PDA

View Full Version : Насън ни посещават мъртвите любими хора - какво означава тов



Eleonora
09-29-2006, 17:43
:( На мен лично напоследък супер често ми се случва това, и сънищата по този начин доста ме поттискат :? Вие сънували ли сте"мъртвите любими хора"Разкажете...
Ето и статията :wink:

През 1999 година четиригодишният син на Глен Лорд умира от усложнения след операция на сливиците. Скоро след това Лорд започва да сънува, че неговият Ной е пораснал и е станал здрав млад човек. Неговите “посещения” утешавали Лорд. Но през 2002 година имал сън, в който Ной го запознал с други две момчета.

”Той обясни, че трябва да замине, но тези момчета ще останат с мен – спомня си Лорд - Когато се събудих, казах на жена ми, че той повече няма да ми се присъни. Така и стана”.

Лорд, който ръководи производствена фирма в Ню Хемпшир, смята, че последният сън е бил уверение от Ной, че при него всичко е наред и че има други деца, които имат нужда от любов. В края на 2002 година Лорд и жена му осиновили две братчета от Русия.

Всяка нощ мъртвите любими посещават милиони хора. Насън живи и умрели се прегръщат, разговарят и се разбират. Какво да правим с тези срещи? Те просто емоционални отговори на скръбта на живите ли са? Или, както предполагат учените, в тези сънища има модели, които могат да обяснят необяснимото?

Всяка година през юли в Мичиган се провежда конференция “Съчувстващи приятели” – групи родители, които са загубили деца. В нея тази година участваха над хиляда родители и на заседанията, посветени на сънищата и “общуването след смъртта” просто е нямало къде да се седне.

Участниците научиха, че типичните “сънища на печал” често са откъслечни и пълни със символи. Те имат разпространени, често срещани сюжети – например пътуване. Спящият излиза от самолета или влака, а починалият любим продължава пътешествието без него.

От друга страна, “сънищата - посещения” обикновено са по-живи и по-малко се нуждаят от интерпретация. В тях тези, които са починали от тежка болест, често са здрави. Ако са се придвижвали в инвалидна количка, насън те ходят. Тези сънища могат да се струват “пророчески” на тези, които ги виждат, твърди Бил Гугенхайм, един от основателите на независимата изследователска група ADC Project.

Жените са по-отворени за потенциални сигнали насън, докато мъжете по-рядко разказват за това, твърдят изследователи. Гугенхайм предполага, че мъжете се боят от упреци в чудачество или прекомерна скръб. За тях е важно какво мислят началниците и приятелите, казва той.

В хода на американските изследвания около 60% от жените и 40% от мъжете съобщават, че насън виждат починалите си любими хора, казва Кели Балкели, бивш президент на Международната асоциация за изучаване на сънища.

Хората разказват за сънища-посещения от времето на доисторическата скална живопис, и много съвременни култури включват тази концепция. Впрочем, твърдят изследователите, американците са по-затворени. Техният начин на живот – недоспиване, късни часове пред телевизора, будилници - ограничават възможностите за сънища: само дълбокият сън води до запомнящи се съновидения. Освен това, много от тях отхвърлят всичко, което не се поддава на научно доказателство. “Традицията на научния скепсис в САЩ твърди, че сънищата са случайна безсмислица”, казва Балкели.

Това е “трагедия”, защото хората, които насън виждат починалите си близки, се стесняват да говорят за това, казва Джефри Лонг, онколог, основател на Фонда за изучаване на общуването след смъртта. Той е събрал доказателства от повече от хиляда души. Неговият сайт http://adcrf.org/ позволява на хората да говорят за сънищата си.

Изследването на мозъка с изграждане на изображения навежда на мисълта, че предният челен участък от кората на главния мозък – отделът, отговорен за логическото мислене - се отключва, когато спим. Частите на мозъка, които се активизират след това, са повече свързани с въображението и емоциите и с това могат да се обяснят сънищата-посещения.

Мнозина са били благодарни за възможността да обсъдят своите сънища на конференцията “Съчувстващи приятели”. Заседанието води Карла Блоуи от Колорадо. През 1991 година петгодишният и син Кевин е бил убит от товарен камион, докато е карал колело. Починал е в ръцете й.

От този момент тя води дневник на сънищата си и той й се струва лечебен. Сънищата за Кевин й носят облекчение от скръбта и дори болезнените сънища са били светли. Веднъж тя сънувала, че влиза в къщата си и вижда Кевин, който стои на стълбите и плаче, защото са го оставили сам. Тя приседнала до него и го успокоила. Карла запита участниците какви думи им идват в главата във връзка с този сън. Те отговориха “ вина”, “любов”, “безпомощност”. Тя предложи своята интерпретация: това е домът на смъртта и тя е трябвало да умре по-рано, за да не бъде Кевин сам там. Сънят й позволил да осъзнае колко силно я подтиска това.

Някои участници казаха, че не могат да видят любимите си. 26 годишната Сара Брюмел от Калифорния даде съвет. След като нейният брат Грегъри е починал в съня си през 2003 година, той често и се явява. А нейната майка много искала да види насън сина си, но той не й се появявал. Тогава Сара посъветвала майка си да престане да гледа телевизор преди заспиване – вместо това да прекара няколко минути в спокоен размисъл. “След това тя започна да го сънува”, каза Брюмел.

Учените не могат да отговорят на въпроса дали тези сънища са посещения, или просто “ израз на най-дълбокото ни желание”, твърди Балкели. ”Невъзможно е да се намери отговор на този въпрос.”

Но, както каза на скърбящите родители, сънят за починал любим близък човек често е подарък. “Не се задълбочавайте в анализа му. Приемете го с благодарност”.

brain_stew
09-29-2006, 18:05
Ами по принцип ако сънуваш вече починали любими хора значи че ще видиш някой сред живите, който не си виждал дълго време.А, ако сънуваш някой твой приятел мъртъв значи че той ще живее дълго!Ми тва е!

sherry
09-29-2006, 19:05
Не помня скоро да съм сънувала мой роднина, който е починал. :( Мисля си, че като бях малка сънувах дядо...няколко месеца, след като бе починал. Толкова е тъжно да загубиш близък човек, че направо като си спомням, ми се плаче...Дано не се случва никому!

niGGa
09-29-2006, 19:14
Сънувам изгубени хора, но не по този начин.Тоест, те не са починали, а по някакъв начин съм ги изгубил като приятели..

SweetBunny
09-29-2006, 19:17
Толкова е тъжно да загубиш близък човек, че направо като си спомням, ми се плаче...Дано не се случва никому!
Слънце... :? разбирам те, но как да не се случва никому. Рано или късно ВСИЧКИ УМИРАМЕ - това е природата :| Ако ти сама не се научиш да приемаш смъртта като едно НАПЪЛНО НОРМАЛНО явление ..... ще страдаш много повече :( Помня, че някъде беше писала, че това, от което наи-много се опасяваш, е смъртта на близък човек...ти със сълзите си нищо не можеш да промениш, той, човекът, няма да се върне :cry:
А и нали си чувала, че древните хора плачели, когато някой се разждал и вдигали тържества, когато някой умира :smt005

Колкото до темата, мисля, че това си е нормално да сънуваш умрели хора, зависи от емоционалното си състояние...
Аз умрели хора почти не съм сънувала. Макар че всяка нощ сънувам и все някфи простотии :smt005

sherry
09-29-2006, 19:19
Толкова е тъжно да загубиш близък човек, че направо като си спомням, ми се плаче...Дано не се случва никому!
Слънце... :? разбирам те, но как да не се случва никому. Рано или късно ВСИЧКИ УМИРАМЕ - това е природата :| Ако ти сама не се научиш да приемаш смъртта като едно НАПЪЛНО НОРМАЛНО явление ..... ще страдаш много повече :( Помня, че някъде беше писала, че това, от което наи-много се опасяваш, е смъртта на близък човек...ти със сълзите си нищо не можеш да промениш, той, човекът, няма да се върне :cry:
А и нали си чувала, че древните хора плачели, когато някой се разждал и вдигали тържества, когато някой умира :smt005

Колкото до темата, мисля, че това си е нормално да сънуваш умрели хора, зависи от емоционалното си състояние...
Аз умрели хора почти не съм сънувала. Макар че всяка нощ сънувам и все някфи простотии :smt005
Знам, че смъртта е нормална като живота, тя е естествения край на него...Но много ме е страх от раздялата с човек, на когото държа, колкото и да искам да избягам от този страх, не мога...Губила съм от малка хора, които обичам и всеки път болката е ужасна :? А за тези майки, които надживяват децата си...Не ми се иска и да мисля, това сигурно е най - гадното нещо!

StrangeGirl
09-29-2006, 19:30
Aми да.Снощи :wink: Сънувах, че с баба излизаме на разходка :cry: А и утре стават 2 години от смъртта и... :cry: :(

Eleonora
09-29-2006, 19:51
Aми да.Снощи :wink: Сънувах, че с баба излизаме на разходка :cry: А и утре стават 2 години от смъртта и... :cry: :(Съжелявам много :( Сигурна съм, че е била прекрасен човек :?

miloto_girl_4e
09-29-2006, 20:14
сънувала съм и ...всичко е толкова истинско, красиво и ... после като се събудя ми е гадно, че това не е реалност...ужас... :?

skate_warrior
09-29-2006, 20:33
дам.. и аз съм сънувал..

siXt_senSe
09-29-2006, 21:28
[b]Аз малко си падам по съновниците(не че толкова вярвам,ама винаги си проверявам сънищата)
:arrow: БЯЛА СМЪРТ (виж СМЪРТ) ако сънуваш, че умираш от бяла смърт, значи скоро ще се изпълни това, което днес ти изглежда невъзможно и непостижимо.

:arrow: УМИРАНЕ, УМЪРТВЯВАНЕ (виж МЪРТВЕЦ, СМЪРТ) в съня показват скорошно избавление или приключване на някоя стара работа или вражда. Ако гледаш как някой умира, ще тъгуваш по любим човек. Ако умираш ти, може да получиш празни обещания. Умрял човек ако те вика или ти се усмихва, ще се разболееш. Умрял че е възкръснал, ако сънуваш, ще постигнеш добри резултати в работата си. Ако оплакваш умрял, ще получиш добри вести. Ако говориш с умрял, ще научиш за женитба. Ако насън ту умираш, ту се съживяваш, ще водиш скитнически, несигурен живот или пък ще намериш нещо отдавна изгубено.

:arrow: СМЪРТ, СМЪРТНИК (виж МЪРТВЕЦ) смърт на познат човек в съня предсказва щастие и приятни новини, а на непознат - благоприятна промяна. Смърт на дете вещае радост. Собствената си смърт сънуваш ли, ще се изявиш, ще те обичат.