PDA

View Full Version : Разделението на "софиянци" и "селяни"



Dr. Kazimbutt
10-12-2006, 16:13
Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?

eas7a
10-12-2006, 16:18
Напротив... точно обратното е... всичко идва от така наречения "комплекс на провинциалиста", където всички селянчета искат да живеят в големия град и да са "мноо големи", точно такова е 90% от населението на София, няк'ви новозаселили се провинциалисти, които си мислят, че са много яки и големи като живеят в София, а даже немогат името да си кажат на чист български език...

Forslor
10-12-2006, 16:18
Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?
Подклаждаш пожара с керосин , чрез тая тема =;

hamilcar
10-12-2006, 16:19
Не ме интересува един човек от къде е, важното е как се държи. Само като мина по центъра на София и ми става лошо, от големите "граждани". Който си мисли, че хората от провинцията са селяни е в голяма заблуда.

priti_kiti
10-12-2006, 16:29
лично мен мноого ме дразни тва определение.. в крайна сметка наистина,какво значение има от къде си? важно е поведението и елементарното ти възпитание..
но за жалост 'софиянци' се мислят за повече от другите,а са в голяяма заблуда.. в момента живея в София,но дойдох преди 2 години.. от Русе. Останах с впечатлението,че тук не са особено приветливи за хора от 'провинцията' :lol: И съм права.. а не трябва да е така :?
Свиква се естествено,но е тъпо деленето на 'софиянци' и 'провинциалисти' ...

fake
10-12-2006, 16:32
точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

Amayo
10-12-2006, 16:38
Подклаждаш пожара с керосин , чрез тая тема Мноо я обичам тая тема. :-D


точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

За тебе - severozapad.hit.bg и не са излатай като шопар у тикви...


Напротив... точно обратното е... всичко идва от така наречения "комплекс на провинциалиста", където всички селянчета искат да живеят в големия град
Еми мноо ясно - е как да не ги спукваш от ебавки, кажи ми чесно? :-)


няк'ви новозаселили се провинциалисти, които си мислят, че са много яки и големи като живеят в София - Нали знаеш правилото по добре номер 1 на село отколкото никой в Града... затва наеш ли кво , купи си един голф2, налепи го с рейсинг лепенки и хром тасове и си седи по родните полета...таке ще си вървежен 8)

brain_stew
10-12-2006, 16:42
лично мен мноого ме дразни тва определение.. в крайна сметка наистина,какво значение има от къде си? важно е поведението и елементарното ти възпитание..
но за жалост 'софиянци' се мислят за повече от другите,а са в голяяма заблуда.. в момента живея в София,но дойдох преди 2 години.. от Русе. Останах с впечатлението,че тук не са особено приветливи за хора от 'провинцията' :lol: И съм права.. а не трябва да е така :?
Свиква се естествено,но е тъпо деленето на 'софиянци' и 'провинциалисти' ...

Подкрепям!И аз бях така!Преди малко повечко от две години се преместих от Хасково!Сравнително малък град, приятен е, чист, познавах половината хора, имах си и компанийка, абе всичко беше супер!Дойдох в София...и една реплика още ми стои като буца в гърлото-"Ти нямаш право на глас, щото си проста хасковлийка!"Много ми стана кофти, все пак бях 6ти клас!Но не знам от кое ме заболя повече, че ми казват че нямам права щот не съм от софия или че съм хасковлийка-аз съм от Смолян дееба! :lol:
Но сега всичко си е ок, свикнах, старая се да съм дружелюбна с провинционалисти, щото знам кво им е!Кофти тръпка както се казва!
Но ми е по-интересно това, че веднага ти казват че си, например, хасковлийка (както е в случая) щото съм живяла в Хасково.Тъпо!Ама вече не обръщам внимание на тея хора, тесногръди ми изглеждат!

eas7a, кво разбираш под чист български?Щото например за мен чист български е книжовния език, но пак си използвам диалектни думи несъзнателно!А за теб кво значи?Езика който се говори в София?Да се сменят ударения и т.н.?Ще дам пример, майка ми е даскалица по английски и на една родителска среща една госпожа й казала че дъщеря й не я разбира, щото тя (майка ми) не говорила български!Мама каза че едвам разбрала госпожата, щото говорила с шопски диалект.А майката е и даскал по български, а един даксал по БЕЛ малко трудно не говори български, нали се сещаш?

fake
10-12-2006, 16:56
точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

За тебе - severozapad.hit.bg и не са излатай като шопар у тикви...

