PDA

View Full Version : Въпрос за паяците



MauMyHkaTa
01-04-2007, 21:06
Ако темата ви се стори глупава, моля да ме извините и просто да я заключите, но на мен ми стана интересно и реших да попитам...
Чета един материал за паяците, където пише следното:"Паяците спадат към голямата група на членестоногите. Към тази група принадлежат още морските раци, стоножките и насекомите. Характерно за членестоногите е, че скелетът им е извън тялото." :shock: Бихте ли ми обяснили последното? Явно съм пропуснала тази малка част от биологията в миналите класове... :-k

brain_stew
01-04-2007, 21:18
Мисля, че се казваше хитинова обвивка...това е черупката на раците (например) и спада към скелета!То не се визира точно паяците, а се отбелязват отличителни те белези на гадинките от тази група!Хитиновата обвивка не може да расте и рака живее известно време в нея без да наедрява, но когато наедрее и обвивката (черупката) му утеснее тя се пука и рака остава гол!После се образува нова, която се втърдява!Надявам се да съм помогнала....

bulgarche
01-04-2007, 21:22
Ех тъкмо си мислех че изпикна като кажа нещо за разреди, класове, семейства, място е екологичната нисша и т.н., ама този въпрос ме закопа.
Ама те са членестоногите. Не са хрущални, нито костни (то туй е само за рибите де).
Обаче членестоноги е Тип (Arthropoda), а паякообразните са клас (Arachnida), обаче са в Подцарство Многоклетъчни животни (Metazoa), които пък са безгръбначни...=> не би трябвало да имат скелет...ауф не знам...ама сега и аз се чудя каква е тая глупост и ще се разровя да прочета

01-04-2007, 21:23
az naskoro go u4ih tva.paqcite sa bezgrubna4ni - t.e. nqmat grubna4en stulb a imat vun6en skelet.6te citiram u4ebnika mi za 7mi klas "telesnata pokivka e ot tvurdo,nerazteglivo ve6testvo nare4eno hitin".skelet ima i pri grubna4nite i pri bezgdubna4nite jivotni.pri 4lenestonogite e hitinov, pri mekotelite 4erupka.

MauMyHkaTa
01-04-2007, 21:23
Аха, мисля, че сега ми е по-ясно за какво става въпрос. А за гадинките от тази група - да, така е, говори се общо за членестоногите, но реших в заглавието на темата да пиша нарочно "паяци", за да стане по-ясно за какво конкретно става дума в темата ми, преди някой да я е отворил. Благодаря ти за инфото, мила! :)

bulgarche
01-04-2007, 21:26
Мисля, че се казваше хитинова обвивка...това е черупката на раците (например) и спада към скелета!То не се визира точно паяците, а се отбелязват отличителни те белези на гадинките от тази група!Хитиновата обвивка не може да расте и рака живее известно време в нея без да наедрява, но когато наедрее и обвивката (черупката) му утеснее тя се пука и рака остава гол!После се образува нова, която се втърдява!Надявам се да съм помогнала....
Е кои паяци го имат това?
Да, но това е за Подтип Черупчести, а паяците са Подтип Хелицерови
Абе не е бе...ми точно така...то е около тялото и е външен хитинов скелет.
Като е скелет не е задължително да е от кост или хрущял...скелет е нещо като..основа на която се крепи дадено нещо.
Е таз обвивка като разбрахте вече млади деца се сменя няколко пъти, докато расте животинчето. Попринцип хитина...не знам какво е, но има отлагания (варовик) в хитина и затова става твърдо

brain_stew
01-04-2007, 21:32
Аха, мисля, че сега ми е по-ясно за какво става въпрос. А за гадинките от тази група - да, така е, говори се общо за членестоногите, но реших в заглавието на темата да пиша нарочно "паяци", за да стане по-ясно за какво конкретно става дума в темата ми, преди някой да я е отворил. Благодаря ти за инфото, мила! :)

Радвам се, че бях полезна! :wink: А иначе предполагам ще е доста интересен доклад!Обичам паяците!

Аз Съм БЪЛГАРЧЕ..... :shock: изумена съм!Обаче много ги омеша видовете и все пак съм изумена!Точно това бъркам аз най-много!Кой какъв е и защо такъв е!Както и да е....

bulgarche
01-04-2007, 21:39
Аз Съм БЪЛГАРЧЕ..... :shock: изумена съм!Обаче много ги омеша видовете и все пак съм изумена!Точно това бъркам аз най-много!Кой какъв е и защо такъв е!Както и да е....
Е това не са видове, а Тип-ове и Подтип-ове.
Ако даде име на вида (латинско за предпочитание) може да й кажа нещо повече, но тук се объркват малко нещата, защото тя говори за различни Подтип-ове като едно общо цяло.
Паяците са Клас Безгръбначни Триплатни животни и ги обединява само Тип Членестоноги.

