PDA

View Full Version : Eсе по история



sweetness
12-03-2006, 11:59
Много ви моля за есе по история на една от тези теми:

Европа през погледа на Русия
Аристократът
Блясъка и мощта на източния владетел
Абсолютизмът-упадък на стара Европа или начало на световното и надмощие

За утре ми е,много ще съм ви благодарна

ComiX
12-03-2006, 12:51
Аристократът


/есе/


Отгръщам страниците на дебелия тълковен речник и срещу думата аристократ пише - част от аристокрацията. Съответно търся значението на думата аристокрация - прослойка в обществото, която има по-висок жизнен стандарт. Тогава в ума ми се избистря една мисъл "Че то и сега е така". От векове наред е било и ще бъде така - едни ще пируват и ще могат да ядат от отрупани маси, а други - ще гладуват, застанали до студеното огнище, в което едва блещука искра. Искра на надеждата, че някой ден и те ще са пред отрупани маси и до топли огнища.
Аристократът ли, той какво? На него не му се скучае сам в големия замък и решава, че трябва да отиде в кралския двор. И там всички да показват новите си одежди, отрупани със злато и скъпоценни камъни. Там да говорят на своя особен език, който издига прегради между тях и всички хора. Да водят своите дуели и да загиват в тях. Така както умират хиляди селяни, но не от светски прищевки, а от глад. Нещо, на което заможният аристократ не обръща внимание. Та защо да го интересува него, че някой си там селянин умира от глад или от чума. Той, аристократът си ляга под чистите пухени завивки с пълен стомах и сънува ангелчета. Как иначе? Кога е ставал той още преди слънцето да изгрее, за да иде да работи на полето? Кога се е прибирал вечер след залез слънце с почерняло лице и със загорели от работа ръце? Никога!
Аристократът не би обърнал внимание, ако всички селяни измрат, новсъщност ще забележи, разбира се. Кой ще донесе яденето иначе, кой ще му гледа конете? Той ще умре от глад, от студ и в мизерия. Защото на него му е под достойнството да работи на полето, за да изкара прехраната си. Той е свикнал всичко да му е наготово и никога да не работи. Това е той - аристократът.


http://www.pgt-pleven.hit.bg/aristokrat.html

sweetness
12-03-2006, 13:04
Благодаря ти страшно много наистина :D

ProstoAz
12-03-2006, 13:10
Благодаря ти страшно много наистина :D

С това считам темата за приключена! :wink: