PDA

View Full Version : Moderated: Какви ренесансови идея изразяват персонажите на..



Karameleno f
11-05-2006, 11:59
molq vi ako znaete ne6to da mi kajate kvo da pi6a na tema"Kakvi renesansovi idei izrazqvat personajite na dekameron?" ot Boka4o.

Moderated by ^npocTo^a3^f^
7 точка от правилника!

11-05-2006, 13:00
Ух, мисля, че трябва сама да седнеш да си го напишеш, но все пак ще ти дам малко насоки... каквото се сетя:

- По принцип предполагам, че знаеш Ренесанса е свързан с възраждането на античния свят и негова главна черта е хуманизма. Настъпват много промени, главно в мисленето на човека. Жената се реабилитира в интелектуално и нравствено отношение; поставя се наравно с мъжа; оценява се нейната физическа красота...

- Новото в новелите на Бокачо се състой в това, че е променено нравственото послание на разказа, ново е разкриването на противоречията, като често се достига до отричане на традиционното тълукване .
(Например: в 9 новела на 6 ден, няма да обяснявам за какво се разкзва в нея, ако не си я чела я прочети - става ясно, че жената отхвърля правото на гнет над нея, защитава с цената на живота си правото на любов;
В 8 новела от 5 ден - тук пък се преобръща представата на традиционният мотив за посмъртните мъчения в ада на прелюбодейците. Придава се на новелата друг смисъл - че се наказва отказът на любов.
В 7 новела на 2 ден - женаата опрделя новия закон, защото проявява своя по-пъргав и изобретателен ум пред наивната глупост на съпруга си)

- "пир по време на чума" - мисля, че трябва да споменеш и за "чумата", която е метафора и представя как се променя човешкото поведение; освобождава се от много нормирани ограничения. Чумата дава волност на мисленето, възможност да се изкаже чрез остроумно слово ново отношение към старото и да се възжалае новото.

- Флоренция символизира стария, умиращ начин на живот. Разказвачите олицетворяват обществото на новото време. Те разполагат с правото да изразяват свободно мислите си, но винаги в духа на разбирателството и взаимното съгласие.

- Разказвачите са различни не само по имената си (които между впрочем имат значения, все свързани с любовта), но и по поведение. По този начин авторъ иска да внуши, че човекът е едно уникално същество. А с това, че броя на жените е по-голям, авторът поставя въпроса за еманципацията на жените.

- Общият брой на разказвачите образува едно идеално общество (10 е числото на съвършенството) А 10 пък от своя страна е сбор от 7 + 3. 3 са богословските добродетели - вяра, надежда и любов, а 7 обединява духовното и преходното, символизира стабилността.
А даже може да свържеш 10 с десетте божи заповеди.

- В "Декамерон" е представен ренесансовия човек в цялото възможно разнообразие на човешката природа и човешки състояния - позитивното и негативното, възвишеното и низкото, трагичното и комичното. Всички новели образуват един въображаем път на духовно извисяване.

- Главните сили, които управляват света - Съдба, Любов и Разум - разгледай ги всичките по-отделно .. и ги свържи с някоя от новелите в "Декамерон".

И още нещо, за което се сещам:
- разгледай как Бокачо гледа на жената (като източник на наслада, въплащение на чувствителността)
- това към кого са адресирани новелите (младите дами)
- това, че Бокачо доказва, че човек е съвкупност от физика и душевност
- различното отношение към Божия човек (4 ден - за Филипо Балдучи)

Мисля, че по-голяма част от темата ти я написах..
Само трябва да седнеш и да помислиш още малко какво можеш да включиш.
Аз май малко се отклоних от главната тема. Ти гледай да наблегнеш на героите и какво точно изразява всеки с действията си, с описанието си и т.н.

Хайде, надявам се да го прочетеш, че аз се изморих докато го напиша :)

windyar
10-22-2008, 06:20
Хах благодаря и аз, не ми е тази темата, но ми даде някои мн хубави насоки