MauMyHkaTa
01-04-2007, 21:41
:lol: Хах, да, ясно е, че нямат скелет, но не знам, аз цитирах с точност това, което пишеше в енциклопедията, от където го прочетох. Паяк :arrow: клас паякообразни :arrow: ??? членестоноги. Така е класификацията на паяка, нали? И само да попитам, коя е групата членестоноги-какво се води - разред или какво? Също пише, че "въпреки че са от 1 и същи тип, паяците не са насекоми. " ... Защото насекомите имали по 6 крака, а паяците - 8, което ги правело част от по-малък клас , а именно "паякообразни".
П.П. Ако не друго, поне за скелета на паяците, дет' не е и скелет разбрах! :lol:

bulgarche
01-04-2007, 21:48
Подцарство Многоклетъчни животни
Надраздел Същински многоклетъчни
Раздел Билатералносиметрични
Тип Членестоноги
Клас Паякообразни
Клас Насекоми (сега се сетих че е Клас (Insecta) и от там идва инсектициди)
Само тука са им различията...до Тип "вървят" заедно, но Класовете са различни
Има ли някакви латински наименования?

MauMyHkaTa
01-04-2007, 21:53
Като е скелет не е задължително да е от кост или хрущял...скелет е нещо като..основа на която се крепи дадено нещо.
Е таз обвивка като разбрахте вече млади деца се сменя няколко пъти, докато расте животинчето. Попринцип хитина...не знам какво е, но има отлагания (варовик) в хитина и затова става твърдо[/color]
ДА! =D> Точно така е, прав си и за двете неща и сега ми се изясни! :lol: То дето викаш като чуем "скелет" и не е ли кост, значи не е скелет! #-o :smt005 Браво! А за тип, клас, разред, семейства, фамилии :mrgreen: и т.н. наистина си признавам, че вече не съм в час. Забравила съм ги, понеже тва съм го училаа в 7 клас, то и момичето си цитира учебника, значи точно тогава ще да е било. Ако се разровя да ги потърся, сигурно ще си ги припомня, но при следващия подобен любопитен въпрос за животинчета едва ли ще си ги спомня :-s :D

А иначе предполагам ще е доста интересен доклад!Обичам паяците!Ами, това, което чета сега е както вече написах, от една енциклопедия, но го чета с учебна цел :) Правя си сайт с екзотични животни и паякът е едно от 28-те ми попълнения в тази групичка :wink: Самия дизайн на сайта може да не е кой-знае какво, но сама видя, че за сметка на това може човек да научи доста интересни нещица. Аз пък най-много си харесх хамелеоните от тук :lol: До такава степен се вманиачих, че изрових доста картинки на хамелеони от нета и видях такива "шарковци", че простоо... дъгата ряпа да яде пред тях!!! :mrgreen:

MauMyHkaTa
01-04-2007, 21:55
Има ли някакви латински наименования?Никакви за паяка :?

bulgarche
01-04-2007, 22:00
Пиши някой път за тоя сайт, ама не знам дали си запозната с Конвенцията CITES, затова попитай, че да нямаш проблеми е РИОСВ и Полиция.

И следващия път не ме наричай "маце", че ми става неудобно при наличието на "мъжки полов орган" между краката ми! Може да не изглеждам много мъжествено, но чак пък женствено...

bulgarche
01-05-2007, 13:26
Ами, това, което чета сега е както вече написах, от една енциклопедия, но го чета с учебна цел :) Правя си сайт с екзотични животни и паякът е едно от 28-те ми попълнения в тази групичка :wink: Самия дизайн на сайта може да не е кой-знае какво, но сама видя, че за сметка на това може човек да научи доста интересни нещица.
аз да каже че няма да пречи ако видим сайта ;)

MauMyHkaTa
01-05-2007, 14:58
:) Никога малко инфо не е излишно, дори и да го знае човек(може да си припомни нещо забравено), но наистина не съм мислила сериозно върху побликуването на страницата. Засега се надявам само да се хареса на господина ми по информационни технологии, а за в бъдеще... кой знае. Ако го одобри може пък и да ми съдейства да го кача! :wink: Но определено не съм запозната с условията, които трябва да спази човек, за да си качи една страница. Би ли ми обясниЛ( O:) ) простичко за какво иде реч? Нещо като "правомощие" ли трябва да получа и може би да не се получи така, че сайта е краден? :-k Макар че не мисля че има точно такъв. Пък и да има на български език още го няма...

bulgarche
01-05-2007, 15:06
Но определено не съм запозната с условията, които трябва да спази човек, за да си качи една страница. Би ли ми обясниЛ( O:) ) простичко за какво иде реч?
И аз нямам идея какво и как се прави


обясниЛ( O:) )
:smt005 :smt006

MauMyHkaTa
01-05-2007, 15:31
Пиши някой път за тоя сайт, ама не знам дали си запозната с Конвенцията CITES, затова попитай, че да нямаш проблеми е РИОСВ и Полиция.Аз затова реших да питам, ако имаш идея, но окич, нп.


