PDA

View Full Version : Есе



SinisterDoll
09-18-2006, 19:17
Има един нов господин в училище!Днеска макар и 1-ви ден бая го изнервихме и трябва за утре да пишем есе там за лятото ! Темата не е много от значение,защото ако знам как се прави есе все нещо ще измисля ! 8-ми клас съм..Някой ще ми каже ли горе-долу как да го направя тва чудо,чела съм най-разни,но и без план немога да действам.Казвахме му,че не сме писали никога есе,но той не повярва,мисли че го лъжем. :smt013
Ако можете помогнете ми,макар и малко да е.. [-o<

09-18-2006, 19:33
ami ese se pravi mnogo po-lesno spred men ot su4inenie-razsujdenie ili prerazkaz.pi6i si kakvo si pravila prez vakanciqta,kude si bila,kak si prekarala,opi6i prejivqvaniqta si,dali ti e haresalo i taka v ob6ti linii nai-malko 1 list 6e napi6e6.prosto razkaji vse edno na priqtel kazva6 kak si prekarala.zapo4no s nqkolko izre4eniq uvod,posle razkazvai na dulgo i na 6iroko,raztqgai lokumi i sled tova zaklu4enieto ti za cqlata vakanciq-dali ti e haresalo,4e iska6 da doide po-skoro sledva6tata i da e takava i t.n.ako ne si pravila ni6to tolkova interesno moje da si poizmisli6 malko.nikoi nqma da znae,4e ne e istina.vloji vuobrajenieto si.opi6i ako si hodila na po4ivka kak e minalo,dali si se zapoznala s novi hora,kakvi sa 4uvstvata ti.abe ima6 golqmo pole za li4no tvor4estvo i izmislici. :wink: garantiram ti,4e 6e se polu4i.eseto ne se pravi po to4no kriterii,a kakto ti idva taka go napi6i.uspeh! :::

techCandy
09-18-2006, 20:05
Ама как така трябва да правиш есе, без да ви е зададена темата?
Мноол странно е това, да не сте го изнервяли човека :P Като заначало, тряя да си измислиш темата, по която ше пишеш, примерно "Какво ми донесе това лято?". И почваш там да разправяш каквото си е случило, гледаш само да има последователност в развоя на събитието, нали?...:) Освен това, врътката на есето, основно е в това, че то изразява собствени, лични мисли. Т.е. вкараваш някакви си твои там разсъждения и размишления. Примерно как си била на море, запознала си се с нови хора, и това може би означава, че си създала нови приятелства и си си разнообразила живота, ама ти не го пиши така де? Завърти малко изреченията и думите, за да звучи все пак стегнато и прилично, и избягвай клишета. Айде успех ти желая!

strange__
09-18-2006, 20:09
Напиши точно как е формулирана темата и бих могла да ти помогна повечко...защото това е от голямо значение,ако например е под форма на въпрос-искаш,не искаш ще даваш конкретен отговор,ако е нещо друго би могла да разсъждаваш върху самото заглавие + личната позиция...абе най-важното е да кажеш своето мнение и после да се обосновеш :wink: А според мен темите за лятото не биха могли да се нарекат есе,по-скоро свободни писания,ноо пак казвам,ако не те затруднява напиши как точно е темата :D

The_Gladiator
09-18-2006, 20:12
Темата според мен е зададена от господина ви.И тя е прекарването ви през лятната ваканция.Ти щом си 8ми клас трябва най-добре да знаеш как се прави есе или си изпускала часовете?Като първо за първо есето трябва да има грабващо начало,така че господина ти като го чете да му е на кеф и да му е интересно.Това е и целта на прословутото есе.Да има грабващо начало,така че читателя да се онася в него и да го чете,с интерес :-) Мисля,че трябва да наблегнеш най-много на увода.Пиши за лятото,преживяваниятата ти,гледай да ги описваш максимално елегантно и красиво.Всъщо така трябва да има последователни действия,не примерно да започнеш от началото на ваканцията после да отидеш за малко в края и пак да се върнеш.Всичко трябва да е добре изпипано,затова първо си го напиши на чернова прегледай го и като го четеш гледай къде не ти звучи хубаво и го оправяй.Ако имаш пък някакви проблеми поискай помощ от родителите си,все пак те са затова да ти помагат.
Пожелавам ти успех,
и дано успееш с есето. :-)