PDA

View Full Version : Компютрите увреждат ли зрението



wwwwwwwwwwww
10-30-2006, 10:54
Компютрите увреждат ли зрението - ако някой знае моля да сподели или да напише адреса на сайт в който има информация за този проблем

Eleonora
10-30-2006, 10:56
Е нееееее.ЗА кво мислиш че ме болят очите.Много ясно че увреждат зрението,особено ако стоиш по 5-6 часа

priti_kiti
10-30-2006, 11:01
да Ели, по твойта логика всички трябва да сме с увредено зрение..

към автора :arrow: не прекалявай със стоенето пред компютъра,прави почивка по 15-20 мин на всеки 1-2 часа, гледай монитора от разстояние ии не вярвам да имаш проблеми :)

GLeZoRanA
10-30-2006, 11:02
Е нееееее.ЗА кво мислиш че ме болят очите.Много ясно че увреждат зрението,особено ако стоиш по 5-6 часа А то детето от къде да знае , че тебе те болят очите :shock: . Както казва прити не прекалявай с компа и няма да имаш проблеми ;)

bai_joran_4uka
10-30-2006, 11:05
твърдо не. аз стоя 23 часа в денонощието пред компютъра и нищо ми нема :lol:

recer
10-30-2006, 11:09
[-X

Black_JAG_Bundy
10-30-2006, 11:19
ммм нее

olive_oil
10-30-2006, 11:24
увреждат разбирасе

RoyTheReaper
10-30-2006, 11:32
увреждат, в каква степен, зависи от монитора. има едно screen refresh rate което колкото по-малко херца е, толкова повече ти ебава очите. по-старите монитори поддържат по-малко херца, следователно са по-вредни. плазмите и lcd-тата са по-малко вредни от обикновените електронно-лъчеви монитори. също зависи дали има защити срещу радиация и т.н.

но като цяло, да се взираш в монитора и да четеш много натоварва очите и е вредно. напълно безвредни монитори едва ли съществуват.

Th3WildAng3l
10-30-2006, 11:46
За съжаление увреждат малко или много.

HaCkO
10-30-2006, 11:51
vsi4ko na tazi zemq vredi nqma zna4enie kompiutri li sa tova qdene..... vsi4ko vredi tova e nau4no dokazano..
:smt018 :smt018

Blackie
10-30-2006, 12:08
Не компютрите са тези, които увреждат, а мониторите... И все пак плазманите монитори не вредят изобщо на зрението. Те затова са и направени... \:D/

fresh_@
10-30-2006, 14:31
Може и да вреди... и сигурно е така. Аз доста стоя на компютъра и нищо ми няма. :)

10-30-2006, 15:10
Мониторите ВРЕДЯТ РАЗБИРА СЕ, що за глупав въпрос #-o

В момента възможно най-безвредното е LCD монитор с MVA/IPS матрици.

GLeZoRanA
10-30-2006, 15:22
Не компютрите са тези, които увреждат, а мониторите... И все пак плазманите монитори не вредят изобщо на зрението. Те затова са и направени... \:D/ Абе незнам до колко не увреждат ама точно от тях страшно много ме болят очите... доколкото с обик. монитор не съм имала до сега такъв проблем седяла съм по 20 часа пред монитора и не ми се умориха толкова очите ,колкото като седях 2 часа през плазмения.

Swinkenhoffer
10-30-2006, 16:28
Не компютрите са тези, които увреждат, а мониторите... И все пак плазманите монитори не вредят изобщо на зрението. Те затова са и направени... \:D/ Абе незнам до колко не увреждат ама точно от тях страшно много ме болят очите... доколкото с обик. монитор не съм имала до сега такъв проблем седяла съм по 20 часа пред монитора и не ми се умориха толкова очите ,колкото като седях 2 часа през плазмения.

и други хора са ми казвали, че от плазмите им се ебава майката... при мен пък е обратното - от олд скуул мониторите ме заболяват очите и главата страшно много.

бтв - напрегнатото взиране в монитора (без да мигаш - когато четеш или подобни) е вредно... гледай да мигаш повече, за да не се изсушава окото.

но аз съм кьорава и без тва, така че... :lol:

koalka
10-30-2006, 19:03
Ами вредят,но до каква степен си зависи и от монитора,но дори и да ти е лсд пак не е много полезно.

niGGa
10-30-2006, 20:32
Компютрите увреждат ли зрението - ако някой знае моля да сподели или да напише адреса на сайт в който има информация за този проблем
Компютрите не увреждат зрението...по никакъв начин..

10-30-2006, 20:57
Продължавам да ви чета глупостите. Айде поне като не разбирате, не пишете!!!

Плазмен монитор НЯМА. Има плазмен телевизор.

LCD монитор = течнокристален монитор

glezorana, мога да се обзаложа, че много време си стояла пред CRT. Зрението ти до такава степен се е увредило, че не можеш да търпиш LCD display :wink:

Монитори се сменят, но очите не. Така че моя съвет към вас е да сменяте CRT-тата с LCD-та без да му мислите. Свиквайте с тях.. и без т'ва скоро няма да може да си намерите CRT.

WILD__BOY
10-31-2006, 07:14
Който е с LCD не го болят очите и 10 часа да стои (правил съм го). Уврежда спихиката. Много хора само до това се ограничават. Там е проблема.

TheNightRider, ще се преебеш от инат ;)

HaCkO
10-31-2006, 07:18
i az sam na CRT vav na4aloto be6e tersine ama posle sviknah i sega moga da sedq po mn vreme pred komp arekorda mi e 12 4asa bez da stavm ot nego i mi nqma6e ni6to za tva 4e e do tova kolko vreme si imal tozi monitor !

WILD__BOY
10-31-2006, 07:23
Който е с LCD не го болят очите и 10 часа да стои (правил съм го). Уврежда спихиката. Много хора само до това се ограничават. Там е проблема.

Ще обясниш ли? Аз съм седял 21 часа на CRT и нищо ми нямаше.

Въпрос на вкус ;) а и очите на хората са различни. Но надявамс е е било за нещо смислено, защото не го схващам тва да киснеш 24 часа пред компа и да циклиш на някоя джитка :)

11-01-2006, 06:18
Абе вие малоумни ли сте?!
Като ви казвам, че LCD са по-добре, ще слушате!!!

Ти може да не усещаш дразнене от CRT-то, ама т'ва не значи, че няма да сложиш очила след време :smt011

11-01-2006, 11:35
Малко факти:
В момента има теория която твърди че поради принципа на работа на LCD мониторите те са по-вредни за очите спрямо CRT. Причината за това (твърди се) че е ротацията на течните кристали и непрекъсната промяна на фазовата разлика във излъчваната (филтрирана) светлина от тях. До колко е вярно това, не мога да кажа, все още не са го доказали.
CRT мониторите работят по следния начин. Насочен поток от електрони, упрявляван по електромагнитен път се удря в маската на кинескопа (фосфорисциращ пласт), който започва да фосфорисцира, и излъчва светлина.
Като цяло и двете са вредни при прекалявне, но е вредно и прекаляването с четене на книги(доказано).
Много зависи как се седи пред монитора, на какво разстояние, с каква скорост се опреснява екрана (както хоризонтално, така и вертикално), дали е презредово (interleace) или не, каква е резолюцията на монитора и колко дребни(едри) са буквите по него.
като цяло аз седя по минимум 12-14 часа пред компютъра през работния ден. За последните 15 години съм прекарал безброй много часове пред монитор(90% от тях CRT) и за момента нямам никакви отклонения във зрението, вярно не съм се изследвал, но не съм забелязал да не мога да фокусирам, да не виждам хубаво, а като се вземе под внимание и факта че доста дълго време съм работил върху "великото" творение на българския прогрес - Правец 8 - ярък монитор, черно зелен, без защитни екрани, без нищо.
Задължително е да се спазва някаква хигиена при работа на компютъра:
1. Малка почивка на интервал от време (казват час, час и нещо)
2. да сте на достатъчно голямо разстояние от монитора(аз седя на около 80-90 сантиметра от него).
3. да не се зверите и да не напрягате зрението си да прочетете дребен шрифт, приближете се прочетете го и се отдръпнене.
4. задължително ако е тъмно лампата в помещението да е светната, при това така че да не се отразява във монитора, това спомага свиването на зеницата и не прекомерното поглъщане на вредни емисии от монитора.
5. Ако имате възможност намалете температурата на цветовете, по принцип казват че 9300 келвина давал най-естествен цвят, аз смятам че 6500К обаче е по безвредно (т.е. доказано е, а смятам че разликата в цветовете не поразителна, и ако не искате да гледате професионални снимки, няма да се отрази на работата ви)

