PDA

View Full Version : за матурите



panterata
12-15-2006, 21:33
има слухове че ще има матури от догодина.. някой наясно ли е с това за какво точно служи матурата? с нея се кандидатства? взима се като балообразуваща от дипломата..??

FizeuRa
12-15-2006, 21:40
начи матурата се държи за да покажеш че имаш някви знания до 12 клас...или нещо от рода , но на нас даскалката по л-ра ни обеснява че ако не се земе тази матура оставаш на ниво 8 клас !! ](*,) ..разбира се имаш право 2 или 3 пъте да се явиш....това е всичко което знам.. :shock: :D

Vercetti
12-15-2006, 21:41
Доколкото се говори матурите ще бъдат въведени за завършилите 2008/2009. Ще има 2 матури - едната задължително е л-ра, а другата - по избор от профилиращите предмети(в моя случай ИТ,мат,инфо,англ). Ако не вземеш след завършване някоя от матурите имаш септемврийска сесия и май, и януарска на следващата година. Оценките ще бъдат вписани в дипломата в раздел зрелостни изпити. Няма да бъдат взимани от ВУЗ-овете със сигурност, поради очевидни причини. http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/
Тук са побликувани примерни варианти за матури.

panterata
12-15-2006, 21:45
ами ако никъде няма да се взимат тези оценки , значи изкарваш две 3ки и тфа е :) такам ли ? :)

Vercetti
12-15-2006, 21:52
мхм :lol: уж :lol: :lol: :lol: нооооооо. Оня пеераст министърът като се събуди утре със засмукан чаршав в задника може да реши и нещо друго :wink:

panterata
12-15-2006, 22:01
ам да нищо чудно :) мерси многоо , ако някой друг знае нещо по въпроса да сподели с нас :)

d3s0
12-15-2006, 23:22
аз съм сега 11клас и знам чче ще държа матура
Държавен Вестник брой 99 след стр100 за повече информация

meri88
12-16-2006, 13:56
Доколкото се говори матурите ще бъдат въведени за завършилите 2008/2009. Ще има 2 матури - едната задължително е л-ра, а другата - по избор от профилиращите предмети(в моя случай ИТ,мат,инфо,англ). Ако не вземеш след завършване някоя от матурите имаш септемврийска сесия и май, и януарска на следващата година. Оценките ще бъдат вписани в дипломата в раздел зрелостни изпити. Няма да бъдат взимани от ВУЗ-овете със сигурност, поради очевидни причини. http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/
Тук са побликувани примерни варианти за матури.


da taka e i pri men be6e taka,no za moq vipusk kazaha 4e nqma maturi ,6te vleznat sled na6iq vipusk

GossipGirl89
12-16-2006, 18:56
Доколкото се говори матурите ще бъдат въведени за завършилите 2008/2009. Ще има 2 матури - едната задължително е л-ра, а другата - по избор от профилиращите предмети(в моя случай ИТ,мат,инфо,англ). Ако не вземеш след завършване някоя от матурите имаш септемврийска сесия и май, и януарска на следващата година. Оценките ще бъдат вписани в дипломата в раздел зрелостни изпити. Няма да бъдат взимани от ВУЗ-овете със сигурност, поради очевидни причини. http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/
Тук са побликувани примерни варианти за матури.


da taka e i pri men be6e taka,no za moq vipusk kazaha 4e nqma maturi ,6te vleznat sled na6iq vipusk

дааа ние сме първият випуск с матури :smt013 :smt013

BunnYY_f
12-16-2006, 19:29
А пък моя випуск е втория с матури! :smt013 Много е прецакана цялата ни системка! Ама нищо не можем да променим! :smt009

sherry
12-16-2006, 19:43
Горещо се моля, наистина да не се вземат тея оценки под внимание :(
Аз мразя тестове...Предпочитам да пиша теми, а тея матури ще са под форма на тестове по БЕЛ. Аз искам да кандидатствам журналистика. Ако се издъня на матурата по БЕЛ и оценката се счита, направо ми е спукана работата :|

meri88
12-16-2006, 19:48
Горещо се моля, наистина да не се вземат тея оценки под внимание :(
Аз мразя тестове...Предпочитам да пиша теми, а тея матури ще са под форма на тестове по БЕЛ. Аз искам да кандидатствам журналистика. Ако се издъня на матурата по БЕЛ и оценката се счита, направо ми е спукана работата :|

do kolkoto znam zimat bel ot diplomata i o6te edin predmet mai4e ma ne sam sigurna koi

strange__
12-17-2006, 07:25
Ако не издържите матурата просто не можете да кандидатствате във ВУЗ-овете и си оставате със средно образование :wink: Говори се,че и самите университети ще въведат тестовете и ще премахнат писането на темите като се предполага,че по този начин оценяването ще бъде по-обективно :roll: Но да приемат с матури е абсурдно...да не са луди даскалите...та ВУЗ-ответе изкарват толкова пари от скапаните уроци,няма лесно да се предадат :? Силно се надявам обаче да престанат да взимат под внимание цялата диплома,защото (без да има обидени) ако си в някое даскало,където ти спукват задника и завършиш с 5.50 (примерно) и идва утре някоя от с. Горно Нанадолнище със 6.00 и за тебе остава един голям _!_....или трябва да се завишат критериите и в по-малките градчета и села или нз,но нещо трябва да се промени в тази система,защото не,смятам че всички кандидат-студенти са с равни възможности за прием,а би трябвало да е така :|

sherry
12-17-2006, 09:11
Относно поста на момичето "отгоре". Strange, не винаги хората от по - малките градове или села учат по - малко или изкарват по - лесно оценките. Ясен пример. Момичето с най - хубави оценки от моя клас (в езикова паралелка сме), дойде от село, а знае много. По - напред е с материала от много от нас. Така че без значение дали си от село Полски Синовец, Мерданя или така нататък, ако имаш акъл в главата си и желание да учиш, ще го направиш. Строги учители има навсякъде.

Shogi
12-17-2006, 09:19
МАТУРИТЕ 2008г СА ФАКТ! Доколкото аз разбрах оценката от матурите няма да се отразява на дипломата, но ще бъде балообразуваща за кандидатстване. Следователно ако искаш да кандидатстваш 2 предмета независимо от литература ще трябва да държиш 3 матури - по 2-та предмета които ще кандидатстваш + литературата, която е задължителна..Аз нещо такова разбрах като ни обясняваха даскалите..Бе ще видим..нали трябва да минат пробните тази година и ако ги осерат много може пък да ни ги махнат за догодина..Знам ли :) Ше е ебати простотията ако треа да държим матури и по предметите с които ще кандидатстваме.. :smt019

Vercetti
12-17-2006, 11:36
Ако не издържите матурата просто не можете да кандидатствате във ВУЗ-овете и си оставате със средно образование :wink: Говори се,че и самите университети ще въведат тестовете и ще премахнат писането на темите като се предполага,че по този начин оценяването ще бъде по-обективно :roll: Но да приемат с матури е абсурдно...да не са луди даскалите...та ВУЗ-ответе изкарват толкова пари от скапаните уроци,няма лесно да се предадат :? Силно се надявам обаче да престанат да взимат под внимание цялата диплома,защото (без да има обидени) ако си в някое даскало,където ти спукват задника и завършиш с 5.50 (примерно) и идва утре някоя от с. Горно Нанадолнище със 6.00 и за тебе остава един голям _!_....или трябва да се завишат критериите и в по-малките градчета и села или нз,но нещо трябва да се промени в тази система,защото не,смятам че всички кандидат-студенти са с равни възможности за прием,а би трябвало да е така :|Всъщност ако не вземете матурата не само няма да можете да кандидатствате, а и средно образование няма да имате. А среден успех от дипломата мисля че в момента не се взима почти никъде.

Vercetti
12-17-2006, 11:36
МАТУРИТЕ 2008г СА ФАКТ! Доколкото аз разбрах оценката от матурите няма да се отразява на дипломата, но ще бъде балообразуваща за кандидатстване. Следователно ако искаш да кандидатстваш 2 предмета независимо от литература ще трябва да държиш 3 матури - по 2-та предмета които ще кандидатстваш + литературата, която е задължителна..Аз нещо такова разбрах като ни обясняваха даскалите..Бе ще видим..нали трябва да минат пробните тази година и ако ги осерат много може пък да ни ги махнат за догодина..Знам ли :) Ше е ебати простотията ако треа да държим матури и по предметите с които ще кандидатстваме.. :smt019
Няма такова нещо-
http://www.fmi.uni-sofia.bg/education/bachelors/index_html
Виж условията за прием. За другите университети е аналогично. А няма как да не се отразят на дипломата, поради простата причина че оценките от матурите ще са включени вътре, в частта "зрелостни изпити".

feshankaa
12-17-2006, 13:46
Ami ot tazi u4ebna godina se vyvejdat maturite.Do sega samo be6e predlagano,no ne i odobrqvano.Matura 6te se polaga sled 4-i,7-i i 12-i klas(ili 11-i ne znam) . Maturata 6te e po vsi4ki predmeti,kato primerno dva mogat da se sleqt v edno(pr fizika i himiq->1 matura) .Nezavisimo ot ocenkite ti prez godinata ,ako iskara6 4 na maturata a inak si bil otli4nik -ostava6 s 4 za godinata .Abe izob6to izmisleni raboti sa tva.Az sq teq maturi mi pre*bavat rautata s kandidastvaneto..6tot moga dasi iskaram ocenkite ama na matura...Moje infoto mi da ne e to4no,ama na nas tva sa ni obqsnili

meri88
12-17-2006, 14:15
Ami ot tazi u4ebna godina se vyvejdat maturite.Do sega samo be6e predlagano,no ne i odobrqvano.Matura 6te se polaga sled 4-i,7-i i 12-i klas(ili 11-i ne znam) . Maturata 6te e po vsi4ki predmeti,kato primerno dva mogat da se sleqt v edno(pr fizika i himiq->1 matura) .Nezavisimo ot ocenkite ti prez godinata ,ako iskara6 4 na maturata a inak si bil otli4nik -ostava6 s 4 za godinata .Abe izob6to izmisleni raboti sa tva.Az sq teq maturi mi pre*bavat rautata s kandidastvaneto..6tot moga dasi iskaram ocenkite ama na matura...Moje infoto mi da ne e to4no,ama na nas tva sa ni obqsnili

nedei 4e kato vidqh primernite maturi kvo moje da sa i mi se izpravi kosata.Dobre 4e nie ne gi hva6tame...4e napravo 6tqha da ni razkajat familiqta :smt012

crazy_mouse
12-17-2006, 14:53
Мм доколкото знам 88-и набор ще имат пробни матури а нататък вече ще си имат редовни :( :x #-o

meri88
12-17-2006, 14:57
Мм доколкото знам 88-и набор ще имат пробни матури а нататък вече ще си имат редовни :( :x #-o

az nz da imame takiva 4esno kazano..samo s izpiti sme si za universitetite

crazy_mouse
12-17-2006, 15:10
Мм доколкото знам 88-и набор ще имат пробни матури а нататък вече ще си имат редовни :( :x #-o

az nz da imame takiva 4esno kazano..samo s izpiti sme si za universitetite


Ами на доста места го пишеше,иначе искрено се надявам да няма никакви матури за в бъдеще [-o<

12-17-2006, 15:36
Относно поста на момичето "отгоре". Strange, не винаги хората от по - малките градове или села учат по - малко или изкарват по - лесно оценките. Ясен пример. Момичето с най - хубави оценки от моя клас (в езикова паралелка сме), дойде от село, а знае много. По - напред е с материала от много от нас. Така че без значение дали си от село Полски Синовец, Мерданя или така нататък, ако имаш акъл в главата си и желание да учиш, ще го направиш. Строги учители има навсякъде.
Съгласна съм,че няма значение от кое населено място си-ако имаш акъл,заслужаваш да постигнеш това,което искаш.Не отричам,че в София има твъъърде много тъпаци :!: Но е факт,че много от глупаците изкарват оценки с малко усилия и отиват в някой голям град с отличната диплома и се получава кофти ситуацията...не са виновни хората,виновно е министерството,което не е отпуснало достатъчно средства на всички училища да набавят нужното им и да осигурят по-добри условия за работа...министерството,кое то не е заявило точна и ясна система на оценяване и критерии,които да бъдат покрити... :|

strange__
12-17-2006, 15:42
Горното мнение беше мое :wink:

panterata
12-17-2006, 19:34
всеки различно казва :) дали ще се взима за кандидатстване , дали няма да се взима.. явно още не се знае :) например на мен ми казаха че кандидатстваш направо с оценките от матурата.. което мн ме съмнява.. абее дано да няма шибани матуриии :)

meri88
12-18-2006, 07:04
всеки различно казва :) дали ще се взима за кандидатстване , дали няма да се взима.. явно още не се знае :) например на мен ми казаха че кандидатстваш направо с оценките от матурата.. което мн ме съмнява.. абее дано да няма шибани матуриии :)

aaaaaa izv ma za kandidatstvaneto ti zimat predmetite s koito misli6 da kandidatstva6 ili cqlata diploma.Mislq 4e znam kak sedqt ne6tata na6te se pak rabotqt v universitet :mrgreen:

2good4you
12-18-2006, 16:43
ami vsu6nost kakvo da vi kaja za jalost izleznaha ve4e maturite {primernite} tui 4e nqma na kade 6te se qvqvame ](*,) tova ne ozna4ava 4e ostava6 s obrazovanie za 8 mi klas a za 12 kl no t li6ava ot pravoto ti da kandidatsva6 za nqkoi vuz ideqta za maturite e da ne se durjat kandidat s tudentski izpiti a maturite da sa baloobrazuva6ti :smt005 i po toq na4in konspiraciata 6e bide :"namalena": nqma 6to no tova e ideqta kakto i po bg e test 40 vuprosa test i 1 ese i ne6to takova testa ima i otvoreni otgovori t.e. ti im pi6e6 otgovora a ne ti e daden kato vuzmojnost gadno a ?! vsi4ki 6te go **** mn zlobno

nincheto_89
07-05-2007, 00:24
zdr na vsi4ki! otnosno maturite - 6te gi ima i 6te sa 2-po bel(zadaljitelna) i po izbor. interesuva me samo koq ocenka 6te vzimat pri kandidatstvaneto ni-ot diplomata ili ot maturata?Po specialno me interesuva za Sofiiskiq, Nov Bg, Velikotarnovo i Plovdivskiq specialnost psihologiq.Iskam da znam kakvi izpiti 6te trqbva da poloja i kakvi ocenki 6te se vzimat... ako nqkoi nau4i ne6to neka pi6e,4e nz kakvo da u4a i za kvo da se gotvq :(

Kianna
07-05-2007, 09:48
Пробните матури са се провели ето така : избира се чрез жребий едно училище от града и 12класниците от това училище правят пробни матури.Дали тази глупост е станала факт или не-не знам,но това беше казано.Аз слава Богу не бях в изтегленото училище.
Оценките от матурите няма да се вземат като балообразуващи,но на тези от вас,на които им е нужна цялата оценка от дипломата (например в УНСС се кандидатства с ТЕСТ+диплома) ,то определено оценката изкарана на матурите ще им влияе,защото се вписва в графа "зрелостни изпити".Тази година трябваше да избираме предмет с най-висок през годините успех, именно за тази графа и като си изберем хубав предмет и дипломата се кача,макар и с малко.
Не се знае все още дали даден изпит от матурите (независимо дали задължителният или избираемият) ще се зачита от някой от ВУЗ-овете.Преди време,който е имал успех над 5,50 е бил автоматично освобождаван от матура. :wink:
Беше споменал някой за разликата в оценките в различните училища-ДА,има голяма разлика,защото някой кретен дето пише името си с правописни грешки сега сигурно има по-висока диплома от моята (тази година завърших ЕГ-с английски),но пък тези хора на кандидат-студентски изпити рядко вързват 3ка.Така,че.. :wink:
Ще се изприказват много приказки за проклетите матури,ама тези,които са решили да кандидатстват с 2 предмета....ще им е наистина много трудно. :-s