PDA

View Full Version : чест,достойнство,доблест



cro-cop
01-09-2007, 15:31
Говорих си с един приятел преди малко и зачекнахме тема която за мен е болна.Тя е защо на днешно време думи като ЧЕСТ,ДОСТОЙНСТВО,ДОБЛЕСТ не значат нищо.За мен това не са просто думи и ми е болно защо на днешно време са толкова потъпкани.Просто ми е обидно защото на днешно време никой не ги зачита като качества като думи.Някак си усещам че хората или повечето хора които са около мен нямат доблест нямат чест нямат достойнство.Бих се радвал да чуя и вашата гледна точка.

Viktoriq_
01-09-2007, 15:55
думите са си суми и само ние има давамв значение ! така , че ако мислиш , че никой не зачита тези качества - според мен не е така ! Просто всеки ги талкува по свой начин !

Crafter
01-09-2007, 16:03
Честта, достойнството и доблестта са качества на средновековието.

Няма по-добър и подходящ пример за чест и достойнство от самоубийството на един самурай(сепукко).
Няма по-подходящ пример за доблест от саможертвата. Такива видни личности е имало и все още има.

В наши дни няма по-добър пример за чест и достойнство от размера на джоба ти и конските сили на колата ти.
В наши дни няма по-добър пример за доблестта от броя телефонни номера в тефтера ти и броят на носовете, които си разбил.

Искаш да се върнеш в средновековието и да бъдеш честен към останалите? Браво! Това е похвално, но се приготви за много тежки моменти и разочарования.

Тези качества са виреели, защото по-голямата част от населението ги е зачитала и притежавала. Нима би могъл да лъжеш и мамиш честен човек?
Но днес поглеждаш усмихнатия продавач на сирене и знаеш, че той тайничко ти отнема аналната девственост и няма какво да направиш по въпроса.

EDIT: Да, на честните и открити отношения. Да, на честта, доблестта и достойнството. Да, на българскто! Обаче... една птичка пролет не прави, две - също.

nasty_f
01-09-2007, 16:13
Достойнството съм и ще го признавам винаги,защо да е срамно просто да кажеш,че имаш достойнство...Но съм съгласна и с предният коментар,доблест някак си е много...Просто много отдавна се е използвала тази дума,но хубаво,че мислиш така.Просто някои хора се изразяват по друг начин.

koalka
01-09-2007, 17:09
Е, достойнство поне има.

L31h4z
01-09-2007, 17:53
За съжаление, Crafter е прав.Както всичко останало значението на думите чест, доблест и достойнство се променя с времето.И аз ценя тези 3 качества, но със значението им от малко по-ранен период.

"Опитваме се да превърнем в достойнства недостатъците си, които не желаем да поправим.
Ларошфуко"
Уви, вижда се как това важи в пълна сила.
И понеже честта и доблестта включват в себе си, по един или друг начин, достойнството, то те не могат да съществуват без него.Да, достойнството съществува.За някои хора дори съществува в една не толкова изопачена форма.Но за днешното общество ценностите са различни, следователно и достойнството се възприема по различен начин.И от там честта и доблеста също биват различни.Да, това е една по-грозна, за мен, форма на тези качества, в сравнение със "едно време".Но ние нищо не можем да променим...

white_chik
01-09-2007, 18:08
Не виждам какво общо има темата ти с "любовта",но както и да е.Еми аз пък не съм останала с такова впечатление,напротив.Имам много приятели (момчета),които са скъсали с приятелките си и заради достойнството си не им се обаждат,за да оправят нещата.Аз също съм така,когато се скарам с някого и просто не отивам да се сдобря,защото имам достойнство и вярвам,че съм права.И още много примери,така че определено не съм съгласна,че хората,а било то и не най-стойностните, са изгубили достойнството си.

TreeHill
01-09-2007, 18:56
Честта, достойнството и доблестта са качества на средновековието.

Няма по-добър и подходящ пример за чест и достойнство от самоубийството на един самурай(сепукко).
Няма по-подходящ пример за доблест от саможертвата. Такива видни личности е имало и все още има.

В наши дни няма по-добър пример за чест и достойнство от размера на джоба ти и конските сили на колата ти.
В наши дни няма по-добър пример за доблестта от броя телефонни номера в тефтера ти и броят на носовете, които си разбил.

Искаш да се върнеш в средновековието и да бъдеш честен към останалите? Браво! Това е похвално, но се приготви за много тежки моменти и разочарования.

Тези качества са виреели, защото по-голямата част от населението ги е зачитала и притежавала. Нима би могъл да лъжеш и мамиш честен човек?
Но днес поглеждаш усмихнатия продавач на сирене и знаеш, че той тайничко ти отнема аналната девственост и няма какво да направиш по въпроса.

EDIT: Да, на честните и открити отношения. Да, на честта, доблестта и достойнството. Да, на българскто! Обаче... една птичка пролет не прави, две - също.



ne ti li pisna da pi6e6 hubavi mneniq ?!?!

malkata_
01-09-2007, 19:15
Е, достойнство поне има.

не всички го имат....щом едно 14 годишно момиче вече е спало с 30 годишен и после и е дал пари представи си за кво достойнство говорим?!....и от 12 годишна е сменила поне 100 момчета...не се бъзикам!!!

BeBcHeTo
01-09-2007, 19:45
Е, достойнство поне има.