PDA

View Full Version : малко помощ с един превод на английски



10-19-2006, 06:22
моля ви да ми преведето това есе за свободата на английски..моля ви мн е спешно..Благодаря!
Свободата е най-голямото щастие на света! Да правиш и мислиш това, което искаш. Чрез свободата чувстваш, че живееш, а това е равносилно на щастието. Да си свободен, донякъде значи да си независим, а независимостта отново е щастие. Изобщо това е най-ценното в този живот. Чиста и неприкосновена свобода не съществува, освен в мислите и мечтите ни. Те са нашата духовна храна. Всеки, който се е опитал да постигне свободата, е дал някаква жертва. Тъй, че свободата и робството са неразделни.
Въпросът, който сега си задавам е до колко съм свободна аз? Мисля, каквото искам; оспорвам това, което не ми харесва; боря се за правата си и тези на онеправданите. Тепърва започвам да се сблъсквам с несправедливостите в света и живота.Почти нищо не съм видяла от суровата действителност.Признавам малкия си житейски опит, но следя какво става по света.Всичко се основава на това - да се бориш за свободата на личността или да робуваш на нечии интереси.
В първия случай цената, която плащаш за свободата и правата си, е изолираност, апатия от страна на хората, самота, неразбиране или присмех. Но както е казал Амио: “Свободният човек може да бъде пленник, но не и роб.”
Никой не би могъл да покори онзи дух, жаден за правда. Може да го одумват, да се опитат да го прекършат физически или душевно, но не и психиката му- тя е желязна!Свободният дух- това е най- голямото богатство. Хората, които са се борили за правда и независимост, остават безсмъртни.
Нека вземем пример с българските ни патриоти Ботев и Левски.Дали са живота си в името и мечтата на българския народ- свобода и независимост.Ботев е казал:
“Няма власт над оная глава, която е готова, да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество.” И:
“Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълен смисъл на думата; а който умре за свобода той не умира само за своето отечество, а за всичкия свят.”
Левски защитава твърдението си, че “Сговорна дружина, планина повдига.” Той е казвал:
“Всичко се състои в нашите сдружени сили, срещу тях не може да противостои и на най- силната стихия. Никой не ще противостои на стихиятя на народа ни да живеем свободни, независими и обединени.”
В този етап от живота си аз съм подвластна на онези българи, които са се борили и дали живота си за нашия народ- българският. И ужасно боли, когато гледаш как мнозинството от хората са забравили за народните ни освободители. И как вече всеки робува на шеф, на институция, на закони, които само най- честните хора спазват.
Как да говоря за свобода и робство в МОЯ живот, когато всеки робува единствено на себе си; когато всеки е егоист, непукист, а опиташ ли се да помогнеш, се обръщат срещу теб. Свобода ли? Да- все още съм свободна- мисля и говоря, каквото искам- мразена съм. Зная го. Но предпочитам борбеността пред примиримостта и това да ме тъпчат, заради страха от изразяване на мнение. И аз като Ботев и Левски днес бих се борила за справедливост, ако зная, че насреща имам една “дружина”, която би ме подкрепяла. Все по- малко са тези хора. Ето защо сме обречени да сме роби на начина ни на живот, на държавата, в която живеем. Аз изпитвам болка от непукизма, егоизма, песимизма и негативизма у хората около себе си. Всеки се е ограничил единствено в себе си. А къде е онова, за което са дали живота си толкова българи по време на турското робство? Обединението, свободата и независимостта на една територия, култура, народ, дух.
Когато зло сполетява общност, тогава има обединение.
Когато има относителна свобода и независимост, всеки гледа себе си и забравя откъде е дошъл, става себичен, ограничава мислите си около себе си.
Човек често се оценява по свободата, която дават на околните. А свободата значеше равноправие, както казах- т.е. да се държиш с хората, както би искал да се държат с теб!

10-19-2006, 07:08
Freedom is the greatest gift of all! To think and do, whatever you want. Through freedom you feel alive, and that’s equal to being happy. In a way or so being free means being independent and independence is yet again happiness. In general it’s the most important thing. A pure and sacred freedom doesn’t exist, unless maybe in our thoughts and dreams. They are the food for our souls. Everyone who tried to gain freedom had to sacrifice something.
And so freedom and slavery are inseparable.
The question I’m asking myself right now is how free am I exactly? I think whatever I want, I disagree on matters that are unsuitable for me; I fight for my rights and justify others. I have yet to come face to face with injustice in life. I haven’t seen almost anything from the sour reality. Everything comes down to either fighting for the freedom of your personality or being a slave to someone else’s interests. In the first case the price you pay for your freedom is isolation, apathy from others, loneliness, misunderstanding or mockery. Like Amio once said : “ The free man can be a prisoner, but not a slave.”

В момента трябва да си търся разработки за това не мога да продължа превода. Не знам за кога ти трябва , ако е нещо спешно за днес на пример, тогава някой друг да го продължи. Ако ли не : platonic_chain@abv.bg - пиши и ми кажи да го завърша.

10-19-2006, 19:36
да нмоля ви ми преведете и другата 4аст..трябва ми най-късно за утре към 4

niGGa
10-19-2006, 20:35
да нмоля ви ми преведете и другата 4аст..трябва ми най-късно за утре към 4
прати мейл на човека.Виж колко е любезен!

10-20-2006, 14:43
moq wi pomognete mi s prewoda...e-mail-a na 4oweka na raboti
w smi dawa mi 4e ne sy6testwuwa takyw user