PDA

View Full Version : unikalni jovotni



switchfoot
11-16-2006, 16:08
zdr.nqkoi moje li dami kaje nqkakvi unikalni jivotni[trqbva da pi6a pobiologiq na tazi tema]

Mimka_sweet
11-16-2006, 16:34
mii........ ptice4ovka :D

TikiraYang
11-16-2006, 16:46
pishi za alcoholicite

sherry
11-16-2006, 17:35
Уникални :roll: Не знам, може да пишеш за хамелеона, :roll: уникален е, защото си мени цвета. Или за застрашените животни, знам ли...Какво има впредвид учителката ти с това "уникални"?
Олеле...Намерих инофрмация за животнo, което според мен е уникално. Името му е "зубър" :shock: и е застрашен вид :lol: :lol:

Зубърът (Bison bonasus), наричан още и Европейски бизон, е едър бозайник (Mammalia) от разред Чифтокопитни (Artiodactyla). Съществували са три подвида зубри:

Bison bonasus bonasus - Беловежки зубър
Bison bonasus hungarorum - (изчезнал)
Bison bonasus caucasicus - Кавказки зубър (изчезнал)
Физически характеристики
Мъжки
Маса—500-1000 и повече кг.
Височина на холката—170-200 см.
Дължина на тялото—около 3 м.
Женски
Маса—350-500 кг.
Височина на холката—160-190 см.

Изчезване
Зубърът изчезва масово от Западна Европа до края на 11 век с изключение на Ардените, където те оцеляват до 14 век. Последният зубър в Румъния е убит през 1762, а през 1790 — в Трансилвания.

Зубърът по закон е бил собственост на полските крале, литовските князе и руските царе. Крал Сигизмунд I въвежда смъртно наказание за убиването на зубъри в средата на 16 век. Последният див зубър в Полша е убит през 1919, а последният див зубър в света е убит в Кавказ от бракониери през 1927. До тази година са останали по-малко от 50 индивида, всичките от които в зоопаркове.

Зубърите са пуснати в диви места през 1951 и операцията има успех. Те живеят в резервати близо до Беловежката гора в Полша и Беларус. Срещат се стада в Полша, Литва, Беларус, Украйна, Русия и Киргизстан. Зоологическите паркове в 30 страни също притежават няколко индивиди. През 2000 са налице 3000 индивида от вида Зубър, като всичките са потомци на 12 индивида. Поради ограниченият генетичен фонд, те са смятани за много уязвими спрямо болести като шап.

Правени са опити да се създадат малки популации на зубъри в България, но не всички са успешни. В момента в ловното стопанство "Воден" в Разградско се развъждат и зубри.

Световният съюз за защита на природата класифицира зубъра като застрашен вид през 1996 г.


Начин на живот и хранене
Тревопасен бозайник, живее на малки стада.


Размножаване
Полова зрялост настъпва за мъжките на 8-9 г и за женските на 5-6 г. Бременността трае 265 дни, малкото се ражда 16-35 кг и майката се грижи за него около 2 години.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D1%83%D0%B1%D1%8A%D1%80“.


Ето информация и за СУЛТАНСКА КОКОШКА :D

Султанската кокошка (Porphyrio mantelli) е безкрила птица от семейство Дърдавцови. Ендемит за Нова Зеландия. Дълго време е била смятана за изчезнал вид преди да бъде забелязана на Южния остров през 1948г. в планината Мърчисън. Не се среща на Северния остров. Местните я наричат такахе.
Общи сведения
Най-голямата птица от семейство Дърдавцови. Дължина на тялото 63 см. Има здраво тяло, редуцирани криле, силни крака и масивен клюн. Възрастните са предимно лилаво-сини, като гърбът и крилете са зелени. На челото има червен щит. Клюнът е розов, а в основата — червен. Краката са розови. Няма ясно изразен полов диморфизъм. Перушината на малките е предимно бледокафява. Обича да вдига шум.

Разпространение
Среща се в планината Мърчисън, както и на четири острова, където няма хищници. Това са Тиритири Матанги, Капити, Мауд и Мана. Може да се види и в Те Анау и на връх Брус Уайлдлайф Сентърс.

Живее във високопланинските пасища.

Начин на живот и хранене
Яде разнообразна растителна храна. Териториално животно.


Размножаване:
Строи обемно гнездо под храсти и шубраци. Снася две белезникави яйца. 73-97% от малките оцеляват.


Допълнителни сведения:
Почти пълното изчезване на вида се дължи на няколко фактора, сред които изтребването му от човека, разрушаването на естествената среда и новите хищници, които човекът е пренесъл на острова.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D 0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B0“ .

TikiraYang
11-16-2006, 19:12
ami ti si bila golqma rabota :-))

Шишарка
11-16-2006, 19:31
Е това на аватара ми,ама му забравих името.

Mimka_sweet
11-17-2006, 11:58
Е това на аватара ми,ама му забравих името.
mi az mislq 4e tav na avatara ti e lemur :-k

koalka
11-17-2006, 12:01
Е това на аватара ми,ама му забравих името.Това е много далеч от лемур.Казва се лори.

Mimka_sweet
11-17-2006, 12:05
ok sorka (ama pak e s l) :mrgreen:

SINDEL
11-17-2006, 13:19
Пиши за мравоядите. Големи са пи4ове :-D