PDA

View Full Version : Можете ли да свирите на нещо?



[Industrial_Fr3aK]
11-29-2006, 18:49
Аре кажете на какъв инструмент може да свирите (ако можете)?

аз мога на китара..

The light in our soul
11-29-2006, 19:13
Az moga da svidq na > Piano i Sintezator , zanimavam se profesionalno s muzika ot 3 godini nasam :) i mn mn mn iskam da napravim muzikalna grupa s oshte nqkolko choveka :) :roll: Hubavo i zabavno shte e > Ako nqkoi ima jelanie neka mi pishe na e-meila > kat007@abv.bg <

P.S > Na 16 godini sum ot sofia :)

quench
11-29-2006, 19:54
Праскам барабани. Но не съм про. Дори ме изгониха от една грайндърска група - свирил съм фалшиво...
:wink:

Th3WildAng3l
11-29-2006, 20:20
На пиано (роял, синтезатор). :-D

Tokio_Hotelkata
11-29-2006, 21:28
Ami ot tri godini sum v muzikalno u4ili6e i svirq na piano...6o gode se spravqm :roll:

Mo6no4
11-29-2006, 21:38
Ами мога да свиря с гъза си. Издават се доста странни звуци, а и заедно с това неверятно ухание на натурален парфюм.

Dr. Kazimbutt
11-29-2006, 21:39
Мога да свиря на едно такова парче дърво, на което има някакви шест струни, които като ги удариш издават някакъв звук... Май на въпросната джаджа й се викаше китара.

flower4e
11-30-2006, 07:06
мога що годе на тромпет да свиря :)

PuNkLifEStylE_F
11-30-2006, 08:03
аз мога на пиано... надявам че все още мога де... от 3 години съм го спряла... :roll:

AngelOfMercy
11-30-2006, 08:05
Синтезатир и на Ел. Китара...и бях 2 години вокалист на една група :wink:

koalka
11-30-2006, 09:22
Е,аз в 4-ти клас ходех на уроци по пиано и солфеж,но уви нищо не стана...не ме влечеше и спрях.Така че...не мога да свиря на нищо.

[Industrial_Fr3aK]
11-30-2006, 11:44
Ами мога да свиря с гъза си. Издават се доста странни звуци, а и заедно с това неверятно ухание на натурален парфюм.

хаха ми евалата :smt005 аре ще те вземем в група :smt005

[Industrial_Fr3aK]
11-30-2006, 12:47
]
Ами мога да свиря с гъза си. Издават се доста странни звуци, а и заедно с това неверятно ухание на натурален парфюм.

хаха ми евалата :smt005 аре ще те вземем в група :smt005
Еми...Тъкмо ще го ползвате за вокал.Висококачествен грайнд. ;-)

дааа мноо ясно :D
некав излиза на сцената пред ниския микрофон, обръща се и тегли една 20 секудна пръдня с 5 смени на тона :lol: :lol: :lol:

Mo6no4
11-30-2006, 12:59
Съгласен съм. Само ще трябва да искаме от организаторите на концерта да имат добра отдушителна\климатична система или както се казваше там, защото иначе ще изгоним публиката с миризмата. Всъщност това може и да не е проблем, защото на концерта ще има и хора, на които може би тази миризма ще им е приятна.

RoyTheReaper
11-30-2006, 13:08
свиря на китара. по точно уча се да свиря на китара от 3 години. предимно класическа, напоследък хванах и електрическа. по едно време свирех на бас-китара в група.

Smiley_Girl
11-30-2006, 13:45
Мога да свиря малко на пиано...Котешкия марш :P :P :P

machoka
11-30-2006, 14:13
Уточнявайте какво точно свирите.. и аз мога да хвана една тарамбука, да я ударя 2 пъти и да кажа 'мога да свиря на тарамбука' :)

Dr. Kazimbutt
11-30-2006, 14:43
Уточнявайте какво точно свирите.. и аз мога да хвана една тарамбука, да я ударя 2 пъти и да кажа 'мога да свиря на тарамбука' :)
Добре. Свиря малко класически произведения, блус и рок.

scissorhand
11-30-2006, 14:47
Баси, кво всички тук сте некви талантливи, кой с ръце, кой с гъз :lol:
аз на нищо не мога да свиря...е ако се брои "Мила моя мамо" на детската йоника... :-)

nikinkaaa
11-30-2006, 14:51
Ми не не мога

maldini
11-30-2006, 14:54
Не мога да свиря на нищо :) . Както каза експлойтед-музикален инвалид ...

CandyKiller
11-30-2006, 15:13
Не мога на нищо , но искам да се пробвам на бас китара :mrgreen:

psycho_girl
11-30-2006, 15:17
ne moga na ni6to, probvala sum na piqno, kitara, trompet, na harmonika svireh kato bqh malka :mrgreen:

SuPeRSlaDkA
11-30-2006, 16:36
mi na piano moga

niGGa
11-30-2006, 16:43
Мога да свиря на гадулка :lol:
и да пея стари градски песни :lol:

[Industrial_Fr3aK]
11-30-2006, 16:50
Хммм..
аз на електрическа и акустична.. занимавам се от 3 години някъде.. мм и още не съм в група.

за тези, които се колебаят дали да започнат да свирят на някакъв инструмент ХВАЩАЙТЕ СЕ! НИКОГА НЕ Е КЪСНО! :D

Mo6no преди да дойде публиката в залата отпред ще продаваме противогази :D :lol:

BornFromPain
11-30-2006, 19:48
]
аз на електрическа и акустична.. занимавам се от 3 години някъде.. мм и още не съм в група.


Свириш от 3 години и не си в група? Май не го раздаваш много сериозно.. Китарата попринцип е лесен инструмент и 2-3 години са предостатъчни за много добра техника.. От там всичко е въпрос на муза..

Аз свиря на ел.китара от година някъде и горе-долу се оправям. От скоро свиря в група ама караме за сега на чужди парчета да оправим синхрона.. Авторските работи вече ги мислим ама свиренето е проблема щото си е друго като си сам у вас и друго е като сте с момчетата ;> Ама има време де :П

Dr. Kazimbutt
11-30-2006, 20:11
Китарата попринцип е лесен инструмент и 2-3 години са предостатъчни за много добра техника..
Китарата - лесен инстурмент? Представям си тогава трудните инструменти какви са...

Приятелю, китарата е един от най-трудните инструменти за овладяване в музиката. Може би всеки може да се научи да дрънчи някакви елементарни работи, но достигането на виртуозност е много, много трудно и иска адски много практика... Колкото до двете или три години - няма такова нещо като "много добра техника".

BornFromPain
11-30-2006, 23:00
Китарата попринцип е лесен инструмент и 2-3 години са предостатъчни за много добра техника..
Китарата - лесен инстурмент? Представям си тогава трудните инструменти какви са...

Приятелю, китарата е един от най-трудните инструменти за овладяване в музиката. Може би всеки може да се научи да дрънчи някакви елементарни работи, но достигането на виртуозност е много, много трудно и иска адски много практика... Колкото до двете или три години - няма такова нещо като "много добра техника".

Кое е трудното на китарата? Че имаш прагчета и можеш да свириш всичко без дори минимална представа от ноти? Айде пробвай се да свириш на цигулка или някой от тоя тип инструменти където всичко е само до слух. Да видим дали ще ти е трудно на китара после.
Айде пък да няма.. Имам много познати които свирят от по 2-3 максимум 4 години и имат невероятна техника. Единия свири 11-12 ноти за една секунда. И това ако не е "много добра техника"...

BornFromPain
12-01-2006, 00:32
Абе я се земи в ръце.. Говоря ти за 11-12 ноти арпеж за една секунда. Да не мислиш, че просто дрънка 11-12 пъти на първа струна свободна? Мисли малко..
(Сега ако ми кажеш, че свириш 20 ноти арпеж за 1 секунда ще ти се смея много..)

И къде съм казвал че за 2-3 години ще станеш като Сатриани и Вай? Ти на това тяхното много добра техника ли му викаш? Или е нещо много повече от "добра техника"? Казвам че за 2-3 години можеш да имаш много добра техника с която преспокойно да си по концерти и да правиш нещо качествено. А не че ще си световноизвестен и невероятно добър.

Това че е сравнително лесен инструмен не значи, че е елементарен. Чети, мисли и не пиши неподготвен, и не ми пиши да не говоря глупости защото явно не си наясно.

machoka
12-01-2006, 06:50
Казвам че за 2-3 години можеш да имаш много добра техника с която преспокойно да си по концерти и да правиш нещо качествено.

#-o :lol:

Колега, не се излагай по тоя начин, че много ще ти се смеят някъде ако го кажеш ;) Айде, тука е форум - кажи речи минава за лаф, ама някъде ако го изтърсиш това :)

Кой ти каза, че на цигулката няма позиции, само дето не са 'разграфени' с прагчета.. там даже е по-лесно, 'щото cis и des /до диез и ре бемол/ са две различни неща :idea:

Китарата е един от най-сложните инструменти /специално акустичната, но с нея и ел./ и това, че някой може да издрънка 'Nothing Else Matters" или някакъв смешен арпеж не означава нищо ;)

П.с. 5 гласна Бахова фуга чувал ли си в преработка за 4 пръста на ак. китара? :idea:

BornFromPain
12-01-2006, 07:11
Мда тва един приятел ми го обясняваше преди, че имало разлика между до диез и ре бемол.. Което на моето китарено впечатление му се стори странно.

А иначе Нотинг Елс Матърс няма нищо общо с някъв "смешен" арпеж с такава скорост. Май и ти реши че много добра техника означава да си абсолютния майстор..

За петгласна не знам.. Но двама приятели(и двамата свирят от не повече от 5 години) ще кандидатстват в консерваторията и сум слушал как свирят по едно произведение на Бах(не някакъв малък етюд а баш си произведение) и като нищо да съм чул и петгласна бахова фуга :>

machoka
12-01-2006, 07:17
Не е било 5 гласна фуга, в Консерваторията се кандидатства с друго ;)

Да си техничар не означава АБСОЛЮТНО нищо и не можеш да правиш 'концерти и т.н.' за 2-3 години обучение.. т.е. ти можеш да излезеш на сцена, но ще е на такова аматьорско ниво най-вероятно, че по-добре би било да не излизаш. Особено пък с ел китара, на която за да свириш трябва задължително поне малко да си усвоил техниката на ак. китара :)

Бас китаристите са друга порода :twisted: 8)

BornFromPain
12-01-2006, 07:46
Хахах дааа.. всички обичаме вицове за басисти хаха :>

А за това другото което каза не съм съгласен. Нищо не ти пречи да измислиш неща които звучат готино и въпреки това да не са от ранга на невероятните произведения. Деа хората даже правят готина музика само с квинти, та нищо не ти пречи да свириш на сцена и да звучиш готино. Но държа да почертая че говоря за свирене в група. Виж да излезеш сам с китарата си и на фона да има само някакви барабани колкото за тактовете(което май вие имате в предвид) вече ти е нужно много повече. Ама едва ли много хора си го поставят това за цел :>

Dr. Kazimbutt
12-01-2006, 08:25
Да си техничар не означава АБСОЛЮТНО нищо и не можеш да правиш 'концерти и т.н.' за 2-3 години обучение.. )
Можеш и още как! Работата е там, че наистина ще си много далеч от големите музиканти.


Особено пък с ел китара, на която за да свириш трябва задължително поне малко да си усвоил техниката на ак. китара
Пробвай да обясниш в един друг форум, че винаги е хубаво да си се научил да свириш първо на акустична китара... Ще те заклеймят като какъв ли не!


Имам много познати които свирят от по 2-3 максимум 4 години и имат невероятна техника. Единия свири 11-12 ноти за една секунда. И това ако не е "много добра техника"...
Верно, че в нашата мила родина всеки втори кара Сатриани, Вай и Малмстийн да изглеждат смешни пред него...
Бързото свирене не означава добро свирене. Може да свириш по 60 тона в секунда и пак да не свириш добре.

machoka
12-01-2006, 08:33
Брех, че виртуози :)

Много ми е интересно някой, свирещ в този период да пусне свой запис, да видим как ще направи концерт с 3 години практика зад гърба си, какъв ще му репертоара и т.н..

[Industrial_Fr3aK]
12-01-2006, 12:26
зависи как се справяш с инструмента има хора, които за 3 години могат да станат мн добри.. ама има и такива, които просто схващат по-бавно

BornFromPain,
ми да, свиря от горе-долу 3 години, не свиря в група още защото искам да намеря по-подходящи хора.. бяха ми предложили някаква Хеви Метъл група.. ама не ме кефеха и им отказах
а и китарата хич не е лесен инструмент! лесен е когато имаш желание

die_die_my_darling
12-01-2006, 14:07
barabani

BornFromPain
12-01-2006, 16:05
Имам много познати които свирят от по 2-3 максимум 4 години и имат невероятна техника. Единия свири 11-12 ноти за една секунда. И това ако не е "много добра техника"...
Верно, че в нашата мила родина всеки втори кара Сатриани, Вай и Малмстийн да изглеждат смешни пред него...
Бързото свирене не означава добро свирене. Може да свириш по 60 тона в секунда и пак да не свириш добре.

Бързото свирне означава точно, че можеш да свириш добре.. Защото когато можеш да свириш наистина бързо и технично значи нямаш проблеми да свириш и бавно(понеже е логично че бавно е много по-лесно).

Мачок, пак говориш за изнасяне на самостоятелни концерти. Аз както казах в предния си пост говоря за свирене в група. Със сигурност след 3 години свирене няма да си готов за самостоятелен концерт, но за свирене в група изобщо не се изисква толкова много.

Dr. Kazimbutt
12-01-2006, 16:45
Бързото свирне означава точно, че можеш да свириш добре.. Защото когато можеш да свириш наистина бързо и технично значи нямаш проблеми да свириш и бавно(понеже е логично че бавно е много по-лесно).

Тогава ще ти го формулирам така: доброто свирене не се определя от темпото.

BornFromPain
12-01-2006, 19:25
Бързото свирне означава точно, че можеш да свириш добре.. Защото когато можеш да свириш наистина бързо и технично значи нямаш проблеми да свириш и бавно(понеже е логично че бавно е много по-лесно).

Тогава ще ти го формулирам така: доброто свирене не се определя от темпото.
А аз ще ти го формулирам така: много бързото темпо показва, че имаш физическата възможност да свириш добре. Демек имаш техника. Не казвам че като имаш техника директно си виртуоз, само дето без техника си за никъде.

[Industrial_Fr3aK]
12-01-2006, 21:29
Бързото свирне означава точно, че можеш да свириш добре.. Защото когато можеш да свириш наистина бързо и технично значи нямаш проблеми да свириш и бавно(понеже е логично че бавно е много по-лесно).

Тогава ще ти го формулирам така: доброто свирене не се определя от темпото.
А аз ще ти го формулирам така: много бързото темпо показва, че имаш физическата възможност да свириш добре. Демек имаш техника. Не казвам че като имаш техника директно си виртуоз, само дето без техника си за никъде.

абе пич, къде забрави мелодията???? т'ва е най-важното, а темпото не е кой знае колко важно!! чуй китаристите на DragonForce единия Херман Лий мнооо бързо може да свири, ама май само т'ва. и к'во му е хубавото? да си движи пръстите бързо.. а къде изчезна вибратото и вдигането на струна? без тея 2те не стаа хубаво соло

BornFromPain
12-01-2006, 21:38
]


Бързото свирне означава точно, че можеш да свириш добре.. Защото когато можеш да свириш наистина бързо и технично значи нямаш проблеми да свириш и бавно(понеже е логично че бавно е много по-лесно).

Тогава ще ти го формулирам така: доброто свирене не се определя от темпото.
А аз ще ти го формулирам така: много бързото темпо показва, че имаш физическата възможност да свириш добре. Демек имаш техника. Не казвам че като имаш техника директно си виртуоз, само дето без техника си за никъде.

абе пич, къде забрави мелодията???? т'ва е най-важното, а темпото не е кой знае колко важно!! чуй китаристите на DragonForce единия Херман Лий мнооо бързо може да свири, ама май само т'ва. и к'во му е хубавото? да си движи пръстите бързо.. а къде изчезна вибратото и вдигането на струна? без тея 2те не стаа хубаво соло

Някой да е казвал, че като можеш да свириш бързо не можеш да бендваш, да правиш вибрато или хармонии? Това да можеш да свириш бързо не значи, че е задължително само бързо да свириш ве хахах..

[Industrial_Fr3aK]
12-01-2006, 21:40
ама го изкара така всеедно че бързината е всичко в свиренето..

BornFromPain
12-01-2006, 21:59
Бързината е техниката. Както вече казах техниката не е нищо, но като я нямаш си за никъде. Демек тя е това което е задължително и като имаш техника вече можеш направо да свириш това което ти е в главата. Или мелодията която си заучил. И можеш да се концентрираш върху начина по който звучи, защото не се налага да мислиш пръстите си и т.н. неща които те разсейват :>

Joey Tempest
12-02-2006, 00:16
Има такава тема и това вече съм го писал. :)

Китара - блус, рок, метъл с почти всичките му разновидности. С банди се занимавам. :-D

Вокал - рок, метъл, изобщо квото падне, ако ще и на Лили Иванова нещо. Пея високо, но точно какъв ми е гласът не мога да ви кажа в момента. Не е много шлифован. Mr. Green

Бас - също за каквото падне, но все още има какво да науча за този инструмент.

Клавишни (пиано, синтезатори) - преди свирех повече, сега мога само няколко неща на Шопен, Бетовен, Й. С. Бах, и някои по-съвременни песньовки.

Акордеон - тва само за майтапа, знам няколко неща, не свиря сериозно

Ударни (барабани, перкусии) - съвсем малко, колкото да поддържам ритъма и темпото

Хармоника - като Ози в The Wizard

SummeRLove08
12-02-2006, 00:31
За съжаление не мога да свиря на нищо :( само пея.Много ама много съм искала да се науча на пиано,но май ми е късно вече.Може би на барабани ще съм добра. :lol:

П.С. Май дотук китарата е най-свирена във форума! :-D

machoka
12-02-2006, 08:16
Хора, стига с това темпо, това е един вид аматьорско мислене. Нищо не зависи от темпото. Можеш да си достатъчно добър и без да свириш мнооого бързи пасажи, а можеш и да си кръгла 0 свирейки много бързо, както вече разбрахме.

Темпото не е НИКАКЪВ фактор, бързото свирене не значи технично свирене и т.н.

BornFromPain
12-02-2006, 12:45
Хора, стига с това темпо, това е един вид аматьорско мислене. Нищо не зависи от темпото. Можеш да си достатъчно добър и без да свириш мнооого бързи пасажи, а можеш и да си кръгла 0 свирейки много бързо, както вече разбрахме.

Темпото не е НИКАКЪВ фактор, бързото свирене не значи технично свирене и т.н.

Ама ти май китара през живота си не си пипал.. Казвам ти че ако можеш да свириш бързи пасажи значи можеш да свириш и бавни значи имаш достатъчно добра техника за да не ти пречи нищо. Защото липсата на техника пречи много.

Пипал съм, повярвай ми ;)
.: machoka :.

leko_otkachena
12-02-2006, 12:46
az pa nemoga da svirq s nishto

ErinEverly
12-02-2006, 13:05
На пияно. Принципно музиката е най-хубавото нещо, което имам, но за жалост нямам талант в нищо - ни да пея, ни да свиря. На китара искам да се науча, но трябва да си събера пари, за да си я купя. А винаги съм мечтала да мога да пея - толкова да обичам музиката и да съм толкова не музикална...

Dr. Kazimbutt
12-02-2006, 15:52
На пияно. Принципно музиката е най-хубавото нещо, което имам, но за жалост нямам талант в нищо - ни да пея, ни да свиря. На китара искам да се науча, но трябва да си събера пари, за да си я купя. А винаги съм мечтала да мога да пея - толкова да обичам музиката и да съм толкова не музикална...
Аз пък свиря само на трезво... :wink:

Сериозно, щом толкова те кефи музиката, започни да се занимаваш сериозно с нея. Много ме съмнява да не можеш да се понаучиш да пееш поне малко (не може да се кефиш толкова на музиката, колкото разправяш, а пък да си пълен инвалид в нея). Запиши на уроци по пеене, а пък каквото стане - стане. Никъде не е написано, че всички трябва да можем да пеем толкова добре, колкото е пял Фреди Меркюри, нали? :wink:

12-02-2006, 16:53
На пияно.

Аз пък свиря на трезвено :-D

faster_pr
12-02-2006, 16:56
Барабани
Мога да свиря разни beat-ове и break-ове и в момента уча и нови неща.

oTPoBHa
10-21-2007, 12:26
]
аз на електрическа и акустична.. занимавам се от 3 години някъде.. мм и още не съм в група.


Свириш от 3 години и не си в група? Май не го раздаваш много сериозно.. Китарата попринцип е лесен инструмент и 2-3 години са предостатъчни за много добра техника..



1. е тва утепа рибата...
2. неандерталец... Китарата е изключително труден музикален инструмент, да не кажа, от най-трудните..!
3. глупава и безмислена тема с неточно заглавие дори (и аз автоматично отказвам да пиша ПО темата)

Омръзна ми от тези олигофренчета, които научили 5-6 акорда и айде ми праскат песни вече и композират.. първо се научете да свирите и обогатете музикалната си култура.. остава да кажеш, че и да си музикант е лесно.. пф нищо лесно няма ! научете се.. познавам музиканти, които 30 години с китарата си вадят хляба, и въпреки това не наричат себе си такива, и не претендират с това, че могат да свирят! лесно е да свириш на китара, лесно е и на пиано да свириш, лесно е скейт да караш а твааааааааааа пък колко е лесно, не бе , даже още по-лесно е и брейк да играеш и на глава да се въртиш.. ебаго и оптимизма.. техника за две три години вика.. музиката да не ти е като една планина, катериш-катериш и най накрая стигнал върха и айде, аз съм алпинист...
Музиката е толкова обширна, състои се от безброй акорди, хармонии, има страшно много неща още, които предстоят да бъдат научени.. е тва е музиката. Че дори и един КИТАРИСТ, дори и ДА Е ЗАВЪРШИЛ КОНСЕРВАТОРИЯТА не може да каже, че знае да свири, защото винаги може да бъде измислена една нова комбинация от тонове, в която има хармония.. никога няма нещо, което да е "най".. За да кажеш, че можеш да свириш на даден инструмент, означава, че можеш да изсвириш всички възможни хармонични комбинации от тонове.. което е НЕВЪЗМОЖНО, защото НЯМА ЧОВЕК, КОЙТО ДА ЗНАЕ И МОЖЕ ВСИЧКО. Няма втори Леонардо.. (или поне още не се е родил такъв).
Музиката определено не е да си научил да свириш 5-6 песни и да кажеш да, аз съм готов за сцената, за голямата публика, ще правим група, о да, станахме вече големите музиканти.. половината от съвременните рок групи (и казвам РОК групи, забележете - РОК групи - като цяло) не свирят нищо по-различно от редуващи се акорди, тук-там някое баааавно лагаво соло за разнообразие уж, слагат един дистър, дерат се като заклани и кво? хората вече си мислят даааа, тея са професионалисти просто, глей къв стил, къв звук.. КАКЪВ ГЛАС !!!
а къде отидоха добрите стари групи като пърпъл, гранд фънк, криим, където всичко си се свиреше на живо, правеше си се професионално и дори ехото се изпяваше, а не се използваше ефект.. къде са чистите китари, къде е свиренето, къде е чистият глас, а не дране - в буквалния смисъл - дране.. всички днескашни групи се учат от гореизброените.. и да ви кажа, все още не съм видяла като вокал като гилън или фреди меркюри.. и ми се мислят за музиканти.. тва са циркаджии..

Относно оня пича с изказването, че да свириш на китара е лесно, ще му кажа само това (и няма да следя темата за отговори) - правете си групи, ако искате, дрънчете и ревете и се мислете за откривателите на нови техники на свирене, с две думи - циркосвайте се.. кой не иска да гледа сеир в днешно време.. винаги ще се намерят кретени, които да ви слушат, и това е добре, защото както казва една моя приятелка художничка - хубаво е, че има чалга, щото ако я нямаше, сега щяхме да седиме с чалгарите на една маса и да си пиеме.. а така те са си там, ние сме тук, отделно от нас са , не ни пречат и сичко е окей..

Нека да бъде така. :-) това е посланието..

RoyTheReaper
10-21-2007, 13:19
За да кажеш, че можеш да свириш на даден инструмент, означава, че можеш да изсвириш всички възможни хармонични комбинации от тонове.. което е НЕВЪЗМОЖНО, защото НЯМА ЧОВЕК, КОЙТО ДА ЗНАЕ И МОЖЕ ВСИЧКО.

Значи никой човек никога не е можел да свири на нищо. За пръв път чувам такава шантава теория.

eXtRaoRdinaRy
10-21-2007, 13:30
8 години съм свирила на пиано.

?love_haTe!
10-21-2007, 13:31
Мога на пиано.
Свиря на китара от 3 години,но не мога да кажа,че съм се научила,изисква се доста време.
Имам мерак и на барабани :-)

ЕДИТ:Занимавам се с пеене също.

oTPoBHa
10-21-2007, 13:33
За да кажеш, че можеш да свириш на даден инструмент, означава, че можеш да изсвириш всички възможни хармонични комбинации от тонове.. което е НЕВЪЗМОЖНО, защото НЯМА ЧОВЕК, КОЙТО ДА ЗНАЕ И МОЖЕ ВСИЧКО.

Значи никой човек никога не е можел да свири на нищо. За пръв път чувам такава шантава теория.

разбира се.. колкото и да си добър, в крайна сметка никога няма да успееш да направиш всичко.. може да си добър, то.. тва е. в крайна сметка просто го правиш, но не можеш повече. в музиката не можеш да кажеш "Ето това е най-трудно! Той го свири, значи е най-добрия музикант!" ..
такива понятия просто няма..
п.с. шантава теория поднесена от шантав човек.. ;-)

machoka
10-21-2007, 13:44
oTPoBHa,
някакъв музикален спор ли се заражда тук )) какъв е твоят досег с музиката? Разкажи ни на кратко, представи се )

oTPoBHa
10-21-2007, 14:19
ами ще се представя, щом е нужно.. макар че съм се представяла в друга тема, ама пак ще го направя. Освен че се занимавам с музика почти дестина години, става въпрос професионално (но не смятам това да ми бъде професия, защото от това няма просперитет, поне не и в България) . на 16 съм.. свиря на пиано от 6 годишна накъде, но тогава беше доста несериозно - около една година сме се мотали на школа Байер.. а тя е доста.. как да кажа.. елементарна. Упражненията са от един тип (за пиано говоря, някой да не си помисли за китара..) упражнения САМО за дясна ръка, общо взето - елемнтарни неща.. ама аз бях несериозна.. Сериозно започнах да се занимавам грубо казано първи клас. Баща ми работи в Булбанк София, но е и любител музикант (вкъщи си купихме Фендер пияно, да се похваля :smt004 ) аз съм от Кърджали, но живея в Перник по гадно стечение на обстоятелсвата.. вече се чудя кво да кажа хахах първата ми учителка беше госпожа Милотинова в Двореца на Културата в град Перник, преподаваше ми пиано и солфеж. 1 година и нещо бях при нея.. след това отидох при Ани Дамянова (преподаваше в консерваторията по онова време) .. и там същата работа - пиано и слофеж. Изкарах пълното обучение и започнах китара.. 7ми клас, откогато започнах да слушам музика изобщо (преди това не знаех нищо, освен пианото и това, което аз си го свиря).. почна адския метъл период, който никога няма да забравя. сега вече не слушам метъл.. или поне така си мисля. С китарата работата почна много инцидентно.. бях отишла с майка ми на един пленер (тя е актриса бтв) и там имаше един китарист. Не беше бог знае колко добър, като се замисля, ама с него започнахме да си говорим за музика. Тъй като аз попринцип много харесвам китарата като инструмент, тогава казах, че е много жалко, че досега съм си "пропиляла" времето с пианото, а всъщност много искам да свиря на китара. Тогава той ме убеди, така да се каже, че не ми пречи да почна и китара. Ходих при един музикант, приятел на майка ми, отскоро започнах да ходя на класическа китара (има няма няколко месеца). И мисля да продължа.. отделно с един барабанист си репеираме, така да се каже, ама идея за група примерно още няма. Пропуснах да кажа, че пея също.. с пианото редом се учи и солфеж, ако някой не знае това е пеене по ноти. Докато ходих на пиано, учих и солфеж.. има още какво да разказвам, ама нямам време, и нерви също хаха .. ако някой иска да попита нещо конкретно,моля да заповяда

ЕPu
10-21-2007, 16:19
преди можех на пиано..ама вече не :lol:

Dissenter
10-22-2007, 09:37
Аз свиря на барабани.В момента съм в дет метъл банда,иначе и блек и траш става.Занимавам се малко повече от година и половина :-D

machoka
10-22-2007, 15:41
oTPoBHa,
гледам, занимавала си се с музика, ама не знам на какво ниво.. какво според теб ознава 'на професионално' ниво?
Солфежът въобще не е 'пеене по ноти' - това, че на пеенето по ноти му се вика 'солфежиране', въобще не означава, че солфежа е само това - напротив, много повече е ) Музикални диктовки записвала ли си? Ако да какви - едноглас, триглас, четириглас?
С елементарна теория на музиката запозната ли си?
Всъщност имаш ли музикално образование, или само си ходила на начинаещи уроци пиано на ниво Лемоан и Черни + изпяване на 2 тона от тониката на някоя тоналност? )

Класическата и ел. китарата нямат нищо общо бтв )

между впрочем като имаш самочувствието на професионален музикант - хубаво е поне пианото да го изписваш с 'А', не с 'я' )

Та до къде си стигнала с пианото, какво си свирила - композитори, произведения )

oTPoBHa
10-23-2007, 11:13
за коментара на експлойтед: като се замисля, донякъде си прав.. но емоциите са си едно, а умението - съвсем друго! чак след като си научил нещо, можеш да вкарваш емоция! в противен случай ИМЕННО ЗАЩОТО МУЗИКАТА Е ИЗКУСТВО не си музикант, а аматьор... и в името на изкуството си длъжен ако ще правиш нещо, да го правиш като хората, да вложиш и умение, а не само емоции... Или го можеш - или не, или свириш - или дрънчиш... тая работа с чувствата нещо не я проумявам.. не е само чувството.. разбира се, ако вложиш чувства, изпълнението става много по-силно, но не е само чувството.. !умението е на първо място според мен !
относно коментара на мачока, искам да питам какво според него е солфеж, ако не пеене по ноти? и те питам не толкова за значението му от тълковния речник, а за това доколко солфежа би могъл да бъде от полза, на един музикант..? ученето на солфеж ти помага като видиш един непознат нотен текст, първо да си го изпееш, и след това да го изсвириш.. макар, че аз повече свиря по слух, солфежа доста ми помага като седна да свиря нещо което го виждам за пръв път и не съм го слушала преди, изсвирено от някой друг... :-s а за изсвирените школи, ще кажа единствено - ДОСТАТЪЧНО.. ще се опитам да ги напиша в подредбата както сме ги взимали, но мога и да пропусна някоя:
черни не сме я взимали, направо почнахме с христоматия за фортепиано на туманян, после бях байер, след което вече приложения за репертоарни пиеси.. а и руските школи.. ах тези руски школи..
относно въпросите, които ми задаваш искам да попитам това изпитване ли е, за проверка кой доколко казва истината? :-s или просто защото си модератор... да. :-s

cherenlebed
10-23-2007, 14:35
Привет на всички музиканти във форума! :)
Аз свиря на китара(класическа, засега).Мисля скоро да си взема и акустична, а в бъдеще се надявам да имам и ел. китара(дано).
Обичам да свиря Лед Зепелин, колкото и изненадващо да е това - повечето им песни звучат доста добре на класическата...също и (като стилове) рок, блуз и др. - неща, които ми харесват или които са ми допаднали в момента. :-)

zvezdichkaaa
10-23-2007, 14:38
преди можех на пиано..ама вече не :lol:

Да като малка взимах уроци,но вече всичко съм забравила.

chocoleptic
10-23-2007, 15:36
Цигулка :-({|=

machoka
10-23-2007, 17:52
oTPoBHa
остави ти модераторството, тука си пишем като равноправни потребители, като колеги музиканти )

Гледай сега, пиша ти така на теб, защото винаги ми е било странно когато някой каже 'аз съм музикант', особено 'аз съм инструменталист' - какво точно има предвид.. какво означава да си пианист )

Със сигурност не означава твоят житейски опит в пианото, със сигурност не означава и моя, макар и да е в пъти по-голям. Казвам ти го като човек, на който живота му е минал в свирене, свирене, свирене и.. солфеж от предучилищна възраст до настоящият момент включително, по 2 пъти седмично и то при най-добрите преподаватели в областта /музикалното и Консерваторията/ :lol:
Бих се представил като музикант, но се страхувам да не прозвучи като хвалба или нещо от сорта, за това на този етап няма да го правя. Просто исках да отбележа, че не е редно да се квалифицираш като пианист, най-малкото защото изброените от теб композитори и 'репертоар' са за лица под 12 годишна възраст. Естествено не бива да се засягаш - визираните лица ти говоря ако се занимават професионално още от 7 годишна възраст ) За човек, който няма професионална насоченост в тази сфера не важи горната цифра.


Аз свиря на китара(класическа, засега).Мисля скоро да си взема и акустична, а в бъдеще се надявам да имам и ел. китара(дано).
Акустична и класическа е едно и също :)

tItEufFf
10-23-2007, 18:05
Цигулка :-({|=

Обожавам да слушам някой да свири на цигулка.... :wink: Аз обаче не мога пък и много не ми се пробва

real-girl
10-23-2007, 18:18
Аз умея да свиря на пиано и ми доставя наистина огромно удоволствие, когато го правя. :)

oTPoBHa
10-23-2007, 18:39
oTPoBHa
остави ти модераторството, тука си пишем като равноправни потребители, като колеги музиканти )

Гледай сега, пиша ти така на теб, защото винаги ми е било странно когато някой каже 'аз съм музикант', особено 'аз съм инструменталист' - какво точно има предвид.. какво означава да си пианист )

Със сигурност не означава твоят житейски опит в пианото, със сигурност не означава и моя, макар и да е в пъти по-голям. Казвам ти го като човек, на който живота му е минал в свирене, свирене, свирене и.. солфеж от предучилищна възраст до настоящият момент включително, по 2 пъти седмично и то при най-добрите преподаватели в областта /музикалното и Консерваторията/ :lol:
Бих се представил като музикант, но се страхувам да не прозвучи като хвалба или нещо от сорта, за това на този етап няма да го правя. Просто исках да отбележа, че не е редно да се квалифицираш като пианист, най-малкото защото изброените от теб композитори и 'репертоар' са за лица под 12 годишна възраст. Естествено не бива да се засягаш - визираните лица ти говоря ако се занимават професионално още от 7 годишна възраст ) За човек, който няма професионална насоченост в тази сфера не важи горната цифра.


Аз свиря на китара(класическа, засега).Мисля скоро да си взема и акустична, а в бъдеще се надявам да имам и ел. китара(дано).
Акустична и класическа е едно и също :)

като ида в консерваторията ще видим кво ше става, но.. съм решила с това да се занимавам докато.. е, сещате се, силно казано е, но музиката ми е едно от нещата, които.. не знам, не мога да намеря думи просто да опиша това, което за мен е музиката.. и със сигурност я възприемам силно индивидуално.. абе.. просто.. не знам.. трудно ми е да говоря, камо ли, да пиша. Понякога така изразявам мнението си, че хората или го възприемат погрешно..или просто не ме разбират и казват бе ти си луда няква такава си дето се мисли за много знаеща, ама всъщност.. да. ето сега дори не намирам думи да изразя това, което мисля.
Няма значение. Но ще вляза в консерваторията, каквото и да ми струва! И ще видим тогава..

п.п. Радвам се, че се изяснихме.. и да не изглежда грозно - :smt006

machoka
10-23-2007, 19:09
Ахам )

В НМА вече се влиза повече от лесно, особено зависи с какво точно искаш да влезеш - ако е инструментален /изпълнителския/ факултет с пиано - малко по-сложно е де, няма да можеш с руска школа, но вече не е това, което беше преди.
Виж, ако ще влизаш с вокален - усмихваш се и си вътре )

RoyTheReaper
10-24-2007, 07:20
oTPoBHa

Акустична и класическа е едно и също :)

Но не съвсем... Класическата е подмножество на акустичните китари. :-)

oTPoBHa
10-24-2007, 10:24
Ахам )

В НМА вече се влиза повече от лесно, особено зависи с какво точно искаш да влезеш - ако е инструментален /изпълнителския/ факултет с пиано - малко по-сложно е де, няма да можеш с руска школа, но вече не е това, което беше преди.
Виж, ако ще влизаш с вокален - усмихваш се и си вътре )

с пиано ще е.. вокалните способности си ги развивам на друго място :smt004

shialabeouf_sexy
10-25-2007, 04:16
На пиано вече от 6 години :wink:

cherenlebed
10-25-2007, 05:59
Що да е изненадващо
и...блуС

За някои хора е.
Мерси за поправката...


machoka написа:
oTPoBHa

Акустична и класическа е едно и също


Но не съвсем... Класическата е подмножество на акустичните китари.


...и на теб също... ;-)

SweetTeEscaPe
10-25-2007, 06:51
Свиря на пиано от 5-6 годишна, но бях прекъснала за 2-3години,ама сега пак свиря и наистина мн се кефя,особено като свиря по известни класически произведения,например Унгарски танц №5 от Брамс. :wink:

My_Dear
10-25-2007, 07:27
Акустична и класическа е едно и също :)
Пхахахахахахахахахаха :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005

Да те светна ; не са едно и също ;)

1. Класическата и акустичната китара се изработват от различно дърво и имат различна структура.
2. Класическата китара има по-широк гриф. Грифът на акустичната китара често е извит и това се смята за голямо предимство (всъщност точно заради извития гриф на ел.китарите Fender Stratocaster са толкова ценени)
3. Най-важното: класическата китара е с пластмасови струни, а акустичната - с метални. И разликата, когато свириш на класическа и на акустична китара е огромна, повярвай ми.

Освен това има и трети "вид" и това е кънтри китарата. И тя също си има своите особености.

Моето занимаване с музика винаги е било на чисто любителско ниво. Много си я обичам тая музика, еййй, само че родителите ми никога не са имали възможността да ми дадат музикално образование, за да се развивам в тази насока.

Преди година и нещо започнах да уча класическа китара. Защото го исках. Без учители, на самообучение + помощ тук-таме от някой китарист около мен.
Преди два месеца си купих акустична китара и вече свиря на такава. Макар че определено ми липсва звученето на класическата.
Така че сега си дрънкам песничките, когато се съберем компания, пея, имам си занимание, когато ми е скучно и съм щастлива :-D

Rock &amp; Roll Queen
10-25-2007, 11:40
^ по тая логика китарата ми е класическа. Аз си мислих, че е акустична. о.0

cherenlebed
10-25-2007, 12:46
Между другото, днес се пробвах да свиря на акордеон.Преди знаех само Мила моя мамо и други подобни леснотии...Затова се реших и изсвирих Stairway to heaven(не цялата).
Това означава, че вече акордеонът и може би пианото(само може би) са добавени към списъка ми с музикални инструменти. O:)

Rock &amp; Roll Queen
10-25-2007, 13:45
^готинооооооооооооооо!

My_Dear
10-25-2007, 17:08
допълвам само ,че акустичните(някои) могат да се включват в усилватели...
Дам... Моето моделче колко се опитваха да ме накарат да го купя с пиезоадаптер :smt005
Ама на мен не ми се даваха 40лв отгоре за нещо, което няма да използвам. Нямам професионална насоченост, искам да дрънкам в Борисовата и толкоз, за какво ми е да си включвам китарата към усилватели или към компютъра и прочие :-D

DisciplineAndOrder
10-25-2007, 17:55
Не мога. :(

oTPoBHa
10-26-2007, 00:47
допълвам само ,че акустичните(някои) могат да се включват в усилватели...
Дам... Моето моделче колко се опитваха да ме накарат да го купя с пиезоадаптер :smt005
Ама на мен не ми се даваха 40лв отгоре за нещо, което няма да използвам. Нямам професионална насоченост, искам да дрънкам в Борисовата и толкоз, за какво ми е да си включвам китарата към усилватели или към компютъра и прочие :-D

аз си сложих едно адаптерче.. на моята добра стара Кремона, която реставрирах и стана кукла.. :-) китосване, шлайфане, смяна на ключове, пробиване на нови дупки, залепяне, лакиране, боядисване.. но си струваше ся стана номер едно O:) няма да намерите такъв модел в нието един музикален магазин :lol: 8) и звучи супер.. и ся като я държа на топлото къв добър бас изкарва.. 8) на тези, класическите китари, не знам от какво се правят, ама както каза мацката по-горе материала е различен от този, с които се правят акустичните така да ги нарека НОРМАЛНИ китари. което ме довежда на мисълта, че класическата китара със пластмасови струни е направена така, че на нея да звучат идеално класическите произведения и да имат добра акустика. Пък и пластмасови струни адаптер не ги лови.. ся тоя дет си го зех адаптер си е цяла машинка, толкоз място ми заема на отвора на китарата (ше ма извиняяте, ама не знам как се казва) че няям место да свира :lol: :lol: ама не я включвам в компютър. Закакво? :-s имам си едно кубенце, даже и дистър и слагам и свири си баш като електрическа .. ама закво ми е дистър.. нали като седна да си свира гранд фънк im your captin там си е чиста китара, не ми треат таквиз изкривявания на звука.. айде да ви поздравя с мойта скромна версия на heart shaped box (изсвирена и изпята по женски :twisted: ) че сега ще седна да си посвиря.. :-)

един въпрос към май диър: къде у студа ше свириш у борисовата бе жена, мен пръстите ми се сковават, един акорд чисто не мога да исфиря , а ти.. :-)

teenkopele
10-26-2007, 05:38
От време на време правя някакви опити с тарамбука. :)

П.П. Ако има и други такива ентусиасти, да пишат едно ЛС.

cord
10-26-2007, 05:43
moga da svirq na piano! ot 5 godini se zanimavam profesionalno s peene!

An4eSsS__
10-26-2007, 20:13
Аз мога на пиано,6 години свирих ама се отказах ии от 2-3 год не свиря вече :)

iNsaNE`giRL
10-27-2007, 12:43
еее и аз мога..но не казвам на какво..
аахахахахахха :smt003

My_Dear
10-27-2007, 13:06
което ме довежда на мисълта, че класическата китара със пластмасови струни е направена така, че на нея да звучат идеално класическите произведения и да имат добра акустика.

един въпрос към май диър: къде у студа ше свириш у борисовата бе жена, мен пръстите ми се сковават, един акорд чисто не мога да исфиря , а ти.. :-)
Напълно вярно. Класическата китара е за класически произведения. Сега като нямам вече класическа, а съм с акустична, не мога да свиря Romance de Amor :cry: Т.е., не че не мога, но определено не звучи така, както съм свикнала.

А Борисовата градина... Ми там ходим лятото ;) Ся студ, зима, обаче нали съм си вкъщи, пък и като се съберем компания на някое купонче - една-две китари идват... =P~ -цка :Рр

basson
10-27-2007, 14:48
My_Dear

разбира се, че има много видове акустични китари. Идеята на machoka беше друга - разликата между електрически и акустични инструменти, а от там нататък и електрическите биват много, и акустичните китари също много видове.

My_Dear
10-27-2007, 15:15
Бъркаш определенията. Когато кажеш акустична китара, се има в предвид китара с метални струни.
Да, класическата китара също е акустичен музикален инструмент. Също усилването на звука идва то факта, че китарата е куха, създава се акустика и т.н.
Но има приети понятия, които не бива да се омешват.
Да, разбирам идеята. Но да кажеш видове акустични китари и видове класически китари не е правилно, поради простата причина, че акустична, класическа, електрическа и бас китара се водят подвидове на китарата. Оттам нататък човек може да си ги дели както си ще според форма, цвят, дърво, гриф, марка, модел и каквото си още иска.
С оглед на смисъла на термините е неправилно да кажеш, че класическа и акустична китара е едно и също.

Blab
10-27-2007, 15:22
Елегантно пропускам дискусията :roll:
Свиря на китара(акустична) близо 10 години.Голям мерак ми е да си взема електрическа.
Посвирвам на синтезатор по слух, не мога да чета ноти за пиано.

basson
10-27-2007, 17:39
Бъркаш определенията. Когато кажеш акустична китара, се има в предвид китара с метални струни.

Напротив, ти бъркаш. Акустичните китари могат да са с такива струни, каквито им сложиш. Когато кажеш акустична китара, се разбира инструмент, който възпроизвежда звука самостоятелно, без електричество в нашия случай на дискусия. Независимо с какви струни, ключове или форма е.

Акустични инструменти са на практика всички "не електронни " инструменти без значение в кой стил музика се използват.Много от съвремените теоритици възприемат човешкия глас като вид музикален инструмент. Електронни инструменти са тези, при които звукоизвличането става по електронен път. Тук отново има разногласие – някои приемат електрическата китара за акустичен инструмент, тъй като нейния звук произлиза от премодулирането на вибрираща акустична струна, а други я отнасят към електронните инструменти, тъй като без съответните устройства тя не може да звучи самостойно.