PDA

View Full Version : За тези, които живеят в чужбина...



teenkopele
10-13-2006, 18:38
Запознавали ли сте се с българи в страната, в която живеете? Какви са впечатленията ви? По различни ли са от тези, които живеят в България?...ако да, с какво? :wink:

10-13-2006, 19:52
ba6ta mi raboti ve4e 7-a god v Ispaniq i mi kaza ot bulgari (v 4ujbina)bqgai.te sa po-gadni otkolkoto mestnoto naselenie.znam 4e trqbva da e to4no obratnoto no nz zashto taka se polu4ava.... :|

ABSOLUTme
10-13-2006, 20:39
abe kakto i v samata BG,taka i sred bulgarite v 4ujbina si ima bokluci..ama to e normalno,vsek ise opitva da izdrapa nqkak,dori i tova da ozna4ava da te izcaka.](*,) az ne toleriram takova otno6enie i ob6to vzeto si kontaktuvam samo s poznati otpredi da doida i (kakto e v moq slu4ai vuv France) s francuzi i dr 4ujdestranni studenti.poznavam dosta bulgari tuk,no bih kazala,4e sum blizka s okolo 10du6i,s ostanalite sme na zdravei-zdrasti.

10-16-2006, 16:47
vse o6te ne az sam v xolandiq ot 4 meseca no zasajelenie ne sam sre6tala balgari

10-09-2007, 18:52
axax az sum v Kipur ot dosta vreme bulgari ne bqx sreshtala mnogo,dokato ne vlqzoxme v evropeiskia, nqma da pisha tova koeto vidqx i 4ux i isturpqx samo edno DOSRAMQ ME DA KAJA 4E SUM BULGARKA ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013


SEga shte se 4udite zashto be
mi
1 okradaxa cqlata durjavica v ramkite na 4 meseca
2 4uvam po novinite samo bulgarin zakla otrqza otkradna izbqga ot rabotnoto si mqsto iznasili ograbi stara jena :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s
3 OBQVA:BULGARIN TURSI RABOTA
OT KUM 10 SUTRINTA SHTOTO TRUDNO STAVAM
NA OBQD 3 4ASA NAI MALKO ZA DA OBEDVAM SHTO OOO NEMOA PO BURZO DA QM
I DA SVURSHVAM KUM 16H SHTOOO JENATA ISKA SEX SLEDOBED
A ISKAM KUM 399999 EVRO NA DEN AAA E ADE BE ZA MESEC AZ SUM DOBUR
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:





I AZ SI MISLQ :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013
I MU VIKAM :smt011 :smt011 :smt011 :smt011 :smt011
I NAKRAQ :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
I POSLE AVE 4UK OTKADE DOIDE SELQNIN MIRISHESH NA KRAVA BEZ OBRAZOVANIE BEZ NIKAKVA VUNSHNOST PROFESIA I U4TIVOST I ISKASH TAKIVA USLOVIA NA RABOTA A DA NE ZABRAVQME EEEE ZA EZIKA TO NE ZNAE DA GOVORI NA BULGARSKI MILOTO INA4E ISKA






AKO MISLITE 4E NE SUM PRAVA OPROVERGAITE ME NO TOVA E ISTINATA TOVE E KOETO VIJDAM VSEKI IZMINAL DEN TUK I SE 4UDQ KADE SUM JIVQLA I SE NADQVAM SKORO DA SE POSPRAT TEZI POSTOQNNO PRIIJDASHTI ZASHTOTO NE OSTANA MQSTO ZA XORICATA TUK

#-o #-o [-( [-( [-( [-( [-( SORI AKO SUM VI IZNERVILA NO TRQBVASHE NQKADE DA SI IZLEQ MUKATA UJASNA NACIA SME OTVRATITELNA OT 10 MESECA NE KAZVAM NA NIKOGO OT KADE SUM :smt013 :smt013 :smt013 :smt013

malko mace
10-11-2007, 11:33
Баща ми е във Франция от 8-9 години и е срещал доста българи,но не чак толкова много-все пак във Франция има значително по-малко българи-там условията не са толкова приветливи за чужденците,отколкото са в Испания,Великобритания,Гър ция,Кипър и др.
Та българите,които са успели по някакъв начин да се реализират там(във Франция)са интелигентни,способни и добронамерени(по думи на баща ми)и се радват като видят българин,защото преди е било въпрос на случайност да срещнеш сънародник-сега има повече български студенти.Разбира се,всеки си мисли,че той е най-великият от своята си страна и се дразни,като види,че не само той е успял да отиде там,да учи/работи и живее във Франс или страни,в които по принцип е по-трудно за чужденци(особено българи)...Има и такива,които ти правят мръсно,ама такива боклуци просто не ми се обсъждат... :smt013
Иначе преди няколко години с майка ми и баща ми бяхме отишли на море в Испания-о.Палма де Майорка и срещнахме група българи,които бяха на екскурзия там и пътуваха групово,а това съответно е доста по-неприятно от самостоятелна почивка и разбира се по-евтино,за хора с по-малки финансови възможности...Баща ми много се зарадва като ги видя и веднага ги заговори(на български,естествено),ама на тях като им окапаха усмивките,от завист щяха да ни изядат,заразпитваха ни как сме събрали толкова пари да дойдем сами на почивка тук и т.н.Абе не ми се разправя просто-българинът е устроен така,че все да гледа в чуждата паница вместо в своята...
А за момичето от Кипър-и във Франция дават такива гнусни репортажи за българите-как тънат в мизерия и т.н.Бяха пратили едни журналисти,които заснеха как по централни софийски булеварди минават раздрънкани каруци с рояк цигани вътре,които правеха всякакви глупости,за да се покажат по-интересни пред камерите,а като разбраха и че са чуждестранни,викат-"бюлгар,булгар,ний смие бюлгар"и доволно се хилеха.Ето какво изниква в съзнанието на чужденците,щом чуят българи!Срам и резил!А това за обявата на онзи-по-скоро тъжно,отколото смешно-само един въпрос-ама той във вестник ли я е публикувал???

Water_lili
10-11-2007, 12:42
Ми аз живея в Германия и поне в моя град мисля че не можеш да се качиш във влак,автобус или метро без да срешнеш поне 1 българин,така е в цялата област,но повечето са студенти тай че няма кой знае с какво как да се прецакват :roll:

cskasladyrana
10-11-2007, 13:41
Ами аз живея от месец и нещо в Германия ....от 3 дена ходя на училище за да уча езика ...и в моят клас има Българка ,което първият ден прекалено много ме зарадва ,тей като в моят град не са толкова много чужденците \:D/ \:D/ \:D/

teenkopele
10-13-2007, 20:35
axax az sum v Kipur ot dosta vreme bulgari ne bqx sreshtala mnogo,dokato ne vlqzoxme v evropeiskia, nqma da pisha tova koeto vidqx i 4ux i isturpqx samo edno DOSRAMQ ME DA KAJA 4E SUM BULGARKA ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013


SEga shte se 4udite zashto be
mi
1 okradaxa cqlata durjavica v ramkite na 4 meseca
2 4uvam po novinite samo bulgarin zakla otrqza otkradna izbqga ot rabotnoto si mqsto iznasili ograbi stara jena :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s
3 OBQVA:BULGARIN TURSI RABOTA
OT KUM 10 SUTRINTA SHTOTO TRUDNO STAVAM
NA OBQD 3 4ASA NAI MALKO ZA DA OBEDVAM SHTO OOO NEMOA PO BURZO DA QM
I DA SVURSHVAM KUM 16H SHTOOO JENATA ISKA SEX SLEDOBED
A ISKAM KUM 399999 EVRO NA DEN AAA E ADE BE ZA MESEC AZ SUM DOBUR
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:





I AZ SI MISLQ :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013 :smt013
I MU VIKAM :smt011 :smt011 :smt011 :smt011 :smt011
I NAKRAQ :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
I POSLE AVE 4UK OTKADE DOIDE SELQNIN MIRISHESH NA KRAVA BEZ OBRAZOVANIE BEZ NIKAKVA VUNSHNOST PROFESIA I U4TIVOST I ISKASH TAKIVA USLOVIA NA RABOTA A DA NE ZABRAVQME EEEE ZA EZIKA TO NE ZNAE DA GOVORI NA BULGARSKI MILOTO INA4E ISKA






AKO MISLITE 4E NE SUM PRAVA OPROVERGAITE ME NO TOVA E ISTINATA TOVE E KOETO VIJDAM VSEKI IZMINAL DEN TUK I SE 4UDQ KADE SUM JIVQLA I SE NADQVAM SKORO DA SE POSPRAT TEZI POSTOQNNO PRIIJDASHTI ZASHTOTO NE OSTANA MQSTO ZA XORICATA TUK

#-o #-o [-( [-( [-( [-( [-( SORI AKO SUM VI IZNERVILA NO TRQBVASHE NQKADE DA SI IZLEQ MUKATA UJASNA NACIA SME OTVRATITELNA OT 10 MESECA NE KAZVAM NA NIKOGO OT KADE SUM :smt013 :smt013 :smt013 :smt013

Поведението ти няма да промени един факт- ти си от България.

air_J
10-13-2007, 20:44
ba6ta mi raboti ve4e 7-a god v Ispaniq i mi kaza ot bulgari (v 4ujbina)bqgai.te sa po-gadni otkolkoto mestnoto naselenie.znam 4e trqbva da e to4no obratnoto no nz zashto taka se polu4ava.... :|
Napylno prav e bashta ti - tova e fact, koito go znaem vsi4ki bulgari v Ispaniq. V Ispaniq ima 120 hilqdi bulgari (po oficialni danni na ispanskoto pravitelstvo, izneseni v bulgarskiqt vestnik Nova Dumq), no makar broikata da e ogromna e dosta trudno da sreshtnesh nqkoi svesten, zashtoto prosto pove4eto zavijdat i tyrsqt problemite v drugite, a ne v sobstvenata si posredstvenost.
P.S. Izvinqvam se za maimunicata.

LoLi_PoP
11-10-2007, 21:47
da..az tuk poznavam samo balgari.. ami kakvo da kaja ne sam dovolna ot tova i ne ochakvah vaobshte,che shte bade taka.. horata tuk sa mn razlichni i po tochno promeneni .. hodq i na balgarsko uchilishte .. ami az vse edno ne vijdam balgari,a ispanci .. do edna stepen trqbva da se vpishesh i noviq jivot.. ama da se promenqsh korenno .. i za men vsichki sa prosto poznati .. nqmam priqteli .. a da i propusnah da kaja,che povecheto gledat prosto da te izpolzvat po nqkakav nachin i kogato imat zor zvanqt vinagi .. :?

Vikitooo
11-12-2007, 07:10
Все едно ме питаш " Българи ли са българите в чужбина".....
Аз живея в Чикаго( градът с многото Българи) от доста одавна, но многократно чувам твърдението " стой далече от Българи" 8) И въпреки това аз дружа само с Българи. Ходя само на български кафета, в училище прекарвам всяка свободна минута с българи. Само и единствено защото се чуствам по-добре с тях.
Не значи, че човек като е Българин ще намериш общ език с него/нея, общи интереси. Аз в началото си казвах " еййй този е Българин, наш човек е!", но съм оставала доста разочарована от съотвения човек. Всичко си е до човек, няма значение къде се намира.
Но пък всички сме се променили в една или в друга насока. Кой за по-добро, кой за по-лошо..
Като цяло Ганчо си остава Ганчо навсякаде, гледа да докопа повече, да извлече повече, да измами тоя, да измами оня....познати неща. Да се изфука с БМВ-то или Мерцедеса....то ми неодобно :lol: Някой се "поамериканчили", други като мен са леко променени ,но с Български заложби :-D. Намират се и точни пичове и мацки и такива, които не те гледат с хубаво око...И все пак си правим купона на пук на Америка :-P

MONKATA_PLN
11-17-2007, 21:45
познаваме доста българи но се броят на пръсти тези на които можеш да разчиташ. обедила съм се че българите наи-не струваме като народ(не всички разбира се,но огромна част)

LetiCherry
11-28-2007, 23:23
Ами дружа така да се каже с няколко българи, другите са ми познати, но много от тях са толкова зле, ограничени до дупка, пък и избягвам да се събирам с българи, ако исках да съм с тях, щях да остана в БГ. Значи една ми разправя -" Ми че аз се записах да уча руски и е толкова лесно, 5 урока ни учат как да пишем буквите, а те тея австрийците не могат да си представят, че има буква "ю" , а на мен ми е мн лесн, ама нищо поне в нещо на тях да им е трудно тук, аз седя и се мъча да чета на немски, а те си го разбират...". Моят отговор беше - "Какво правиш тук като искаш да си четеш на майчиния език?". Правят някакви невероятни умозаключения и все някой австрийец им е виновен и голяма част от тях идват от провинцията и манталитета им личи отдалече, особено в чужбина.

Ziezi
11-29-2007, 00:07
Ами дружа така да се каже с няколко българи, другите са ми познати, но много от тях са толкова зле, ограничени до дупка, пък и избягвам да се събирам с българи, ако исках да съм с тях, щях да остана в БГ. Значи една ми разправя -" Ми че аз се записах да уча руски и е толкова лесно, 5 урока ни учат как да пишем буквите, а те тея австрийците не могат да си представят, че има буква "ю" , а на мен ми е мн лесн, ама нищо поне в нещо на тях да им е трудно тук, аз седя и се мъча да чета на немски, а те си го разбират...". Моят отговор беше - "Какво правиш тук като искаш да си четеш на майчиния език?". Правят някакви невероятни умозаключения и все някой австрийец им е виновен и голяма част от тях идват от провинцията и манталитета им личи отдалече, особено в чужбина.

Оттук да си правим ли извода,че ти си в чужбина,щото не искаш да учиш на майчиния си език?

LetiCherry
11-29-2007, 09:32
Ами дружа така да се каже с няколко българи, другите са ми познати, но много от тях са толкова зле, ограничени до дупка, пък и избягвам да се събирам с българи, ако исках да съм с тях, щях да остана в БГ. Значи една ми разправя -" Ми че аз се записах да уча руски и е толкова лесно, 5 урока ни учат как да пишем буквите, а те тея австрийците не могат да си представят, че има буква "ю" , а на мен ми е мн лесн, ама нищо поне в нещо на тях да им е трудно тук, аз седя и се мъча да чета на немски, а те си го разбират...". Моят отговор беше - "Какво правиш тук като искаш да си четеш на майчиния език?". Правят някакви невероятни умозаключения и все някой австрийец им е виновен и голяма част от тях идват от провинцията и манталитета им личи отдалече, особено в чужбина.

Оттук да си правим ли извода,че ти си в чужбина,щото не искаш да учиш на майчиния си език?

Ами и това. Майчиният си го знам, чуждият винаги може да бъде подобряван, пък и за мен не е такова предизвикатлство като цяло да уча в България.

~Make~Me~Feel~
12-26-2007, 19:12
Jiveq v USA ot okolo 1 godina,no nikoga ne sam iskala da zaminavam :( .Ne mi haresva na4inut im na jivot -mnogo e razli4en ,horata sa razli4ni...

ko7e70
12-27-2007, 20:51
Zdraveite ,
az sum nova v tozi sait i vuob6te mn rqdko sum pisala v takiva forumi,no vse pak si mislq 4e za vsqko ne6to si ima i purvi put.
Ne moga da kaja 4e imam golqm opit v bg-to v 4ujbina no vse pak imala sum dopir i dori i v momenta imam dopir.
Moqta ba6ta be6e tri godini vuv Franciq i tam rabote6e.Poznava6e se s edno semeistvo bg,koito ako 6tete mi vqrvaite sa tam ot 5 god i edva edva govorqt frenskiq(ne moga da kaja 4e i az go govorq perfektno ,no vse pak...).Ta nie po tova vreme kogato ba6ta mi be6e tam kandidatstavhme i za vizi za postoqnno prebivavane v Kanada.tui kato se be6e nalojilo ba6ta mi presro4i malko ot vizata si vuv Franciq be6e dal adresa na tezi bg za da ni pratqt vajni dokumenti ot posolstvoto v London na Kanada.Nikoga predi tva ne vqrvah na prikazkite 4e sre6tne6 li bg v 4ujbina bqgai, no sled kato razbrah 4e tezi taka nare4eni na6i priqteli sa ni vzeli pismoto i sa go skrili naro4no prosto povqrvah.No vse pak iskam da vi kaja 4e si imam i hora i hora.
Vse pak uspqhme i ve4e 5 mes jiveq sus semeistvoto si v grad Kebek,Kanada i tuk dori v na6iq blok ima dosta bg.na koito sum ustanovila 4e vuv vseki edin moment moga da raz4itam na tqh.Tui kato nie doidohme tuk bez da poznavame nikoi,sme mnogo dovolni ot vsi4ki bg -ta s koito se zapoznahme i koito i do den dne6en adski mnogo ni pomagat vuv vsqko edno otno6enie.
Kazah vi ve4e 4e si ima i hora i hora.
E tva e ot men za sega

GavvD
01-03-2008, 20:50
Е, и аз съм нов във форума, личи си по броя на мненията :)

Бяха пратили едни журналисти,които заснеха как по централни софийски булеварди минават раздрънкани каруци с рояк цигани вътре,които правеха всякакви глупости,за да се покажат по-интересни пред камерите,а като разбраха и че са чуждестранни,викат-"бюлгар,булгар,ний смие бюлгар"и доволно се хилеха.Ето какво изниква в съзнанието на чужденците,щом чуят българи!Срам и резил!

