PDA

View Full Version : египетски богове и богини



peps_from_mars
12-14-2006, 06:56
Хора треа ми да ми кажете тея египетски богове на какво са....че само тях не успях да напрая....

ШОВ
ТХВОТ
АНУ
ЕА
ЕНЛИЛ
ТЕФНУТ
НУТ
ХАПИ

ПЛС помогнете ми [-o< [-o< :mrgreen: :mrgreen: :lol:

Th3WildAng3l
12-14-2006, 10:33
Ами аз намерих инфо само за някои.
Нут е богиня на небето. Изобразява се, като жена, чието тяло е синьо, обсипано със звезди.
Хапи е бог на плодородието и нилските наводнения. Изобразяват го антропоморфно с издут корем, увиснали гърди и с корона от водни растения. Може да носи поднос с продукти.
Тефнут - богиня на водата и плодородието.

За Еа и Енлил намерих, но пише че са шумерски богове, не египетски.
Това е от мен.

kati_0513
12-14-2006, 16:28
Ами аз намерих инфо само за някои.
Нут е богиня на небето. Изобразява се, като жена, чието тяло е синьо, обсипано със звезди.
Хапи е бог на плодородието и нилските наводнения. Изобразяват го антропоморфно с издут корем, увиснали гърди и с корона от водни растения. Може да носи поднос с продукти.
Тефнут - богиня на водата и плодородието.

За Еа и Енлил намерих, но пише че са шумерски богове, не египетски.
Това е от мен.

За НУТ: Била жена на върховния бог Па, но била влюбена в бога на земята Геб.
За ХАПИ: Живее в пещери край водопадите на Нил и наблюдава годишните разливи в долината на реката. Съпровождан е от богове-крокодили и богини-жаби.
За ТЕФНУТ: Тефнут според Хелиополската енеада е съпруга на Шу и символизира влагата — заедно със съпруга си били двойка, която приемала образа на лъв и лъвица и били почитани в Менсет (Леонтополис). Тя е почитана и в Оксиринкос под формата на жена с лъвска глава. Именно Тефнут най-често се отъждествява с онази „далечна богиня“. Според тези легенда една богиня-лъвица — дъщеря на слънцето, тормозела пустинята на Нубия, където се била оттеглила след свада с Ра; той пък пратил след нея една маймуна (Онурис), за да я умири с дълга реч и да я върне при него, защото искал да я изполва срещу неприятелите си. Тя последвала маймуната и след Филе „охладила жарта си“ във водите на Абатон — остров, където се намирал един от гробовете на Озирис. Под формата на котка, богинята била почитана из цял Египет, който тогава обиколила. Тази далечна богиня се свързва още и с Хатхор, Сехмет или Бастет.

Ако ти трябват други, потърси ги тук http://ancientworld.wikia.com/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%8F:%D0%95%D0%B3%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%81%D0 %BA%D0%B8_%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0% B2%D0%B0

peps_from_mars
12-15-2006, 07:49
много много мнооооооооооооооооооооого ви благодаря на всички :smt008 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-D :D :smt008

ProstoAz
12-16-2006, 08:38
много много мнооооооооооооооооооооого ви благодаря на всички :smt008 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-D :D :smt008

С това считам темата за приключена!