PDA

View Full Version : Кво значат вашите имена???



Працифлона
09-15-2006, 12:42
Това не е някъв тест, а просто запитване. Ако някой знае кво значи неговото и нечие друго да се обажда. Аз мойто (Кристина) и моята приятелка (Жаклин) не си знаем имената (кво значат де...) Ае казвайте

marina star
09-15-2006, 12:49
az se kazvam marina i imeto mi zna4i more na gracki :wink:

LoNdOn_DrY_gIn
09-15-2006, 13:01
az se kazvam Maria i imeto mi ozna4ava "postoqnna" i pri preosmislqne se prevejda "prekrasna" :)

krem4et0
09-15-2006, 13:03
Аз се казвам Кремена.Името ми има 2 значения-едното е от цветето крем,а другото е кремък,то ест камък.Името е славянско.
След дълго ровене Кристина-идва от Христо-последовател на Христос.
Жаклина явно не е от често срещаните в България и не можах да намеря значението му.Съжелявам!

09-15-2006, 13:08
az se kazvam Anastasia i ne se se6tam to4no kakvo zna4e6e imeto mi,no be6e ne6to svurazno s jivot mai.a za Jaklin znam 4e ima takiv sladki6. :P

NIE Sme
09-15-2006, 13:08
A moje li da te pitam kade gi tarsi6?Imeto i e Jaklin,bez A

iskamTe_vednaga
09-15-2006, 13:23
Виктория - Победа латинско име

iskamTe_vednaga
09-15-2006, 13:26
Между името на човека, неговия характер, здравето и съдбата му съществува здрава връзка. Та нали името не е просто комбинация от букви или звуци, това е човешкото "АЗ". И е твърде важно, човек да чувства, че името му приляга, че е неотменима част от него самия. Дори най-претенциозният или скептично настроен човек, избирайки име на детето си, подсъзнателно се старае то да бъде красиво, съзвучно с фамилното име, да не изглежда недодялано и да не предизвиква насмешки. Ние общуваме чрез имената си и тяхното звучене влияе на отношението на околните към нас самите.

cvetityy
09-15-2006, 13:30
еми аз съм цветелина и то се подразбира какво означава-цвете :roll:

Rush_girl
09-15-2006, 13:31
iskam da pitam krem4eto kade tarsi zna4eniqta na imenata

iskamTe_vednaga
09-15-2006, 13:31
Валери - бодър, силен, Борис - славен в борба, Николай - победител, Евгений - благороден


Личните имена на българите са възниквали или са възприемани през различни епохи. Най-стари са имената, наследени от далечното минало, които се срещат и у другите славянски народи, като Владимир, Владислав, Драгомир или съкратените им форми Драго, Миро, Слав, Нягул.
С настаняването на Балканския п-в българските славяни вероятно са възприели и тракийски имена. Днес са оцелели само имена от латински корени. Едни са останали от старото романизирано население, а други са по-късни заемки от румънски. Старите имена от тракийски и латински корени можем да приемем за втори пласт.
С идването на Аспаруховите българи е навлязъл и трети пласт лични имена. Сведенията за оригиналния вид и скритото значение на тези прабългарски имена са доста оскъдни. Някои днешни български имена като Жоте, Пижо, Шоле и др. може би крият изменен първобългарски, кумански или печенежки корен. Първобългарски са и имената на нашите ханове и боляри отпреди покръстването и след него. По време на дългото гръцко и турско робство почти всички те са изчезнали от народната традиция, а в по-ново време някои от тях са възобновени по книжовен път.
С покръстването на българската държава в 865 г. у нас навлизат масово християнските имена от източноправославния календар. Дори самият княз Борис І е получил второ име — Михаил. По произход християнските имена са главно староеврейски, гръцки и латински.
Еврейските имена са заети от Библията. Те отразяват един дълбоко религиозен мироглед, вяра и стремеж за общение с Бог.
Гръцките имена са най-многобройни, защото повечето светци са от елинизираните области на Източното Средиземноморие. Понеже около 2/3 от календарните светци и мъченици имат гръцки имена, техният брой у нас надминава 200, а с производните и видоизменени форми — няколко пъти повече.
Латинските имена се срещат главно при католиците. У нас те са малко, и то преминали през гръцки.
Всички тези имена съставят четвъртия пласт в българската антропонимия.
Въпреки вековното турско робство поради разликата в религията турски лични имена не са възприети сред българите. Мохамедански имена се срещат само у помашкото население. Вън от тях обаче се срещат неголям брой имена, в които се крие турски корен, но те са образувани на българска почва от познати турски думи. Такива са: Демир, Курти, Севда, Султана, Сърма и др. Тези турски имена и прякори съставят пети пласт.
От Възраждането насам у нас се появяват все повече имена, които отразяват политически, литературни и други влияния. Например към края на турското робство се появило личното име Венелин, което всъщност е фамилно име на руския писател историк Юрий Венелин. Малко по-късно, а и след Освобождението зачестява името Александър, заради руския император Александър ІІ, и Владимир - неговия син.
Когато Фердинанд станал княз на българите през 1887 г. името му било непознато у нас. Сега обаче все още се срещат Фердинандовци и те са хора на преклонна възраст или покойници.
След Октомврийската революция у нас се появили лични имена Ленин, Будьони или техни производни — Владилен, Володя, по-късно Сталин, Сталинка, в годините на социализма - Петилетка.
Увлечението по имена на политически лица и събития понякога носи неприятни изненади, особено когато историята още не е казала последната си дума.
Друг източник на имена е литературата. Още през втората половина на 19 век у нас се появява името Геновева, по-късно — Борислав, Албена, Тамара, Людмил, Емил, Пушкин, Олег, Чайка.
Ако приемем политическите и литературните имена за шести пласт, последния седмия, ще съставят имената от думи, които означават предмет - Телефонка, Салфетка, Грамофонка.


