. Razkazite i stihotvoreniqta mojesh da gi prochetesh i po vreme na godinata, no ako ti dadat da pishesh sychinenie vyrhu knigata shte ti e mnogo po-lesno, ako si q prochela cqlata :wink:

protoss
07-30-2006, 21:25
ti shte gi 4etesh li :shock: :smt017 =D>

Еми аз винаги си ги чета и винаги са ми били от полза... Така че не смятам особено тази година да променя принципите си? Защо...ти кой клас си, че не ги четеш?
Аз не съм чел книги никога, пък съм 11 клас :-D

Lorein
07-30-2006, 21:27
Procheti "Kradeca na praskovi". Na men mnogo mi haresa, pyk i e nai-dylgata. Razkazite i stihotvoreniqta mojesh da gi prochetesh i po vreme na godinata, no ako ti dadat da pishesh sychinenie vyrhu knigata shte ti e mnogo po-lesno, ako si q prochela cqlata :wink:

Добре, значи "Крадеца на праскови" е една от дългите книги, кои други?

07-30-2006, 21:32
haha basi smeshkovcite vie knigi 4etete li e xaxa az ot 5ti klas ne sym 4el knigi sega sym 10 ti xaxaxa

Lorein
07-30-2006, 21:34
haha basi smeshkovcite vie knigi 4etete li e xaxa az ot 5ti klas ne sym 4el knigi sega sym 10 ti xaxaxa

Еми и аз мога да каже не едно Хаха за тебе... :-s

ВСЕКИ С МНЕНИЕТО СИ!

pa4o_89
07-30-2006, 21:47
понеже вече съм 11 клас мога да кажа че единственните книги който ми направиха впечетление са "Преди да се родя", "Нежната спирала", "Крадеца на праскови" и "Дамата с ренгеновите очи" :) За тези книги гледай да отделиш малко време. Аз лично като почна да чета някоя книга, гледам за една седмица да съм я прочел без значение колко е дълга, защото като почна да я накъсвам на по 10 страници на ден ми става безинтересна.

07-31-2006, 10:24
ti shte gi 4etesh li :shock: :smt017 =D>

Еми аз винаги си ги чета и винаги са ми били от полза... Така че не смятам особено тази година да променя принципите си? Защо...ти кой клас си, че не ги четеш?
Аз не съм чел книги никога, пък съм 11 клас :-D

mi bravo na teb i az taka mislq da negi 4eta tiq knigi
sega sum za 8 klas i dosega prez vakanciqta nesum 4el nikvi knigi :smt019

navits
07-31-2006, 10:25
ti shte gi 4etesh li :shock: :smt017 =D>

Еми аз винаги си ги чета и винаги са ми били от полза... Така че не смятам особено тази година да променя принципите си? Защо...ти кой клас си, че не ги четеш?
Аз не съм чел книги никога, пък съм 11 клас :-D

mi bravo na teb i az taka mislq da negi 4eta tiq knigi
sega sum za 8 klas i dosega prez vakanciqta nesum 4el nikvi knigi :smt019

tova bqh az :oops:

Lorein
07-31-2006, 10:29
Вижте сега, пуснах тази тема за тези, които са минли 8 клас и могат да ми кажат това, което ми трябва... А вие почвате: "Хаха, ти четеш ли бе, хаха..." и т.н. АМИ КАТО НЕ ИСКАТЕ, НЕ ЧЕТЕТЕ!!! Както вече казах: Всеки с мнението си! Сега ще ви помоля да престанете с подобни отговори, за да дадете възможност да пишат другите, ако искате ест...
БЛАГОДАРЯ!!! :smt012

DaDdY_BoY
07-31-2006, 11:01
WoooW ... книги през лятото ??? А бе вие добре ли сте бе хора ? лятото е за купон а не за четене,учене и т.н. я разтоварете се от това училище защото лятната ваканция бързо,бързо ще мине и пак почваме училище :roll: :smt017

Lorein
07-31-2006, 11:35
Вижте сега, пуснах тази тема за тези, които са минли 8 клас и могат да ми кажат това, което ми трябва... А вие почвате: "Хаха, ти четеш ли бе, хаха..." и т.н. АМИ КАТО НЕ ИСКАТЕ, НЕ ЧЕТЕТЕ!!! Както вече казах: Всеки с мнението си! Сега ще ви помоля да престанете с подобни отговори, за да дадете възможност да пишат другите, ако искате ест...
БЛАГОДАРЯ!!! :smt012

Явно се налага да пусна мнението си още веднъж...

did1ls
07-31-2006, 15:16
Миличка не се ядосвай :)
Сега и аз ще бъда 8 клас.Прочетох "Крадеца на праскови",ако искаш я прочети-интересна е :),както решиш.

Все пак:Всеки с мнението си O:)

Lorein
07-31-2006, 15:23
Миличка не се ядосвай :)
Сега и аз ще бъда 8 клас.Прочетох "Крадеца на праскови",ако искаш я прочети-интересна е :),както решиш.

Все пак:Всеки с мнението си O:)

:smt116 :smt023

did1ls
07-31-2006, 15:36
Миличка не се ядосвай :)
Сега и аз ще бъда 8 клас.Прочетох "Крадеца на праскови",ако искаш я прочети-интересна е :),както решиш.

Все пак:Всеки с мнението си O:)

:smt116 :smt023
:-D

Kam4eto
07-31-2006, 17:22
аз прочетох Преди да се родя и не съм особено впечатлена. Няколко от стихотворенията прочетох и едно разказче на Христо Смирненски. Дамата с рентгеновите очи ми се струва интересно, ама го нямам цялото. Смятам да ги прочета всичките-когато ми е скучно и нямам възможност да вляза в интернет ще си чета

did1ls
08-01-2006, 12:55
Камче и аз така ще направя(в нета ще ги чета).Аз имам само "Крадеца на праскови",другите ги нямам :(

Lorein
08-01-2006, 13:03
Еми то и аз имам само стих. на Димчо Дебелянов, ама вие на google пишете името на книгата/произведението и то ви излизат сайтове или от някъде другаде?

DaDdY_BoY
08-01-2006, 13:22
хаха още ми е смешно :D книги... хаха

teenage_drama_queen
08-01-2006, 13:44
nai-vajnoto e da pro4ete6 kradeca na praskovi i predi da se rodq ina4e stihotvoreniqta se lesni i moje6 da gi pro4ete6 kato po4nete da gi izu4avate :wink:

BeBencEto
08-01-2006, 17:15
Procheti "Kradeca na praskovi". Na men mnogo mi haresa, pyk i e nai-dylgata. Razkazite i stihotvoreniqta mojesh da gi prochetesh i po vreme na godinata, no ako ti dadat da pishesh sychinenie vyrhu knigata shte ti e mnogo po-lesno, ako si q prochela cqlata :wink:
i na men kradeca na praskovi nai mnogo mi haresa...vsu6nost do sega sum pro4ela samo tova i damata s rentgenovite ochi..no ne mi haresa ujasno glupavo e...a za kradeca na praskovi go prochetoh za 1 den...za nqkolko chasa..strashno mnogo mi haresa :-)

littlebaby
08-02-2006, 23:31
Nikoi ne vidqh da dava konkretni otgovori,ta sega shte ti kaja vyrhu koi proizvedeniq pravihme analiz:)
1. Николай Хайтов - "Дервишово семе"
2. Ивайло Петров - "Преди да се родя"
3. Светослав Минков - "Дамата с рентгеновите очи"
4. Емилиян Станев - "Крадеца на праскови"
5. Йордан Радичков - "Нежната спирала" ;
6. Павел Вежинов - "В един есенен ден по шосето"
7. СТИХОТВОРЕНИЯ НА:
*Димчо Дебелянов - "Скрити вопли"
*Елисавета Багряна - "Потомка"
*Николай Лилиев - "Тихият пролетен дъжд","Кръгозори надвесени"
*Христо Смирненски- "Зимни вечери","Приказка за стълбата"
*Никола Вапцаров - "Песен за човека"
*Валери Петров - "Тавански спомен","Японски филм"
и Блага Димитрова - "Жена"
Kakto kazaha drugite pyrvo procheti po-dylgite tvorbi,pyk stihotvoreniqta moje i prez uchebnata godina :wink:

Lorein
08-03-2006, 11:14
Nikoi ne vidqh da dava konkretni otgovori,ta sega shte ti kaja vyrhu koi proizvedeniq pravihme analiz:)
1. Николай Хайтов - "Дервишово семе"
2. Ивайло Петров - "Преди да се родя"
3. Светослав Минков - "Дамата с рентгеновите очи"
4. Емилиян Станев - "Крадеца на праскови"
5. Йордан Радичков - "Нежната спирала" ;
6. Павел Вежинов - "В един есенен ден по шосето"
7. СТИХОТВОРЕНИЯ НА:
*Димчо Дебелянов - "Скрити вопли"
*Елисавета Багряна - "Потомка"
*Николай Лилиев - "Тихият пролетен дъжд","Кръгозори надвесени"
*Христо Смирненски- "Зимни вечери","Приказка за стълбата"
*Никола Вапцаров - "Песен за човека"
*Валери Петров - "Тавански спомен","Японски филм"
и Блага Димитрова - "Жена"
Kakto kazaha drugite pyrvo procheti po-dylgite tvorbi,pyk stihotvoreniqta moje i prez uchebnata godina :wink:

Много ти благодаря. :D Аз тъй като имам само една от тези книги, сега една приятелка ще ми даде литературата си и направо от там ще чета. 8)

kani4ka
08-04-2006, 00:48
1"Дервишово семе"
2"Преди да се родя"
3"Дамата с рентгеновите очи"
4"Крадеца на праскови"
tova pro4etoh az i mi be6e ot golqma polza

firelady_s
08-10-2006, 19:39
Уау,върху всички тези произведения ли ще ни карат да правим съчинения?!? :shock: А някой да знае кои точно са стихвотворенията дето ще учим?
Иначе аз съм си купила всичките книги,без стихотворенията,остава да ги прочета... :|

luschka
08-10-2006, 20:00
Прочети "Крадеца на праскови" . С останалите мисля, че ще се справиш през годината.