"бате", айде спомни си ваште от кое село са те довели в софия
а северозапад.хит.бг моеш да си го набуташ отзад, щото там, откъдето съм аз всъщност ти едва ли някога ще отидеш;)ходи си гледай големите софийски стриптийз клубове и заглъхни

Amayo
10-12-2006, 16:58
Чак прабаба ми лека и пръст е от село - и то ебати селото - Богров дето е на 10 км от софия. :) И що ходил съм в Монтана, малииии мноо са напииме тогаа...

fake
10-12-2006, 17:04
мдам, монтана е бая подходящо село за тебе...ще срещнеш доста хора със сходни на тфойте интереси :wink:
колкото до мен-не, благодаря, говорех за нещо по-добро;)

Amayo
10-12-2006, 17:07
Мне мерси. Не съм навит да живея в населено място с 1000 жителя и единствената дикотека да е селския площад. [-(

bulgarche
10-12-2006, 18:08
Ае муфианци. Има и стабилни, ама повечето са шматки. Общо взето в Сф са двете крайности. Тъпо е някой да се прави на важен, защото е от Сф. А като ми кажат "провинцията" ми ида да ги... :smt013 :smt018 :smt019

dream_dragon
10-12-2006, 18:12
На същия принцип може да кажеш "защо съуеченика ми се мисли за нищо повече от мен?". Въпроса е до самочувствие, а подобна тема съм виждал и в друг форум. В интерес на истината това разделение го няма, но всички си мислят, че то съществува. До сега не съм слещнал човек, който да се мисли за нещо повече от хората от провинцията. Както казах и те са хора. Може би всичко идав от отрицателната нагласа на хората идващи в София. Ако те очакват такова отношение го получават.
И само да питам ти изобщо може ли да познаеш кой човек е то провинцията? Ей така както си вървиш из центъра на столицата и да посочиш някой и казвайки: "Ей тоя е не е от София", да си сигурен в това? И замисли се има ли смисъл изобщо да се прави такава глупост, като да заклеймиш някой, че е от провинцията. Аз не виждам смисъл.

maldini
10-12-2006, 18:19
Хмммм.... софианец съм си....

Все пак нямам нищо против хората от другите градове.Не права такива разделения.Важното е да е умен и да мисли преди да говори.Особено в интернет прострастроството хич не ме топли кой от къде е.Но като някой почне да ми говори колко мизерна е София,а той е от някое забутано село избеснявам.Повръща ми се от такива лайна с дигнато самочуствие до небето.Селяни,селяни има насякъде и София е пълна с такива,иначе щеше да бъде спокойно и готино.

RoyTheReaper
10-12-2006, 18:49
защо е така? веднъж даскалката по история ни го обясни. в източна европа винаги столицата се е възприемала като нещо голямо, велико, едва ли не божествено. това произтича от средновековието когато константинопол е бил на практика столица на света и затова е имало разделение константинопол - останалия свят. това е оставило отпечатък в народопсихологията на източноевропейците и за тях има столица и провинция. неслучайно другите големи градове са по-изостанали от софия. да се надяваме че съм го обяснил ясно.

а относно софиянци - когато нямат с какво да изпъкнат, сигурно ще си помислят че са нещо повече заради месторождението си. същото се отнася и за провинциаНАлистите ( :lol: ) които се мислят за нещо повече от всички софиянци, защото са родени в провинцията. реалността е една: софия е доста напред и е най-приемливото място за живеене в тази държава. това обаче не дава право на жителите и да се надуват.

Amayo
10-12-2006, 18:55
Не се надуваме. Некой го каза най точно - повечето идват тука с нагласата че ще получат лошо отношение - и при тва положение естествено че ще им го дадем. Има културни провинциалисти които уважавам, ама най обичам селски киселяци :twisted: .

techCandy
10-12-2006, 19:07
Мноол сте зле :smt014 Всички, които не сте от София, изведнъж се
оказвате мноол чувствителни на тема "аз съм от провинцията" По- лошото в цялата ситуация е, че вие сами се вкарвате във филма, аз не познавам човек от София, които да ненавижда всички, които не са....Вие ни мразите по неопределени за мене причини, и после ние сме селяни, като ни ви харесва тука, за кво подяволите идвате? Стоите си във вашия град и това е. На всички ни е ясно, че тия които живеят в София идват от кой знае къде...не познавам някои, които да се пише за Софиянец, ние просто си живеем бе хора, къв е тоя комплекс?

skate_warrior
10-12-2006, 19:09
София е най-голямото село....

RoyTheReaper
10-12-2006, 19:10
Не се надуваме.

някои се надуват, някои не се надуват. виждал съм и двата типа, без да очаквам нищо предварително.

ludo_mace
10-12-2006, 19:18
точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

Съгласна :wink: Аз самата съм родена и прекарала първите си пет години в Плевен (после с наще си дойдохме в тва голямо село София) :-D И преди някои мои, не толкова големи доброжелателки, бяха леко подочули, че не съм от село София, ама не се сетили точно от кой град, зацепили само, че започва с "п" и после гражданчетата им умни златни ми викали зад гърба "селянката от Пловдив" :smt005 :smt005 :smt005

Amayo
10-12-2006, 19:21
точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

Съгласна :wink: Аз самата съм родена и прекарала първите си пет години в Плевен (после с наще си дойдохме в тва голямо село София) :-D И преди някои мои, не толкова големи доброжелателки, бяха леко подочули, че не съм от село София, ама не се сетили точно от кой град, зацепили само, че започва с "п" и после гражданчетата им умни златни ми викали зад гърба "селянката от Пловдив" :smt005 :smt005 :smt005
По ше ти отива от Перник. :mrgreen:

ludo_mace
10-12-2006, 19:38
:smt005 :smt005 Аре да изброяваме български градове с "П" :smt005 :smt005 Кат гледам ше има голяма конкуренция :smt005 :smt005

eas7a
10-12-2006, 19:46
eas7a, кво разбираш под чист български?Щото например за мен чист български е книжовния език, но пак си използвам диалектни думи несъзнателно!А за теб кво значи?Езика който се говори в София?Да се сменят ударения и т.н.?Ще дам пример, майка ми е даскалица по английски и на една родителска среща една госпожа й казала че дъщеря й не я разбира, щото тя (майка ми) не говорила български!Мама каза че едвам разбрала госпожата, щото говорила с шопски диалект.А майката е и даскал по български, а един даксал по БЕЛ малко трудно не говори български, нали се сещаш?
Говоря за думите, а не за начина на произнасянето им.. Но един надуващ се, че живее в София селянин да ми вика "леб" вместо "хляб" или "оти" вместо "защо".. е това ме изнервя адски много...

DetE-Idi0t
10-12-2006, 21:49
Глупаво е да се разделят на провинциалисти и столичани... При условие, че населението на София нарастна толкова заради селяците от околността преселили се в столицата, е още по-трудно да се прави това разделение.
Не претендирам да бъда "столичанин", не се и срамувам от това, че живея във Варна. (Един прекрасен град. :-D) Не ме интересува къде живея! Важна е компанията. Затова и толкова ми хареса София, като ви бях на гости това лято.

NiKOLAN
10-12-2006, 21:54
Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?защото сме повече от хората родени в провинцията, защото начина ни на мислене не е такъв какъвто е селският такъв. нашият манталитет е не селски, не цигански, не турски, не градски, а софииски.

Amayo
10-12-2006, 21:58
Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?защото сме повече от хората родени в провинцията, защото начина ни на мислене не е такъв какъвто е селският такъв. нашият манталитет е не селски, не цигански, не турски, не градски, а софииски.
Тази манджа беше особено вкусна. Добре храниш :-) .

NiKOLAN
10-12-2006, 22:07
София е най-голямото село....

...тва голямо село София... ...село София...
и кои хора го превръщат в такова?


точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)

Съгласна :wink: Аз самата съм родена и прекарала първите си пет години в Плевен (после с наще си дойдохме в тва голямо село София) :-D И преди някои мои, не толкова големи доброжелателки, бяха леко подочули, че не съм от село София, ама не се сетили точно от кой град, зацепили само, че започва с "п" и после гражданчетата им умни златни ми викали зад гърба "селянката от Пловдив" :smt005 :smt005 :smt005 така е, или си от софия или не си



Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?защото сме повече от хората родени в провинцията, защото начина ни на мислене не е такъв какъвто е селският такъв. нашият манталитет е не селски, не цигански, не турски, не градски, а софииски.
Тази манджа беше особено вкусна. Добре храниш :-) .аз не се гордея толкова че съм гражданин на света, че съм европеец, че съм българин, отколкото това че съм гражданин на София :!: :!: :!:

teenkopele
10-13-2006, 01:11
Защо то съществува? Защо софинците си мислят, че са нещо повече от хората, които са родени в провинцията?

Според мен, това е породено от взаимната омраза.

Това, че някои софиянци си мислят, че като са в столицата са голямата работа (горната кора на лайното) е така...но не при всички.

П.П. Има една приказка: "Като дойде празник, софиянци си отиват по родните места.". Сами си вадете изводите. :wink:

Psycho Realm
10-13-2006, 06:50
Мда, уж в България сме братя българи, уж на балканите повечето сме братя славяни, уж в света сме си братя човеци, но войни съществуват. Всичко е въпрос на пропаганда и гледна точка. Омразата е висша форма на слабост и в случая, тя е присъща за повечето хора от провинцията.

RudeBunny
10-13-2006, 20:37
Напротив... точно обратното е... всичко идва от така наречения "комплекс на провинциалиста", където всички селянчета искат да живеят в големия град и да са "мноо големи", точно такова е 90% от населението на София, няк'ви новозаселили се провинциалисти, които си мислят, че са много яки и големи като живеят в София, а даже немогат името да си кажат на чист български език...
=D> напълно съм съгласна .. вече всичко живо независимо от кое 'село' е тича в София ... и стана еднаа :-#

Destructive
10-14-2006, 08:27
Аз лично имам против града София,не хората.Самия град ми е противен по лични причини-точно 2 пъти отидох в София.
1-я път бях на състезание,счупих си ръката и ме заведоха в Пирогов.Там много образованите лекари решиха,че трябва да ми наместят ръката без упойка-аз едва не припаднах от болката-представете си какво ми е било-и до сега имам проблеми с тази ръка.И за капак на всичко щяха да ми обездвижат ръката за половин година напред,защото решиха ,че трябвало 75 дни да нося гипса.Когато се върнах във Варна ми казаха,че след 1 месец го махам тоя гипс.И 2-я път когато бях в София един пич си събу гащите и се исра пред Народното събрание!
ЕВАЛА София!Иначе нищо против софиянци нямам.

NiKOLAN
10-14-2006, 09:00
Аз лично имам против града София,не хората.Самия град ми е противен по лични причини-точно 2 пъти отидох в София.
1-я път бях на състезание,счупих си ръката и ме заведоха в Пирогов.Там много образованите лекари решиха,че трябва да ми наместят ръката без упойка-аз едва не припаднах от болката-представете си какво ми е било-и до сега имам проблеми с тази ръка.И за капак на всичко щяха да ми обездвижат ръката за половин година напред,защото решиха ,че трябвало 75 дни да нося гипса.Когато се върнах във Варна ми казаха,че след 1 месец го махам тоя гипс.И 2-я път когато бях в София един пич си събу гащите и се исра пред Народното събрание!
ЕВАЛА София!Иначе нищо против софиянци нямам.ми казали са ти половин година ти си го махнала след един месец заради варненски лекари и сега те боли... аз така го разбирам. май не са виновни лекарите от пирогов, да не говорим че те на никой за нищо не слагат упойка по принцип

Momchence
10-14-2006, 09:39
Който има нервите и времето да се занимава с разнищването на такива възвишени въпроси да го прави :D

Има безкраино умни и интелигентни селяни, има и безкраино тъпи и прости софиянци :) Човек е много повече от мястото където се е родил или отраснал....ако си тъп и Ню Йорк не те спасява а на един умен човек не му пречи да живее на село (стига да има какво да прави там :D)