Този филм го излъчваха и тук, във Великобритания, по ВВС. Досрамя ме, че съм Българин. За съжаление само това се насажда в умовете на европейските граждани - че ние сме напаст.

Аз живея в чужбина от 4 години и съм срещал много българи. Имам местни приятели както и приятели българи и сравнение между тях не мога да направя. Тукашната интелигенция е възпитана на джентълменски маниери, на тях може да се разчита и не биха те подвели за нищо. Дори за тях да не е въпрос на приятелство, е въпрос на чест. Най-добрият ми приятел обаче е българин и на него мога да се доверя за всичко. Смятам, че възпитанието е фактор, както и характера. Опира по-скоро до човека от колкото до националността му (колкото и голяма роля да играе второто).

Rubita
01-04-2008, 22:53
Zdraveite kazvam se Irena i ot godina i polovina jiveq na o-v Palma De Mallorca,ami kakvo da vi kaja za balgarite,na vsqkade si ima i bokluci ima i tochni hora,no tochno tuk,kadeto jiveq az povecheto sa pulni zlobari,i gledat vav vseki udoben moment da te precakat kolkoto mogat poveche,ne znam zashto e taka,spored mene trqbva navsqkade i ne samo bulgarite a vsichki emigranti da se poddarjat za da mogat da oceleqt,ne znam vie kak mislite,no tova e moeto mnenie,vseki koito e doshal tuk na mallorca iestoql edna godina si misli che e stanal edva li ne gospod,no ne e taka,pochti vsichki tuk sa pulni vazduhari koito ne struvat za nishto,vpresta postoqnno pishat za bulgari i rumanci,koito bili otrakdanli neshto ili ubili nqkogo,naskoro edin moi poznat se blusna za poreden pat s kolata si i kakvo da vi kaja prosto beshe chudo che ojivq i che ne go vkaraha v zatvora, veche ima dosie i e s edno visqshto delo,i posle zashto li ni bilo sram da kazvame che sme balgari......

01-13-2008, 01:23
Все едно ме питаш " Българи ли са българите в чужбина".....
Аз живея в Чикаго( градът с многото Българи) от доста одавна, но многократно чувам твърдението " стой далече от Българи" 8) И въпреки това аз дружа само с Българи. Ходя само на български кафета, в училище прекарвам всяка свободна минута с българи. Само и единствено защото се чуствам по-добре с тях.
Не значи, че човек като е Българин ще намериш общ език с него/нея, общи интереси. Аз в началото си казвах " еййй този е Българин, наш човек е!", но съм оставала доста разочарована от съотвения човек. Всичко си е до човек, няма значение къде се намира.
Но пък всички сме се променили в една или в друга насока. Кой за по-добро, кой за по-лошо..
Като цяло Ганчо си остава Ганчо навсякаде, гледа да докопа повече, да извлече повече, да измами тоя, да измами оня....познати неща. Да се изфука с БМВ-то или Мерцедеса....то ми неодобно :lol: Някой се "поамериканчили", други като мен са леко променени ,но с Български заложби :-D. Намират се и точни пичове и мацки и такива, които не те гледат с хубаво око...И все пак си правим купона на пук на Америка :-P


абе не че нещо ама и аз съм така супер мноо искам българи ама ние сме на около час път от лондон и тука ф нащо " сЕло " има 2 български семейства и тфа е и е супер гадно шот ф училише са само чернилки ии англичани #-o #-o но пък аз мисля от една страна че ! Специално за новаци които са някаде по чужбина " е по добре да са с българи ама пък от друга ако са само с българи няма да научат никаф език поне според мен е така ... :-s :-s

teenkopele
01-13-2008, 02:02
Jiveq v USA ot okolo 1 godina,no nikoga ne sam iskala da zaminavam :( .Ne mi haresva na4inut im na jivot -mnogo e razli4en ,horata sa razli4ni...