Пожелателни имена
В тях е вложено пожеланието на родителите за бъдещето на детето.
Живот и здраве: Живко, Здравко
Род и семейство: Братан, Байно, Везенко, Татун, Новко, Заварин
Успех в живота: Първан, Видьо, Вида, Велчо, Велика, Сретен
Сила и храброст: Войно, Бойко, Страхил, Силян, Груди
Качества на характера: Веселин, Ради, Драго, Добри, Мила, Искрен
Физическа красота: Хубен, Лепа, Гиздьо, Ваклин, Къдра, Руси, Румяна, Бела, Младен
Близки до пожеланията за физическа красота са имената, които сами по себе си означават хубави и приятни неща:
Цветя: Иглика, Невена, Ружа, Теменужка, Роза, Цветан
Билки и треви: Билян(а), Детелин(а)
Дървета и плодове: Елица, Калин(а), Явор, Ясен
Птици: Гълъб, Пауна, Славея, Сокол
Небесни светила: Звезда, Звезделин(а), Деница, Зорница

Защитни имена
Както и пожелателните, те са свързани с първобитната вяра в магическата сила на словото. Били предназначени да се борят с детската смъртност. Когато в семейството първите деца умирали, родителите давали на рожбата си такова име, че да я пази от преждевременна смърт. Защитните имена са няколко вида:
а) От глаголен корен "стоя, трая": Стойко, Стоян, Стоимен, Трайчо, Траян
б) От дума, която означава здрав, твърд, не особено ценен предмет: Камен, Кремена, Желязко
в) От названието на обикновен домашен предмет, част на къщата, ралото: Праго, Собел, Рукан...
г) "Грозни" имена, т.е. които предпазват от зли очи: Грозьо, Черньо
д) Имена свързвани с подхвърлянето на дете. Към средствата за борба с детската смъртност спада и широко практикуваната допреди две-три поколения символична жертва. Ако на родителите умирали децата или се родяло хилаво дете, за което се страхували дали ще оживее, "подхвърляли" го рано сутрин на улицата или край кладенеца и гледали кой пръв ще го намери. Който го найде или обрете, той става кръстник на детето и му дава било собственото си име, било Найден, Обретен. Ако вместо човек най-напред дойде животно, загрижените родители казвали, че такъв му бил късметът на детето им, и можело да го нарекат дори Кравко, Кучкан, Песан. И вярвали, че с това са избягнали проклятието и детето ще оцелее до дълбока старост.
е) Търсене на име. Проклятието над родителите да не траят децата им можело да се избегне и с ново име, каквото няма в рода и в близката околност. Такива са някои съвсем редки християнски имена или просто от израза "Търся име" вземат първата дума и образуват Търся, Търсена.
ж) Защита от други беди. Според наивното вярване на нашите баби и деди някои имена крият сила да предпазват и от други напасти, каквато бива понякога нежеланото многодетство Когато се раждат все момичета (а всеки родител иска да има преди всичко мъжка рожба), кръщават четвъртото или петото момиче Доста, Достена или Стига, за да се роди след него момче. А когато се раждат прекалено много деца, кръщавали десетото, например, Запрян.
Магическата сила на името можела цял живот да служи като защита срещу диви зверове и беди. А понеже най-опасният звяр по нашите земи е вълкът, широко разпространени са имената: Вълчо, Вълкан, Вълкана. Същия смисъл носят и имената: Огньо, Огнян, а може би и Куцар.

koalka
09-15-2006, 13:33
Амиаз незнам какво означава моето.То не е българско,ако някой знае какво означава Габриела?