Destructive
10-14-2006, 11:24
Аз лично имам против града София,не хората.Самия град ми е противен по лични причини-точно 2 пъти отидох в София.
1-я път бях на състезание,счупих си ръката и ме заведоха в Пирогов.Там много образованите лекари решиха,че трябва да ми наместят ръката без упойка-аз едва не припаднах от болката-представете си какво ми е било-и до сега имам проблеми с тази ръка.И за капак на всичко щяха да ми обездвижат ръката за половин година напред,защото решиха ,че трябвало 75 дни да нося гипса.Когато се върнах във Варна ми казаха,че след 1 месец го махам тоя гипс.И 2-я път когато бях в София един пич си събу гащите и се исра пред Народното събрание!
ЕВАЛА София!Иначе нищо против софиянци нямам.ми казали са ти половин година ти си го махнала след един месец заради варненски лекари и сега те боли... аз така го разбирам. май не са виновни лекарите от пирогов, да не говорим че те на никой за нищо не слагат упойка по принцип
Не си разбрал правилно,знаеш ли какво ще стане ако го нося тоя гипс толково време-най-много след това да не мога да си раздвижа ръката.А имам проблеми точно заради начина по-който ми я наместиха(имах една счупена и 1 спукана кост)Точно лекарите от Пирогов са виновни.

10-14-2006, 11:52
В почивните дни согиянци се връщат по родните си места!!!!!

CVETELLINA
10-14-2006, 14:52
точно тия софиянци, дето го казват тфа, най-често са върли селяни(може да са родени и да живеят в София, ама манталитета като е селски, за кфо говорим изобщо)
Подкрепям със 10 ръце хах :-D точно така е!!!

maldini
10-14-2006, 14:59
Sweet^F

Да и мен ме дразни Варна заради автобусите ама кой те пита? Имаш предвид,че лекарите във Варна са по-добри от тези в София ли?

leko_otkachena
10-14-2006, 15:01
abe samo az li jiveq v Sofiq i ne smqtam horata ot provinciqta za selqni tova che imat dialekt neznachi che sa selqni ili che sofiqncite sa neshto poveche ot tqh!

Lola^6emeta
10-14-2006, 16:26
аби не софиянците се делкат от другите....точно тия от провинцията го правят тва шибано разделение коети лично мене мнооого ме дразни всички плюят по софия обясняват колко е кофти тука и така до безкрая ама после каде се бутат----в СОФИЯ нали....мога да дам един мноого нагледен премер всяко лято ходя на созопол и там се събираме една компаниика с мноого хора от софия варна бургас и тн и кво става бургазлии и варненци се делят и почват да радправят ся ква била дупка и колко моля ти се съжалявали че трябвало да дойдат да учат там....ми да си седят в бургас шлш във варна бе кой ги вика тука не стега че вече 2 милн станахме ен може да се разминеш по улиците ама още едват и най-най-най-най ме дразни че не ние софиянци а другите предизвикват някакво шибано разделение.То България май се дели на София и остатък

Destructive
10-14-2006, 17:02
Sweet^F

Да и мен ме дразни Варна заради автобусите ама кой те пита? Имаш предвид,че лекарите във Варна са по-добри от тези в София ли?
За времето когато това се случи смея да го твърдя на 100%,защото точно заради тези лекари щях да си обездвижа ръката.Нека те дразни Варна,вярно автобусите са гадни.Аз просто казвам,че не харесвам София като място за живеене и изобщо като град.А колкото до образованието,да и аз ще отида да уча там най-вероятно,но поради простата причина,че тук няма университет,който да отговаря на нуждите ми.Колкото до диалекта-няма място в България където да се говори книжовен български език!Лично мнение всеки има право на него-дразни ме това разделение като цяло едните се озлобяват срещу другите и накрая какво,някой да е станал повече от другите?Това че сте от столицата не ви прави по-умни или по-можещи от другите,същото важи и за така наречената от вас "провинция".Местоживеенето не определя манталитета-запомнете го!!!

Silverfang
10-14-2006, 17:29
Аз по принцип съм от 2 столици!
Шот съм Роден в Москва и от малък живея в София!
По родословно дърво, пра пра бабами си е живяла в София(преди е било село) и не съм имал роднини дет да са живели извън София (или Москва).
Като цяло неам нищо против селяните, ама ми идва да троша зъби на някой който ми говори на мьеко!
И всички тия които мигрират от разни села и идват в софия да ми развалят езика "Ке ги ИЗКОЛИМ ДО КРАК" :twisted:

х
10-14-2006, 17:43
абе тая тема не я ли из4ерпахме отдавна? :smt090 :smt117

az_i_ko_we
10-14-2006, 22:45
като се разходя из някой провинциален малък град > 50 000 хората ме гледат като марсианец, да не говорим ако си палнеш нерга на площада кво става... по малките градове няма готини хора (е може тук таме )- тъпи са (а съм обиколил БГ много стабилно)
по софето е същото но поне в тоя милион и половина има няколко човека които са като тебе....
тва е разлика няма.... софия си е най голямото село - казвам го като софиянче от гето Дружба....

The_White_Witch
10-23-2006, 15:05
Напротив... точно обратното е... всичко идва от така наречения "комплекс на провинциалиста", където всички селянчета искат да живеят в големия град и да са "мноо големи", точно такова е 90% от населението на София, няк'ви новозаселили се провинциалисти, които си мислят, че са много яки и големи като живеят в София, а даже немогат името да си кажат на чист български език...


A taka kvo e tva da doe nkav i da mi razpraa da mi se golemee kato mi razpraa "I sq KU 4e q prai6 " prevod - kak 6te q kara6 :) sme6ni sa mi

quench
10-23-2006, 16:24
Ще цитирам моят дълбокоуважаван преподавател Иван Спиридонов:
"В петък гражданите отиват на село,в неделя селяните се връщат в града"

Mimka_sweet
10-23-2006, 17:08
:smt017 tva e tapo

The_White_Witch
10-23-2006, 19:30
:smt017 tva e tapo



Xaxaxaxaax tva e verno =D>

fake
10-23-2006, 19:34
като се разходя из някой провинциален малък град > 50 000 хората ме гледат като марсианец, да не говорим ако си палнеш нерга на площада кво става... по малките градове няма готини хора (е може тук таме )- тъпи са (а съм обиколил БГ много стабилно)
по софето е същото но поне в тоя милион и половина има няколко човека които са като тебе....
тва е разлика няма.... софия си е най голямото село - казвам го като софиянче от гето Дружба....
не си ходил в правилните градове явно:)

vra4ka
10-23-2006, 20:29
Това да си софиянец в никакъв случай не означава, че си по-умен или по-начетен от другите българи.
Няма нещо по-смешно от софиянец,който отивайки някъде по България започва да парадира с местожителството си.
Хората извън София определено са по-възпитани!
Столицата вече не е нищо повече от неприятна сбирщина, в която никой не може да живее заедно с другите!
Това ми е мнението за софиянци.

Но нека винаги съдим човек първо заради самия него, а после да разглеждаме останалото!

machoka
10-24-2006, 18:34
Не съм чел темата, но няма да развивам тези и доказателствени части.

Ще кажа, че човек е такъв, какъвто се чувства, а не каквото му пише в паспорта. Ако по сърце съм негър ще ида, ще живея в Африка и въобще няма да ми пука сцвета на кожата.

Всичко останало е бошлаф работа..

Master_88
10-25-2006, 14:40
Не знам от къде идва,но е факт че има някои софиянци,които са по-големи селяни и от жителите на най-забутаното село,но си мислят,че като живеят в столицата са голяма работа. Важни са поведението,характерът и ценностите на човека,а не от кой град е

rosskata
10-26-2006, 19:56
За три години в тоя форум съм изписала сигурно 50 мнения в подобни теми... Но айде пак. :lol:

:arrow: Първо- Самото название "провинция" за много хора, включително и за мен, звучи обидно. :? Самото то предполага някаква изключителсност на София, да не говорим за тона, с който някои хора го използват. Например един Продавач на една гадна мизерна сергийка който ни слушаше с едни приятелки като си говорихме нещо пред НДК, и каза с толкова предрителен тон "ХЪ... Провинциалистки...", сякаш бяхме някакви проститутки,джебчийки,прос якини или не знам какво... :shock: При положение, че дори не говорехме с него и нищо не му правехме на човека. :-k

:arrow: Второ- Аз нищо против нямам никого от София, самата аз имам много приятели там. Но има нещо, което ме дразни, и ме дразни дори и у тях- при положение, че никой в България не говори книжовен език, откъде се взе това схващане у софиянци, че именно те говорят правилно, сменяйки ударения и влачейки думите? :-s За тези , които не знаят- това също не е книжовен български език, а диалект, също както мекането. Защото мен са ме опитвали да ме убедят, мои приятели от София, че казАХ с ударение на последната сричка е правилно да се каже. Аз не съм чула нито във Варна, нито в София, нито в Пловдив някой да говори както говорителите от телевизията- правилно, Така че нека да не спорим чий диалект е по- правилен. Мен шопския диалект не ми пречи, така че къф ви е вашия проблем с мекането? Или да не би като клазваам "Бахър" а в София се казва"клинч" моето е по- диалектно? :mrgreen:

И за да не ми скочи някой на бой, повтарям пак- нямам нищо против софианците като хора, а против това самочувствие- нещо, което забелязвам у всички мои познати, включително и близки, които са от София (майка ми е оттам и имам роднини). Сега няма да споря кой град е по- добър и в кои отношения е по- добър София- безспорно си има предимства, все пак е столица. :P Но да ти дава самочувствие мястото , където живееш, ми се струва малко странно и необяснимо. Градски опатриотизъм... Хм... Не е ли по- добре да развиваме националния?

midnight...
10-26-2006, 20:14
дори една такава тема предполага разделение :roll: аз лично предпочитам почти всички български градове пред софия, защото
1.прекалееееено е пренаселено
2.прекалено шумно
3.абе всичко му е прекалено на този град :shock:
хиляди пъти по-готино ми е да ида в стара загора, монтана, благоевград и т.н.
в крайна сметка не бих живяла там, но имам много приятели от там и това не е проблем
проблемите идват от тъпото съревнование на многознайковците :-s

Amayo
10-26-2006, 21:09
Росице - софийското говорне тип казАХ не е диалект а жаргон. Вика му се сленг.

rosskata
10-26-2006, 21:16
Росице - софийското говорне тип казАХ не е диалект а жаргон. Вика му се сленг.

Амайо, софийското влачене на думите може да е сленг. Смяната на ударения е шопски диалект и е характерна за почти цяла западна България.Както е мекането в източна.

drawers
10-26-2006, 21:21
и да мьекаме ще стане жаргон скоро. само за да сме гъзари ;-)

Amayo
10-26-2006, 21:23
Росице - софийското говорне тип казАХ не е диалект а жаргон. Вика му се сленг.

Амайо, софийското влачене на думите може да е сленг. Смяната на ударения е шопски диалект и е характерна за почти цяла западна България.Както е мекането в източна.
Ми ние в софия и на шопите им викаме селяни. Не знам при вас как е.

rosskata
10-26-2006, 21:30
:lol: Ние им викаме на софиянците шопи, защото говорят на шопски диалект :lol:

Бъзика настрана. Смяната на ударенията е диалект, не сленг. Съжалявам ако няма да спиш тази нощ, но е факт.

Amayo
10-26-2006, 22:21
Ми явно не сте виждали истински софиянец. :-)

rosskata
10-26-2006, 22:39
Ми явно не сте виждали истински софиянец. :-)



:lol: Мерси, че подкрепяш тезата ми. Лека нощ. 8)

Sweety-Tweety
10-27-2006, 15:07
Разделянето е тъпо!Софиянците се мислят за нещо повече,селяните пък са вманиачени в ГОЛЕМИЯ град.

linkin_park_fenka
10-27-2006, 15:24
Разделянето е тъпо!Софиянците се мислят за нещо повече,селяните пък са вманиачени в ГОЛЕМИЯ град.

leko_otkachena
10-27-2006, 15:27
Разделянето е тъпо!Софиянците се мислят за нещо повече,селяните пък са вманиачени в ГОЛЕМИЯ град.ae molq vi se ne sichkite sofiqnci sme takiva NE SLAGAITE VSICHKI POD OBSHT ZNAMENATEL!!!!

ErinEverly
10-28-2006, 08:28
Няма такова разделение, поне при мен. Имам приятели от Враца, Банско, Варна, Крапец (село до Каварна) и ги смятам за много свестни...

Amayo
10-28-2006, 18:39
Ми явно не сте виждали истински софиянец. :-)



:lol: Мерси, че подкрепяш тезата ми. Лека нощ. 8)
Ми ако тезата ти е че не си стъпвала в град с над 5000 население значи я подкрпям. :-)