11-01-2006, 13:12
Като са толкова безвредни тия CRT-та, защо ги спират от производство? Може би има някаква конспирация и злите извънземни, които работят в лабораториите под земята, създават LCD-та, с който да ни увредят и после по-лесно да завземат света.

1. При LCD го няма постоянното опресняване на картината, което доста дразни очите.
2. LCD-тата са лишени от съдържанието на вещества като олово и меркурий, които са неразделна част от CRT-тата.
3. При LCD го няма най-вредното лъчение - гама лъчението.

11-01-2006, 14:03
Като са толкова безвредни тия CRT-та, защо ги спират от производство? Може би има някаква конспирация и злите извънземни, които работят в лабораториите под земята, създават LCD-та, с който да ни увредят и после по-лесно да завземат света.

1. При LCD го няма постоянното опресняване на картината, което доста дразни очите.
2. LCD-тата са лишени от съдържанието на вещества като олово и меркурий, които са неразделна част от CRT-тата.
3. При LCD го няма най-вредното лъчение - гама лъчението.

Не съм забелязал да ги спират, ще ги спрат но поради финансови причини - по скъпо производтсвто, по голям обем и тегло и т.н.

относно 1: Хвани и прочети малко теория за принципа на работа на LCD-то, там също имаш опресняване, само че става на редове (или колони въпрос на реализация) и имаш едно непрекъснато въртене на кристалите на 180 градуса, което ако не се извършва в рамките на 10-15 милисекунди кристала просто се стопява. Разликата между CRT и LCD e точно в това опресняване, при CRT-то целия екран е чер, свети в даден момент само една точка, докато при LCD е обратно, свети всичко с изключение на опреснявания ред. При LCD-то обече има друга особенно кристала има време за реакция, много по-голямо от това на лъча в тръбата, което също дразни окото!

относно 1:
На мен доколкото ми е известно и там си бъка с олово, все още са доста малко интегралните схеми които са lead-free. Имаше проект на ЕС който да забрани използването на интегрални схеми с олово но по план това трябваше да стане някъде към 2015 година (май този план отиде в девета глуха)

относно 3:
Има стандарти кое колко му е допустимата доза на излъчване на всякакъв вид лъчения, елмагни, алфа, бета, гама и т.н. Има хора занимаващи се със охрана на труда.
в крайна сметка лъчение винаги има, няма как да го няма, друг е въпроса каква е неговата сила(интензитет)

Като цяло не твърдя че са безвредни CRT-то.
Просто казвам че TFT-то не е чак толкова безвредно колкото ми твърдиш!
В крайна сметка и неправилното четене на книга е вредно за очите(предполагам няма да отречеш), така че всичко е въпрос на хигиена (не колко често се къпете, а как го използвате монитора).
И както един доктор беше казал на времето (май Хипократ):
"Няма полезно и вредно, има само доза"!!!!!

11-01-2006, 20:35
Е, добре. Съгласих се донякъде.
И сега какво, утре щях дя ходя за нов монитор, CRT ли да си купя?!

Mimka_sweet
11-02-2006, 09:49
Vsi4ko v golemi koli4estva vredi!!! :smt018

[B]a[N]D[i]T[k]a
11-03-2006, 18:35
kompa ne ... ama monitora... i oshte kak :-#

In4iTu_
11-04-2006, 11:01
Зависи от монитора, но всички увреждат малко или много :wink: