PDA

View Full Version : По колко часа на ден седите пред компа?



BraInLesS_f
01-03-2007, 16:19
Казвайте,вманиачени ли сте? :mrgreen:

NeSK
01-03-2007, 16:22
nooo qsno :-D

Duffer
01-03-2007, 16:23
На всички, които седят прекалено много шред компа им препоръчвам да се форматират от цялата пумия предлагаща компютъра и да си инсталират програми за социално интегриране в обществото.

priti_kiti
01-03-2007, 16:33
Всичко е според-зависи,но по принцип да кажем..
:arrow: 3-6 часа -През другото време съм навън/на даскало/на работа!

reason
01-03-2007, 16:35
Мм да, горе-долу.

[B]a[N]D[i]T[k]a
01-03-2007, 16:35
po 4as dva... :smt017

BEYOND
01-03-2007, 16:40
Много.

bawdy talk
01-03-2007, 16:49
От 3 до 6 часа,попринцип 4 :::

In4iTu_
01-03-2007, 17:55
1 до 3 - През другото време съм навън/на даскало/на работа! Малко ги смесих, но това е точния отговор за мен
:mrgreen:

Rocky_girl
01-03-2007, 17:58
Амм 3-6 часа..се пак имам свои живот и навън :wink:

teenkopele
01-03-2007, 17:58
+10... :? :mrgreen: :wink:

koalka
01-03-2007, 18:07
Ами от 3 до 6 часа, ама не наведнъж.

ProstoAz
01-03-2007, 18:11
През ваканциите 3-6 часа, през останалото време - 1-3 часа, понякога се случва и за толкова да не успея да седна... :roll:

