PDA

View Full Version : По История



Devilish Kidnapper
11-22-2006, 07:23
по история ми дадоха домашно, което е на тема
'' потърсете данни за френските музикални творци на Барока:
Франсоа Купрен, Жан-Батист Люли, работили като придворни музиканти при краля ''Слънце'' '' .
e аз открих мн малко инфо само за Люли само 2-3 изречения, но това не ми е от полза все пак трябва да защитавам 3-ката :-D
моля ви помогнете ми

sherry
11-22-2006, 10:47
Жан-Батист Люли
Жан-Батист Люли (френски: Jean-Baptiste Lully, италиански: Lulli, Giovanni Battista) - френски композитор от италиански произход от епохата на Барока, дворцов композитор на Луи XIV. Счита се за основоположник на френската опера.

Биография

Син на италиански мелничар, Люли получава първите си уроци по музика от монах францисканец. През 1646 заминава за Париж, където става учител по италиански на племенницата на краля Ан Мари Луиз д'Орлеан. Ан Мари изпада в немилост през 1652 и след нейното заминаване Люли е принуден да търси ново поприще в двора. Бързо печели доверието на краля и още през 1653 година бива назначен за кралски композитор на инструментална музика (Compositeur de la musique instrumentale). През периода 1664 - 1671 работи съвместно с Молиер. През 1672 създава първата си опера, която жъне успех сред публиката. Постепенно се налага като основополжник на френската класическа опера, произведенията му се радват на голяма популярност. Умира през 1687 в Париж.


1668 - Франсоа Купрен, френски бароков композитор († 1733)
Само това намерих за тоя. Има информация,ама е на други езици

Devilish Kidnapper
11-22-2006, 16:47
е мн ти блогодаря :D , но това вече го имам
ако някой има за Купрен нека ми напише нещо за него

sherry
11-22-2006, 17:18
Франсоа Купрен, (фр. Fran

Devilish Kidnapper
11-22-2006, 18:10
мн благодаря :-D

01-10-2007, 20:59
Жан-Батист Люли
Жан-Батист Люли (френски: Jean-Baptiste Lully, италиански: Lulli, Giovanni Battista) - френски композитор от италиански произход от епохата на Барока, дворцов композитор на Луи XIV. Счита се за основоположник на френската опера.

Биография

Син на италиански мелничар, Люли получава първите си уроци по музика от монах францисканец. През 1646 заминава за Париж, където става учител по италиански на племенницата на краля Ан Мари Луиз д'Орлеан. Ан Мари изпада в немилост през 1652 и след нейното заминаване Люли е принуден да търси ново поприще в двора. Бързо печели доверието на краля и още през 1653 година бива назначен за кралски композитор на инструментална музика (Compositeur de la musique instrumentale). През периода 1664 - 1671 работи съвместно с Молиер. През 1672 създава първата си опера, която жъне успех сред публиката. Постепенно се налага като основополжник на френската класическа опера, произведенията му се радват на голяма популярност. Умира през 1687 в Париж.


1668 - Франсоа Купрен, френски бароков композитор († 1733)
Само това намерих за тоя. Има информация,ама е на други езици