PDA

View Full Version : Анализ на "Мамино детенце"



sladko_f
10-29-2006, 09:42
Ако някой случайно има анализ на трета глава на "Мамино детенце" ще съм му много благодарна.

e_l_i_z_a
10-29-2006, 10:46
Във втора глава на повестта авторът се връща към детството на Николчо,но не разказва подробно за първите седем години от живота му,които всъщност са ной-важни за възпитанието на човека.В повестта в много по-голяма степен са разкрити последиците от неправилното възпитание на чорбаджийския син и новите грешки,които допускат родителите и които довеждат до логичния край на героя-пълното му пропадане.
В началото на трета глава е дадено продължението на живописната картина,която се разиграва под кичестата круша.Майката утешава разплаканото "детенце" с нежни и гальовни думи и с обещанието,че баща му ще му купи жълто поясче.Заканата на Неновица към слугата-че ще го научи как се бият чорбаджийски деца-и обещаният подарък бързо възстановяват тишината и спокойствието.Сцената обаче не буди умиление,а по-скоро предизвиква присмех.Комичният ефект се създава от неочакваното съчетание на думи-майката утешава Николчо и глади "по главата своето теле".
Нено е ядосан най-вече от това,че са нарушили спокойствието му,но при мисълта за студената гюлова ракия ядът му минава.Чорбаджията поръчва на жена си да му налее ракия.
Последвалата сцена е особено показателна за това,че Нено и Неновица са лоши възпитатели.
Николчо иска да му налеят ракия.Първоначално Нено не разрешава,като обяснява на сина си,че само чапкъните пият.Детето обаче заявява,че иска да пие и да стане като баща си.Чорбаджията дава лош пример на сина си.Той не може да убеди момчето,че който пие ракия,не става човек,защото му обяснява това с чаша в ръка...Съвсем логичен е въпросът на детето:"А защо ти пиеш ракия?".Последвалият отговор е крайно неубедителен:"Аз съм голям,а ти си малък".Николчо проявява остроумие,като пита дали малките чапкъни са по-лоши от големите.Това е достатъчно да размекне бащата,който позволява на майката да сипе ракия на "остроумния оратор".Неновица не само дава на сина си цяла винена чаша с ракия, а и го насърчава да си пийва,ако му тегли сърцето.Докато малкият герой пресушава чашата,майката го гледа с такова изражение,сякаш е чула за детето си нещо похвално.
Очевидно е,че всички капризи на Николчо се задоволяват.Родителите го глезят безкрайно и са готови да изпълнят всяко негово желание.Те му позволяват дори да пие,като по този начин го тласкат към един от най-страшните пороци-пиянството.За чорбаджийския син не съществуват забрани.Излиза,че на детето му е разрешено да прави всичко,към което го тегли сърцето.А сърцето му започва да го тегли все повече към казанлъшката гюловица,към която скоро се пристрастява.
Николчо тръгва по наклонената плоскост.Погрешното възпитание от страна на родителите,лошият пример,който му дават,склонността на обществото да търпи безобразията на чорбаджийските деца-всичко това по-късно довежда логично до пълното пропадане на героя.От върха на обществото,където го е поставило неговото семейно положение,той стига да социалното дъно.
Немалък дял за пропадането на Николчо има и компанията,която си намира.Той започва да си търси другари,но е затруднен в избора си,защото хем иска да дружи с чорбаджийски деца,хем иска да командва.Ето защо го виждаме в компанията на няколко "полудругари", с които пресушава бутилка ракия.Хора от типа на Николчо са неспособни да завържат истинско приятелство.Капризен,разгл езен,безотговорен,с господарско самочувствие,чорбаджийски т син не би могъл да се свърже с достойни хора.Онова,което го свързва с приятеля,кайто все пак си намира(Хюсеиновия син),е единствено пиенето.Синът на Хюсеин Налбантинът,с когото започва да другарува Николчо, е от онези "мамини чедица",които "спали да пият,яли да пият и живели да пият".Тъкмо по тази причина той толкова допада на Неновия син.Те двамата започват да водят разгулен живот,като загърбват всякакъв морал.
Поведението на двамата младежи предизвиква негодувание сред казанлъшката общественост.Старците,от позицията на житейския си опит,пророкуват,че от тези момчета никоя майка няма да види добро.Те предсказват,че ако не се удавят някъде,то непременно ще бъдат обесени.Старците са склонни да разберат поведението на Хюсеиновия син,който е сираче,но категорично осъждат Николчо,като за поведението му упрекват Нено.
За втори път в повестта се предсказва съдбата на Николчо-първия път от баба Ерина,а сега от казанлъшките старци.Мъдростта,която притежават старите хора,им дава възможност точно да предвидят какво ще се случи с Неновия син.А и здравата човешка логика сочи,че човек,възпитаван по такъв начин,няма да стигне добър край.
Поведението на Николчо и приятеля му се осъжда и от Али ага.Оказва се,че дори турчинът няма достатъчно власт,за да постави на място чорбаджийския син.Според Али ага такива хора трябва да се гонят от града ,за да не се заразят и други с лошото си поведение.Подобно на казанлъшките старци,Али ага смята,че главният виновник за скандалното поведение на Николчо е Нено.Той упреква чорбаджията,че е отхранил "коджамити ластагарин,а не може да му държи дизгините".Присъдата на Али ага е безмилостна:"За убиване са такива бащи".
Изявленията на казанлъшките старци и на Али ага показват,че общественото мнение за Неновия наследник е подчертано отрицателно.Обществото обаче мълчи пред Нено,защото той е чорбаджия и никой не смее да се изправи срещу него.Дори Али ага,който притежава повече човечност и здрав разум от чорбаджията,не е в състояние да упражни властта си над Нено.
Годините минават,а родителите на Николчо продължават да живеят в заблуда за него.Те треперят прекалено над сина си,загрижени за физическото му здраве,но остават напълно безучастни към непристойните му постъпки.Не се интересуват от това с кого дружи синът им,какво прави,когато не е вкъщи...Тази незаинтересованост граничи с безразличие.Подобно поведение от страна на Николчовите родители е обяснимо.Те по никакъв начин не искат да си нарушат спокойствието.Свикнали са на безделие.Лениви и ограничени,двамата родители не искат да направят и най-малкото усилие,дори заради собственото си дете.
В чорбаджийския дом царят тишина и спокойствие,така важни за Нено.Но скоро този привидно безконфликтен свят се разтърсва,а по-късно и окончателно се срива.Неговият рушител е синът на чорбаджиите,който кара родителите си скъпо да платят за грешките,които са допускали във възпитанието му.


Лека вечер :)

sladko_f
10-29-2006, 20:08
Благодаря много!

{P}CoolGirl{P}
11-07-2006, 17:58
Ако някой случайно има анализ на цялата повест "Мамино детенце" ще съм му много благодарна(да не е много подробнен). [-o<

01-09-2007, 12:09
Много ми трябва "Житейския път на Николчо" съчинение-разсъждение :| Знам,че съм малко нахална,ама хич не ме бива :(

Stefito
01-09-2007, 12:12
Много ми трябва "Житейския път на Николчо" съчинение-разсъждение :| Знам,че съм малко нахална,ама хич не ме бива :(
Сорка-това бях аз