PDA

View Full Version : Търся Есе " Духът на Българина "



Динобот
09-27-2006, 14:42
Търся есе на тема " Духът на българина " . ако някои случайно е писал нещо от тоя сорт , да го прати .

Благодаря предварително .



Нарушена т.1
moderated by RiseGirl

ragio
05-09-2007, 12:42
Търся есе на тема " Духът на българина " . ако някои случайно е писал нещо от тоя сорт , да го прати .

Благодаря предварително .
и на мен ми искат такова есе за петък :)

verit0o0
11-20-2008, 20:15
и на мен ми трябваа :(

nia711
11-20-2008, 21:43
Духът на българина
/Есе/

Много хора се питат жив ли е духът на българина. Жив е, неможе да е иначе щом народът е жив. Но за кой дух става въпрос? За вътрешната, нематериална същност или за психическото състояние на човека. Това са спорове за психолози. За изследователите в литературата е важно да открият корените и тенденциите, пък после да спорят, но и тези сметки ще бъдат наполовина ако ги няма продължителите на рода български - децата.
Преставата за духът се променя през годините. Подробни обобщения има в трудове по народопсихология, разработени на база литературно творчество. Част от образците са в учебниците, те се преподават в училище от първия до последния час. Опитват се да ни накарат да сме последователни в нещо, което липсва и в някой от учителите. Моят идеал е Левски. Това е онзи герой, който жертва всичко свое. Той не иска пари, почести, слава. Дал е всичко от себе си. Подобен като дух е Христо Ботев, написал е: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!”, след това пролял кръвта си за народа. Само че преди това в статията си „Политическа зима” разкритикувал лъжепатриотите и бедняците. Ботев твърди, че сиромахът никога неможе да бъде свободен, и това е доказано от много автори след Освобождението. Сред тях любим ми е Алеко Константинов и неговият герой бай Ганьо. Якият български търговец е пълна противоположност на революционерите. Дори знае да убива истински, от засада, съвсем като в модерните времена! Носител е на голям духовен заряд, но с отрицателен знак. Той е нахален, келепирджия, простак и само дебне момент кога ще спечели власт.
Сега е време на оцеляване. Всичките ми години са минали през това време. Когато бях малък и трябваше да ми четат приказки, беше тъмно – имаше режим на тока. Правихме домашен театър на сенките и винаги доброто побеждаваше. После дойде безработицата и баща ми отиде на гурбет. Ние трябваше взаимно да си покажем, че имаме дух да се справим с изпитанията. И успяхме, но според други хора сме затънали защото не сме натрупали пари. Според мене ние запазихме българския дух, макар и различаващ се от идеалите ми. Може би сме малко по търпеливи от Ботев, не толкова последователни като Левски и малко сме байганьовци. Като такива ще отидем в Европейския съюз.
Аз вече съм пътувал до европейска страна и по-далече дори. По време на това пътешествие заедно със спортните сътезания успях да разбера, че има много трудни моменти, в които се срамуваш, че си българин, толкова грозна и мизерна картина се вижда. Но в същото време усетих колко е сладко след голямо изпитание да се завърнеш в своя дом, при близки. Тогава реших, че да си българин сигурно първо значи да можеш да преминеш през трудното. Така научаваш, че парите са важни, но те убиват духовното, но пък ако си беден много лесно си играят с теб, подчиняваш се на всичко и нямаш воля за борба.
Макар и на 16 години, аз вярвам, че духът на българина е неунищожим. Мисля, че не може така лесно да бъдат изтрити от съзнанието ми скъпите неща. Те са дребни на вид, сред тях има една любима книга, стара снимка, песен. Казват, че те ще бъдат магическите символи, които ще помогнат когато духът е подложен на изпитание. Сигурен съм, че и с повечето хора е така. В известна степен някои от тях са уморени и обезверени. Не е за пренебрегване и фактът, че финансовият успех или беднотията в известна степен са затъпили чувството. Други пък още са подвластни на робското търпение. Независимо от това кръвта ни е южняшка и няма как този ген да бъде укротен. Той само чака да дойде момент на изпитание и тогава, уверен съм, ще изригне. Всичко ще си дойде по местата – и онова, което е слушал в приказките, пял с песните, играл с танците или учил, ще бъде показано защото духът е неунищожим.

topeto35
10-17-2010, 14:18
ДУХЪТ НА БЪЛГАРИНАПреди повече от хилядолетие в сърцето на Балканите се ражда една държава, която е наречена България. Тя започва да оказва много силно влияние върху развитието на Югоизточна Европа. Драматичните събития, които се редят непрекъснато правят народа й много устойчив и достоен да защитава накърнената национална кауза, която се явява най-висша ценност в живота на човека. През всички години на изпитания, българите воюват срещу подтисниците си не само с оръжие, а и чрез неуморния си дух. Те пишат и пеят песни, смеят се и плачат по седянките. Днес, за нас самите е чудно как българите са съумявали да съхранят обичта си по окаяната родина, дори когато времето сякаш спира да тече, а именно в периода на петвековното турско робство. Точно в този период се намират дейни българи, които разказват за великите ни предци, възхваляват героизма и смелостта им. Тяхна единствена цел е да убедят българите, че България може да бъде отново свободна, ако се обединят.Тези идеи сплотяват народа и той започва да вярва в уникалността на държавата си, която заслужава да живее свободно не по-малко от която и да било друга. Българи се раждат и умират за България, бият се до последни сили с всякакъв вид оръжие. Най-яркият пример в този смисъл е от времето на Руско-Турската освободителна война, когато българите използват труповете на вече отдали живота си за България техни братя, защото това се оказва една борба не само чисто физическа, а и духовна. Този, който героично е умрял вече за родината, завинаги ще живее в паметта на бъдещите поколения, дори и ако неговото име не се знае.Българският дух остава жив и до днес. Българската музика, българските литературни произведения, българският химн са част от всеки българин. Те напомнят на всеки от нас за уникалността на родината и народа ни и ни карат да се чувстваме горди, че сме нейни синове. Не зависимо от мъките и неволите, хората съумява да запазят духът и вярата на предците си за чисто и светлото бъдеще.Във всяка изява на българи извън страната, народът ги подкрепя искрено. Независимо дали става въпрос за спорт или друга област на изява, хората подкерят сънародниците си и силно вярват в техния успех. При спечелване на призови места народът се гордее с успехите на своите събратята. Незабравими спомени в сърцата на хората остават моментите, когато прозвучава българският химн. Дори зрителите пред малките екрани стават съпрчастни към тези вълнуващи моменти. Истинските успехи не се забравят и живеят винаги в сърцата на осъзнатите българи. Ние, учениците, като част от българското общество също допринасяме за прослава на България. Чрез участието на много наши връстници и спечелването на призови места в различните международни олипиади показваме не само пред бългаският народ, и пред света знанията и уменията си. С успехите си всеки един от нас помага за прославата на родината.