PDA

View Full Version : Задачка по физика



12-07-2006, 19:48
Здравейте!Имам някаква ужасна задача по физика за домашно и не мога да я реша.Ще съм много благодарна ако някой ми каже как се решава или поне формулата за намиране на силата,че нещо не мога да се сетя.Ето я и задачата:
TТяло с маса 2 кг се движи по инерция под действие на неизвестна сила в продължение на 5секунди.Тялото променя скоростта си по следния закон : V=10 + 4.t .Намерете големината на силата и кинетичната енергия на тялото след 5 секунди.

Формулата за кинетичната енергия : E(k)=m.v2(na vtora stepen) / 2

MauMyHkaTa
12-07-2006, 20:27
Здравей! :)
Ами, аз малко съм ги позабравила вече тези енергийки, защото ги учих преди доста време май, пък и сега се занимавам с малко по-други(енергии пак) в училище, но се надявам да помогна.
Така, аз намерих нещо за кинетичната енергия, но не знам дали е вярно. Имаш ли някакви отговори? Ако да, сега ще ти написа моето решение да провериш дали се получава толкова.
V=10+4.t=10+4.5=30 m/s (това следва от условието)
Оттам намираме Ek=(2.30^2)/2=900N. Толкова ли е?
А за силата, ако се не лъжа формулката беше: F=m.a, следователно трябва да намерим ускорението "а". Точно за него, обаче не мога да се сетя каква беше формулата, така че ако я знаеш, опитай се да го намериш и после вече става лесно. Ако има нещо, питай, надявам се решението и разсъжденията ми да са верни и да съм ти помогнала поне малко!