Бъди по-конкретна...

hahavteen
01-30-2008, 14:21
Mi az ot po4ti 3 godini sum v Kipur i predi okolo polovin godina se zapoznah s edni bulgari ama te sa s okolo 4-5 godini po-golemi ot mene..A be vidiahme se niakolko puti ma posle pak se po4na s tipi4nite za naroda ni kliyki i intrigi i prekusnah vsiakakvi kontakti.V daskaloto mi ima edin bulgarin deto se pravi na kipurec i kato se opitahme sus sestra mi da se zapoznaem s nego ni podmina kato putni znaci vupreki 4e znae 4e sme ot BG...Podobni ne6ta mi se sly4iha i v Germania kato biah.. :? Predpo4itam da ob6tyvam s mestni ili s rysnaci(te sa navsiakude i po mnogo :-D )..

teenkopele
01-30-2008, 17:36
...(te sa navsiakude i po mnogo :-D )..

Верно е. :)

hooliganka89
01-31-2008, 22:34
Ot mnogo skoro sam v chujbina,tuk imam dvama poznati Bulgari te sa mnogo po golemi ot men ama tva nqma znachenie pak podarjam vrazka s tqh ama izobshto ne gi imam za priqteli i dano ne mi se naloji da razchitam za neshto na tqh,che kakto se kazva ,,otide koniat v rqkata

demons_of_my_soul
02-04-2008, 11:56
БЪЛГАРИ! СТОЙТЕ СИ В БЪЛГАРИЯ!
вече три месеца съм в тая пуста Германия, срещам се предимно с българи които са тук от най-малко година...
Западна европа е пълна с тапанари, и единственото хубаво нещо в нея са българите.... но уви те често забравят към коя нация принъдлежът...
"поради що се срамиш да се наречеш българин...."
Прецакан съм до толкова че нямам пари да се върна в БГ, но щом събера веднага се завръщам и казавам МЙНАТА И НА ЧУЖБИНА...
Не ние тря се учим от тях, а те от нас...!

hahavteen
02-04-2008, 13:05
Btw bulgarite tyka razpraviat 4e Bulgaria e bila 4ast ot Rysia i su6to 4e sme bili v Suvetskia Suiyz...Dosta hora razpraviat taka i napravo ymiram ot sram 4e ne samo ne znaiat istoriata si no smeiat i da si otvariat ystata i posle da mi se podigravat razni maloymnici 4e ne si znam az istoriata za6toto po-goliamata 4ast ot bulgarite tyka ne znaiat kakvo govoriat! :-x #-o ](*,) Osven tova v Drezden kudeto jiveiat adski mn bulgari ne su6testvyva fynkconira6t klyb kato se ima predvid 4e ima rymunski,ryski,....A be bulgarska rabota... :?

bubbl3s
02-10-2008, 17:41
Ami az jiveq v italiq ot 1 godina no sum idvala tyk dosta puti i predi ! Ne poznavam vse o6te bulgari koito jiveqt tyka, no 4esto sre6Tam po ulicite ili vav sypermarketa i stranno no te vinagi me zagovarqt i iizglejdat svestni hora! :)

Vikitooo
02-12-2008, 05:06
Jiveq v USA ot okolo 1 godina,no nikoga ne sam iskala da zaminavam :( .Ne mi haresva na4inut im na jivot -mnogo e razli4en ,horata sa razli4ni...

Ае си бегаме към Бг и това е :grin:

pepita87
02-12-2008, 21:01
ba6ta mi raboti ve4e 7-a god v Ispaniq i mi kaza ot bulgari (v 4ujbina)bqgai.te sa po-gadni otkolkoto mestnoto naselenie.znam 4e trqbva da e to4no obratnoto no nz zashto taka se polu4ava.... :|
Мдаа...за съжаление си права...Аз съ6то съм в Испания...от местното население съм останала само с добри впечатления...за сега....наскоро се запознах с една българка,която е от 7 год.тук започнала е като сервититьорка,а сега е управител на ресторант...та тя ми каза,"не искам да познавам българи,искам да се откъсна от тази страна..."кво повече да говорим ние нямаме ценностна система,искаме да се издигнем напред..пффф...4овек не трябва да забравя от къде идва,за6тото рано или късно там се връ6та!!!