обясниЛ( O:) )
:smt005 :smt006 :roll: :P :wink:

MauMyHkaTa
01-06-2007, 10:19
Такам, дано повечко хора да видят отново тази тема, за д аимам по-голям шанс за евентуална помощ :roll: :)
Трябваха ми снимки на газели... От Гугъл си намерих хубавки, но за съжаление само на една максимум 2 от тези животни, а исках да сложа и една-две снимки на група газели. Точно такава намерих само една, но бяха в далечен план на фона на някакви треви. Та се питах дали нямате случайно (или да знаете от къде да си намеря) такава снимка на група газели - да не е нито много малка, нито голяма (макар че и да е голяма мога да си я смаля), по възможност да се виждат по-отблизичко ии да са поне 5-6 :roll: Много претенциозно изискване, но.. както казах обичам да си изпипвам нещата O:)
П.П.: Едвам си намерих и хубава снимка на малката панда в профил, така че да й се вижда цялото тяло! #-o

skate_warrior
01-06-2007, 10:49
^

http://image.guardian.co.uk/sys-images/Travel/Pix/gallery/2003/05/01/gazelles.jpg

http://www.alexander-gallery.co.uk/artists/works_art/Grants%20Gazelles.JPG

http://homepages.wmich.edu/~d4ludens/savannah%20animals/thompson%20gazelles.jpg
http://photo.net/photo/pcd3945/gazelles-5.4.jpg


;)

MauMyHkaTa
01-06-2007, 14:12
Ехаа, skate_warrior, мн ти благодаря! Първата и втората най-ми харесват. Последната също е добра, но им се виждат дупетата :lol: Е, поне за сметка на това са белички.. ХахаХАха :smt005 "10 хикс" още веднъж! :smt006

MauMyHkaTa
01-06-2007, 16:28
А снимка на маркор(marcor) - вид дивa коза, освен тази :arrow: http://www.city.kawasaki.jp/30/30yumemi/home/yumemi/img/animal/marcor.jfif ? :-s

skate_warrior
01-06-2007, 16:30
няма проблеми :) Ако мога да помогна с още нещо.. казвай :)

MauMyHkaTa
01-06-2007, 16:34
няма проблеми :) Ако мога да помогна с още нещо.. казвай :) :lol: :smt005 Изпреварих те със следващата си молба! Между другото досега си търсех снимките от гугъл.бг, а като влезнах преди малко в гугъл.ком като че ли имаше повече :-k

bulgarche
01-06-2007, 17:39
Пробвай с латинското наименование на вида Дива коза - (Rupicapra rupicapra)

MauMyHkaTa
01-06-2007, 18:05
Благодаря ти!

MauMyHkaTa
01-07-2007, 18:44
Снимки на бодливо свинче или поне латинското му име? :lol:

bulgarche
01-07-2007, 20:30
Снимки на бодливо свинче или поне латинското му име? :lol:
Съжалявам, знам само на видовете обитаващи нашата страна

Ziezi
01-07-2007, 20:47
Мисля, че се казваше хитинова обвивка...това е черупката на раците (например) и спада към скелета!То не се визира точно паяците, а се отбелязват отличителни те белези на гадинките от тази група!Хитиновата обвивка не може да расте и рака живее известно време в нея без да наедрява, но когато наедрее и обвивката (черупката) му утеснее тя се пука и рака остава гол!После се образува нова, която се втърдява!Надявам се да съм помогнала....
Е кои паяци го имат това?
Да, но това е за Подтип Черупчести, а паяците са Подтип Хелицерови
Абе не е бе...ми точно така...то е около тялото и е външен хитинов скелет.
Като е скелет не е задължително да е от кост или хрущял...скелет е нещо като..основа на която се крепи дадено нещо.
Е таз обвивка като разбрахте вече млади деца се сменя няколко пъти, докато расте животинчето. Попринцип хитина...не знам какво е, но има отлагания (варовик) в хитина и затова става твърдо
Да,общо взето е така!Който е пипал паяк(тарантула) знае за какво става въпрос.Твърдо е,но не прекалено(като кост примерно).Даже не е толкова лошо и за ядене :wink: