PDA

View Full Version : Креативни ли си жените?



quench
11-03-2006, 10:09
Винаги ми е било интересно,защо когато на жена й се зададе задача,тя подхожда към нея с ултимативно старание и сериозност,които са неприсъщи за един мъж,но рядко проявяват креативните си заложби? А това няма нищо общо с интелекта - виждал съм същия проблем и при жени,които са много интелигентни.
Побликувам темата,защото наскоро гледах една историйка - в Америка някаква мацка (младо 26 годишно юпи-момиченце) съди компания за изработка на някакъв специализиран индустриален дизайн,защото не са я взели на работа. Вместо това са предпочели кандидат-мъж,който обаче няма същият ценз (да си го кажем точно) като нея - по-бедно семейство,респ. по-нискък коеф. на длъжностна характеристика,по-слаби препоръки,второстепенен университет. Та тя казва,че това е сексуална дискриминация - взели са го,само защото той е мъж. Само че съдийката е била умна жена (явно е проявила креативността си) и е назначила изследвания върху заложбите на ищцата и на нейният конкурент за работното място.
О,ужас - за най-голямо учудване,стъписване и притеснение на г-ца Конърс (ищцата),при разкриване на резултатите от сравниелното изследване се оказало,че рациото между интелектуланата интелигентност и креативната интелигентност на двамата било (креативност/интелект) 1,3:3,7 за нея и 2,6:1,98 за него. Съдийката отсъдила в ползва на ответинка,защото креативността при дизайнерската работа е по-важан от грубите техически характеристики на интелектулаността.
Оказва се,че всъщност сравнително изследване на заложбите на мъже и жени тече от 1987 година в Масачузетския Технологичен Институт в отдел "Кибенетика". Целта на проекта е да се разбере кои полове с каква работа трябва да се занимават,за да се съчетае използването на 100% машинно със 100% човешко време/работа.
Мъже,внимавайте - оказва се,че жените имат средно по 2,8 пункта по-висока интелектуална интелигентност (да не ми говорите за големината на мозъка - онези 150-200 грама са за сензорният ни апарат и за контрол на мускулатурата). Но пък жените проявяват сколнност към 4,2 пункта по-ниски резултати на тестовете за креативна интелигентност.

Аз лично съм малко разочаровна,защото знам,че жените издържат на много по-високо психическо и физическо напрежение от мъжете и на практика мислят по-добре под стрес. Но сега знам,че дори да имат прилично ниво на креативност,те трудно ще я мобилизират. А аз си представях моят бъдещ офис с 90% умни,амбициозни жени. Сега трябва да обмисля варианта с примес от агресивни,но креативни мъже :lol: :P

Просто,от една страна,споделям информация,а от друга искам да видя как ще коментирате,защото вие сте бъдещи работници и работодатели.

11-03-2006, 10:25
ima edna pogovorka:mujete opravlqvat sveta,a jenite opravlqvat mujete.moje mujete da sa po-kreativni,no jenite sa po-inteligentni i tova e po-vajnoto spored men.profesii,koito iskat pove4e umstvena deinost i izobretatelnost,jenite mogat da se izqvqt po-dobre spored men.ne trqbva da ima diskriminaciq i to v 21 vek,no nie sme si po-umite i tova e fakt! :twisted:

RAWRRR
11-03-2006, 10:32
Ъъъ..и защо разделяш жените от мъжете?
Чесно казано няма разлика между двата "пола" (условно казано),освен физиологичната. (мое мнение)
Психологическата диференция е продукт на възпитание,среда и светоглед,а не на пол..тоест на въпроса ти..жените са също толкова креативни колкото мъжете..
Креативността,какво и всички други качества са еднакво присъщи и на двата "пола",а в каква степен са развити у дадения индивид си зависи лично от него.

quench
11-03-2006, 12:41
Абе не е точно така,RAWRRR. Интелектът не е отделем от физиологията,а се обуславя от нея - така че имаме ли физиологични различия,имаме и психични. Просто не можеш да приравниш половете един към друг във всяко едно отношение и това приравянване да е ефективно. В социално отношение - донякъде половете могат да изземват функции един от друг. Но в интелектуално - явно не. В смисъл - и двата пола трябва да се поставят на равна нога - но не трябва да се твърди,че могат да извършват една и съща дейност.
Другото,което не сте разбрали - човек може да има заложби,но дали ги проявява - ето това определя неговата ефективност. Една жена може да има невероятни креативни заложби,но ако не ги развива и не ги използва,по една или друга причина - съзнателно или не,тя не може да твърди,че е креативна.
Тестовете за установяване на заложби разчитат на това,че ти ще проявиш потенциала си - не можеш да го измериш емпирично. Тоест да кажем,че и жени,и мъже имат по единица (1) потенциал на креативната и интелектуланата интелигентност. Но мъжете ползват да кажем 0,8 креативност и 0,5 интелект,а жените 0,9 интелект и 0,5 креативност - и това за една и съща задача.
Аз лично не желая да разделям жени и мъже,да им слагам етикети - и винаги съм бил срещу това. Но статистиката показва,че голяма част от индивидите се подчинява на тези правила. Затова трбява да има внимателен подбор на кадри и по полов принцип за дадена задача.
Против съм всякакви предразсъдъци от 19 век - че мъжът води,а жената следва и прочее. А и моделът,прилаган относно "половата дискриминация" - този от САЩ,е тотално грешен.