mi6lence
03-12-2008, 01:23
dam pepita e prava ... no i tva e vqrno 4e tuka balgarite se opitvame da se precakame edin drug vmesto da si pomognem i tva e lo6o no kakvo da se napravi edin den vsi4ki 6te se varnem v bg :) :)

nguyen
03-17-2008, 20:20
Ami..wijdala sym nqkolko.. i chestno kazano, kato se zapoznaxme, razbrax zashto sym napusnala Bulgaria.. to biva patriotizum ama nqkoi xora..naprawo..sram.. :-o

puhinka
04-06-2008, 20:51
Истина е че трябва да се стои далеч от Българи и това не е само за Испания за жалост. Хората са някак си завистливи. Гледат да се изпреварят кой има по-хубава работа, по-нова кола, по-голяма къща и тн...
Направо е смешно от една страна но всъщност е жалко. Ние, Българите в чужбина, трябва да си помагама. Ок, от начало като дойде някое ново семейство всички са готови да помогнат, но след това, като си стъпят на краката ги закопават. Какво е тва отношение към самите ни сънародници?
Точно това се случи на моето семейство. Имахме проблеми с едно друго че се стигна чак до полиция и тн... няма да разказвам историята. Знам за един човек който дори Българи са го заплашвали да го убият като е дошъл първо тук. Чак сега, след 8 години, пак почна да се събира с българи.

Трябва, трябва да се внимава с Българите.

А какво самочувствие имат... просто нямам думи... все недоволни за нещо... все нещо или някой не им харесва... все да говорят за гърба на някои. Аз танцувам и пея в една БГ група тук, танцуваме народни танци а аз пея Български песни. Всяка Коледа имаме едно голямо тържесво за Българите тук и се събират около 500 човека всеки път. И тва е добре като се има в предвид къде живея... няма да казвам обаче. Винаги има проблеми за музика след това, за храната, за алкохола. А най-обсъждано е тва какво правим ние с парите след това. Имаше слухове че сме ходили на почивка извън Америка някъде...
Ужас, ние се опитваме да направим нещо хубаво за тях. Да се съберат и да се видят, а те търсят начин по който да ни обидят и да се оплачат от нас... Но накрая пак идват следващата година нали?

Такива са повечето хора тук, неблагодарни и надути и какво ли още не.

Разбира се има единици които са свестни хора и не се правят ан голямата работа. Със такива се събираме и такива са и всички в нашата група. ПОмагаме си и не говорим зад гърба си.

Оффф... има още много да се говори по тази тема... но както и да е. Да кажа за teenager- ите (имах малък проблем да го напиша на Български... хаха не можах)

Първо като дойдох, много се дразнех от това как повечето тийнс говорят или на българо-английски или направо САМО на английски. Мислех си, "гледай ги тея, изведнъж много важни станаха и забравиха родната реч." Дразнеха ме... много.
Постоянно се карах как трябва да говорим само на Български. Но просто имаше хора които са живяли тук от много време и не знаеха да говорят, но пък разбираха... Тва и до ден днешен не го разбирам. Да разбираш какво ти казват, но да не можеш и една дума да кажеш.
Както и да е.
С времето, и аз започнах да говоря на Българо-английски. Просто няма как. Всички говорим английски по цял ден една ли не... а на български се говори само вкъщи и то не винаги. Има семейства които въобще не си говорят на БГ, само на Англ.
И така, забравят се думи и просто сме принудени да използваме англ, думи и изрази. Българския ни се ограничава, защото не го развиваме. А Английския ни става като роден едва ли не защото го говорим по цял ден. Жалко е... но това е живота.

Аз се събирам с мн малък брой "тийнс" ако мога така да ги нарека. И то се събираме само на такива БГ събирания... иначе не излизаме заедно. Всеки си има приятели американци или каквито и да са др имигранти. Вече тези на по 25, които примерно не са ходили на училише тук се събират заедно. Тези които са ходили на училище тук... са приятели със американци и др имигранти... но, мн рядко Българи.

Иначе си правим кефа като се съберем на някое БГ събиране... и тн... не е лошо... не мога да се оплача.

Има още много много да се обсъжда колко са различни хората тук... просто мн изписах и не ми се обяснява повече.

Както казах няколко пъти.... ЖАЛКО Е.