PDA

View Full Version : За качеството на съвремената българска музика



Ултра Чалгарчето
01-13-2007, 12:55
Почти всичката музика, която слушам е чужда. Причината за това е нивото на българската музика. Кажи речи всичката ни музика си е чист боклук. В по-голямата си част тя е чалга. "Музика", чието 'качество' не искам да коментрам. Но е факт, че в България кажи речи всичко си е чалга. Преди когато почти всички бяха рапъри и античалгари беше по-добре, защото макар и нашият рап да не се различава много от чалгата, хората можеха да чуят нещо различно освен чалга и другите стилове имаха някакъв шанс. Тогава се слушаше далеч по-разнообразна музика, а сега не е така. Освен това в България всеки по-безизвестен изпълнител, който прави общо взето боклуци се обявява за 'Ъндъргаунд'. Казва, че си комерс и затова не разбрираш колко велика е неговата музика. От тези "ъндърграунди", някои са толкоз 'Ъндърграунд', че просто не стават за слушане. Реално погледнато в България, освен чалга певиците и още 7-8 изпълнителя, всички са си Ъндърграунд. Няма и как иначе да е, защото в България поле за изява има само чалгата. Няма как да видя някоя хубава българска песен по телевизията, но мога видя последният хит на Калина, Малина или Капина. За това са си виновни и самите изпълнители, защото повечето от тях не правят качествена музика, но дори и когато направят песен с добро качество, тя не получава отзвука, който заслужава и остава незабелязана от масата хора. Въпреки това все още има хора, които не само, че се опитват, но и правят нещо тук, но са твърде малко. Много често виждам групи, които успяват да направят само 1 хубава песен и след това край. Другите им песни не стават за нищо или просто се отказват от правенето на музика и се изгубват. И изобщо много малко са изпълнителите на, които мога да видя повече от 5 качествени песни. Дали на нашите музиканти са им толкоз възможностите или просто губят мотивация, защото никой не оценява труда им? Не мога да кажа кой е виновен, най малкото защото не се занимавам с музика, но това си е факт. Факт, че в България качествена музика няма...

Swinkenhoffer
01-13-2007, 14:19
всичко си е до манталитет и музикалните предпочитания на народа, а то е ясно какви са. кой ще ти тръгне да слуша Балканджи примерно? да не говорим, че дори веселяшка група като Уикеда е по-известна в чужбина. изобщо... и мен ме е яд, че яките групи едва пълнят един клуб, а пайнерките се размотават по стадионите и централните площади. просто това се харесва на народа (на по-голямата част), следователно за това ще се отделят повече средства и толкоз.
както финландците си обичат жицата, така и ние си обичаме чалгата.

абе, така като гледам, то и другите, дет не би трябвало да са чалга, са някви посредствени и не особено идейни, с разни глупави текстове и музики (естествено, с някои изключения). :roll:

Ултра Чалгарчето
01-13-2007, 14:35
Аз слушам Балканджи. Аз, Аз (бтв новата им песен е много хубава). Слушам ги много от преди да прослушам метъл. Незнам доколко си обичаме чалгата, защото преди като беше рап вълната всички слушаха рап и станаха анти чалгари. Според мен масата хора слушат това, което е модерно и им пускат ПланетаТВ или СитиТВ. Това, което всички останали около тях слушат.

Amayo
01-13-2007, 14:44
Аз не знам къв умопобъркан човек трябва да си за да слушаш Каризма, група те, ПИФ, антибиотика, джанго-зе и разните други недоразумения дето не са чалга. Чалгата в повечето случаи е доста зле но има и много хубави песни които рядко се появяваха преди 10 години. Сега чалгарските студия са много по модерно оборудвани, с добър персонал, правят добра звукова и гласова обработка което преди в доста песни беше на гаражно аматьорско ниво.

Ултра Чалгарчето
01-13-2007, 14:48
Умопобъркан съм и затова слушам ПИФ. :lol:

Amayo
01-13-2007, 14:54
И някой кара...КОООООЛЕЕЕЛОО

Jamalska
01-13-2007, 14:56
говориш все едно не си слушал бг рап

AliceSw
01-13-2007, 14:56
Amayo е прав в слу4ая - трябва да си побъркан, за да слушаш българския поп :lol: :lol: :lol: и от 4асти за това за 4алгата - направата на всяка песен годна за слушане отнема мн мн работа

а ина4е за ъндърграунд групите - ще дам за пример Crowfish - наистина са добри като музиканти, имат действително добър албум, но си остават непопулярни, както и мн други музиканти, които се мъ4ат да правят музиката, която оби4ат и за която българският слушател не е готов да възприеме

и малко за алтернативните групи- преди няколко години бяха доста популярни - БТР, ПИФ, Сленг, Ахат, Уйкеда и така нататък - те в един момент залязоха, просто из4езнаха - повлияха се от общото зву4ене на поп (?!?) музиката в България

Ултра Чалгарчето
01-13-2007, 15:01
говориш все едно не си слушал бг рап
Слушал съм и още слушам, но по старите неща, а не "Фенки, Фенки". И аз като всяко 11 годишно детенце я слушах тогава, но бързо минах към по-смислени неща. И Ямалска, ако не си забелязала казах, че рапът е имал положителен ефект върху музиката в България.

Amayo
01-13-2007, 15:03
говориш все едно не си слушал бг рап
Че такъв остана ли? Шамара вече се насочи към US пазара, Ванко си гледа курвите и то приключи.

Swinkenhoffer
01-13-2007, 15:06
и малко за алтернативните групи- преди няколко години бяха доста популярни - БТР, ПИФ, Сленг, Ахат, Уйкеда и така нататък - те в един момент залязоха, просто из4езнаха - повлияха се от общото зву4ене на поп (?!?) музиката в България

това за ПИФ и Уикеда не важи =;

чудя се дали Amayo се опитва да дразни някой като казва, че бг рапът започва и свършва с мишо дриснята и оня другия капут, или наистина го мисли :shock:

NiKOLAN
01-13-2007, 15:08
единствено skarabex, dark gabber, и повечето от hmsu crew-то ми харесват от Бг сцената

Amayo
01-13-2007, 15:17
и малко за алтернативните групи- преди няколко години бяха доста популярни - БТР, ПИФ, Сленг, Ахат, Уйкеда и така нататък - те в един момент залязоха, просто из4езнаха - повлияха се от общото зву4ене на поп (?!?) музиката в България

това за ПИФ и Уикеда не важи =;

чудя се дали Amayo се опитва да дразни някой като казва, че бг рапът започва и свършва с мишо дриснята и оня другия капут, или наистина го мисли :shock:
Ти така кат ме гледаш как мислиш?

Swinkenhoffer
01-13-2007, 17:01
честно да ти кажа... не знам кво да мисля :lol:

LunaTriCk
01-13-2007, 18:03
Gravity Co, Мария Илиева, Белослава, Safo, Остава....лоши ли са ?
Другото, което ми е интересно е че отричаш комерсиалната музика, а търсиш хубава музика по телевизията...е как да стане ?

Ултра Чалгарчето
01-13-2007, 18:07
Gravity Co, Мария Илиева, Белослава, Safo, Остава....лоши ли са ?
Другото, което ми е интересно е че отричаш комерсиалната музика, а търсиш хубава музика по телевизията...е как да стане ?
Както казваше буут...
Белослава- гей, Остава - Гей, Мария Илиева - Гей

Gravity Co. са хубава група, но на мен не ми допадат, а пък за Сафо...когато пишех за изпълнителите издали една хубава песен и изгубили се след това си мислех имено за Сафо. Те направих "Пустинна земя" и след това нищо. Другите им песни, които чух бяха абсолютен боклук.


Eдит: Никъде не отричам комерсиалната музика.

LunaTriCk
01-13-2007, 18:37
Както казваше буут...
Белослава- гей, Остава - Гей, Мария Илиева - Гей

Gravity Co. са хубава група, но на мен не ми допадат, а пък за Сафо...когато пишех за изпълнителите издали една хубава песен и изгубили се след това си мислех имено за Сафо. Те направих "Пустинна земя" и след това нищо. Другите им песни, които чух бяха абсолютен боклук.


Eдит: Никъде не отричам комерсиалната музика.

Навлизаш вече в сферата на личните предпочитания и оценки. Това, че на теб не ти харесват, не означава че са лоши и некачествени.

Едит. Е, щом не я отричаш...какво не харесваш на Каризма, Руши, чалгата тогава :roll:

Mooo6nooo
01-13-2007, 18:44
Едит. Е, щом не я отричаш...какво не харесваш на Каризма, Руши, чалгата тогава :roll: [/b]
Това, че не я отричам означава, че признавам и музика, която е комерсиална, но не че харесвам всеки втори изпълнител, който е станал по-известен. А и от чужда комерсиална музика е с пъти по-хубава от българската. А повечето комерсиална музика, която хоресвам е имено чуждата...

OtherDimension
01-13-2007, 18:50
em bulgarska kachestvena muzika v momenta spored men .. nqma
donqkude Grafa pravi stoinostni neshta
zatova si se vrushtam kum BTR , Vasil Naidenov , Diana Express , Signal , Shturcite , Avenu .. :roll: i si gi slusham tqh ..

Jamalska
01-13-2007, 18:54
говориш все едно не си слушал бг рап
Че такъв остана ли? Шамара вече се насочи към US пазара, Ванко си гледа курвите и то приключи.
не говоря за Ванко,Шамара,ГГП и тем подобни истории...

аз си имам 2 големи любови и това са Silent City & Soundtrack най-добрите групи за мен в бг

01-13-2007, 19:02
Cigareta, Lovers Of The Bomb...

LunaTriCk
01-13-2007, 19:04
Едит. Е, щом не я отричаш...какво не харесваш на Каризма, Руши, чалгата тогава :roll: [/b]
А и от чужда комерсиална музика е с пъти по-хубава от българската.

според мен не е така. просто не е добре финансирана. а не е добре финансирана, защото..."дееба тия мп3-ки" :-D

Amayo
01-13-2007, 23:12
говориш все едно не си слушал бг рап
Че такъв остана ли? Шамара вече се насочи към US пазара, Ванко си гледа курвите и то приключи.
не говоря за Ванко,Шамара,ГГП и тем подобни истории...

аз си имам 2 големи любови и това са Silent City & Soundtrack най-добрите групи за мен в бг
Как така хем са най добрите, хем за пръв път ги чувам изобщо? Вие така по хард андърграунд хората дето пафкате по подлезите и сте тру - не слушахте ли ДРС 8) кеф на масури фани ме закури, реге меге. Хората на изгрева, хората на следобяда, хората нощна смяна.

NiKOLAN
01-14-2007, 02:39
Електронна музика (всички стилове)- изобщо не се интересувам и не знам как седят нещата, но съм чувал, че не е зле работата.. има доста партита, пускат по ТВ и т.н. дам, партита има много, има и яко фестивали и публиката расте все повече и повече

machoka
01-14-2007, 15:39
Доста ограничено и първосигнално мислене показваш, а си личи и не особено добрата ти осведоменост.

Всъщност т.нар. неправилно стил 'чалга' ти е пробмил мисленето много повече, от колкото на най-заклетият чалга фен. Щом идентифицираш цялата бг сцена с поп-фолка, как иначе може да е ;)

Всъщност имаме много талантливи млади музиканти, само че не си чувал за тях - което не ги прави по-малко талантливи или по-малко неуспяли.

Идеята в целия сценарий е, че няма ПУБЛИКА тук - разбирай го и в буквалния, и в преносния смисъл.

Mooo6nooo
01-14-2007, 15:49
Доста ограничено и първосигнално мислене показваш, а си личи и не особено добрата ти осведоменост.

Всъщност т.нар. неправилно стил 'чалга' ти е пробмил мисленето много повече, от колкото на най-заклетият чалга фен. Щом идентифицираш цялата бг сцена с поп-фолка, как иначе може да е ;)
И с какво ми го и промил ако мога да запитам? :) А и осведо ми ме като не съм добре осведомен.

Всъщност имаме много талантливи млади музиканти, само че не си чувал за тях - което не ги прави по-малко талантливи или по-малко неуспяли.
И кои са те? Нека направо да изключим чалгата... и моля те недей да изреждаш разни пианисти, цигулари и т.н...тук говорим за сценатана популярната музика. Кажи ми ги тези музиканти, защото аз съм слушал страшно много българска музика и досега не съм видял много музиканти, които да имат повече от 5 качествени песни.

Идеята в целия сценарий е, че няма ПУБЛИКА тук - разбирай го и в буквалния, и в преносния смисъл.
Много вярно.

machoka
01-14-2007, 15:50
Изчалгаряването не се постига чрез феновете на друга музика. Ако един СКА фен е станал чалгар, то той не е бил истински СКА фен - т.е. не попада в тяхното съсловие. Т.е. на стадиона, където Азис раждА, нямало е СКА фенове или хора, слушащи Моцарт.. или Боб Марли... или Гънс

machoka
01-14-2007, 15:59
Че защо пък да изключвам 'разни там пианисти и цигулари'..?! Те са истинските музиканти, отдаващи се на музиката целодневно. Но мога да ти обясня и за доста наши оперни прими, прими балерини и всякакви други прочути по много страни наши българи, работещи в сферата на изкуството.

А и в поп-фолк сферата работят много кадърни хора - тон режисьори, както и други учени люде с висшета и т.н...само дето 'фронтмените' - певиците като Азис и другите им производни ги заслепяват.. със стила си. Но в крайна сметка това е един бизнес, който изхранва страшно много семейства.

.. а и .. един Милчо Левиев - най-великият джазмен за мен от българите, изгря в Щатите, чак в дълбокото последствие направи сума ти концерти и майсторски класове в България /след демокрацията/... но това, че успя в Щатите не го направи неуспял в България. Това, което искам да кажа е, че независимо къде 'успееш', ти си успял и тук :) А в чужбина има много наши музиканти - Васко Василен, Веско Пантелеев Ашкенази, Николай Евров, Минчо Минчев, Виктор Чучков, Светлин Русев и т.н. - солисти на световни оркестри, почетни професори на световни Академии, композитори на интернационални филмови продукции и... абе много е за говорене :)

Mooo6nooo
01-14-2007, 16:17
Че защо пък да изключвам 'разни там пианисти и цигулари'..?!
Защото говорех за популярната музика, а и бях сигурен, че ще кажеш за тях.


А и в поп-фолк сферата работят много кадърни хора - тон режисьори, както и други учени люде с висшета и т.н...само дето 'фронтмените' - певиците като Азис и другите им производни ги заслепяват.. със стила си. Но в крайна сметка това е един бизнес, който изхранва страшно много семейства.
Не мога да разбера защо винаги кажи-речи защитаваш чалгата. Поне аз от хора като теб бих очаквал пълно отричане на този стил...

От музикантите, които си написал смъ чувал само за Веско Пантелеев (и то само 1 песен) :? И го го научих пак от теб. С риск да се изкажа супер смешно тези хора имат ли авторска музика и имаш ли линкове към тяхни творби.

machoka
01-15-2007, 10:48
Аз не се изказвам ласкаво за чалгата като 'изкуство', а като бизнес. Също като при Слави - ужасен певец, страхотен бизнесмен, издържащ поне 100 семейства и направил милиони от нулата, продаващ мартенички в подлез.

'Авторска' музика в момента не мога да ти намеря - иначе един от тези изброени е композитор - лично е работил и е голям приятел с италианската легенда във филмова музика - Енио Мориконе
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B8%D0%BE_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%B8% D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B5

За съвременният поп не е нужно само да си добър и талантлив, нужно е да имаш добър PR, стабилна финансова подплатеност... и много връзки ;)

Бунтар
01-15-2007, 20:14
Сега чалгарските студия са много по модерно оборудвани, с добър персонал, правят добра звукова и гласова обработка което преди в доста песни беше на гаражно аматьорско ниво.

:smt005 Малеееее... Откога качеството на звука прави дадена песен по-стойностна? :-&


Че такъв остана ли? Шамара вече се насочи към US пазара, Ванко си гледа курвите и то приключи.

Ще ми кажеш, че цялата българска хип-хоп сцена се състои от тез двамата кретени? Ти верно си бая заблуден... :smt009


Каризма, група те, антибиотика

Тез трите може да не са поп-фолк, ама пак са чалга.


Едит. Е, щом не я отричаш...какво не харесваш на Каризма, Руши, чалгата тогава

Между комерсиална музика и комерсиална боза има доста голяма разлика...

и т.н....

Amayo
01-16-2007, 21:14
Бунтар ше казваш ли нещо съществено или да почвам да те храня на безпочвена основа- :lol: ?

02-20-2007, 21:05
и малко за алтернативните групи- преди няколко години бяха доста популярни - БТР, ПИФ, Сленг, Ахат, Уйкеда и така нататък - те в един момент залязоха, просто из4езнаха - повлияха се от общото зву4ене на поп (?!?) музиката в България

това за ПИФ и Уикеда не важи =;

чудя се дали Amayo се опитва да дразни някой като казва, че бг рапът започва и свършва с мишо дриснята и оня другия капут, или наистина го мисли :shock:
Ти така кат ме гледаш как мислиш? :smt010 :smt010 :evil: нкйгкбкгг уиъжоуууфпи

Amayo
02-20-2007, 21:17
и малко за алтернативните групи- преди няколко години бяха доста популярни - БТР, ПИФ, Сленг, Ахат, Уйкеда и така нататък - те в един момент залязоха, просто из4езнаха - повлияха се от общото зву4ене на поп (?!?) музиката в България

това за ПИФ и Уикеда не важи =;

чудя се дали Amayo се опитва да дразни някой като казва, че бг рапът започва и свършва с мишо дриснята и оня другия капут, или наистина го мисли :shock:
Ти така кат ме гледаш как мислиш? :smt010 :smt010 :evil: нкйгкбкгг уиъжоуууфпи
жножнцнн си майката в жнатонжт :lol: !