LunaTriCk
11-03-2006, 13:02
Отдели ми 5мин и ми обясни в какво съсъстои "интелектуалната интелигентност". :shock:
Иначе, по самата тема за разделение на пола относно работното място. Да, задължително. Има неща, които са един мъж, ги прави по-добре и естествено има неща за жени. Просто си отговори защо няма жени на бензиноколонките ? Или мъже касиери в супермаркетите ?

П.П. всъщност, май не беше такава темата, но нищо нали не е спам. :)
П.П.П. ааа да. и негър скиор що няма.

quench
11-03-2006, 13:32
Алфред Мюнцер:

"Академична (интелектуална) интелигентност"

Академични надарената личност демонстрира забележителен потенциал и/или постижения при тези неща,които изискват умението за боравене с набор формализирани символи, такива като езика или числата,или и двете. Този тип надареност се отразява от резултати за коеф. на интелигентност,и резултатите,постигнати в областта на дейност на субекта,илиоценките получени в училище или университета."

Превод на български от английско специализирано издание на ARCO

Публикувано от АКТБУЛ ООД, април 1996

"Тествайте вашата интелигентност"

RAWRRR
11-03-2006, 13:47
Искаш да кажеш,че интелекта ти,както и заложбите ти са вродени?
Амаа..ти сериозно ли? :smt005 :smt005

(Е,явно сме на различни гледища..поне според моя светоглед,човек когато се ражда е като бял лист и само от него зависи какъв ще стане..какви качества ще придобие и тн..)

Интересна статистика,но у против статистиките съм против.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,защото са на принципа на дедукцията (тоест от общото извличаш знания за отделното)..и по тази логика не може да слагаш всички под общ знаменател,защото всеки ее една малка вселена и трябва да се разглежда като индивидуалност.

quench
11-03-2006, 13:53
Както се казва - пак не ме разбрахте,ама никак! Ей,момчета и момичета,четете и между редовете!

Интелигентността ти се състои от два компонента - заложбите и в последствие придобитото като опит. Това е като съд,който ти можеш да запълниш до определена степен,но не и да прелее (не знам как по-точно да го кажа).

А и не съм сложил никой под общ знаменател - ако индивида се докаже като външен за някоя група,то никой няма да твърди обратното. Но и не забравяйте,че мисленето на човека се организира в понятийни групи - така че поставянето "под общ знаментател" произтична от нормалната логика.

LunaTriCk
11-03-2006, 14:08
Аз пък мисля, че си е вроден. Макар че, бях чел някъде за някакъв експеримент на учен. Как отделил голяма част от живота си изучавайки някакво произведение за пиано да го изсвири перфектно, само и само за да докаже, че няма такова нещо като талант, а всичко е до практика и накрая почти успял. Доста добре се представил. Май нещо такова беше. Както и да е, аз все пак си мисля, че ни е вродено. :roll:

АТАКАБГ
11-03-2006, 14:41
Мъжете са доста по-умни от жените,доказано е научно.
Няма работа,в която мъжете да не са по-големи майстори от жените. Дори в типично женски професии като фризьор или моден дизайнер пак мъже са най-добрите в областта :wink:

Communist
11-03-2006, 15:25
Няма значение какъв пол си. Важно е какво има в топката над раменете ти! Равни права за жените =D> =D> =D>

bai_joran_4uka
11-03-2006, 15:27
мъж да се наричам, първа радост е за мене :lol:
до авторката: ходи да готвиш ма 8)

quench
11-03-2006, 15:39
Жена ли станах???? Хахахахаха!!!!!

Батко,ела да те черпя една бира некой път!

АТАКАБГ - ти отдавна си доказал с поведението си,че желаеш да превърнеш форума в селски мегдан,където да можеш спокойно да си рипаш ръченицата и да развяваш мръсната си потна кърпа. Може би един ден ще се намери една истинска БЪЛГАРКА за един истински БЪЛГАРИН като теб,която да ти народи едно котило истински БЪЛГАРЧЕТА,който да ходят по нивата след ралото и воловете. Аз лично съм човек от 21 век и тая работа могат да я вършат и жени в трактори...

АТАКАБГ
11-03-2006, 16:11
quench,прегледай се,травестит (не знам жена или мъж си) :lol:

Dr. Kazimbutt
11-03-2006, 17:21
знам,че жените издържат на много по-високо психическо и физическо напрежение от мъжете и на практика мислят по-добре под стрес
Това са пълни глупости...


Искаш да кажеш,че интелекта ти,както и заложбите ти са вродени?
Да, заложбите и интелигентността на хората са вродени. Те могат да се развиват, но не и да се придобиват.

Жените са креативни в изкуството, защото там всичко се базира на чувства и емоции, а те разсъждават точно така - емоционално. Липсва им креативност във всекидневния живот, защото мислите им не текат логично и рационално.

techCandy
11-03-2006, 20:31
...защото мислите им не текат логично и рационално.
Еее, тва вече си е обида, искаш да кажес 'са, че всички жени сме
алогични ли? Затова колко разционално протичат няма да споря, но за логичното....това си е направо несправедливо....Иначе конкретно мнение по темата май нямам....

Amayo
11-03-2006, 20:44
Еми и аз не знам що ама тва е положението. Защо няма нито една известна изобретателка, композиторка, художничка, откривателка на нещо, историята помни две три велики жени.

quench
11-03-2006, 21:10
Не това беше целта на темата..... :(