09-15-2006, 13:36
йоанна-богопомазана

Парцефлонащ
09-15-2006, 13:49
Амиаз незнам какво означава моето.То не е българско,ако някой знае какво означава Габриела?
Mislq 4e e frensko

samon
09-15-2006, 14:35
казвам се Амалия. Името ми не е българско а е италиянско и до колкото знам означава работливка :D

rusalkata_
09-15-2006, 15:18
Габриела се казва братовчедка ми. :-D италианско е името. :wink:
по темата
:arrow: името ми е Десислава и означава постигам слава. 8-[ :roll:

Real`love
09-15-2006, 15:34
gloriq - slava.

TheMaggie
09-15-2006, 15:52
Марагарита-ем до колкото знам само е име на цвете. :mrgreen:

krem4et0
09-15-2006, 16:05
iskam da pitam krem4eto kade tarsi zna4eniqta na imenata
Ами в 1 програма z-info

krem4et0
09-15-2006, 16:23
Амиаз незнам какво означава моето.То не е българско,ако някой знае какво означава Габриела?
Идва от Гавраил и означава силният човек на Бог.Еврейско е!

{{{MiLo_f}}}
09-15-2006, 16:48
Ралица-цвете

linkin_park_fenka
09-15-2006, 16:52
as se kazvam radoslava i imaeto mi ozna4ava 6tastliva slava :smt017

AliceSw
09-15-2006, 19:24
аз пък се казвам Светлина :-D
познайте кво зна4и :mrgreen:

In4iTu_
09-15-2006, 19:31
Инна, съкратено от Ангелина, а то означава ангел.

_LuLu_
09-15-2006, 19:33
Ако някой ми кажи кво значи луиза ще го черпя една бирка :-D

6emet4e
09-16-2006, 07:43
невена-цвете

drawers
09-16-2006, 20:06
Моето произлиза от българско прилагателно име

[B]a[N]D[i]T[k]a
09-16-2006, 20:09
ioana - bogopomazna (tai pishe v z-info) ina4e maika mi e kazala 4e zna4i boji dar no ne sum sig. #-o

SweeT_PussycaT
09-16-2006, 20:09
izteglete si z-info tam gi ima vsi4kite moeto e Desislava i e slavqnsko idva od desiti koeto zna4elo namiram sory za latinicata

bill_schrei
09-16-2006, 21:36
Aдриана съм...идва доколкото знам от Адриан-римски император... O:)

XePouH
09-16-2006, 21:39
Виктор-победител :::

Luda_krava
09-16-2006, 22:06
Казвам се Пламена и името ми означава пламенен от славянски ( хаха току що го проверих и м истана забавно)

Briseis
09-16-2006, 22:37
Казвам се Деница...То си пише.На небесно тяло.Иначе знам, че значи "родена при изгрев слънце" 8-[

cherinka
09-17-2006, 14:16
оф, ми мойто е Стилияна и тая програма Z-Info я имам.. и пише "Човек,който стои на стълб" :shock: :shock: :shock: странна работа ?!

молец
09-17-2006, 15:37
Качества на характера: Веселин, Ради, Драго, Добри, Мила
...ах,знаех си... :smt012

scissorhand
09-17-2006, 16:25
Еми мойто е Августина, май значеше "царствено" или нещо от сорта :mrgreen:

09-17-2006, 17:34
Znaete li kakvo ozna4ava Silviq

Rush_girl
09-19-2006, 14:27
Otkade da si izteglq z-info
Pls kajete
[-o<

09-19-2006, 17:16
imeto mi e italiansko emanuela

DeSsi
09-19-2006, 18:30
Габриела се казва братовчедка ми. :-D италианско е името. :wink:
по темата
:arrow: името ми е Десислава и означава постигам слава. 8-[ :roll:

Деси, виж аз какво намерих за нас :

Десислав старинно име от 15-16 век - от ст. бълг. десити - "намирам, постигам"
Десислава женска форма от Десислав; старинно, възобновено

eDnO_MaLkO_f
09-21-2006, 15:16
Моито име е гръцко Теодора озна4ава божи дар

LP_for3vEr
09-21-2006, 15:43
mi kAzvaM se Diana i 4uh 4e boginqta na lova se kazvala Diana ama kokvo zna4i neznam :-k

Obitax
09-21-2006, 15:53
Kazvam se Александър i nz kvo ozna4ava imeto mi ma mnogo si me kefi :)

молец
09-21-2006, 18:56
Kazvam se Александър i nz kvo ozna4ava imeto mi ma mnogo si me kefi :)
Значи любимец на мъжете...хъ..каквото и да значи
Наистина е яко име :wink:

RedChil
09-21-2006, 18:59
Де'а знам...

Unknow
09-21-2006, 19:05
Емануела ... и означава "С нас е Бог"

молец
09-21-2006, 19:06
Де'а знам...
Значи "венец" или "венесоносец" и идва от гръцки :idea: