PDA

View Full Version : Литература 8 клас



Titan
12-12-2006, 07:13
Може ли да ми дадете отговори/разсъждения на следния план, трябва ми до 3 часа.... Много е спешно! smile.gif Мерси предварително! А ако не стане нищо... Бог да ми е на помощ.

Каква представа за родът и неговото значение в личния живот на човека създава у вас разказът "Дервишово семе" от Н.Хайтов повеста "Преди да се родя" От Ивайло Петров, стихотворенията " Скрити Вопли" , "Помниш ли помниш ли" от Димчо Дебелянов и стихотворението "Потомка" От Е. Багряна.
В кой творби откривате следните тематични мотиви:
а ) семейството най-блиската и най-скъпа за човека очност неговата най-сигорна нравствена опора; символи: бащиния дом. майката
б) привързаноста към родовата традиция източник на нравствени сили символи на земята майка
в) стари и млади - взаимодействия и противодеиствия
г) годежът и сватбата - ритуали във бита закриващи традицията или нейното опорочаване
2. Формулираите основните неписани правила на родовия патриархален морал, който направляват живота на патриархалното семеиство в изучените произведения
3. Кой конфликти действия преживявания са свързани с запазването или противопоставянето на тези морални норми? КОга конфликтите придобиват драматичен характер
4. Кои нравствени качества на героите се отнасят и към универсалните ценности
5. Коя авторова позиция към разглежданите в произведенията теми и проблеми ви е най-блиска :
твърждаваща, приобщаваща, иронизираща ](*,)