PDA

View Full Version : Тийнейджъри vs Юноши



Communist
12-26-2006, 21:01
Според мен не трябва да се използва думата ТИЙНЕЙДЖЪР, а Юноша, девойка и т.н. Трябва да пазим българския език чист. Това се отнася и за други думи като уикенд, полицай, готин и т.н. Ники Кънчев във VIP Brother: "Това обаче ще го кажа на ЛАЙФА", т.е. в предаването на живо. :smt014

Eleonora
12-26-2006, 21:04
И мен от части ме дразни тая дума.Тя идва се пак от англииския език :? Teenage

sexy_devil4e
12-26-2006, 21:07
ми не знам,не ме дразни,аз си я употребявам,виж ако ще пиша нещо стих, :lol: нещо тема вече,ще използавм юнуш и девойка..ама всеки си избера как да говори,нямам нищо против :wink:

tra^la^la
12-26-2006, 21:08
х0х0 браточка ти си гений!
продължавай с простотийте моля тееееееееее!!!!!

miloto_girl_4e
12-26-2006, 21:08
Какъв е проблема да използваме чуждици?
И не само от английски имаме бая чуждици,а и от турския, е и?
Какъв е проблема?
Всеки да си ползва каквито си иска думи :wink:

priti_kiti
12-26-2006, 21:09
ъъъ да.. прав си,но абсурд - твърде много чужди думи са навлезли в езика ни,за да не ги използваме..
например много често казваме 'мерси' вместо 'благодаря'
или пък 'онлайн' вместо 'на линия'
.. абе много са,
а,бду полицай..? а как трябва да е на български тогава? ченге? милиционер? :D знам,че идва от 'police',но.. не съм чувала други думи за полицай! :-k

InHell
12-26-2006, 21:11
Идеята на темата ми се струва друга - естествено че си има думи за предмети, които са навлезли навсякъде в даден вид и е малко трудно да се побългарява всичко. НО - ненужното използване на чужди думи - по телевизията много често се случва някой да се прави на много разбиращ с думи, които някои хора не разбират("промоцирам, мърчъндайзинг, кетъринг, и много други"), като в същото време с голяма доза простота могат да бъдат заменени с много други често използвани и общо познати думи.

Communist
12-26-2006, 21:11
и "драсни пали клечица"

а на компютъра как ще му викаш???

ами на комунизма???


аман от тъпи идеи...
Компютъра може да остане, макар че може да се нарича и "Изчислителна машина от трето поколение".
Какво му има пък на комунизма, българска дума.
Идеята е сериозна, застрашена е българската лингвистика (езикознание)

rosskata
12-26-2006, 21:12
:? Приеми го- езика се променя. Тъпо е да има толкова много чуждици наистина, но са факт. Мен например ме дразни думата бодигард- има си дума и на български- "телохранител,охрана"...

Има дори някви абсурди като "лайфстайл", "финализиране"... Сега не се сещам за други, но има някакви много смешни думи, които съм чувала журналисти да употребяват в опита си ... Де да знам, да са оригинални сигурно, модерни...

Езика не може да се запази чист и това е факт, но има някои хора, които си мислят, че като си нафрашкат речта с чуждици, ще са много "фешън"- опс, извинете, "модерни"... А това е смешно и дразнещо...
За четиво препоръчвам "Криворазбраната Цивилизация"... :lol:

exploitedteen, не става въпрос за думи без алтернативи на български. Тва с кибрита и компютъра е тъпо наистина, но защо трябва да казваме "финализирам" вместо "приключвам" например?

Communist
12-26-2006, 21:14
Добре де, думите навлезли в последните десетилетия са вредни, и особенно английските :twisted:

priti_kiti
12-26-2006, 21:14
:lol: Communist и все пак ще ми е интересно да ми отговориш на въпроса.. каква е 'българската' дума за 'полицай' ? просто ми стана интересно.

Иначе се откажи с тая идея.. мислиш, че някой ще я спазва ли?

rosskata
12-26-2006, 21:16
по-вредна дума от коминист не се сещам да има :)

:lol: Интересна дума... Кво ги прави комините само не разбрах този коминист...

Communist
12-26-2006, 21:17
:lol: Communist и все пак ще ми е интересно да ми отговориш на въпроса.. каква е 'българската' дума за 'полицай' ? просто ми стана интересно.