Д-р Джак Ливайн
01-03-2007, 18:18
В съвременния свят на високите технологи, бързите комуникации и глобалните мрежи, дейността на много от хората е свързана с ежедневното няколкочасово стоене пред компютъра. Колкото и да улесняват живота на човек, компютрите имат и своето отрицателно въздействие. Не е необходимо човек да работи на строителна площадка, за да получи травми от работата си. Стоенето пред компютъра може да предизвика редица проблеми и болежки. Става дума за ставните болки, главоболието, проблемите със зрението.
Всеки четвърти от работещите на компютър продължително време се оплаква от понижаване на работоспособността, от силно главоболие, тежест в тила, скованост, напрегнатост на мускулите на врата и раменете, разсеяност, апатия...
Компютърът често е обвиняван, че причинява зрителни проблеми. При продължително стоене пред компютъра очите се зачервяват, сълзят, възниква усещане за присъствие на чуждо тяло в тях, изображението става размито, раздвоява се, появяват се болки в слепоочията, влошава се зрението на тъмно, очите се възпаляват, стават сухи. Независимо че се вземат мерки при работата с компютър за защита на очите (защитни екрани, специални очила и т.н.), натоварването им е голямо.
Образите на компютърния екран не са така контрастни както напечатаните върху лист хартия и окото непрекъснато се опитва да ги фокусира добре. Прекалено ниското или високо разполагане на екрана поставя очите в принудително уморително положение, а отблясъците от екрана затрудняват контраста на образа. Пред компютъра човек мига много по-рядко отколкото в ежедневието си, а мигането е необходимо за поддържане яснотата на образа.
При монитори, разположени над нивото на погледа, взирането е по-голямо и очите са по-широко отворени. Всичко това води до по-бързо изсъхване на окото. Това налага по-често волево мигане или използването допълнително на изкуствени сълзи. Климатичните инсталации също допринасят за по-бързото изсъхване на слъзния филм Умората при работа с компютър зависи от продължителността на стоене пред него.
Какво е решението?
Достатъчно е мониторът да бъде поставен поне на една ръка разстояние от мястото за седене, като целта е погледът да бъде леко наклонен надолу при работа с компютър. Причината е, че хората, които постоянно работят с компютър, мигат по-малко от останалите. Това преуморява очите, а отблясъците от монитора допълнително съдействат за влошаване на зрението.
По време на работа с компютър е необходимо да се прави зрителна почивка - отклоняване на погледа в далечината на половинчасови интервали за 30-60 секунди. Редуването на различни дейности в офиса е добро решение за намаляване на зрителната умора. Желателно е да се мига по-често, а при по-сериозни проблеми, след консултация с очен лекар, да се използват изкуствени сълзи.
Стоенето пред компютъра и работата в една и съща позиция през целия работен ден засягат мускулите и сухожилията и това често води до появата на болки във врата, ръцете, краката, кръста и раменете. Т.нар. кумулативни травми се надграждат с времето. Проявата им става факт едва след като работещите пред компютъра дълго време са извършвали една и съща дейност в продължение на дълъг период от време, без да предприемат предпазни мерки. Най-често срещаната кумулативна травма е известна като синдром на китковия тунел. При него болката на практика парализира ръцете, китките и пръстите на работещия и най-вече на този, който си служи постоянно с компютър. При този синдром постоянното напрягане на китките води до подуване на сухожилията или тъканите в зоната на тунела, образуван от костите на китката и свръзките, притискайки средния нерв, който подава чувствителност към ръката.
Сред най-често срещаните неразположения при работата с компютър са и болките в главата, раздразнителността, безсънието.
Изходът е в откриването и организирането на оптимални условия за работа. Така например болките в ставите биха могли да се облекчат с кратки почивки от по 30 секунди на всеки 15 минути или 5-10 минути на всеки час, съчетани с елементарни упражнения като свиване и разпъване на пръстите на ръцете без оказване на допълнителен натиск върху тях. Китките не бива да се прегъват навън или навътре по време на работа с компютър. Някои хора се снабдяват с възглавнички за тях, а други просто повдигат клавиатурата. Използвайте мишката правилно. Поставете я на такова разстояние от себе си, че да не ви се налага да се протягате или да напрягате китката си, за да работите с нея.
Периодичната отмора, по възможност извън офиса, на открито, също дава ключ към преодоляването на болките в кръста, а при онези, чиято работа не позволява подобен “лукс”, остава да сменят позата си на всеки 20 минути, защото това е периодът, след който тялото започва да се схваща в заетата позиция.
Следващата стъпка е промяната на позицията на стола. Необходимо е той да е раздвижен, така че работата в седнало положение да изисква минимум усилия. За целта трябва да се преустрои височината на стола, наклонът и твърдостта на облегалката за гърба, както и на тези за ръцете, ако има такива. Височината на стола трябва да е такава, че краката спокойно да стъпват на пода. Желателно е седалката да е нагласена така, че коленете да са на нивото на бедрата, без да притиска задната част на коленете. Всичко това облекчава напрежението в гръбнака.
Идва ред и на най-естествената мярка – фитнеса, разходките и всякакъв вид спорт по възможност сред природата. Сутрешният джогинг или дори само стречинг в парка е достатъчен, за да подготви мускулите и ставите за новия работен ден, като в същото време даде на очите шанса да поемат от излъчването на отпускаща зеленина и естествена слънчева светлина. Освен по-добър общ тонус фитнесът и като цяло движението подобрява и формата, отпусната след дългата зима, подобрява координациите и баланса и освобождава от стреса, натрупан в офиса и пред компютъра.

bai_joran_4uka
01-03-2007, 18:35
хехе аз па си стоя около 15-20 часа всеки ден. Като гледам най-много има за 10+ часа. Доволен съм :-D :-D

alkobalko
01-03-2007, 19:44
Различно. Когато съм заета 2 часа, а ако имам доста свободно време съм стигала и до 5.

PaSsioN_GiRL
01-03-2007, 19:50
aa nai mnogo 2-3 4asa inak mi omryzva pyk i si imam drugi zanimaniq

Eleonora
01-03-2007, 19:54
6-10 часа-Заболе ме задника от седене!
спа,ям и тва е :-D

hamilcar
01-03-2007, 20:08
Всеки ден различно, но поне 1ч. на ден.

RoyTheReaper
01-03-2007, 20:13
6-10 4asa. ne moga da jiveq bez kompiutar.

pApa_rOAch
01-03-2007, 20:27
abe spored zavisi...ima dni koto ot9 surtinta do 4 ve4erta(sutrinta....i az nz ve4e kak se kazva :smt005 )seda na kompa......ama ima i dni deto vaob6te ne sqdam....(koeto e mn gadno ,6oto sestra mi e okopirala kompa :( :smt009 :smt011 )ama ina4e...3-6 4asa dolo gore.....ama ne na vednuj....... :wink:

bulgarche
01-03-2007, 20:30
Много време...особено последните 10 постоянно съм на компа...стана примерно за час и после пак
Мога без компютър, но когато го има винаги се възползвам от него

SHIBBY
01-03-2007, 21:17
25/24 :lol:

Boot
01-03-2007, 21:21
Аз съм безвъзвратно влюбена в пцто си и му отделям МНОГО внимание.
(Bad Religion - I love my computer)

quench
01-04-2007, 06:50
При мен ситуацията е малко странна - седя между 4 и 10 часа на ден - в зависимост от това с колко глупаци трябва да тичам да се разправям на ден. Иначе обичам машинката си - на първо място,тук са всичките книги,които още не съм чел; второ - през интранетуу комуникирам с колеги и приятели; трето - музиката ми - дори след като навремето напълних един голям гардероб с касети,не съм събирал толкова обширна и качествена фонотека,колкото на компа
:mrgreen:

scion_of_Storm
01-04-2007, 07:12
5-6-7 часа, зависи от ситуацията. Може пък и само 1-2 часа да седя, променлива работа; 0

kaka_lara
01-04-2007, 08:16
Мога без компютър, но когато го има винаги се възползвам от него по същия начин съм и аз O:)

skate-more
01-04-2007, 08:27
от 3 до 6 по принцип 6-7

молец
01-04-2007, 08:33
Най-често от три до шест часа.Сутрин съм на компа ако не уча,а вечер сестра ми седи.Ако сестра ми не седне-сядам аз и стават повечко от 6 часа =]

RAWRRR
01-05-2007, 10:53
....I love my computer
you're always in the mood
I get so turned on
when I turn on you
I love my computer
you never ask for more
You can be a princess
or you can be my whore.....
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Juicy_Lucy
01-05-2007, 17:43
..по много!
или поне компютъра ми нон стоп си е включен,както и Irc-то ии всяка свободна минута си я прекарвам тук.А ако нямам време през деня да седна,вися до 3-4 през нощта

мисля,че съм маниачка,а тва...не е добре,щото другата година вероятно поне в началото няма да си имам pc (като[ako]стана студентка...)

Стефчо
01-05-2007, 17:47
прекалено много

Allthatshewant
01-05-2007, 17:48
kompa e lubimiqt mi predmet bez nego nemoga dosta 4esto sym na nego da ne govorim 4e ne go izklu4vam bez nego neznaq kakvo bih pravila :smt017

InHell
01-05-2007, 18:02
Различно, но винаги е над 10 часа. Днес например на работа - 6 + до сега у нас.......още 3......тъй ще да е.

Mimka_sweet
01-05-2007, 18:14
3-6

RedChil
01-05-2007, 18:21
От 3 до 6 часа.Все пак трябва да ми остава време за скитане по улиците. :roll:

SummeRLove08
01-06-2007, 14:14
Различно.През седмицата когато съм на училище не много-около 2 часа.Имам доста да уча и не ми остава време.В петък и през уикенда повече.:wink: Кофти ми става на очите ако стоя дълго време пред монитора и затова правя почивки.

Crazy_teen4e`f
01-06-2007, 16:48
6-10 часа-Заболе ме задника от седене!И винаги иам време за всичко.

BunnYY_f
01-06-2007, 17:06
Много зависи,ама като съм свободна 3 до 6 часа, като съм на училище едва успявам по час да се задържа тук :-)

sexY_mackA90
01-07-2007, 08:29
Еми от 3-6...А през почивните дни 1-3 часа щото ставам по-късно(днеска направих изключение :smt016 ) и излизам и такам :-D

Angel_of_fate
01-07-2007, 08:34
отивам на даскало , връщам са и засядам по цели нощи , че чак и до сутринта :wink:

sweet_bubka
01-07-2007, 09:40
ammm zavisi poprincip ne sqdam,no sega kako bqh v vakanciq stoq po 2-3 4asa 6toto nqmam ko da praq po obqd i 4ak ve4er izlizam