PDA

View Full Version : Физически и Психически Труд



LunaTriCk
09-27-2006, 11:25
Кой от двата е по-възнаграден и съответно по-натоварващ ? Могат ли да се сравнят работника на строеж, който реди тухли и бърка цимент цял ден и счетоводителя, който прави калкулаци за ревизията над бюрото ?

09-27-2006, 11:36
Първо не е психически, а интелектуален труд, който по принцип е по добре възнаграден но има и доста изключения така че..., зависи каде работиш и точно с какво се занимаваш, а и на последък тези които си работят на строей си взимат доста добри пари.

GLeZoRanA
09-27-2006, 11:59
Не могат да се сравняват и двете си имат своите минуси и отговорности...

Всяка работа си има определени изисквания и задължения, отговорности и специфични особености :) И двата са сами по себе си натоварващи и изморителни

09-27-2006, 12:20
spored men mn po natovarva6t e vizi4eskiq,6tot ti 6e go burka6 toq ciment do edno vreme ma s godinite i rabotata po4va da te nabolva tyk tam i se po4vat lekarstva i xodene po doktori.

reason
09-27-2006, 12:31
spored men mn po natovarva6t e vizi4eskiq,6tot ti 6e go burka6 toq ciment do edno vreme ma s godinite i rabotata po4va da te nabolva tyk tam i se po4vat lekarstva i xodene po doktori.
Бе и да и седиш по цял ден,с годините пак ще ходиш по доктори и пак ще има лекарства.

priti_kiti
09-27-2006, 12:48
Не могат да се сравняват и двете си имат своите минуси и отговорности...

Всяка работа си има определени изисквания и задължения, отговорности и специфични особености :) И двата са сами по себе си натоварващи и изморителни съгласна :)

LunaTriCk
09-27-2006, 12:49
добре, не могат да се сравняват. А кой от двата труда е по-възнаграден и заслужено ли е ?

In4iTu_
09-27-2006, 16:11
Амм определено да работиш цял ден на строеж е по-изморително и изтощаващо...

brain_stew
09-27-2006, 18:32
Амм определено да работиш цял ден на строеж е по-изморително и изтощаващо...

Вуйчо ми е общ работник, който по цял ден е на строежа, а майка ми е учителка на 5-6 клас!И да ти кажа, докато майка ми е капнала от умора по викане и нерви, вуйчото едва ли не подскача като Червената шапчица!
ОК, да бачкаш на строежа е изморително...физически, но да си по цял ден с некви пикльовци, които ти лазят по нервичките и каквото и да правиш не можеш да ги успокоиш....си е трижди по-изморително според мен!
Доколкото знам интелектуалния труд е на психическа основа, а психиката трудно се оправя.Докато ако бачкаш по цял ден, имаш мазоли по ръцете, болят те кръст, крака, целия си схванат-лягаш, наспиваш се и си готов за утрешния ден!
Има разлика-един общ работник който от 18 години е на строежите отива на работа с желание и отпочинал, а един преподавател в основно училище отива на работа с желание, но и с мисълта, че пак ще му се пилят нервите....Според мен да се напрягаш психически е по-трудно, защото по-трудно се оправяш, а следите от психическото натоварване са трайни!

sarang
09-27-2006, 20:43
Интелектуалният труд е свързан с повече отговорности, затова е и по-изморителен и по-добре платен. И по-уважаван. Иначе от всяка професия има нужда, но според мен тенденцията е да се набляга повече на интелекта, а не на физическата сила. Освен ако не става въпрос за спортисти. То както и да го погледнем, машините все повече изземват функциите на работниците. Напредъкът в техниката, която е свързана точно с интелектуален труд, прави възможно това. Иначе аз мразя полска работа, обръщат ми се червата, като има нещо за вършене на село, но определено смятам, че интелектуалният труд е по-натоварващ и по-труден.

WILD__BOY
09-27-2006, 20:46
Глупаво е да се сравняват.

Eleonora
09-27-2006, 21:35
Според мен психическият труд е по-натоварващ.Едно е да те боли ръката, че си мъкнал цял ден.Друго е да те цепи главата от сметки... ](*,)

rosskata
09-29-2006, 23:59
Трудно е да се сравняват наистина, но според мен по- труден, по- изморителен и по- добре палтен в повечето случаи е интелектуалният труд. Мисълта да бачкам в офис, заобиколена от сметки и с 10000 проблеми на главата ме ужасява, прекалено е отговорно, стреса е голям... :?
Едно елементарно сравнение- това лято аз съм сервитутка, една приятелка е администраторка в хотел. Взимаме едни и същи пари в общи линии- нейната заплата е по -голяма,но аз взимам повече от бакшиши. Тя работи два дни и два почива, аз бачкам всеки ден с един ден почивка седмично. Търча като откачена по цял ден, мъкна тежки неща и кво ли не, а тя седи на един стол и си бачка така. На края на деня тя е като пребита с мокър парцал, главата и бучи и бърза да си легне, а мен ме болят краката наистина,но пък съм готова за подвизи, с бистра глава и добро настроение... 8) Пък нека е по- непрестижно.

ErinEverly
09-30-2006, 15:14
Естествено че психическия труд. Един адвокат не прави нищо освен да се върти из залата и да дрънка. Да не говорим за политиците.

Obitax
09-30-2006, 15:37
Трудно е да се сравняват наистина, но според мен по- труден, по- изморителен и по- добре палтен в повечето случаи е интелектуалният труд. Мисълта да бачкам в офис, заобиколена от сметки и с 10000 проблеми на главата ме ужасява, прекалено е отговорно, стреса е голям... :?
Едно елементарно сравнение- това лято аз съм сервитутка, една приятелка е администраторка в хотел. Взимаме едни и същи пари в общи линии- нейната заплата е по -голяма,но аз взимам повече от бакшиши. Тя работи два дни и два почива, аз бачкам всеки ден с един ден почивка седмично. Търча като откачена по цял ден, мъкна тежки неща и кво ли не, а тя седи на един стол и си бачка така. На края на деня тя е като пребита с мокър парцал, главата и бучи и бърза да си легне, а мен ме болят краката наистина,но пък съм готова за подвизи, с бистра глава и добро настроение... 8) Пък нека е по- непрестижно.

evala ti jelqzna logika :)