BeBencEto
08-11-2006, 07:28
az gi prochetoh vsichkite za edna sedmica prez noshta...hubavi sa..no kradeca na praskovi nai-mnogo mi haresa..

[B]a[N]D[i]T[k]a
08-11-2006, 23:33
WoooW ... книги през лятото ??? А бе вие добре ли сте бе хора ? лятото е за купон а не за четене,учене и т.н. я разтоварете се от това училище защото лятната ваканция бързо,бързо ще мине и пак почваме училище :roll: :smt017

ne 4e neshto ama toq kupon shte go i sled u4ebnata godina i kakvo vi pre4i 4e momi4eto 4ete .. neka de i e prava tq vi pomoli za neshto a ne da i kajete "vie dobre li ste..." po temata... i az sega shte sum 8-mi klas sega kato se zamislq mai shteshe da e po dobre da pro4eta samo tova koeto ne e pulno v u4ebnika...

[B]a[N]D[i]T[k]a
08-11-2006, 23:35
kato gledam mai dosta hora ste 4eli kradeca na praskovi .. q pls obqsnete mi neshto ako moje de v knigata tq umira puk vuv filma toi .. tai li stava ...?????????

Dark_Poison
08-12-2006, 00:51
И аз ще съм осми клас и ти препоръчвам и двете произведения на Павел Вежинов. "Крадеца на прескови" също е интересно

Lorein
08-22-2006, 08:25
a[N]D[i]T[k]a]
WoooW ... книги през лятото ??? А бе вие добре ли сте бе хора ? лятото е за купон а не за четене,учене и т.н. я разтоварете се от това училище защото лятната ваканция бързо,бързо ще мине и пак почваме училище :roll: :smt017

ne 4e neshto ama toq kupon shte go i sled u4ebnata godina i kakvo vi pre4i 4e momi4eto 4ete .. neka de i e prava tq vi pomoli za neshto a ne da i kajete "vie dobre li ste..." po temata... i az sega shte sum 8-mi klas sega kato se zamislq mai shteshe da e po dobre da pro4eta samo tova koeto ne e pulno v u4ebnika...

Thanks за подкрепата! :)
Аз накрая си взех литературата за 8 клас и оттам прочетох всичко, което ми трябва. Но това, което ме притеснява е, че на места има съращения... :-$

didenceto_
08-22-2006, 16:46
O:) [moq savet e sq da si prekarva6 super!
a kogato doide vreme, moje da si pro4ete6 proizvedeniqta ot literaturata, malko predi da zapo4nete da gi izu4avate в u4ili6te!

08-22-2006, 19:42
Аз също ще съм 8 клас и искам да попитам кои са по дългите книги(освен крадеца на праскови).Мисълта ми е да прочета тях а др-те през год.,мн ще съм ви благодарна ако ми помогнете 8-[ :lol:

Lorein
08-23-2006, 22:23
Аз също ще съм 8 клас и искам да попитам кои са по дългите книги(освен крадеца на праскови).Мисълта ми е да прочета тях а др-те през год.,мн ще съм ви благодарна ако ми помогнете 8-[ :lol:

Еми аз нали чета направо от литературата за 8 клас и съм на твоето мнение - кратките в даскало, а сега по-дългите.
От това, което съм прочела досега по-дългички са "Дервишовото семе" , "Преди да се родя", "Крадеца на праскови" и може би "Дамата с рентгеновите очи". Може и някои и други да са по-дълги, аз казвам само тези, които съм прочела.

strange__
08-23-2006, 23:07
"Крадецът на праскови" е класика и просто трябва да бъде прочетена!На мен ми харесаха още "Един есенен ден по шосето" и Дебелянов...по неговите произведения написах хубави есета и съм горда :wink: Иначе прочети Хайтов,защото с него ще започнете :)

charli_f
08-24-2006, 10:35
:smt017 аз лично "крадеца на праскови" и "дервишово семе" харесах, амммм..... "дамата с рентгеновите очи" и" "един есенен ден по шосето" са така поне според мен доста смахнати, класната ми беше върху "дамата с рентгеновите очи" не се изложих 8) , но ДОСТА се измъчих... прочети" кардеца на праскови" и"дервишово семе" ще ти харесат пък и ще ти са нужни, с другите книги от списъка ще се справиш, и sorry ако сам закасняла с отговора :wink:

08-25-2006, 19:26
Lorein изключително много ти благодаря,че ми помогна като ми каза по-дългите произведения. =D> \:D/

Lorein
08-26-2006, 16:48
Lorein изключително много ти благодаря,че ми помогна като ми каза по-дългите произведения. =D> \:D/

Np :smt006

MimityYy
08-26-2006, 19:57
mi az gi pro4etoh ve4e i nai-mnogo mi haresaha ...Predi da se rodq ..damata s rengenoite o4i i nai-ve4e Kradeca na praskovi