Иначе се откажи с тая идея.. мислиш, че някой ще я спазва ли?
Ми според мен трябва да е "милиционер". Не принуждавам никой да спазва това, но аз си изказвам възмущението :lol:

SweetBunny
12-26-2006, 21:18
не се ли пише тийнейнджър
ебаси думата :lol:
мен много ме дразни сумата "креативен"...не може ли просто изобретателен... :shock:

priti_kiti
12-26-2006, 21:20
^мда, ясно.. :lol:
цяла тема за възмущение,уау :-)

SweetBunny
12-26-2006, 21:26
милиционер е латинка дума :-D
не те ли е срам, Комунисте :lol:

rosskata
12-26-2006, 21:27
:lol: Kомунисте, като ще пускаш тема за българския език, пообразовай се малко първо...
"комунист" не е българска дума, нито пък "милиционер"... Излагаш се!

Communist
12-26-2006, 21:28
Все пак сме си свикнали с милиционер. Може да се използва също жандармерия (не става, френско е), опълчение, защитни части.

priti_kiti
12-26-2006, 21:29
абее най-българското е 'ченге' :lol:

brain_stew
12-26-2006, 21:30
Все пак сме си свикнали с милиционер. Може да се използва също жандармерия (не става, френско е), опълчение, защитни части.

Абе койе свикнал с милиционер?Баба ти?!

прити...кво ченге бе?!Кука! :lol:

magesnik
12-26-2006, 21:31
какво по българско от "кука" ееееех.... O:)

priti_kiti
12-26-2006, 21:32
ахахахаха..
'кука' ми звучи като 'куки' - cookie (курабийка на английски)
и за тва не го използвам .. а и ми е некво генКста :smt005

Communist
12-26-2006, 21:42
Тъпо ли е да си комунист или е комунистическо да си тъп??
Незнам какво да ти отговоря :-k Защо все намекваш факта че съм комунист/социал-демократ, има 2 милиона като мен в България :-D

Mo6no4
12-26-2006, 21:44
2 милиона...
и всичките на 60 годишна възраст. :lol:

bulgarche
12-26-2006, 21:51
Все пак сме си свикнали с милиционер. Може да се използва също жандармерия (не става, френско е), опълчение, защитни части.
"Защитен Отряд" освен, а?
И кой е свикнал с думата "милиционер"? Бабите и дядовците на по над 70 годишна възраст?



Тъпо ли е да си комунист или е комунистическо да си тъп??
Незнам какво да ти отговоря :-k Защо все намекваш факта че съм комунист/социал-демократ, има 2 милиона като мен в България :-D
Е щом си такъв не трябва ли да се гордееш? Изпъкни с нещо (не само с ограничени познания).
Имало 2 милиона като него..еми има..като има безплатни кебапчета ще има и такива истински комунисти като теб, който ще ни наливат акъл в празните кратуни, нали?
С колко хиляди намалявате всяка година...те хората са на преклонна възраст (тези които следваш (опитваш се))?

Единствено подкрепяп позицията ти спрямо чуждиците

Ескада
12-26-2006, 22:00
Тъпо ли е да си комунист или е комунистическо да си тъп??

exploitedteen,Ахахааха върха,си обожавам те,ахахахаха :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005

Communist
12-26-2006, 22:08
като ти видя подписа и ми се досира...

освен това не си комунист, а шибан болшевик

и на всичкото отгоре правиш рядко тъпи изказвания...



накратко... ти си един факън (ихааа) идиот (пак не е българска)
1-во: Промених си подписа, сега дано не те ти се "досира" :lol:
2-ро: Аз съм болшевик,комунист, социалист и т.н. не ми пречи
3-то: изказванията ми са "тъпи" защото се забавлявам, това е юношески форум и не е нужно да пиша като Достоевски или Хемингуей

BornFromPain
12-26-2006, 22:17
Все пак сме си свикнали с милиционер. Може да се използва също жандармерия (не става, френско е), опълчение, защитни части.
[color=red]"Защитен Отряд" освен, а?

Даа да.. След малко ще поискаш и Отбранителен Ешалон да му викаме.. :wink: :lol:

Infatuated Inside
12-27-2006, 01:49
Странно как когато хората поемат някаква инициатива, рядко са наистина разбират какво точно правят и защо го правят.

Чуждиците, та чуждиците.
Ежедневно използваме толкова много думи с чужд произход, за които дори не допускаме, че са такива, та е прекалено наивно да се хващаме за най-явните. Да, може би звучи добре "да запазим българския език чист", но като ще имаме претенции да го правим, нека го правим както трябва. А, струва ми се, не е много вероятно да го направим наистина както трябва.
Ние не сме в състояние да използваме главни букви и препинателни знаци където трябва, за чуждици сме тръгнали да спорим. Айде моля ви се.

teenkopele
12-27-2006, 05:34
Според мен не трябва да се използва думата ТИЙНЕЙДЖЪР, а Юноша, девойка и т.н. Трябва да пазим българския език чист. Това се отнася и за други думи като уикенд, полицай, готин и т.н. Ники Кънчев във VIP Brother: "Това обаче ще го кажа на ЛАЙФА", т.е. в предаването на живо. :smt014

Да, добре е да използваме българските думи. :)
Спомням си, че преди време имаше в "Часът на Милен Цветков" точно тази тема и изказване, което няма да цитирам точно, ми направи голямо впечатление...замислих се и видях, че е така.
В един език е невъзможно да няма никакви чуждици. Използването им не разваля даден език, а му помага да се развива, до известна степен. :wink:

bulgarche
12-27-2006, 07:12
Според мен не трябва да се използва думата ТИЙНЕЙДЖЪР, а Юноша, девойка и т.н. Трябва да пазим българския език чист. Това се отнася и за други думи като уикенд, полицай, готин и т.н. Ники Кънчев във VIP Brother: "Това обаче ще го кажа на ЛАЙФА", т.е. в предаването на живо. :smt014

В един език е невъзможно да няма никакви чуждици. Използването им не разваля даден език, а му помага да се развива, до известна степен. :wink:
Ходил ли си примерно в Албания? Чувал ли си как говорят? Няма такива "SMS", "weekend" и т.н. Точно там пък можеш да чуеш остарели думи от български език. Много ми е интересно...както и в различните области на България където се е запазил езика. Лошот ое че ние сме "взели" много от английския...наистина много. С тез нови технологии...ние унищожаваме индентичността си.

scion_of_Storm
12-27-2006, 08:24
Ще викате на куките "Ушев" бе :twisted:

Бунтар
12-27-2006, 08:25
Ще викате на куките "Ушев" бе :twisted:

Може. Как е в мн.ч.?

teenkopele
12-27-2006, 08:39
Според мен не трябва да се използва думата ТИЙНЕЙДЖЪР, а Юноша, девойка и т.н. Трябва да пазим българския език чист. Това се отнася и за други думи като уикенд, полицай, готин и т.н. Ники Кънчев във VIP Brother: "Това обаче ще го кажа на ЛАЙФА", т.е. в предаването на живо. :smt014

В един език е невъзможно да няма никакви чуждици. Използването им не разваля даден език, а му помага да се развива, до известна степен. :wink:
Ходил ли си примерно в Албания? Чувал ли си как говорят? Няма такива "SMS", "weekend" и т.н. Точно там пък можеш да чуеш остарели думи от български език. Много ми е интересно...както и в различните области на България където се е запазил езика. Лошот ое че ние сме "взели" много от английския...наистина много. С тез нови технологии...ние унищожаваме индентичността си.

Не, не съм ходил в Албания.
Дали идентичността ни се унищожава или не, зависи от нас. Да, приемаме нови технологии, развиваме се, но ако имаме желание и положим усилие, можем да я запазим. :) :wink:

Бунтар
12-27-2006, 08:39
Става.

koalka
12-27-2006, 08:44
Еми ок, не те кефи, ама съм сигурна, че и ти използваш думи, които не са български, а не е гаранция, че знаеш точно какви са.

Бунтар
12-27-2006, 09:02
И така, сега да започна да простотийствам (ето, хубава българска дума, не като "спамя" или "флудя") по темата.

Полезно е да се приемат чуждици, когато на тях няма отговарящи български думи.

Но когато думата си я има, по-добре е да се запази. Аз, например, ползвам доста често "юноша", "девойка", даже "момък" и "мома", а "тийнейджър" или "тийн" сигурно 5 пъти да съм ги употребил през целия си живот.

bulgarche
12-27-2006, 09:27
"юноша" не, но "девойка" е често употребявана дума от мен."Тийнеджър" не използвам попринцип.
Имам един въпрос към "Communist" (момчето с потребителско име написано на "чист български език")и той е следния:
Как предлагаш да се казва форума? Замени 'teenproblem" с друг "problem" виж...може да мине за написано на шльокавица. Та отговори...как ще преименуваме форума?

fake
12-27-2006, 09:31
предлагам юношапроблем...и що пък тряя да е на шльокавица, да не позволяваме тя да превземе света, да го променим, да започнем да пишем сайтовете на кирилица!да направим българската азбука официална азбука на светаааааааа!!!!

кх..сериозно, осъзнайте се.на никой не му пука.

JoeBanana
12-27-2006, 09:54
Communist, как твое здоровье? :smt017

scion_of_Storm
12-27-2006, 09:58
Ну, он очень плохо себе(я) чувствует. Къв юношапроблем бе, кви пет кинта. Интернет страница за решаване на проблемите на младите момци и девойки фтв :mrgreen:

RoyTheReaper
12-27-2006, 10:12
няма никакъв проблем в езика да се използват чужди думи. това не нарушава чистотата му, а го обогатява. въпреки че аз предпочитам когато се "крадат" думи от друг език, да се побългаряват поне малко.

doky
12-27-2006, 10:21
като ти видя подписа и ми се досира...

освен това не си комунист, а шибан болшевик

и на всичкото отгоре правиш рядко тъпи изказвания...



накратко... ти си един факън (ихааа) идиот (пак не е българска)
1-во: Промених си подписа, сега дано не те ти се "досира" :lol:
2-ро: Аз съм болшевик,комунист, социалист и т.н. не ми пречи
3-то: изказванията ми са "тъпи" защото се забавлявам, това е юношески форум и не е нужно да пиша като Достоевски или Хемингуей

В крайна сметка какво си,политическите ти амбиций се менят доста бързо.Апък нали знаеш,овцете ходят по овчаря си,където имаш изгода,там си ти.Таз година си комунист,както се опреличаваш,догодина най-вероятно ще станеш човек с ясно изразени десни наклонности,демек Фидел Кастро Демократ,нещо подобно.Хора като теб са бездарници,паплач,свикнал си на лесното,защо ли,предполагам защото любящият ти баща те е снабдявал с всичко необохдимо от корекомите,защото е имал какво да краде и то кого,нали така правят уважаваните комунисти.Затова си ми смешен и какво ли още не,само като те слушам да парадираш с нещо,което дори нензаеш какво представлява.

bulgarche
12-27-2006, 10:29
предлагам юношапроблем...и що пък тряя да е на шльокавица, да не позволяваме тя да превземе света, да го променим, да започнем да пишем сайтовете на кирилица!да направим българската азбука официална азбука на светаааааааа!!!!

кх..сериозно, осъзнайте се.на никой не му пука.
Засега сайтовете са на латинеца, затова ще се наложи да е на шльокавица, не защото на мен така ми харесва

DetE-Idi0t
12-27-2006, 11:09
Айде до тук се поизчерпа ама едно не се каза...
Като си толкова вещ, защо заглавието на темата съдържа "VS"

psycho_girl
12-27-2006, 12:08
normalen li si, znae6 li kolko turski, grucki i ruski dumi ima v ezika ni, koito sa stanali knijovna norma i se izpolzvat, sigurna sum, 4e ne si se zamislql ( naprimer dumata kusmet :shock: turska e )

pff aman ot gluposti ](*,)

bulgarche
12-27-2006, 12:08
ахахахахахаа

айде по темата малко..

Ако един език не се обогатява малко или много е обречен, просто няма вариант в едно мултикултурно и глобално общество в информационната ера да запази езика си чист...

в нашия език има адски много русизми, турцизми, а от скоро и доста западни думички...

английски, немски, френски, испански и италиански...
Предполагам ще ти е интересно (защо пък да ти е такова? кое му е интересното?) да чуеш разговор между двама турци - единият от турция, другия от България. Те онез нищо не им разбират, защото наще говорят остарял език. Все едно им говори някой дадо от преди 150 години

RedChil
12-27-2006, 13:09
"Тийнеджъри vs. Юноши"

"vs. = versus",а не можеш ли да го замениш със "срещу" !? :roll:

Mimka_sweet
12-27-2006, 14:58
"Тийнеджъри vs. Юноши"

"vs. = versus",а не можеш ли да го замениш със "срещу" !? :roll: детс райт !!! :)

BunnYY_f
12-27-2006, 15:03
Аз съм на мнение че не трябва да отричаме чуждиците, както и да не допуснем да говорим само с чуждици! Всичко би трябвало да е в границите на разумното! :wink:

cute_but_psycho
12-27-2006, 15:29
Според мен не трябва да се използва думата ТИЙНЕЙДЖЪР, а Юноша, девойка и т.н. Трябва да пазим българския език чист. Това се отнася и за други думи като уикенд, полицай, готин и т.н. Ники Кънчев във VIP Brother: "Това обаче ще го кажа на ЛАЙФА", т.е. в предаването на живо. :smt014
и как по-точно ще кажеш на "българси" готин или полицай???
милиционер?това не е ли от руски? :smt017
а може би за готин ще кажеш хубав или чудесен? е да ама някои неща не са хубави и чудесни те са просто готини ](*,)
иначе за лайф-а и др. подобни думи съм съгласна

DetE-Idi0t
12-27-2006, 16:57
"Тийнеджъри vs. Юноши"

"vs. = versus",а не можеш ли да го замениш със "срещу" !? :roll:
Да де ама остай ти... сега ще намери оправдание #-o
Абе кумунисте на колко си? 15-16-17-67 ???

quench
12-27-2006, 17:06
Комунисте,не си прав! Сегашното младо поколение е тийнейджърско!
А юноша или девойка носи един смисъл на младеж,който има какво да прави с живота си...

In4iTu_
12-27-2006, 17:39
Наистина ли смяташ, че като напишеш някаква тъпа тема, тинейджърите ще спрат да използват чуждици (а и не само те), има цял речник на чуждите думи...ако за всички тях започнем да използваме българските, никой няма да ни разбира(а аз всъщност за повечето от тях дори нямам представа, какво е българското звучене)

quench
12-27-2006, 17:44
Оооо,така ще бъде! Аз като бях в училище,имах предмет,наречен "Български език и литература" - учителят ни пишеше "запетайки" в бележника си,ако използвахме чуждица,която има достатъчно добър еквивалент в българския - при 4 запетайки - двойка.
Сега,при положение,че училищната система ражда 90% идиоти,не значи,че трябва да сте американски,а не български идиоти.
Но то си е ваш избор...

miminia
12-27-2006, 18:21
:lol: Communist и все пак ще ми е интересно да ми отговориш на въпроса.. каква е 'българската' дума за 'полицай' ? просто ми стана интересно.

Иначе се откажи с тая идея.. мислиш, че някой ще я спазва ли?
за полицая става
1.човека със значка
2.чичкото с палката :D

priti_kiti
12-27-2006, 18:27
^хъхъ,да бе..
просто комунистчето не даде умесетен пример с думата 'полицай', ама карай..
Към автора: Следващият път като искаш да ни убедиш в няква твоя идея или просто да 'си изкажеш възмущението' от нещо, поне гледай да си защитаваш тезата.. а ти и тва не можеш..

хааахахах а тва със 'vs' е мнол забавно :mrgreen:
ей обаче така и не ми каза българската дума за полицай :( Като изключим милиционер,защото е латинска.. е?

Dr. Kazimbutt
12-27-2006, 18:31
Полиционер... Ето ти българска дума!

black_boy
12-27-2006, 18:59
Какъв е проблема да използваме чуждици?
И не само от английски имаме бая чуждици,а и от турския, е и?
Какъв е проблема?
Всеки да си ползва каквито си иска думи :wink:

cute_but_psycho
12-27-2006, 19:14
Полиционер... Ето ти българска дума!
хахахахахахахахахаххахаха тва ме разби просто :smt043

priti_kiti
12-27-2006, 19:41
Полиционер... Ето ти българска дума!
супер.. най-накрая! :lol:

bungle
12-27-2006, 20:04
Милиционер,бе!!!

Аз съм съгласна с Комунист. Аман..., изопачихме си езика. Скоро очаквам и съвсем да го забравим.

skate-more
12-27-2006, 21:32
аз си обичам дъската :smt007

bungle
12-27-2006, 21:37
Пф,пошегувах се.Съжалявам, мързи ме да слагам емотикони. :roll:

И съм прочела темата. :)

bulgarche
12-27-2006, 22:43
Милиционер,бе!!!

Аз съм съгласна с Комунист. Аман..., изопачихме си езика. Скоро очаквам и съвсем да го забравим.
а тази дума "аман" за българска ли я смяташ? На мен "малко" на турски ми бие

bungle
12-28-2006, 07:40
Добре,де.
Големи говеда сте,не ми се спори. :-D
Аз съм за запазване чистотата на езика. Не искам разни английски думички да ми се мотат нон- стоп.Тъпо е.Вярно,глобалност-млобалност, обаче това е прекалено.Всички тези "ОК,бай,тийнейджъри,лайф.." ...толкова масово се използват,че ме е страх ,че след няма и 30 години, ще изместят напълно българските.Това е.

bungle
12-28-2006, 07:46
Пффф,ето "нон-стоп" -ВИЖТЕ КОЛКО е набито в кухите ни лейки, че несъзнателно съм го използвала. Отказвам се,аз съм провал.Една скапана теза не мога да защитя. :smt005

quench
12-28-2006, 08:19
Аз пък съм сигурен,че единствената причина,поради която не са почнали да говорят на чужд език е мързела им - на развален български,за който си получил в училище двойка и прочее - да преминем през локус минорам резистенция...