PDA

View Full Version : хвърлете едно око



MaMyHKa
10-11-2006, 14:30
АДСКИ МНОГО СПЕШНО ми трябва информация по темата "Създаване и структура на обществото на народите" по история...наистина е мн спешно-не ми казвайте google-ако бях намерила там нямаше да ви питам...

мерси

.......
10-11-2006, 15:08
Най-лесно е - СЕДНИ И СИ ГО НАПИШИ, бати и марзелите дето сте днешната младеж :smt019

CrazyWitch
10-11-2006, 16:07
По-добре седни си го напиши както вече казаха преди мен понеже на дали някой друг непознат човек за теб, ще седне да ти мисли темата. :?

MaMyHKa
10-11-2006, 18:58
НЕМОЖЕ ДА СЕДНА И ДА СИ ГО НАПИША САМА,защото то тряя се пишат факти,а не да ги измислям аз .
И не карам нико да ми го пише-питам дали някой има инфото от нялуде в нета!?!!!
ТОя сайт за нищо не става бахти-за квото и да випита човек-нищо незнаете,нищо не можете...що за помощ...

CrazyWitch
10-11-2006, 19:49
НЕМОЖЕ ДА СЕДНА И ДА СИ ГО НАПИША САМА,защото то тряя се пишат факти,а не да ги измислям аз .
И не карам нико да ми го пише-питам дали някой има инфото от нялуде в нета!?!!!
ТОя сайт за нищо не става бахти-за квото и да випита човек-нищо незнаете,нищо не можете...що за помощ...

Е добре де. По-спокойно. Това, че ти не можеш да си напишеш едната тема и не можеш да намериш факти СМЕ ТИ ВИНОВНИ НИЕ. Така ли?
Ем да, ама все още не всичко е нет! Има книги, има библиотеки..

sherry
10-11-2006, 21:14
АДСКИ МНОГО СПЕШНО ми трябва информация по темата "Създаване и структура на обществото на народите" по история...наистина е мн спешно-не ми казвайте google-ако бях намерила там нямаше да ви питам...

мерси
Ето ти кратка история как е създадено ОН, после за структурата:

Обществото на народите (ОН), известна и като Лига на нациите, е международна организация, съществувала между Първата и Втората световна война. Нейните цели са понижение на степента на въоръженост, разрешаването на международни спорове и подобляването на световното благосъстояние.

Дипломатическата философия на Обществото представлява фундаментална промяна в мисленето, в сравнение с предходните сто години. Създаденият на Виенския конгрес (1815) модел разглежда Европа като поле на съюзи между националните държави, създавайки баланс на силите, поддържан от силни армии и тайни споразумения. Според новата концепция Обществото на народите функционира като правителство на правителствата, като разрешава спорове между отделните държави по открит и правно ориентиран начин. Идеята за създаването на Обществото е на американския президент Уудроу Уилсън, но САЩ, както и много други страни, никога не се присъединяват към организацията.

Лишено от собствени въоръжени сили и зависимо от Великите сили за налагане на решенията си, Обществото на народите трудно се справя със задачите си. След няколко забележителни успеха и други първи провали, Обществото в крайна сметка се оказва неспособно да предотврати агресията от страна на фашистките страни през 30-те години. Началото на Втората световна война показва, че Обществото се е провалило в основната си цел - предотвратяване на мащабен военен конфликт. Организацията на обединените нации (ООН) заменя Обществото на народите с по-голям успех, като наследява някои негови агенции и организации.

Информация - www.bg.wikipedia.org

В сайта няма информация за създаването на ОН, затова ще ти напиша малко от учебника ми :lol:

На Парижката конференция за мир свои проекти за ОН предлагат и делегациите на САЩ, Франция, Италия и скандинавските страни. Любопитно е, че през 1917г, инженер Никола Димков отпечатва в Цариград на френски,турски,немски и гръцки език проект за ОН под името "Звезда на съгласието". Чрез легациите в Цариград проектът на Димков достига до столиците на Великите сили, включително и във Вашингтон. Освен много точно предвидените организационни структури на Обществото, българинът предвижда и построяването на международен град - седалище на съвета, с име Мироград или Светлоград.
Обществото на народите е създадено през април 1919 г от 27-те държави победителки във войната, от доминионите на Великобритания, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Южна Африка, както и от Индия - колония с голям принос за победата във войната. Към ОН се присъединяват 13 специално поканени неутрални държави. Уставът на ОН е включен като част първа на всички договори с победените страни. За седалище на ОН е избрана Женева.
Големият провал на ОН започва още с раждането му.

информация - История за 10 клас, издателство "Свят Наука"

MaMyHKa
10-12-2006, 20:18
sherry,мерси много :D